logo

reklam

Arhavi’de Afetin İzleri Siliniyor

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen sel felaketi nedeniyle Arhavi Belediyesi Fen İşleri ekipleri çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyor.

 

Arhavi’de Sel Sonrası Tıkanan Yağmur Giderleri Açılıyor

Afet sonrası tıkanan ve yetersiz kalan yağmur su giderlerinin onarım çalışmaları sürüyor. Gece gündüz demeden 24 saat kesintisiz olarak çalışan fen işleri ekiplerinin çalışmalarını Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu da bizzat yerinden takip ediyor. Öte yandan Arhavi Belediyesi çöp konteynırlarını da yeniliyor.

İlçede alt yapı sorunlarının çözümü ve afet sonrası meydana gelen tıkanıklıkları gidermek için çalıştıklarını dile getiren Başkan Hekimoğlu, özellikle Halk Bankası arkası ve terminal girişi gibi acil müdahale gerektiren bölgelere yöneldiklerini ve bu bölgelerdeki sorunların çözümünün ardından ihtiyaç duyulan diğer bölgelerde çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Arhavi’ye Birçok Yardım Eli Uzandı

Geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan yüzlerce yardımsever üyelerden biri de İSTAD’tı.

İSTAD üyeleri ve yardımseverlerden toplanan yardımlar Arhavi’ye gönderilerek ihtiyaçlı ailelere dağıtılmıştı.

Yardım kampanyası ile ilgili İSTAD yönetimi tarafından yapılan açıklamada; “İlçelerimizde yaşanan üzücü sel felaketinin bir nebze de olsa maddi yaralarını sarmak amaçlı İSTAD olarak düzenlediğimiz yardım kampanyası ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Arhavi de en çok zarar gören mevkilerden olan Hacılar Mahallesi ve Yalı kent başta olmak üzere çeşitli gıda, sağlık malzemesi, kırtasiye malzemeleri, ev eşyaları, acil yardım malzemeleri, vb. yardımlar yerini bulmuştu.

90 Bin TL Civarı Yardım

Arhavi’de geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketinin ardından maddi değeri yaklaşık olarak 90 bin TL civarı olan yardım kampanyası yapılmıştı.

Arhavi Belediyesi’ne acil yardım malzemeleri ve çamurlu su çekme motorları,10 adet profesyonel telsiz takımı, Arhavi Hacılar Mahallesi okulunda selden mağdur olan çocuklara ciddi anlamda kırtasiye ve ayakkabı yardımı, aynı mahalledeki sağlık ocağına ilk yardım malzemeleri ve Yalı kent sakinlerine kömür yakacak ve çeşitli ev araçları yardımları, toplanan gıda yardımları Arhavi’deki üniversite kız öğrenci yurduna ulaştırılmıştı. Hopa ve Arhavi’de toplam 35 aileye ihtiyaçları doğrultusunda gerekli yardımlarda bulunulmuştu. Maddi değeri yaklaşık olarak 90 bin TL civarı olan bu yardım kampanyasına kendi imkânları ölçüsünde elini uzatan tüm hayırseverlere ve Arhavi’ye ulaştırılan yardımların dağıtım aşamasında depo imkânı sağlayan Hüseyin Gürkan ve özellikle Remzi Gedik sağlamıştı.

Hacılar Mahallesi Afetten En Çok Zarar Gören Yerdi

Arhavi’de sel felaketinden zarar gören mağdurlardan biri de Hacılar Mahallesi’nde ikamet eden ve evinin etrafı çamur, balçık dolan Hacı Kazım Akdemir’di.

Arhavi Hacılar Mahallesi’nde ikamet eden ve evinin etrafı çamur, balçık dolan 85 Yaşındaki Hacı Kazım Akdemir, birçok sel ve heyelan gördüğünü, bu kez yaşadığı felaketin en büyüğü olduğunu söylemişti.

Hacı Kazım Akdemir felakette yaşadıklarını şöyle açıklamıştı; ”Sel ve heyelan sonrası gerek devlet gerek özel kurumlar, hayırsever insanlar buraya akın ettiler. Bölge illerden gelen iş makineleri, kamyonlar seferber oldu. Harıl harıl çalışıyorlar. Ancak Benim evimin de bulunduğu hacılar Mahallesi’nde henüz bir çalışma olmadı. Evimin her tarafı çamur ve pislik içinde… Hareket edemeyecek kadar etrafımız daraldı. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere ilgili kişi ve kurumlarımızdan derdimize acil çare olmalarını istiyorum.  Aradan bir hafta geçti. Hayat devam ediyor.  Bir an önce mahallemize gelmelerini rica ediyorum.  Ben, sel ve heyelanda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.”

Selzedelere Taksit Ve Borç Affı Müjdesi Yapıldı

Artvin’in Borçka, Hopa ve Arhavi ilçelerine vergi ve SGK borçları için ödeme kolaylığı selzedelerin yüzlerinin gülmesini sağlamıştı.

8 kişinin hayatını kaybettiği 3 kişinin ise halen arandığı felaket sonrasında selzedelere borç affına ilişkin müjdeli haber gelmişti. Bu haber bir nebze olsun selzedelerin yüzlerinin gülmesini sağlamıştı.

SGK’dan Sel Mağdurlarının Borçlarına Erteleme

Sosyal Güvenlik Kurumu, meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle Borçka, Hopa ve Arhavi ilçelerine bağlı mahalle, belde ve köylerinde faaliyet gösteren işverenler ile sigortalıların kuruma olan borçlarını, gecikme zammı olmaksızın ertelemişti.

Sosyal Güvenlik Kurumundan yapılan açıklamada, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının 26 Ağustos 2015 ve 18511 sayılı kararları ile 24 Ağustos 2015’de Artvin ilinde meydana gelen selin Borçka, Hopa ve Arhavi ilçelerine bağlı mahalle, belde ve köylerinde ‘genel hayata etkili’ olduğuna karar verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“SGK Yönetim Kurulu kararıyla Artvin ili Borçka, Hopa ve Arhavi ilçelerine bağlı mahalle, belde ve köylerinde faaliyet gösteren işverenler ile sigortalıların herhangi bir başvuruya bağlı kalmaksızın 24 Ağustos 2015 ila 23 Kasım 2015 tarihi arasında kuruma vermekle yükümlü oldukları belgeleri 30 Kasım 2015’e kadar verebilme, ödeme vadesi 24 Ağustos 2015 ila 30 Kasım 2015 arasında sona eren kuruma olan borçlar ile kurumca takibi yapılan diğer borçların 31 Ağustos 2016’ya kadar, ödeme vadesi 24 Ağustos 2015 veya öncesinde sona erdiği halde ödenmemiş kuruma olan borçlar ile kurumca takibi yapılan diğer borçların ise 24 Ağustos 2015 ila 31 Ağustos 2016 arasındaki, gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın 31 Ağustos 2016’ya kadar ödeyebilme imkanı getirilmiştir.”

Arhavi, Borçka Ve Hopa’daki Vergi Borçlarına Taksitlendirme

Artvin’in Arhavi, Borçka ve Hopa ilçelerinde yaşanan sel felaketi nedeniyle mükelleflerin vergi borçları azami 24 ay taksitlendirilebilecek.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, Artvin’in Arhavi, Borçka ve Hopa ilçelerinde meydana gelen doğal afet nedeniyle vergi borcu bulunanların bu borçlarının ertelenmesi ve taksitlendirilmesine yönelik “Tahsilat Genel Tebliği”, Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Buna göre, 24 Ağustos’ta yaşanan sel felaketi nedeniyle Bakanlıkça mücbir sebep hali ilan edilen bu ilçelerdeki amme borçlularının bakanlığa bağlı vergi dairelerine olan borçlarının tecil ve taksitlendirilmesi yapılacak. Bu mükellefler için 24 Ağustos 2015 ve 29 Şubat 2016 tarihleri arasında vergi uygulamaları bakımından mücbir sebep hali ilan edildi.

Doğal afetin meydana geldiği yerde, olaydan önce mükellefiyetini terk edenler ile bu tarihten sonra mükellefiyet tesis edenlerin, sadece doğal afetin meydana geldiği yerdeki vergi dairelerine olan ve tecil edilebilecek alacaklar yönünden borçlarının tecil ve taksitlendirilmesi mümkün kılındı.

Mükellefler 30 Haziran 2016’ya Kadar Başvuruda Bulunabilecek

Tebliğ kapsamında tecil ve taksitlendirmeden yararlanabilmek için söz konusu mükelleflerin 30 Haziran 2016 tarihi mesai saati bitimine kadar bağlı bulundukları vergi dairelerine tecil ve taksitlendirme talep formu ile başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu kapsamda tecil talep edecek mükellefler tüm borçları için tecil ve taksitlendirme talebinde bulunabilecekleri gibi ferileri de dahil olmak şartıyla tercih edecekleri borçları için de talepte bulunabilecek. Birden fazla vergi dairesinde mükellefiyet kaydı bulunan mükellefler, her bir vergi dairesine olan borçları için ayrı ayrı talepte bulunacak. Talebi uygun görülen mükelleflerin borçları azami 24 ay, katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi ile bunların ferileri azami 12 ay süre ile taksitlendirilebilecek.

Ertelenen Borçlara Tecil Faizi Uygulanmayacak

Tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun ödenmekte olan amme alacaklarının, bugünden sonra ödenmesi gereken taksit tutarlarına, müracaat tarihlerinden bugüne kadar geçerli olan tecil faizi oranları uygulanacak, bugünden sonra ise tecil faizi hesaplanmayacak. Tebliğ kapsamında borçları taksitlendirilen mükelleflere, tecil ve taksitlendirilen borçlarının yüzde 10’unu ödemiş olmaları ve vadesi geçmiş başkaca bir borcunun bulunmaması şartlarıyla vadesi geçmiş borcunun bulunmadığına dair yazı verilecek. Motorlu taşıtlara ilişkin vergi ve diğer amme alacaklarının da tecili uygun görülerek, bu türden borçları tecil edilmiş mükelleflerin, maliki oldukları taşıta ilişkin satış ya da devir yapabilmeleri için tecil edilen borçlarını defaten ödemeleri gerekiyor.

Selzedeler için alınan bu kararlar selzedelerin yüzlerinin bir nebze gülmesine neden oldu.

Birçok Okulda Onarım Çalışmaları Devam Ediyor

Yaşanan sel felaketinin ardından meydana gelen hasarların onarım çalışmaları sürüyor. Afetten en çok etkilenen bölge olan Hacılar Mahallesi’nde felaketin izleri her geçen gün silinmeye devam ediyor.

Yeni eğitim öğretim döneminin başladığı şu günlerde Hacılar İlk/Ortaokulu’nun bahçesinde meydana gelen hasarlı alanlardan öğrencilerin olumsuz etkilenmemesi adına çevre duvar çalışmaları İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde yüklenici firma tarafından sürüyor.

Share
719 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?