logo

Artvin Belediyesi Kar Temizlemede Sınıfı Geçti Mi?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Belki çok bilimsel bir öngörü olmasa da eskilerin güzel bir sözü vardır, ‘Ayva ve kestanenin bol olduğu dönemlerde çok sert bir kış yaşanır, bol kar yağar. ’ diye. Sanıyorum eskiler pekte yanılmadılar. Sert bir kış yaşamaya başladık. Bilim adamları bu yıl yaşanacak kışın Dünya açısından Kuzey Yarımkürede oldukça yağışlı ve soğuk olacağını ifade etmişlerdi. İlimiz açısında elimizde geçerli bir veri olmasa da yine de Dünya’da yaşanacak soğuk ve yağışlı kıştan ilimizin de payını alması oldukça doğal bir gelişme olacaktır.

Geçtiğimiz yıl kar Kasım ayında yağmış, ardından Aralık’ta çok az kendini göstermiş, şubat ayının ortasına kadar kaybolmuş ve şubatın sonuna doğru başlayarak Mart ayının ortasına kadar aralıklarla yağmıştı. Yine geçtiğimiz yıl toplam 3 gün eğitim öğretime kar tatili verilirken, bu yıl şimdiden 3 gün oldu bile. Yani her yönüyle şimdiye kadar hem bilim adamlarının hem de şu bizim eskilerin öngörüleri şimdiden tutmuş görünüyor. Bundan sonrasını tahmin etmek perşembenin gelişi çarşambadan belli olur misali zor olmayacaktır.

Şimdi durup dururken neden kara kıştan, yağıştan bahsettiğimi soracaksınızdır. Sizi fazla merakta bırakmadan hemen cevap vereyim. Bu yıl Artvin genelinde kar temizleme çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunmak için.

Bu yıl önceki dönemlere nazaran cidden hem erken hem de fazla kar yağdı. Mevsim normallerine göre de hava sıcaklığı oldukça düşük seyirde gitti. Gerek köylerde ve ilçe merkezlerinde gerekse de karayollarında oldukça zorlanıldı. Belki biraz kurumların hazırlıksızlığı belki de son yıllardaki kar yağışının düşüklüğünün oluşturduğu rahatlık bir şaşkınlığa neden oldu. Kış birden geldi ve uzun süre yağdı. Kar yağışı durdu, birden don yaşandı. Bu da koşulları oldukça zorlaştırdı.

Haliyle de temizlik çalışmaları beklenen hızda gerçekleşmedi. Özellikle Artvin Merkez açısından temizleme çalışmaları eskiyle kıyaslanarak eleştirildi. Bunun nedenlerini anlatmakta fayda var. Haklı olunan nedenler ve haksız olanlarda var.

AK Partili Belediye’den Beklentiler Çok Fazla

Artvin Merkez’de belediyenin yetersiz kaldığı eleştirilerine tam katılmıyorum ancak beklentilere fazlaca cevap veremediğini belirtebilirim. Şimdi, bunun bir çelişki olduğunu söyler gibisiniz. Aslında değil. Artvin’de insanlarımızın beklentileri belediyeyi AK Parti alınca beklentiler CHP’li dönemden en az on kat arttı. Bunda birazda Başkan Kocatepe’nin ve AK Parti’nin seçim kampanyasının nedeni oldu. AK Parti seçim kampanyasında çıtayı o denli yukarı çıkardı ki, beklentide normalin çok üzerinde oldu. Adeta biran da kar temizleme çalışmalarının gerçekleşmesi, gece boyunca yağan karın bir saatte temizlenmesi istendi. Bu düşünülürken, dünün koşulları ile bugünün koşulları, dün yağan ile bugün yağanı ve de dünkü Artvin ile bugünkü Artvin’i kıyaslamadık.

Şöyle bir kıyas yaparsak eğer, Artvin Merkez’e yağan kar son on yılın en yoğun yağışı sayılabilirdi. Bunu tarafsız gözle bakarsanız hak vereceksinizdir. Ayrıca eski Artvin’e göre şimdi ki Artvin daha yoğun bir nüfusu barındırıyor. Cadde ve sokak açısından çok fazla bir artış var. Artvin’de son beş yılda yapılan daire ve bina sayısı belki de son 50 yıla bedel. Okullar şehir merkezinden taşındı ve iş yükü arttı. Artvin’in şehir yoğunlaşması Yenimahalle, Atmaca, Orköy civarında oldukça fazlalaştı. Bundan 5 yıl önce olmayan cadde ve sokaklar bugün var. Dolayısıyla iş yükü ciddi oranda arttı. Haliyle de belediyenin yetişmesi kolay olmadı.

Tabi ki bütün bunlara rağmen beklentilerin en üst düzeyde olduğu Artvin Belediyesi’nin çok daha hızlı olması beklentisi de çok da yersiz değildi. Benim belediyeyi eleştirdiğim tek yön, eleman sayısının beklendiği kadar fazla olmadığıdır. Var olan işgücü çok ciddi çalıştı. Yukarıda Allah Var, yalan söyleyemeyiz. Ben Artvin Belediyesi yönetiminin de çalışanlarının da gayretlerine şahit oldum. Çok özverili, çalışkan, azimli, gayretli, hızlıydılar ancak Artvin’e yetemediler. Belediye’nin tek eksiği de bunu öngörerek kadrosunu bu düzeyde tutmamasıdır. Bunda da ben Artvin Belediyesi’ni çok da haksız görmüyorum. Zira, Artvin Belediyesi de geçmiş dönemlerde olduğundan daha fazla iş yüküyle uğraşmaktadır. Bir yandan şehrin elli yıllık su özlemini gidermeye çalışırken, bir yandan da şehre alternatif yol kazandırmaya gayret gösteriyor. Bir yandan sosyal belediyeciliğin örneklerine yer verilme gayretinde bulunulurken, diğer yandan alt yapı sorunlarını çözülüyor. Bir yandan mezbahane, park, otopark, alternatif yol, asfalt gibi işlerle uğraşırlarken, diğer yandan şehri modernleştirecek yürüyen merdiven gibi projeler gerçekleştiriliyor. Şehrin 100 yıllık çöp sorunu bir taraftan giderilirken öte yandan alternatif ulaşım imkanına sahip olmayan şehri alternatif ulaşım imkanlarına kavuşturuluyor. Yani her haliyle geçmişe göre çok daha fazla iş yapan belediyenin eleman sayısı da bütçesi de eskiye nazaran artmış olmasına karşın yine de yetersiz kalabiliyor.

Yakın bir zamanda Artvin Belediyesi’nin son 5 yıl da yaptığı yatırım miktarına ilişkin bilgiler aktaracağım yazımı yazacağım. O yazımda da aradaki farkı göreceksiniz. Bu vesile ile gerek eleman sayısı gerekse de maliyetler açısından kışa tam hazır yakalanamamış olunabilir ancak ilk şoku atlatan Artvin Belediyesi son kar yağışında şehri daha erken toparlayabildi.

Bu noktada ana muhalefetin ne yaptığına da birkaç kelimeyle bakacak olursak AK Parti’nin beklentileri çok yüksek tutmasını bir hata olarak değerlendirip, kendi dönemlerinde de aksayan çalışmaları sanki hiç aksamamış gibi gösterip beklentilerin yüksekliğini ön plana çıkarıp halk arasında mırıldanmalar arttırıldı. Artvin’de var olan sosyalite yüksekliğinden dolayı da bunu çok kolay yapan ana muhalefet ilk etapta başarılı olmuş gibi görünse de sonrada kısa sürede toparlanan Artvin Belediyesi sanıyorum ki halktan geçerli notu almıştır.

Sonuç itibariyle benim de beklentilerim yüksek olmakla birlikte başta Başkan Mehmet Kocatepe ve belediye yönetimi olmak üzere tüm çalışanların gerek niyet gerekse de gayret açısından yeterli gördüm. Tüm çalışanlar 24 saat uyumadan bu kar yükünün üstesinden insanüstü bir çaba ile gelmeyi başarmışlardır. Ben her birine emeklerinden ve de gayretli, özverili çalışmalarından dolayı Artvin Belediyesi yönetimine ve çalışanlarına bir gazeteci olarak da teşekkür etmeyi görev biliyorum. Geçmişte de bunu yapardım bugün de yapıyorum. Nihayetinde geçmiş belediye de niyetsel açıdan da gayret açısından da yetersiz değillerdi ama imkan açısından yetersiz idiler. Bunu da kabul etmek gerek.

Bundan sonra yağacak olan kar yağışlarında Artvin halkının beklentilerine yanıt verebilmek için de şimdiden tedbirlerin alındığını, kadronun genişletilmekte olduğunu ve de daha hızlı çalışma koşullarının da hazırlandığını biliyorum.

Son söz, unutulmasın ki, Artvin Emin Ellerde olmaya devam ediyor.

Etiketler:
Share
459 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Muhtarların Görev, Yetki ve Sorumluluklarını Biliyor muyuz?

  22 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Perşembe günü Türkiye’de Muhtarlar Günü kutlandı. Kutlamalar dolayısıyla Artvin Valisi Ömer Doğanay, muhtarlara bir de yemek verdi. Yemeğe bende katıldım. Muhtar değilim ama basın mensubu olarak bu yemekte yer aldım. Valimiz ile aslında sık sık özel sohbetlerde bir araya gelmemize rağmen bir türlü haberlere katılamıyordum, bu sefer katılalım dedik. İyi de yapmışız. Gerçekten sıra dışı bir Valimiz var. Valimiz tam bir devlet adamı. Devlet ciddiyetini her yerde korumanın yanı sıra devletin şevkatlı elini de gösteren bir kişilik. Ken...
 • Marksizmin Ekolleri (Mezhepleri)

  21 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: *Marksizm, bilimsel sosyalizm ve komünizmin kurucusu Karl Marx'ın ve Friedrich Engels'in çalışmalarından çıkarılan insanlığın özgürleşmesiyle ilgili bir düşünce sistemi ve ideoloji. *Leninizm işçi sınıfını odak noktası olarak kabul eder. *Maoizm’de Çinde işçi sınıfı olmadığı için köylüler işçi sınıfı yerine konmuştur. *Cheizm’de İşçi ve köylü sınıfı birlikte hareket eder. *Marksizm’in bu ideolojileri İslamdaki mezheplere benziyor. İslam bir tane olduğuna göre mezhepler niye var diyenler, Marksizmdeki bu farklı ideolojileri ...
 • İki Röportajla İSME Dosyasını Kapatıyorum

  19 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere Bodrum’da düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu’nda düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu (İSME 2017) de gerçekleştirdiğimiz röportajlardan bir bölümünü yayımlamıştım. Şimdi son iki röportajla İSME 2017 dosyasını kapatıyorum. Bu röportajlardan biri alanında ülkemizin aranılan akademisyenlerin Prof. Dr. Hürriyet Akdaş hocanın açıklamalarını içeriyor. Bir diğeri ise ise iş dünyasından iki röportajı içeriyor. Yine her zaman olduğu gibi yorumsuz bir biçimde sizlere aktarıyorum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim G...
 • Öküz Mehmet Paşa

  19 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “Bir Nalbant Çocuğu Başbakan Oluyor” 17. asır kıymetli devlet adamlarından Öküz Mehmet Paşa, Sultan I. Ahmet Han'ın vezirlerinden ve damatlarındandır. “Vezir” ve “Damat" Mehmet Paşa olarak da bilinir. Sultan I. Ahmet ve II. Osman dönemlerinde, ilkinde iki yıl, ikincisinde on bir ay olmak üzere iki defa “Sadrazamlık” makamına getirilmiştir. Hakkında “edip ve vakur, vezir-i sahib-i şu’ur” denmiştir. 1621 senesinde vefat etmiştir. Asıl lakabı “Oğuz” olmasına rağmen eski yazıdaki kef ve kaf harflerinin karıştırılmasından dolayı muha...