logo

Ardanuç’ta Masal Anlatma Şenliği Düzenlendi

Masal Anlatma Şenliği Halk Eğitim Merkezi’nde İlçe Kaymakam’ı Abdil Koç, Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Garnizon Komutan Vekili, ilçe Milli Eğitim Müdürü, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katılımıyla gerçekleşti.

 

Masal Anlatma Şenliği Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Atatürk İlkokulu Müdür Vekili Tekin Sarıçiçek’in konuşmasıyla  başladı. Tekin Sarıçiçek konuşmasında; “Masal dinlemek, masal anlatmak tüm insanlığın ortak değerlerinden ve buluştuğu en güzel paydalardan biridir. Hangi kültürel arka plana sahip olursak olalım, hangi köy, şehir ve ülke sınırları içinde yaşarsak yaşayalım, hangi dili konuşursak konuşalım masalar bizi birbirimize  yakınlaştıracak ve birbirimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olacak zeminler hazırlayacaktır. İnsan yaşamının evrensel değerleri ve ortak paydaları en güzel masallarda anlatılır. Kültürümüzün en derin köklerinden var olan Masal Anlatıcıları, sözel kültürel vazgeçilmez unsurlarındandır ve insanlığın deneyimlerini, acılarını, sevinçlerini ve hüzünlerini masallar aracılığı ile sonraki kuşaklara aktırırlar. Bu şekilde kuşaklar arası diyalog masallar aracılığı ile devam eder. Görsel algıların geliştiği, işitsel ve sözel yetilerimizin köreldiği bir çağda Masal Anlatıcılığını unutmuş gibiyiz. İşte tam da böyle bir dönemde, çağdaş yorumlarıyla bu işi icra eden masal anlatıcılarını hazırlamak, hatırlatmak ve masallarda buluşmak için, Masal Anlatma Şenliğimizi düzenledik. Aynı zamanda öğrencilerimizin doğal bir biçimde sözlü iletişim becerilerini kazanmaları, soyut kavramları öğrenmelerini, iletişim kurma becerilerinin geliştirmeleri, sosyal dünyaya hazırlanmalarını ve en önemlisi hayal dünyalarını güçlendirerek düşünce ufuklarını büyütmeyi amaçladık. Bir varmış bir yokmuş ile başlayan masallarla büyüdük. Mutlu sonlar; güzel hayaller; hayata dair iyi şeyler öğrendik. Sonra büyüdük ve çocuklarımıza masal anlatan tarafta olduk. Şimdiyse taraflar tekrar yer değiştirdi  ve bizlere masal anlatmak isteyen siz öğrencilerimiz oldunuz. Sizleri, katılımımızdan dolayı kutluyor ve iyi seyirler diliyorum” dedi.

Öğrenciler sırasıyla masallarını büyük bir keyifle anlattılar. Program sonunda İlçe Kaymakam’ı, Garnizon Komutan Vekili, Belediye Başkanı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından öğrencilere katılım belgesi verildi.

Öğrencilerle hatıra fotoğrafları çekildikten sonra Masal Anlatma Şenliği sona erdi.

Share
591 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?