logo

Artvin, Artvin Olalı Böyle Kalabalık Görmedi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Değerli takipçilerim, emin olun ki Artvin Artvin olalı böyle kalabalık görmedi şu son on günde gördüğü kalabalık kadar. Kurban bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması ile birlikte adeta şehrimize ziyaretçi akını yaşandı. Artvin’in nüfusu 750’bini kesinlikle geçmiştir diye düşünüyorum. Bunu ilin geneli için söylüyorum. Belki de rakam 1 Milyon olmuştur dersem yine de abartmamış olurum. Ciddi bir kalabalık ağırladık. Hemen her aile bu kalabalıktan nasiplenirken, gelenler sadece Artvinliler de değildi. Tur firmaları aracılığıyla binlerce insan da Artvin’deki tarihi ve turistlik merkezleri gezmeye geldiler. Başta Karagöller olmak üzere bir çok turistlik merkez uğrak noktası oldu. Açıkçası ben bu kurban bayramı tatilinden memnun kaldım. Esnafımız memnun kaldı mı bunu bilemiyorum ama kalabalık herkese bir yararı olmuştur diye düşünüyorum.

Artvin’in bu yıl oldukça fazla yerli ve yabancı turist ağırlayacağı geçmiş yıllardaki deneyimlerden belliydi. Önce Ramazan Bayramı’nda başlamıştı ziyaretçi akını. O tatil çok uzun olmadığı için bu denli yoğun geçmemişti ancak Kurban Bayramı tatili 9 gün olunca adeta Artvin’e bir akın gerçekleşti. Öncelikle belirtmek gerekir ki bayram tatilinin 9 gün olması gurbette yaşayan Artvinlilerin memleketlerine gelmeleri için iyi bir fırsat oldu. Arhavi’sinden Borçka’sına, Hopa’sından Yusufeli’sine, Şavşat’ında Kemalpaşa’sına, Murgul’undan Ardanuç’una ve Artvin Merkez’e kadar bütün ilçeler memleketlerine gelen hemşerilerle doldu taştı. Bu bayram bazı ilçelere gitme şansım oldu. Her ilçede durum aynı idi. Ayrıca sosyal medyadan paylaşılan fotoğraflara da baktığımda dışarıda ne ki tanıdığımız hemşerimiz var ise adeta bu yıl Kurban Bayramı tatili için Artvin’e gelmişlerdi. Herkesin paylaşımları Artvin’den olmuştur galiba. Bu yıl Kurban Bayramı’nın trend şehri Artvin’dir. Sosyal medyayı Artvin işgal etti.

Borçka Karagöl’e Gidiş Geliş 5 Saati Aştı

Artvin’e olan ilginin bu yıl geçmişe oranla daha fazla olması haliyle şehir merkezleri ve turizm noktalarındaki trafiği de arttırdı. Şehir merkezlerinde araçları park edecek yer bulamazken, halen bu yoğunluğun devam ettiğini görüyoruz. Bazı tatilcilerin halen dönmediklerini düşünüyorum. 30 Ağustos’tan kaynaklı bir günlük tatil ile birlikte tatillerini 17-18 güne çıkaran gurbetçi Artvinlilerin, halen Artvin’de olmaları hareketliliğin devam etmesini sağlıyor. Hareketliğin olması bereketin olması anlamına geldiği için açık söylemek gerekirse ben oldukça memnununum. Bunları yazıyor olmam memnun olmadığım anlamına gelmiyor. Lütfen yanlış anlaşılmasın!

Kurban Bayramı’nın ikinci ve üçüncü günü adeta Borçka Karagöl’e ziyaretçi akını gerçekleşti. Uzun araç konvoyları oluştu. Gerek gidiş yolu gerekse de dönüş yolu zaman zaman çileye dönüştü. Allah’tan manzara güzel idi de insanlar sıkılmadı. Bazen bekleyişler saatleri aldı. Bir tanıdığımın anlattığına göre Karagöl’e gidiş ve gelişleri toplam 5 saati aşmış. Yolu bildiğim için benim normal gördüğüm bir durum. Dar yollar nedeniyle açıkçası trafik rahat akmıyor. Özellikle Karagöl’e yaklaştıkça durum daha da vahim bir hal alıyor. Araç bırakacak yer bulmakta zorlanılabiliyor. Keşke her zaman aynı olsa diyesim geliyor ama tabi ki her zaman aynı olsa bu yollar hareketliliği kaldırmaz idi. Bu çileyi çekmeye değer miydi diye ben o tanıdığıma sorduğumda cevap bir kez daha olsun yine gelirim olmuştu. Demek ki çile çekmeye değer bir unsur olunca insan çile çekmeyi de seviyormuş. Bu yıl Karagöl’ü sadece Kurban Bayramı’nda Karagöl’ü ziyaret eden insan sayısını ben diyeyim 100 bin, siz diyen 200 bin inanın abartmamış oluruz. Tur araçları ile gelenlerde oldu kendi özel araçları ile gelenlerde. Benzer bir durum Şavşat Karagöl içinde geçerliydi. Belki orada yolların müsait olması trafik sorunu yaşanmamasını sağladı ancak Şavşat Karagöl’e de hatırı sayılır ziyaretçi geldi. Yine diğer turizm noktalarımızı da unutmamak gerek. Mençuna Şelalesi, Murgul Delikli Kaya, Artvin Cam Teras, Atatepe ve Kafkasör, Şavşat Yavuzköy, Yusufeli Merkez, Ardanuç Merkez ve Bilbilan Yaylası her zaman olduğu gibi bu yılda turist akınına uğradı. Şavşat Meydancık, Borçka Macahel, Kemalpaşa Sarp’ı da unutmamak gerek. Bu yıl yoğunluk her yerde idi.

Karadeniz yeni cazibe merkezi haline gelirken ilimiz Artvin’de bundan payını alıyor tabi ki. İnsanların artık deniz turizminden ziyade doğa turizmine dönmüş olmaları ve özellikle de daha serin ve rahatlatıcı ortamları arar hale gelmeleri de bu yörelere ilgiyi arttırdı. Doğal bir sonuç. Artık insanlar kalabalıktan kaçmak ya da doğayla baş başa kalmak istiyorlar ki bunda da son derece haklılar. Şehir hayatı bizi Artvin’de bile çileden çıkartıyor ise büyük şehirlerde durum içler acısıdır. Bu sebeple ilgi buralara arttı.

Artvin’e Olan İlgi Neden Arttı

Şöyle bir baktığımızda Artvin’e bu yıl geçmiş yıllara oranla ilgi en az yüzde elli artmıştır diye düşünüyorum. Bunda ki temel etken bu yıl ki tatilin uzun olmasıdır. Geçmiş yıllarda da benzer tatil uzunlukları yaşanmıştı ancak son birkaç yıldır insanların çeşitli politik ve asayiş olayları sebebiyle başta devlet kurumlarında çalışanlar olmak üzere bir çok insan tatile gidememişti. Özellikle hemşerilerimizi de bu durum etkilemişti. Yaklaşık 4-5 yıldır uzun tatile gidemeyenler bu yıl şartların elverişli olması ve tatilinde uzun olması nedeniyle tatillerini memleketlerinde geçirmelerine neden oldu. Artvin dışında yaşayan Artvinlilerin sayısını 2 milyon olarak hesaplar isek sanıyorum bunun yüzde 25’inden fazlası Artvin’e gelmiştir. Böyle düşündüğümüzde zaten rakam 500’bine yakın olur. Kalabalığın ve ilginin fazla olmasının birinci sebebi gurbetçilerin gelmeleri.

İkinci sebebe gelince gerek ilimizde çekilen diziler ve filmler gerekse de Artvin’e gelen gidenlerin Artvin ile ilgili paylaşımları bu yıl ilginin daha da artışına neden oldu. Son yıllarda özellikle tur firmalarının Artvin’e daha yoğun yerli turist getirdiğini biliyorduk. Bu yerli turistlerin anlatımları daha çok vatandaşımızın Karadeniz’i ve Artvin’i tercih etmesine neden oldu. Özellikle başta Karagöl’ler olmak üzere diğer turizm noktalarının bolca haberleştirilmesi ve de sosyal medyada paylaşılmaları da bu bölgeleri görmek isteyenlerin sayısını arttırdı. Hal böyle olunca da sadece tur firmalarının Artvin ve çevresi gezilerine ilgiyi artırmakla kalmadı, özel araçlarla da bu güzergaha gelmek isteyenlerin sayıları arttı. Buna bir de başta Karagöl’lerde yapılan turistlik tesislerin yanı sıra turistlik değere sahip noktalara yapılan tesislerde gelenlerin memnuniyetini arttırınca daha çok insanın gelmesine neden oldu diye düşünüyorum. Daha çok hizmet daha çok insan anlamına geleceği için hizmet kalitesini ne denli arttırır isek o denli sanıyorum ilimize daha fazla insan çekebileceğiz.

Şimdi ilginin arttığından bahsetmeme rağmen ekonomik girdinin olup olmadığını neden yazmadığımı sorduğunuzu duyar gibiyim. Tabi ki onu da yazacağım ama onu bu yazımda yazmayacağım, daha sonra yazmayı düşünüyorum. O konuya girince çıkmak kolay değil. Sonra yazım uzun diye sitem ediyorsunuz. Kısaca belirteyim. Belki arzu edildiği kadar olmaya bilir ancak bence hatırı sayılır bir ekonomik girdi olmuştur, diye düşünüyorum. Bunu da esnaflara sormak gerek. Özellikle de hizmet sektörü ile gıda sektöründe çalışanlara sormak gerek.

Burada bir noktanın daha altını çizmek gerek. Artvin’e bu yıl ilginin artışındaki sebeplerden biri de sanıyorum ki Cankurtaran Tüneli’nin yapılmış olmasıdır. Tünelin yapıldığını gören Artvinliler bu noktada ciddi rahatlamaya girdiler ve ulaşımın kolaylaşmasını fırsat bilerek memleketlerine gelmeye daha rahat karar verdiler. Bakmayın Hopa Dağı turizmde bizim sıçramamıza bir engel teşkil ediyordu. O engel kalkınca sadece bu yıl bile farkını gördük. Düşünün Artvin’e kadar dört şerit yolun geldiğini, Varyant’ın altına tünelin yapıldığını, Sahara Tüneli’nin tamamlandığını, Uzungöl Tüneli’nin geçit vermeye başladığını. İnanın müthiş kalabalıklara hazırlıklı olalım o zaman. Hele birde Rize-Pazar Havalimanının tamamlanması ve hızlı trenin Sarp’a kadar geldiğini hayal bile edemiyorum. Görün o zaman Artvin’e yaz aylarında kaç milyon insanın geldiğini. İnanın Ütopya değil çok mümkün olabilecek bir durumdur.

Batum Havalimanı, AÇÜ ve Öğrencileri, Son Yıllarda Yapılan Yatırımlar

Burada haksızlık etmemek gerektiğini belirterek iki etkenin altını çizmek gerek. Birincisi Batum Havalimanı’nın ilimize ulaşımı kolay hale getirdiğini belirtmekte fayda var. Ciddi katkı sağlıyor. Özellikle İstanbul ve çevresinden Artvin’e ulaşımlar 17-18 saatten 4-5 saate düşüyor. Bu ciddi bir rahatlamadır. Cankurtaran’ın da bitmesi ile birlikte il merkezi sahile 45 dakikalık mesafe oldu. Sürenin azalmasının yanı sıra yol kalitesi arttı. İnsanların eskiden gözü kesmiyordu ama şimdi kesiyor. Yol medeniyettir diye boşuna dememişler.

Diğer bir unsur ise Artvin Çoruh Üniversitesi’nde okuyan üniversite öğrencilerinin sayılarının gün geçtikçe artması bu öğrencilerin de adeta turizm elçileri olmalarıdır. Onların Artvin’i olumlu yönde anlatmaları, özellikle de doğamızdan bahsetmeleri de tanıtıma katkı sağlıyor. Ayrıca Artvin Çoruh Üniversitesi’nin akademik faaliyetleri ve toplantılarının da katkısını unutmamalı.

Son iki noktanın daha altını çizmek gerek. Bunlardan birincisi Çoruh Nehri üzerinde yapılan barajların tanıtıma olan etkisidir. Hafif görmemek gerek, her gün ulusal tv ve gazetelerde Artvin haber oluyor Türkiye’nin en büyük baraj inşaatları yapılıyor diye. Haliyle iyi bir tanıtım vesilesi bu konu.

Diğer bir unsur ise Artvin’e son yıllarda yapılan yatırımlar, şehir merkezlerindeki gelişmeler, turistlik bölgelere yapılan yatırımların artması, konaklama yerlerinin ve yatak kapasitelerinin artışı da ilginin artmasına neden oluyor. Hizmet sektörüne yapılan yatırım aynı zamanda iyi bir tanıtım anlamına geliyor.

Biz memnun kaldık 9 günlük tatilden umarım esnafımızda memnun kalmıştır. Turizme yatırım yapanlarında yüzleri inşallah gülmüştür diyerek bugün ki yazımızı sonlandıralım.

Share
328 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin’de bir lise dindarlar tarafından terk edildi.

  18 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Bu liseye gitmek zahmetliydi, fedakarlık gerektiriyordu. Bu liseye dindar öğretmenler ders anlatmaya gitmedi, yöneticiler de yönetim görevini kabul etmedi. Bu liseye gitmek için fedakarlık yapacak dindar kişi bulma sıkıntısı yaşanıyor. Lafa gelince kimse dava kelimesini ağzından düşürmüyor ama icraat yok. Polemik olmaması için bu lisenin hangi lise olduğunu söylemeyeceğim, ama merak eden olursa özel olarak kulağına fısıldarım. Anlayana sivrisinek saz demişler. Anlaması gerekenlerin anladığını düşünüyorum. ...
 • Artvin’de Dindar Sivil Toplum Kuruluşlarının Bölünmüşlüğü Son Bulmalı

  17 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ "Hep birlikte Allah'ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O'nun (bu) nimet...
 • Yürüyen Merdivenleri Kazandırdığı İçin Kocatepe ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bazen bir takım duyumlara ve söylemlere şahit oluyorum ve de bunlara çok üzülüyorum. Kocatepe döneminde bir şey yapılmadığını söyleyenlerin olması gerçekten de çok üzücü. Hani burada yapılanları yazmaya kalksam 30-40 sayfa yazacağım yatırım ve hizmet çıkarda şimdilik kalsın diyerek kendimi engelliyorum. İnsafsız olmamak gerek. Sadece bir yürüyen merdivenin yapılması bile geçmişte bir seçim kazanma sebebi olabilirdi. Bugün Kocatepe döneminde yüzlerce hatta binlerce yatırım ve hizmet yapılmışken hiçbir şey yapılmamış demek birazcık insafsızlık ol...
 • TOPLUM HAYATINI DÜZENLEYEN KURALLAR

  11 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.DİN KURALLARI 1.1.Tanım Allah tarafından konulmuş olan, peygamberler ve kutsal kitaplar aracılığı ile insanlara iletilmiş olan kurallardır. 1.2.Din Kurallarının Uygulanma Alanı Din, evreni yaratan ve yöneten insanüstü ilahi bir varlığa inanmayı ve ona ibadet etmeyi emreder. İnsanların Tanrı ile olan ilişkilerini düzenler. Bununla beraber, bütün dinler insanların sadece Tanrı ile olan ilişkilerini değil, insanlar arasındaki ilişkileri de düzenleyen hükümleri (emir ve yasaklar) içerir. Bir diğer deyişle, dinler hem uhrevi (öteki al...