logo

reklam

Arhavi Yerleşkesinin Temeli Atıldı

Tören Vali, Milletvekili Ve Kalabalık Bir Toplulukla Gerçekleştirildi

Artvin Çoruh Üniversitesi Arhavi Yerleşkesi’nin temel atma töreni yoğun katılımla görkemli bir organizasyonla gerçekleştirildi. Törene Artvin Valisi Kemal Cirit ve Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın yanı sıra, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Mehmet Duman, İl Emniyet Müdürü Alaatin Akbaş, Vali Yardımcısı M.Ali Öztürk, Hopa Kaymakamı, M.Ali Özkan, Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Ak Parti İlçe Başkanı Ufuk Yıldız, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İlçemiz Yemişlik Mahallesi Kavak Köyü girişinde kurulacak olan yerleşkenin temel atma töreninde açılış konuşmasını Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman yaptı. Kısa bir konuşma yapan Rektör Duman, temeli atılan yerleşkenin 9500 metrekarelik kapalı alanı ile 1,5 yıl içerisinde eğitim ve öğretime başlayacağını ve yeni mekânın tüm Arhavi halkına hayırlı olmasını diledi. Arhavi Meslek Yüksekokulu Eski Müdürü Sinan Güner ise, Arhavi’nin tarihi açıdan da eğitime ilgi ve katkısını ortada olduğunu belirtip, ilçeye meslek yüksekokulunun nasıl açıldığı ve arazi tahsisinin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiler verdi.

Daha sonra konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, ilçede yapılan kamu ve yerel yatırımlar hakkında bilgi verdi. Başkan Hekimoğlu; “Arhavi çok önemli yatırımları bir bir gerçekleştiriyor. Bugün burada eğitim kalitesi yüksek ve son derece modern yüksekokul inşaatına ve devamında ilçenin geleceğine ivme kazandıracak olan fakülte, sosyal tesis ve yurt inşaatları gibi yatırımlarımızın ilk adımını atıyoruz. Eğitim, kültür ve sosyal yaşama çok önem veren bir ilçeyiz. Temeli atılan üniversite yerleşkesi ile bu bölge şehre bağlanmış olacak. Gelecekte Arhavi önemli sıçrama içerisine girecek projeleri hayata geçiriyoruz. Organize sanayi bölgesi projesi bunun diğer bir adımıdır. Çok kısa bir zaman içerisinde Arhavi önemli bir Eğitim, Turizm ve Sanayi şehri yolunda büyük ilerleme gösterecek. Üniversite konusunda hedeflerimiz var. Her türlü katkıyı yapmaya hazırız. Arhavi Yerleşkesi’nin öncelikle öğrencilerimize, akademisyenlerimize, ilçemize ve halkımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” şeklinde konuştu.

Sözü devralan Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, hep birlikte önemli bir projeye tanıklık ettiklerinin altını çizerek, yer tahsisi konusunda geçmişte yaşanılan sıkıntılara rağmen önemli bir aşama kaydedilerek bugün herkesin yüzünde mutluluk ve sevinç ifadelerini gördüğünü dile getirdi. Çok modern ve çağdaş bir kampüsün inşa edileceğini dile getiren milletvekili, “İlçenin yüksek öğrenimde önemli bir aşamayı kat ettiğini görüyorum. Bugün burada toplanan vatandaşlarımıza şunu söylemeliyim ki, artık bölgenin büyüyüp gelişmesinde bacasız sanayi dediğimiz eğitimi de katabiliriz. Arhavi yakın bir zamanda çok daha güzel çok daha büyük projeleri hayata geçirecek. Çalışmalarımız bu yolda. Yılların birikmiş bir çok kamusal yatırımları tek tek hayata geçiriyoruz. İşte görüyorsunuz Üniversitemizin temelini atıyoruz. Bunun yanında modern bir hastaneyi bitirme aşamasına getirdik. Afet konutları, yurt binaları, Halk Eğitim Merkezi inşaatı, Gençlik Merkezi İnşaatı, bunlardan bazıları. Yine bugün hizmete giren Trafik Tescil Şubesi Arhavi ye hayırlı olsun. Vergi Dairesi Müdürlüğü yakında açılıyor. Adliye Binası İhale aşamasında. Modern bir ilçe stadı yaptık. Spora ve sporcuya önem verdiğimizdendir. Bunun gibi nice yatırımları Arhavi’ye kazandırdık. Köydes kapsamında köylerimize yaptığımız yatırımları henüz anlatmadık bile. Kısacası hizmetimiz siz saygıdeğer halkımıza hizmet etmek içindir. Tek derdimiz budur. Bundan sonrada devam edecektir” dedi. Bugün üniversite için önemli adım atıldığını belirten Kışla yeni bir müjdeyi daha alanda toplananlarla paylaştı. Kışla üniversite yerleşkesine ilaveten ilçemizde bulunan Çay-Kur Çay Fabrikası’nın sahil kısmındaki depo ve sosyal tesisleri içeren alanın Artvin Çoruh Üniversitesine ÇAY-KUR ile yapılan görüşmeler neticesinde tahsis edildiğini dile getirdi ve ilçeye hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Artvin Valisi Kemal Cirit Üniversitelerin bir şehrin vizyonu olduğunu belirterek bu yönde ilimizin Artvin Çoruh Üniversitesi kendi bünyesinde gerek il merkezde ve gerekse ilçelerde önemli yatırım hamlelerine girdiğini dile getirdi. Kemal Cirit , eğitimde öne çıkan bir il olma yolunda hızla ilerleyen Artvin’in geçmiş yıllara oranla öğrenci sayısında da önemli artış olduğuna değindi. 7.000-8.000 kişilik bir öğrenci potansiyelinin bulunduğunu dile getiren Cirit “Öğrencilerimizin yüksek öğrenimde çok şanslı olduklarını dile getirmeliyim. Özellikle Arhavi bu konuda öğrencilerimiz açısından çok şanslı. Arhavi eğitim-öğretimdeki çıtası yüksek olmasının yanında yetişmiş iş adamları konusunda da öğrencilerimize rol – model olabilecek bir konumdadır. Bu anlamda şanslı bir ilçenin şanslı öğrencileri olarak görüyorum. AÇÜArhavi Yerleşkesinde bugün gerçekleştirdiğimiz temel atma töreni ile bir startı vermiş bulunuyoruz. Bu kazanımın öncelikle ilçeye, sonra ilimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Elbetteki bu projenin vücuda gelmesinde Başta sayın milletvekilimiz ve Rektörümüz olmak üzere ilçede kaymakam ve belediye başkanı arkadaşların önemli destekleri olmuştur. Süreci takip etmek hayata geçirmek önemli bürokratik bir aşamadır. Gelinen noktada artık Arhavi Yerleşkemiz hazır ve temel atma konumundadır. Yapılan bu emeğin karşılığında ortaya çıkacak olan bu eğitim kurumunun hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Dedi.

Konuşmaların ardından tüm protokol ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ, ARHAVİ YERLEŞKESİ YÜKSEKOKUL –FAKÜLTE VE TESİSLERİNİN temel atma töreni için bir araya geldi. Burada hep birlikte konfetiler ve alkışlar eşliğinde ilçeye ve ülkemize hayırlı uğurlu olması temennisi ile projenin ilk harcı dökülmüş oldu.

Etiketler: » » »
Share
677 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?