logo

Artvin Çoruh Üniversitesi Kayıtları Başladı

2015 ÖSYS ile Artvin Çoruh Üniversitesi’ne Yerleşen Öğrencilerin Kayıt İşlemleri ile ilgili açıklamada bulunuldu.

Artvin Çoruh Üniversitesi’ni kazanan üniversite öğrencilerinin kayıt işlemlerinin başladığı belirtilirken, öğrencilerin elektronik ortamda kayıt yaptırabileceklerine de vurgu yapıldı. Artvin Çoruh Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada; “ Değerli Öğrencilerimiz, Üniversitemizi tercih ettiğinizden dolayı sizleri kutlar, öğrenim hayatınızda başarılar dileriz. Kayıt sırasında ve sonrasında sizlere yardımcı olacak işlemlerin özeti aşağıya çıkarılmıştır.

E-Kayıtlar 28 Temmuz 2015 – 05 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacak

E-Kayıt yapamayan ve ön koşullu programlara yerleşerek (İlk ve Acil Yardım, Özel Güvenlik ve Koruma) Üniversitemize gelip kayıt yaptıracak olan öğrencilerin kayıtları 03-07 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Üniversitemize gelerek kayıt yaptıracak öğrencilerin kayıtları için akademik birimlere ayrıca bir gün ayrılmamış olup, 03-07 Ağustos 2015 tarihleri arası mesai saatleri içinde (Saat 08:00-17:00) tüm Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarına yerleşen öğrenciler yerleştikleri programa ait aşağıdaki kayıt yerleri ve adresleri belirtilen yerde kayıt yaptırılabilecektir.

Üniversitemiz 2015–2016 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı dersleri 28 Eylül 2015 Pazartesi günü başlamıştır.

E-KAYIT

2015-ÖSYS ile Üniversitemize yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri ön koşullu programlar (İlk ve Acil Yardım I. ve II. Öğretim, Özel Güvenlik ve Koruma programları) hariç diğer tüm programlar için üniversiteye gelmeden E-Devlet şifresiyle internet üzerinden elektronik ortamda 28 Temmuz – 05 Ağustos 2015 tarihleri arası yapılacaktır. E-Kayıt yaptıran adaylardan herhangi bir belge istenmeyecektir. E-kayıt sistemiyle internet üzerinden kayıt yapamayan adaylar 03-07 Ağustos 2015 tarihleri arasında aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda yerleştikleri programa ait kayıt merkezine gelerek kayıtlarını yaptıracaklardır.

E-KAYIT İŞLEMİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

2015-ÖSYS ile Üniversitemize yerleşen tüm öğrenciler bulundukları yerdeki PTT şubelerine nüfus cüzdanı ile şahsen müracaat ederek “E-Devlet” şifresi almaları gerekmektedir. E-Devlet şifresi alan öğrenciler E-Kayıt işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresine girdikten sonra “E-Hizmetler” bölümüne tıklayarak açılan sayfada yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altındaki “Üniversite E-Kayıt” sekmesinden “E-Devlet” şifresiyle kayıt yaptırabilirler.

E-Kayıt Yapamayanların Kayıt İşlemi

E-Devlet şifresi ile elektronik kayıt yapamayan (Liseden mezun olduğu halde E-Kayıt sisteminde mezun görünmeyenler) öğrenciler lise diploması, diploması hazır olmayanlar yeni tarihli mezuniyet belgesi ile 03-07 Ağustos 2015 tarihleri arasında yerleştikleri programa ait kayıt merkezine gelerek kayıtlarını yaptıracaklardır.

Liseden Mezun Olamayan Öğrencilerin Kayıtları

2015 ÖSYS sonucunda Üniversitemize yerleşen ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ek sınav hakkı verileceğinden kayıt tarihlerinde liseden mezun olamayan öğrencilerin kayıtları 06.10.2015 tarihine kadar uzatılmıştır.

ÖN KOŞULLU PROGRAMLARA KAYIT İŞLEMİ

Ön koşullu programlara yerleşen öğrenciler 03-07 Ağustos 2015 tarihleri arasında lise diploması, diploması hazır olmayanlar yeni tarihli mezuniyet belgesi ile aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda yerleştikleri programın ön koşulunda belirtilen şartları sağladıklarını gösteren belgelerle birlikte programa ait kayıt merkezine gelerek kayıt yaptıracaklardır.

İlk ve Acil Yardım programına yerleşen öğrenciler 2015 ÖSYS tercih kılavuzunda yer alan (Bk. 233. Bu programa alınacak öğrencilerin, Devlet Hastanelerinden veya Üniversite Hastanelerinden Üniversitelerin Tıp Fakültelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları; program gereği 2. sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1.65 m’den, kız öğrencilerde 1.60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir.) Ön koşulundaki şartları sağlamaları, şartlardan herhangi birini sağlamayan öğrencilerin kayıtları hiçbir şekilde yapılmayacaktır” denildi.

Katkı Payı ve Öğrenim Ücretlerine ilişkin açıklama

Artvin Çoruh Üniversitesi 2015 – 2016 Eğitim-Öğretim Yılı katkı payı ve öğretim ücretlerine ait açıklamalarda bulundu. AÇÜ tarafından yapılan konuya ilişkin açıklamada ise “2015 ÖSYS ile ilk kayıt yaptıran (I.Öğretim-Gündüz) öğrencileri katkı payı ödemeyeceklerdir. 2015 ÖSYS ile ilk kayıt yaptıran ve daha önceki yıllarda kayıt yaptırmış olan II. öğretim (Gece) öğrencileri ile normal öğrenim süresini tamamlamış olan I. öğretim (Gündüz) öğrencileri aşağıdaki tabloda belirtilen katkı payı/öğrenim ücretlerini 14.09.2015-22.09.2015 tarihleri arasında ödeyeceklerdir. Ödemeler Vakıflar Bankasının ATM, İnternet bankacılığı veya Şubelerinden Öğrenci numarası ile yapılacaktır.

ÖĞRENCİ KATKI PAYINI ÖDEMEYECEK OLANLAR –

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki görevlerini ifa ederken hayatlarını kaybedenlerin çocukları ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki malullerin çocuklarından öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti alınmaz. -Kayıt donduran/izinli sayılan öğrencilerden kayıt dondurduğu dönemler için katkı payı/öğrenim ücreti alınmaz. -Örgün I. Öğretim (Gündüz) programlarına 2015-2016 Öğretim yılında ilk kayıt olanlar ile daha önceki yıllarda kayıt yaptırmış olan normal öğretim süresinde öğrenimine devam eden öğrenciler ilan edilen katkı paylarını ödemeyeceklerdir.

KATKI PAYI/ÖĞRENİM ÜCRETLERİNİ ÖDEYECEK OLANLAR

İkinci Öğretim (İ.Ö) programlarına 2015-2016 öğretim yılında ilk kayıt yaptıran ve halen öğrenimine devam etmekte olan, vakıf ve yurt dışı yükseköğretim kurumlarından yatay geçiş yapan öğrenciler tabloda belirtilen öğrenim ücretlerini ödeyeceklerdir. 2015 Yılında yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak kayıt yaptıran ve daha önceki yıllarda kayıt yaptırmış olan I. öğretim (Gündüz) öğrencileri tabloda belirtilen katkı payı miktarı kadar öğrenim ücretini ödeyeceklerdir.

NORMAL ÖĞRENİM SÜRESİNİ AŞAN ÖRGÜN ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ’NDEN

Öğrenim süresi 2 yıl olup 3. ve daha fazla yılında eğitimine devam edenler. Öğrenim süresi 4 yıl olup 5. ve daha fazla yılında eğitimine devam edenler. Vakıf ve Yurtdışı Üniversitelerden ikinci öğretim (İ.Ö.) programlarına yatay geçiş yapanlar. Yüksek Lisans (Tezli) olup 3. ve daha fazla yılında eğitimine devam edenler. Yüksek Lisans (Tezsiz) olup 4. ve daha fazla yılında eğitimine devam edenler. Doktora/Sanatta Yeterlilik eğitimi yapmakta olup 5. ve daha fazla yılında öğrenimine devam edenler; Tabloda belirtilen öğrenci katkı paylarını ödeyeceklerdir. -Katkı payı/öğretim ücreti ödemesi gereken I. ve II. öğretim öğrencilerinden 14.09.2015-22.09.2015 tarihleri arasında Katkı payı/öğrenim ücretini ödemeyenlerin ders kayıtları yapılmaz, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında ders ve sınavlara katılamaz ve öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri 2014 yılı Bakanlar Kurulu kararına göre belirlenmiş olup, 2015 yılı Katkı Payı ve Öğrenim Ücretleri Bakanlar Kurulu kararı ile belirlendiğinde güncelleme yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

 

Etiketler: » »
Share
4777 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?