logo

Artvin Akılcı İlaç Kullanımında 7. kez zirvede

Türkiye’de 7 yıldır en düşük antibiyotik kullanım oranıyla dikkati çeken Artvin’de gereksiz antibiyotik kullanımı; doğal beslenme, temiz hava ve kentteki eğitim seviyesinin yüksek olmasına bağlanılıyor.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar doğrultusunda, 7 yıldır en düşük antibiyotik kullanım oranıyla başı çeken il olan Artvin’de gereksiz antibiyotik kullanımının daha da azaltılması için çalışmalar yürütülüyor. Akılcı ilaç kullanımı konusunda ise vatandaşlar yaşadıkları kenttin temiz havası ile eğitim seviyesinin yüksek olmasına bağlıyor.

Hak ettiğimiz bir durum

Eczacı Ayça Bülbül, “bu hekim, eczacı ve hastaların içinde olduğu bir durum. Artvin gerçekten bu konuda belli bir bilinç seviyesine ulaştı. Hastalarımızda bu konuda oldukça bilinçli davranıyorlar. Onun için hak ettiğimiz bir durum olduğunu düşüyorum” dedi.

Bilinçli bir topluma sahibiz

Emekli Öğretmen Hasan Yavuz ise, “Artvin eğitimde belli bir seviyeye ulaşmıştır. Okuma yazma oranı yüksek ve eğitim seviyesinin fazla olan bir kent. Doktor kontörlünde ilaç kullanımı gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra kendi ürettiğimiz yiyeceklerle besleniyoruz.

Doğal beslenmeye öncelik veriliyor

Kentte şarküteri işletmesi sahibi Berkan Büyük ise, Doğayla iç içe bir toplum olduğumuz için aynı zamanda eğitimci bir toplum olduğumuz için doktora gitmeden onun tavsiyelerine uymadanher han gibi ilaç kullanımını yapmıyoruz . Bunu ben görüyorum. Misal grip olduğunda gidip ilaç almak yerine gelip kestane balı alıyorlar. Yani doktora gitmeden önce bile doğal yöntemlerle kendi şifasını arıyor “ dedi

Share
362 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?