logo

Artvin Belediye Meclisi’nde Cerattepe Gerginliği

Artvin Belediye Meclisi, Mart 2016 ayı toplantısını Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe başkanlığında gerçekleştirdi.

CHP’li Üyeler Başkana Siyasi Göndermeler Yaptılar

Artvin Belediye Meclis Toplantısı, yer yer siyasi atışmalara sahne oldu.

Artvin ve Türkiye gündemini meşgul eden ve Cerattepe’de maden çıkarılmasına karşı çıkan Artvinlilere geçtiğimiz ay güvenlik kuvvetlerinin gazlı müdahalesi sonrası maden şirketi iş makinelerini Cerattepe’ye çıkarmış ve sonrasında kentte protesto gösterileri düzenlenmeye başlamıştı. Maden meselesi, Türkiye’nin en huzurlu kentinin huzurunu kaçırmıştı. Olaylar sonrası ilk meclis toplantısı olması nedeniyle konu bir şekilde yapılan müdahaleyi gündeme getirdi. Şehirde devam eden eylemler nedeniyle Valilik bazı alanlara yasak kararı getirdi.

Artvin Valiliği’nin aldığı karar sonucu bazı alanlarda basın açıklamalarına ve organizasyonlara izin verilmiyor. Yasak kararı, belediyenin kutlama günü etkinliklerini de etkiledi. Başkan Kocatepe’nin Meclis toplantısında 7 Mart Artvin’in Kurtuluş Günü kutlamalarını yapmasında yaşadıkları zorlukları dile getirmesi Cerattepe konusunun Meclis toplantısında tartışılmasına neden oldu. Başkan Kocatepe’nin kutlama yeri konusundaki sıkıntısına karşı CHP’li Meclis üyeleri; AK Parti’li Başkan Kocatepe’nin halkın önüne düşmesini ve kutlamanın Cerattepe’de yapılmasını önerdi. Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe de ‘Bilirseniz iyi destek verdim’ şeklindeki sözüne CHP’li Meclis Üyesi Sinan Saraç; ‘Bir tane seyyar tuvalet istedik onu da vermedim’ diyerek karşılık verdi. CHP’li Meclis üyeleri, Artvinlilere havuz medyasının ‘terörist’ dediğini ayrıca Cumhurbaşkanın Ensar Vakfı Genel Kurulu’nda Artvinlilere yönelik ‘Yavru Geziciler’ diyerek yuhalattığını ve Artvinlilere hakaret ettiğini söylediler. Başkan Kocatepe de bu tür üst düzeydeki konuların burada tartışılmasının doğru olmadığını söyledi. Kocatepe, yanlış anlaşılmaların düzeltilmesi için partisinin siyasi olarak üst düzeyde girişimlerin de devam ettiğini açıkladı.

İmar Tadilatları Yeni İmar Planı Çıkana Kadar Yapılmayacak!

Meclis görüşmelerinde öne çıkan önemli bir konu ise yapılan imar tadilat başvuruları oldu. Belediye Meclisi, 4 Mart tarihinde yapılacak Revizyon İmar Plan İhalesi sonuçlanıncaya kadar vatandaşlardan ve kamu kurumlarında gelen imar tadilat ve değişiklik taleplerini yeni imar planı çıkana kadar gündeme almama kararı aldı. Yeni İmar Planını 2016 yılı Eylül ayı içerisinde kesinlik kazanmış olacağı belirtildi.

Müteahhitlerden Fazla Tahsil Edilen Harçların İadesi Gündemde

Artvin Belediyesi daha önceki yıllarda Belediye Gelirler Kanunu’nu dikkate almadan harçlarda yapılan artışların Kanunun belirlediği üst limitler üzerinde olduğu, bu nedenle ödeme yapan müteahhitlerinden fazla para alındığı gerekçesi ile harçlardaki artışları Kanunun belirlediği üst limitlere çekme kararı aldı. Bu önemli karar sonucu kat karşılığı arsa yaptıran ve müteahhitlik yapan kişi ve şirketlerin yatırdıkları harçları geri almasının önü açıldı.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye Lojman Tahsisi Yapıldı

Belediye Meclisi olağan toplantısında daha önce Artvin Belediyesinin belediye sınırları içerisinde yaptırılan Elit Park konutlarından satın aldığı konutu, kirada oturan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin kullanımına tahsis etti.

Artvin Kurtuluş Günü’nde Belediye Ücretsiz Bayrak Dağıtacak

7 Mart Artvin’in Düşman İşgalinden kurtuluşunun 95.yılı nedeniyle Artvin Belediyesi halka ücretsiz Türk bayrakları dağıtacak. Bir dizi kutlama etkinliği de planlayan Başkan Kocatepe, Valilik önünün eylemlere yasaklı alan ilan edildiğini bu nedenle orada bir etkinlik yapılamayacağını söyledi. 7 Mart günü akşam fener alayı düzenleneceğinin bilgisini verdi.

Başkan Kocatepe Zeynep Başkan’ı konser vermek üzere Artvin’e getirtebileceğini Çoruh kıyısında Kent Park’ta konser verebileceğini söyledi. Halkın dolmuşlarla ücretsiz taşınmasını sağlayabileceğini ifade etti.

CHP’li Meclis Üyesi Belediyenin Bastırdığı Duvar Takvimine Eleştiri Yaptı

Artvin Belediye Meclisinin CHP’li Meclis üyesi Sinan Saraç, Artvin Belediyesi’nin son 2 yıldır Ensar Vakfına bastırdığı duvar takvimlerindeki 7 Mart günündeki yaprağa dikkat çekti.

7 Mart gününü ‘Artvin’in Gürcülerde Kurtuluşu (1921)’ yazdığı bunun yanlış yazıldığını iddia ederek Düşman işgalinden kurtuluşunun yazılması gerektiğini belirtti. Meclis Üyesi Sinan Saraç, Başkan Kocatepe’ye geçen yılda bu konuya dikkat çektiğini ancak Belediyenin bu yanlışı önleyemediğine söyledi. Saraç, 7 Mart Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtuluş gününden Gürcistan’dan halkoyunları ekipleri ve siyasilerin davet edildiğini bu takvim yaprağını görmeleri halinde diplomatik skandal çıkacağını iddia etti. CHP’li üye Sinan Saraç ayrıca, sınır komşumuz olan Batum’un bağlı olduğu Acara Özerk Cumhuriyetinde 2018 yılında referandum yapılacağını, bu oylama sonunda Acara topraklarının ya Türkiye’ye ya da Gürcistan’a katılma kararı vereceklerini söyleyerek bu yanlış baskının Gürcistan medyası tarafından Türkiye aleyhine kullanılacağını belirtti.

Başkan Kocatepe, Meclis üyelerinin huzurunda takvimi bastıran şirket yetkilisini arayarak takvimdeki hatanın neden 2016 yılında bastırılan takvimlerinde yapıldığını sordu. Kocatepe, telefonda muhatap olduğu kişiyi fırçaladı.

Belediye 5 Adet Daha Dolmuş Hattı İhalesi Yapacak

Artvin Belediye Meclisi, Encümene yetki verdi. 5378 Sayılı Engelliler Kanunu kapsamında yasanın Belediye ve diğer kamu kurumlarına yüklediği görevlerin yerine getirmesi amacıyla Artvin’de şehir içi dolmuş hatlarında çalışan 32 dolmuşa ilaveten 5 adet daha dolmuşun hatta dahil edilmesine karar verdi. Bu hatta dahil olacak dolmuş minibüsler, engellilere göre özel dizayn edilmiş olması şartı getirildi.

Meclis’te alınan diğer kararlar şunlar: “Zaira Pareulidze isimli Gürcü vatandaşın Artvin’de piyano müziğinin gelişmesi ve sanatsal faaliyetlerin artırılması amacı ile Belediyeye 10 adet piyano bağışlama talebi kabul edildi. Belediye hizmetlerinde kullanılan 1998 model 08 AL 153 plakalı Mutsubishi L300 kamyonet ile Zabıta Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılan 08 AC 989 plakalı 2007 model Ford Transit kamyonetin satılmasına karar verildi. Ayrıca Zabıta Müdürlüğüne 1 adet araç satın alınması için Belediye Encümenine yetki verildi. Yılmazlar AŞ tarafından yap işlet modeli ile yapılan Şehirlerarası Otobüs Terminal giriş çıkış ücretlerini belirlenmesi amacıyla yaptığı başvuru değerlendirildi. Başvuruda 2014 yılında yüzde 10 artış yapıldığı, 2015 yılında ücretlerde artış yapılmadığı ve 2016 yılında sadece yüzde 10 artış yapıldığı gerekçesi ile yapılan itiraz sonucu, Belediye Encümeni 2015 yılı ücret tarifesinde artış yapılmaması nedeniyle 2016 yılındaki ücret tarifelerinde yüzde 10 ek artış yapılmasını kabul etti. Artvin Hastane Mevkii ve İskebe yürüyüş yolu üzerinde yaptırılan seyir teraslarında bulunan 4 adet büfe ve 2 çay ocağının yıllık kira bedeli peşin olmak şartıyla ihaleye çıkarılmasına karar verildi. Cerattepe eylemleri nedeniyle bazı kişi ve gruplar tarafından şehrin muhtelif yerlerindeki duvar ve panolara yazılan sloganların silinmesine karar verildi.

Yer yer gerginliklerin yaşandığı Artvin Belediye Meclisi toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü. Bir dahaki Meclis Toplantısı nisan ayının ilk haftası yapılacak.

Etiketler: » » » » »
Share
1422 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?