logo

Artvin, 35.Kafkasör Kültür ve Sanat Festivaline Hazırlanıyor

Artvin’de bu yıl 10-14 Haziran 2015 tarihlerinde 35.si yapılacak olan Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali Hazırlık Düzenleme Kurulu Toplantısı yapıldı.

Hazırlıklar kapsamında Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonu’nda Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Artvin İl Jandarma Komutanı Jandarma Alb. Mustafa Çelik, Artvin İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş’in yanısıra diğer kurum amirlerinin katılımıyla, “Kafkasör 35. Kültür Turizm ve Sanat Festivali Hazırlık Düzenleme Kurulu”  toplantısı yapıldı.

Genel Koordinatör Sancar:  “Kafkasör Festivalini Bu Yıl Birkaç Adım Daha Öteye Taşıyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını Kafkasör Festivali Genel Koordinatörü Murat Sancar yaptı. Sancar,  Kafkasör’ü uluslararası arenada iyi bir noktaya getirmenin planlarını yaptıklarını belirtti. Geçen yıl yapılan festivalin teknik olarak eksikliklerini tespit ettiklerini anımsatan Sancar, bu yıl yapılacak festivali bir değil birkaç adım daha öteye götürmek için çalıştıklarını söyledi.

Genel Koordinatör Sancar;”  Biz ne yapıyorsak yapalım bu yaptığımız şeyi gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Burada bir gelenek var, fakat gelenek bozulması da var. Bunu şuanda biz fark etmiyor olabiliriz. Onun için bunu yönetmemiz ve çocuklarımıza bunu anlatmamız gerekiyor.  Bu sene için boğalarımızı ve Artvin’i anlatan oyun kartları yaptık ve bunu da çocuklar üzerinde test ettik.  Gördük ki çocuklar bu kartlar sayesinde Boğaların isimleri, özelliklerini, aldığı derecelerini,  Artvin’in gezilebilecek yerlerin isimlerini ezberlediler. Şimdi bunu okullara anlatacağız ve farklı araçlarını da geliştireceğiz” dedi.

Dünya İnternete Bakarak Karar Veriyor, Fotoğraf Ve Video En Önemli Unsur

Dünya da insanların artık internete bakarak bir şeylere karar verdiklerini belirten Sancar, kullanılan ve tüketilen iki şeyin en çok fotoğraf ve video olduğunu söyledi.  Sancar; “  Görüntü noktasında geçen yıl birtakım eksikliklerimiz vardı bu yıl tamamen profesyonelce çekip kaydedeceğiz.  En güzel kareleri internet üzerinden uluslar arası arenalarda paylaşıp Kafkasör’ü anlatacağız. En önemlisi de basın tanıtım ayağı.  Geçen yıl ulusal basından yaklaşık 50 kişilik bir çeşitli basın mensuplarını ağırladık. Bu yıl şimdi uluslar arası boyutunu da düşünerek bir çalışma yapıyoruz.  Burada yapılan boğa güreşini dünyaya doğru anlatmak üzere Madrid’den bir tane matador getiriyoruz Boğaların güreştirerek nasıl barıştırdığımızı göstermek için bu uluslararası basında yer alacağını umuyoruz” dedi.

Arvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; “ Kafkasör Festivali 10-14 Haziran 2015 Tarihlerinde Yapılacak”

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise seçim ve ramazandan dolayı bu yıl 10- 14 Haziran tarihleri arasında beş günlük bir festival programı düzenledikleri belirtti. Kocatepe; “10 Haziran Çarşamba günü saat 16.00 gibi bir açılış ve hafta sonu Pazar günü de kapanış olacak. Bu sene geçen yıldan bir adım daha iyisini yapmak adına daha düzenli biraz daha uluslararası enstrümanların kullanıldığı, hedeflerin turizm açısından üstlendiği bir çalışma. Burada yine geçen yılki gibi “Hazırlık Düzenleme Kurulu” sayın valimizin başkanlığında kurularak gerekli departmanlar ve onların altındaki görevleri belirliyoruz.  Bu yıl kurumlar kendilerine düşen görevleri daha profesyonel yapacak. Gerek organizasyonlardaki katılım gerekse programlarda ki zenginlik bu sene geçen seneye oranla daha da artacak beklentisindeyiz.

Başkan Kocatepe; “ Kafkasör Yolu Genişleme Çalışmaları Tamamlandı

Şehrin giydirilmesinden organizasyon öncesi şehrin hazırlanmasına kadar, Kafkasör yaylamızın yol genişleme çalışmaları tamamlandı yağmurların durmasıyla asfalt çalışmalarımız başlayacak.  Arenanın ve alanın düzenlenmesin konusunda arkadaşlarımız birkaç gündür çalışmalarına başladı. Kültür sanat etkinliklerini biraz daha artırmak istiyoruz hem merkezde, hem de Kafkasör de. Yemek stantlarımız geçen yıl küçüktü bu yıl 25 m² den az olmasın diye bir düşüncemiz var.  Spor alanlarımızı daha geniş bir yerde daha profesyonelce sporların yapıldığı bir yer. Konserlerimiz iki aşağıda bir yukarıda olmak üzere üç sanatçımız konser verdi.

Başkan Kocatepe; “ 3 Hit Sanatçı Getireceğiz”

Bu yılda yine aynı şekilde üç tane hit sanatçımızı halkımızla buluşturmayı düşünüyoruz.  Artvinli şair ve yazarların geçen yılki oranla bu yıl daha derli toplu şekilde stant açacakları yer. Belediyemizin korosunun konseri, tiyatro etkinlikleri, kültürel faaliyetlerin geniş yer alacağı bir program hazırlamak istiyoruz. Kısaca geçen yılın üzerine katarak bizi her sene artan bir durumda turizme hazırlayan bir Artvin konsepti kilitlemiş durumda” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit; “Kafkasör Festivali Uluslararası Boyuta Taşınarak Artvin’in Tanıtıma Katkı Sunulmalı

Hazırlık toplantısında konuşan Artvin Valisi Kemal Cirit, bu tür organizasyonlarda en çok önemsediği konunun, etkinliğin uluslararası boyuta taşınarak Artvin’in tanıtımına daha çok katkı sunulması olduğunu vurguladı.  Kafkasör Festivali’nin ana figürünün boğa güreşleri olduğunu söyleyen Vali Cirit, bu yıl kültür ve sanat etkinliklerine  daha fazla yer verileceğini belirterek  festival için çeşitli öneriler sundu. Cirit,  “ Ben Artvin’i dışarı da ne tanıtır diye baktığımda genel konuşabileceğimiz tek figür boğa çıkıyor ortaya. Bu da güzel ve farklı bir şey.  Her ilin sahiplenmediği bir konu.

Güney Kore, İspanya, Dubai, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri Ve Suudi Arabistan’dan Belediye Başkanları Davet Edilecek

Madem bu yıl festivalimiz uluslararası olacak ve İspanya Madrid’le başladık, boğa güreşlerinin yapıldığı diğer ülkelerde var mesela, Güney Kore, Bosna Hersek gibi. Biz bu noktada Arap turizminin özellikle de nitelikli turistin ilimize gelmesini istiyoruz ama, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerinin büyük şehirlerinin belediye başkanlarını Kafkasör Festivali’ne davet edebiliriz.

Arap Gazeteciler Davet Edilecek

Eğer bir gazete organizasyonu yapılacaksa DOKA aracılığıyla özellikle Arap gazetecilerin festivale gelmesini sağlayabiliriz. Bizde buradan Türkiye’deki gazetelerin turizm yazarlarını, ya da magazin basını temsilcilerini organize edebiliriz. Madem kültür ve sanat dedik, eski Yeşilçam’ın tanınmış yüzlerini davet edebiliriz, gelsinler vatandaşlarımızla buluşup sohbet etsinler fotoğraf çektirsinler. Yeni dizilerin popüler olan sanatçılarını davet edebiliriz. Bu festivalimiz sadece boğa ile değil kültür ve sanatı içine daha çok katarak yaparsak daha iyi olur diye düşünüyorum. Festival boyunca çocuklarımıza yönelik bir etkinlik alanı oluşturabiliriz. Birde tabi işin Kültür Bakanlığı’mıza düşen kısmı var. Bu yıl biz turizm haftası etkinlikleri yapamadık. Bunun iki nedeni var. Birincisi Ankara ve İstanbul’da yaptığımız tanıtım günlerinin bu tarihlere denk gelmesi,  ikincisi de seçim atmosferi ve hava şartlarının bize müsaade etmemesi oldu. Kültür Bakanlığı’ndan bir dans ekibi  opera ya da bale için getirilebiliriz. Kültür Bakanlığı’ndan halk dansları toplulukları mutlaka getirilmeli. Çünkü müthiş bir sunumları var. Bunu kapalı ya da açık alanda yapabiliriz, Valiliğimizin önünde bir alan oluştururuz ve burada bu tür etkinliklerimizi yaparız. Diğer ülkelerden belediye başkanlarının festivalimize davet edilmesiyle ilgili yazışmalar Dışişleri Bakanlığı’mız tarafından yapılıyor. Ankara’daki büyükelçiliklerle iletişim kurarak, özellikle Dubai, Katar ve Suudi Arabistan’ın büyük şehirlerinin belediye başkanları davet edebiliriz.

“Rize Ve Trabzon’a Gelen Arap Turizmini Artvin’e De Çekmeliyiz”

Rize ve Trabzon’a kadar gelen ancak bizim Artvin’e ulaşmayan bir yapı var, onları buraya kadar çekecek bir çalışma yapabiliriz. Bu spesifik önerilerin dışında birde bizi ilgilendiren kısımlar var. Birincisi güvenlik, festivalimize katılacak olan insanların güvenliği bizim için çok önemli. Kafkasör’ü tekrardan Jandarma’ya devrettik buradan söylemiş olalım. Artık Kafkasör ’ün güvenliğinden Jandarma sorumlu Nisan ayından bu tarafa. Kafkasör’de ki trafik konusunda Emniyet ve Jandarma birlikte hareket edecek bunu sağlayacağız” dedi.

Toplantının son kısmında ilgili kurum yetkilileriyle festivale yönelik çeşitli konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Share
789 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?