logo

Artvin Belediyesi’nden Bir Garip Hata !

 

Yol Terki, Yol Genişleme Çalışması Olarak Gösterildi

Artvin Merkez Gökorman Mevkii 7 Mart Sokakta bina inşaatı nedeniyle gerçekleştirilen yol terki Artvin Belediyesi’ne ait olan facebook sayfasında yol genişleme çalışması olarak gösterilmesi tartışmalara sebep oldu. Şimdi herkes şu soruyu soruyor: Bu bir yol terki mi yoksa Artvin Belediyesi Yol Genişleme Çalışması mı?

Artvin Belediyesi facebook sayfasında yayınlanan bir haber eleştirilere neden oldu. Artvin Merkez’de inşaat işleri yapan Organik İnşaat’ın sahibi Yasin Yeniçeri tarafından 7 Mart Sokak’ta yapılan bina inşaatı nedeniyle yaklaşık 300 metre kare yol terki yapıldı. Toplam Bin 200 metrekarelik alandan 300 metre kare kadar bir alanı yol terki için müteahhit Yasin Yeniçeri yol terkinde bulundu. Artvin Belediyesi İmar İşleri ile yapılan görüşmeler ve yazışmalar sonucunda gerçekleştirilen yol terkinin ve bina inşaat izni işlemlerinin bitiminin ardından inşaata başlandı. İnşaatın başlaması nedeniyle bina temel kazıları için bahse konu alanda yıkım çalışmaları başladı. Bu yıkım çalışmaları ise Artvin Belediyesi tarafından yol terki yapıldığı haberde belirtilmesine rağmen haberde “ O Yol Genişliyor” başlığının ve haberin girişinde ise “Gökorman mevkiinden 7 Mart ilköğretim okuluna çıkan yol genişletme çalışmaları başladı” ifadesinin kullanılması şaşkınlığa neden oldu. Haberde bahse konu alanda müteahhit tarafından bina inşaatlarında gerekli olan yol terklerinin olağan bir durum olmasına karşın, belediye çalışması olarak olayın gösterilmesinin ise önemli bir hata olduğu ifade edildi. Rutin bir olayın belediye hizmeti gibi gösterilmesinin vatandaşları aldatıcı bir faaliyet olduğu belirtilirken, bu konuda Artvin Belediyesi’nin daha dikkatli olması talep edildi. Müteahhit tarafından yapılan terkin konu edildiği haberin farklı boyutlarda yayınlanması, üstelik yol terki yapan müteahhide bir teşekkür dahi edilmemiş olması da Artvin Belediyesi yetkililerinin yaptıkları bir başka hata olarak değerlendirildi.

İşte tartışmalara neden olan o haber

Artvin Belediyesi facebook sayfası aracılığıyla il genelinde yayınlanan söz konusu haber 27 Şubat 2015 tarihi ile gazetelere gönderilmişti. Söz konusu haberde “Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin Artvin Sofrası’nda geçtiğimiz ay içerisinde muhtarlar ile yapmış olduğu toplantıda Orta mahalle muhtarının mahallenin en büyük sorunu Gökorman ile 7 Mart Okulu arasında ki yolun dar olması nedeniyle öğrencilerin ezilme tehlikesi geçirmesi ve her an bir kaza yaşanmasına neden olabileceğini belirtmişti.

Başkan Kocatepe, bunun üzerine Teknik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy’e belirtilen yolun biran önce genişletilmesi için ne gerekiyorsa yapılması talimatını verdi. Yapılan çalışmalar sonucunda yer sahibinden yol terkini yapması sağlandı ve çalışmalar başladı.

Okul çıkışların da ya da mesai saatlerinin bitiminde tıkanan, insanların yürümekte bile zorluk çeken yolun, çalışma bittikten sonra 10 metre genişliğinde olacağı gibi yayalarında rahat şekilde yürümesi sağlanmış olacak ve uzun yıllardır çekilmiş çilede sona erecek.

Çalışmalar başlamadan önce Başkan Kocatepe, sahada incelemelerde bulunup proje hakkında Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy’den bilgi almıştı” ifadelerine yer verilmişti.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’de bu çalışmayı bizzat yerinde incelemiş ve çalışmaların yayınlandığı haberde bu fotoğraflara da yer verilmişti.

Eleştirilere neden olan bu habere ilişkin Artvin Belediyesi tarafından bir düzeltme haberi yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu.

Share
1693 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?
#

Artvin Belediyesi’nden Bir Garip Hata !” için 1 yorum

  1. sade vatandaş : diyor ki:

    Bu bir yol terki mi yoksa Artvin Belediyesi Yol Genişleme Çalışması mı?
    diye sormuşsunuz sade vatandaş olarak yol genişleyip insanlar burda fayda sağlaya bilmişse ister yol terki olsun ister yol genişletme çalışması toplum yararına kim ne yaparsa desteklenmeli.
    maksak üzüm yemek midir bağcı dövmekmidir ?
    kişi değil toplum yararı varsa gerisi teferuattır.