logo

Arslan: Atık Barajı’nda Sızıntı Var

Murgul Damar’da Atık Barajı’ndan sızan sızıntılara İlişkin Köy Muhtarı Arslan’dan İddiaları Doğrulayan Açıklama Geldi

Artvin’in Murgul ilçesinin Madencilik ile geçinen köyü Damar’da Etibakır tarafından yapılan atık barajında sızıntı olması köylüleri tedirgin ediyor. Sızıntının bir takım sağlık sorunlarına neden olduğunu ileri süren köylüler yetkililerin konuyu araştırmasını isterken, gelişi güzel doğaya akan sızıntı nedeniyle heyelanların oluşabileceğini, tarım arazilerinin zarar görebileceğini ve canlıların da bu sızıntı sularının dere sularına karışması nedeniyle zehirlenebileceklerinden endişe duyuluyor. Damar Köyü Muhtarı Mehmet Arslan ise konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, köylünün iddialarını doğruladı. Muhtar Arslan yaptığı açıklamada dört aydır barajdaki sızmanın devam ettiğini, dört ay önce Jandarmaya tutanak tutturmalarına ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü’ne müracaat etmelerine karşın şuana kadar bir önlem alınmadığını ifade etti. Muhtar Arslan sızıntının yanı sıra şirketin son dönemlerde yaptığı patlatmaların şiddetinden de şikayetçi olduklarını ve son dönemlerde Damar Köyü’ndeki evlerde çatlaklar oluşmaya başladığını ileri sürdü.

Damar Köyü Muhtarı Mehmet Arslan: Jandarmaya Tutanak Tutturduk Ancak Herhangi Bir Şekilde Önlem Amaçlı Çalışma Yapılmadı

Damar Köyü’nde Etibakır’a ait atık barajında sızıntı oluşması ve bu sızıntının çevresel sorunlar oluşturmasına ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Damar Köyü Muhtarı Mehmet Arslan, iddiaları doğrularken, konuyla ilgili olarak İlçe Jandarma Komutanlığı’na tutanak tutturarak tespitte bulunduklarını belirterek buna rağmen sızıntıyla ilgili herhangi bir önlem alınmadığını söyledi. Muhtar Arslan yaptığı açıklamada; “ Köylülerimizin şikayetleri doğrudur ve haklıdır. Konuyla muhtarlık olarak ilgilenmekteyiz. Dört ay önce İlçe Jandarma Komutanlığı’na şikayette bulunduk. Jandarmamız gelerek konuyla ilgili olarak tutanak tuttu. Tutanak tutulurken şirket yetkilileri de hazır bulundular. Ben şahsen Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne de başvurdum ancak yine bir şey yapılmadı. Şirket yetkilileri İskep Mahallesi’nde depo yaparak suyu baraja yeniden alacaklarını ifade ettiler. Bu bile yapılmadı. Yapılsa da konuya çözüm olma şansı yoktur. Sızıntının olduğu bölgeye bir boru bağlayarak çözüm ürettiler ama sızıntı olan su açıktan sizin de görüntülediğiniz şekilde akmaktadır. Bu bölge yığma topraktır. Yüzbaşılar Mahallesi’nde bir vatandaşımıza ait tarlada çökmeler oluştu. Bunu bildirdik ama yine bir sonuç alamadık. Tarlada çökme var fakat ortada toprak yok. Toprak sızıntı suyu ile birlikte Kabaca Deresi’ne gidiyor. Başta Sayın Valimiz olmak üzere gerekli mercilerden soruna el koymalarını istiyoruz. Şirket son dönemlerde keyfi davranışlar içerisinde ve şikayetleri dikkate almamaktadır” şeklinde konuştu.

Arslan: Atık Barajındaki Sızıntı Büyür Ve Baraj Boşalırsa Murgul’da Tehdit Altında Olur

Köy Muhtarı Mehmet Arslan, atık barajındaki sızıntının hafife alınmaması gerektiğini belirterek bu barajdaki sızıntı büyür ve barajı etkiler ise barajda büyük çapta su boşalması olabileceğini belirterek bu durumda Murgul ilçesinin bile büyük tehdit altında olacağını iddia etti. Artvin Valiliği’nin konuya el koyması gerektiğini belirten Arslan, konunun üzerine hassasiyetle gidilmemesi durumunda bu kötü senaryonun gerçekleşmesinden korktuklarını ifade etti.

Arslan: Son Dönemlerdeki Patlatmalar Nedeniyle Çatlaklar Oluşmaya Başladı

Açıklamalarında bir önemli iddiayı daha gündeme getiren Damar Köyü Muhtarı Mehmet Arslan, son dönemlerde yapılan patlatmaların şiddetinin olağandan fazla olduğunu belirterek bu patlatmalar nedeniyle Damar Köyü’ndeki evlerde ve binalarda çatlakların oluşmaya başladığını ileri sürdü. Muhtar Arslan açıklamasında; “ Son dönemlerdeki patlatmaların şiddeti inanın bizleri çok rahatsız ediyor. Patlatmalar nedeniyle evlerimizde ve işyerlerimizde rahat yaşam süremiyoruz. Patlatmaların şiddetinin çok fazla olduğunu söylüyoruz ve şikayet ediyoruz ancak denetimler yapılırken şiddet normalleştiriliyor, denetimlerden sonra yeniden şiddetli patlatmalar yapılıyor. Bu patlatmalar nedeniyle evlerde ve binalarda çatlamalar yaşanmaya başladı. Arazilerde kaymalar yaşanıyor. Patlatmaların şiddeti ise azaltılmıyor. Patlatma yapılacağı zaman anons istiyoruz ama o da yapılmıyor. Sadece patlatma anında bir siren çalınıyor, keyfi olarak yollar kesiliyor ve patlatma yapılıyor. İnsan hayatı hiçe sayılıyor. Bunu anlamış değiliz” şeklinde açıklamalarını tamamladı.

Share
1091 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?