logo

“Art Wins İn The Tar – Sanat Katran İçinde Kazanır” Adlı Resim Sergisi Açıldı

Artvin Çoruh Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Ressam Kemal Sağlam tarafından hazırlanan “Art wins in the Tar – Sanat Katran İçinde Kazanır” adlı resim sergisi törenle açılarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen serginin açılışına Artvin Valisi Kemal Cirit,Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Mehmet Duman ve çok satıda davetli katıldı.

Artvin Valisi Kemal Cirit Kemal Sağlam’ın ortaya koyduğu eserlerle sanata farklı bir bakış açısıyla yaklaştığını bu resim sergisinde olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Vali Cirit; “Üniversiteler şehre vizyon katan kurumların başında geliyor. İnsan kaynaklarını en rahat bulacağımız alanlardan birisi, işte Çoruh Üniversitesi bunu başararak bizlere gösteriyor. Ben bu açıdan Çoruh ÜniversitemizRektörümüzün kişiliğinde, tüm öğretim kadrosuna bir kez daha Artvin Valisi olarak teşekkürlerimi sunuyorum. Sanatçımızın izinden, peşinden birçok öğrencisinin gideceğinden eminim. Sanatçımızı farklı bir bakış açısıyla hazırladığı bu resim sergisinden dolayı kutlayıp, sanat hayatında başarılar diliyorum dedi.

Ressam Sağlam kömür, katran, kurşun, boya gibi malzemelerle yapmış olduğu çalışmalarını, gerçeküstücü ve dışavurumcu bir yaklaşımla figürler yaparakoluşturduğunu belirtti.

İnsanlığın geçmişten günümüze, sanat üzerindeki en büyük kazanımlarının savaşlarda, katliamlarda ve acı olayların sonucunda ortaya çıktığını düşündüğünü ifade eden Sağlam ;”Geçmişten ders alarak gelecekte de aynı kazanımların olacağını düşünmekteyim. ‘Art wins in the Tar-Sanat Katran İçinde Kazanır.’ adlı resim sergisinde zehir olarak nitelendirdiğim kömür, katran, kurşun, boya gibi malzemelerle yapmış olduğum çalışmalarımı gerçeküstücü ve dışavurumcu bir yaklaşımla figürler oluşturarak, ortaya koymaya çalıştım” dedi.

Eserlerinde çevreyi de bulunduğu zaman ve mekândan koparıp kendisiyle yalnız bırakmaya çalıştığını kaydeden Sağlam,seyircinin kendi geçmiş ve geleceğine karşı duyacağı rahatsızlığı da bir korkuya dönüştürerek ölüme yönelik ipuçları vermeye çalıştığını söyledi.

Sağlam; “Evrimi farklılaştırma düşüncesiyle insan vücudunu başka canlıların özellikleriyle karıştırmaya çalışmasıyla farklılık yaratmaktadır. Geleneksel resim sanatı anlayışına başkaldırı niyeti taşıyan, tek boyutlu, bazen kontrollü, çoğu zaman da rastgele, ağırlıklı çizgisel deformasyonlarla özgür bir sanat anlayışı geliştirmek gibi bir gayem var. Çeşitli renklerin sıkça kullanıldığı resimler bol duygulu, karmakarışık yaşama geçişi ifade ediyorken, tuval içindeki göze çarpan boşluklar, parçalanmış bireyin kendi içinde yaşadığı doldurulamayan boşluklar olarak yorumlanabilmektedir” ifadelerinde bulundu.

Açılış töreni ve konuşmaların ardından Sanatçı Sağlam, sergiyi gezen sanatseverler ve davetlilere tek tek eserlerini tanıttı.

Açılış töreni resim sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

“Art wins in the Tar – Sanat Katran İçinde Kazanır” adlı resim sergisi 29 Ekim’e kadar açık kalacak.

Etiketler: » » »
Share
1169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?