logo

Artvin Aynı Günde İki Bakan Ağırladı

Bakanlar, Sular Altında Kalacak Yusufeli’ni Havadan İncelediler

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Artvin’de, baraj ve hidroelektrik santral (HES) projesi nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yerini helikopterle havadan inceledi.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, askeri helikopterle geldiği Artvin’in Yusufeli ilçesinde, baraj ve HES projesi nedeniyle sular altında kalacak yeni yerleşim yerini helikopterle havadan inceledi. Yusufeli baraj projesinde de havadan incelemelerde bulunan iki bakanı taşıyan helikopter Yusufeli futbol sahasına indi. Bakanları Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili Erkan Balta, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Yusufeli Kaymakam’ı Eyüp Kaykaç, Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürü Celal Tokalak, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki ile Yusufeli Barajı yüklenici firması sahibi işadamı Nihat Özdemir karşıladı. Bakanlar, ilçede yeni yerleşim yeri ile ilgili yetkililerden bilgi aldılar. Bakanlar, Yusufeli Barajı ve HES projesinin çalışmalarının koordine edildiği şantiyede düzenlenen “Koordinasyon Toplantısında” çalışmalarda gelinen seviye hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Bakanlar Havadan Yusufeli Barajı’nı ve Yusufeli’nin Yeni Yerleşim Yeri’ni İncelediler

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yusufeli Barajı ve HES projesinin çalışmalarının koordine edildiği şantiyede düzenlenen Koordinasyon Toplantısına katılmak için Yusufeli ilçesine geldiler. İlçeye gelmeden önce her iki bakan yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve HES Projesi ile bu proje nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yeri çalışmalarını da havadan incelediler. Helikopterle Yusufeli semalarında incelemelerde bulunan Bakanlar, incelemelerini tamamladıktan sonra yere iniş yaparak kendilerini karşılayan protokol ile buluştular.

Her iki bakan daha sonra Yusufeli Barajı ve Yusufeli’nin yeni yerleşim yerine ilişkin koordinasyon toplantısına katıldılar. Toplantıya ayrıca Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili Erkan Balta, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Yusufeli Kaymakam’ı Eyüp Kaykaç, Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürü Celal Tokalak, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Yusufeli Barajı yüklenici firması sahibi işadamı Nihat Özdemir, DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile diğer ilgililer katıldılar. Burada her iki bakana yapımı süren ve tamamlandığında milli ekonomimize büyük değer katacak olan Yusufeli Barajı hakkında DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın tarafından Yusufeli Barajı ve HES projesi ile Yeni Yusufeli İlçe Merkezi kurulum çalışmaları ve çalışmalardaki son durum hakkında detaylıca bilgi verildi. Toplantıda her iki bakanlık arasında koordinasyonu gerektirecek konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda yapılan bilgilendirmede; “ Yusufeli ilçesinde yapımı süren ve tamamlandığında 270 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise sayılı en yüksek barajlarından biri olacak Yusufeli, ilçeyi sular altında bırakacak. İlçe merkezi ile 4 köyün sular altında kalacak olması nedeniyle yaklaşık 5 bin konut, 270 iş yeri ile 9 bin 430 dönüm tarım arazisi de sulara gömülecek. 68 yıllık ilçenin yeni yerleşim yerine taşınması için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor. 150 yıllık tarihinde 6 kez ilçe merkezi yeri değiştirilen ve son yerinde 1950 yılında kurulun Yusufeli ilçe merkezinin Yansıtıcılar mevkiinde kurulacak yeni yerleşim yerine taşınması için başlatılan çalışmalarda sona geliniyor.

YUSUFELİ BARAJI VE HES

558 megavat kurulu güçle yıllık 1.888 gigavat saat elektrik üretimin yapılacağı Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesi, ülke bütçesine yılda 450 milyon lira katkı sağlayacak. Toplam su depolama hacmi 2 bin 130 hektometre küp olan baraj tamamlandığında, 270 metre temelden yüksekliği ile Çin’deki 292 ve Gürcistan’daki 272 metre yüksekliğindeki barajlardan sonra dünyanın en yüksek 3’üncü barajı olacak. Büyük bir bölümü tamamlanan Yusufeli Barajı ve HES projesinin 2019 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Baraj inşaatı nedeniyle sular altında kalacak olan ve 1950 yılında kurulan Yusufeli ilçe merkezi ile 4 köy yeni yerleşim alanına taşınacak” şeklinde bilgi verildi.

Bakanlar toplantıyı tamamladıktan sonra kısa bir gezi yaparak ilçeden ayrıldılar. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, bu programın ardından Artvin Merkez’e hareket ederken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ilimizden ayrıldı.

Share
842 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?