logo

Ardanuç’ta Ev Hanımları “Ahşap Hediyelik Eşya” Üretiyor

Artvin’in Ardanuç ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce açılan “Ahşap Hediyelik Eşya Üretimi” kursuna katılan 15 ev hanımı hem aile ekonomisine katkı sağlayıp hem de meslek öğreniyorlar.

 

Ardanuç Kaymakamı Abdil Koç, yaptığı açıklamada, ev hanımlarının aile bütçelerine katkı sağlamaları ve bunları beceri sahibi yapmak, kadın girişimcilik ruhunu aşılamak amacıyla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü bünyesinde ilçede 15 ev hanımın katılımıyla yöreye özgü “Ahşap Hediyelik Eşya Üretim” kursu açtıklarını söyledi.

25 Bin Liraya Atölye Kuruldu

İlçenin en büyük mahallelerinden birisi olan Adakkale’deki bir kamu kurumuna ait binada yaklaşık 25 bin liraya mal olan bir atölye kurduklarını belirten Kaymakam Koç,”Ardanuç orman ürünlerinin miktarı ve çeşitliliği açısından zengin bir ilçedir. Ancak orman ürünlerimizin % 90´ı ham madde olarak il dışına gönderilmektedir. Kaymakamlık olarak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün büyük destekleriyle yöremizde var olan hammaddeyi ürüne çevirmeyi düşündük. Özellikle ev hanımlarına bir beceri kazandırarak iş gücü piyasasına adım atmalarını, istihdam edilmelerini ve aile bütçelerine katkı sağlamalarını hedefledik. Bu düşünceyle kurumumuza 12 adet tezgâh üstü ahşap makineleri aldık ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile işbirliği içinde yaklaşık 5 ay önce “Ahşap Hediyelik Eşya Yapım” kursunu 15 bayan kursiyerin katılımıyla başlattık. Kursiyer ev hanımları el emeği göz nuru ürünleriyle birlikte gerçekten çok güzel iş çıkardılar. Bu aşamadan sonra bizlerde kendilerine destek olmak istiyoruz. Artık bir sanat öğrendiler ve bir yandan da sanata adım attılar” dedi.

Kurs yeri olarak Adakale Mahallesini seçmelerinin amacı tarihi ve turistik bir mekâna sahip olduğunu ifade eden Koç, “Adakale tarihi ve turistik bir mekândır. En önemlisi de Adakale´de sanata -zanaata yatkın ve istekli olan ev hanımları olduğunu tespit ettik. Geçen yılın Temmuz ayında açtığımız kursta ev hanımları Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün günlük 20 lira kazanıyorlar. Hem de kurs öğretmeni tarafından kendilerine meslek edinmeleri sağlanıyor. Kursta kadınlarımız kendilerini geliştirdi ve her türlü yöreye özgü hediyelik eşya üretmeye başladılar. Ben inanıyorum ki ileride bu kursu başarıyla tamamlayan ev hanımları kendi atölyeleri kurarak iş hayatına atılacaklardır” diye konuştu.

Anaokulu Öğrencilerine Yönelik Ahşap Yaz-Boz Eğitim Materyalleri Üretiyorlar

İl genelindeki anaokulu öğrencilerine yönelik olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün talebi üzerine ahşaptan yaz-boz gibi çeşitli eğitim materyalleri üretildiğini de kaydeden Koç,” Milli Eğitim Müdürlüğünün talebi üzerine kursiyerlerimiz anaokulları için ahşap eğitim araçları üretiyorlar. Kursumuzla hem ilçemizdeki kadınlarımızın aile bütçelerine katkı sağlamayı hem de anasınıfı çocuklarımızı sağlıklı, doğal ahşap eğitim setleri ile buluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Faruk Orhan ise, ilçenin orman ürünleri bakımından zengin bir ilçe olduğunu belirterek, mevcut orman ürünlerini değerlendirerek ilçede unutulmaya yüz tutmuş yöresel hediyelik eşya yapım kursunu açtıklarını söyledi.

Kursun amacının ev hanımlarının aile bütçelerine katkı sağlamak ve işgücü piyasasına nitelikli insan gücü kazandırabilmek olduğunu belirten Orhan,” Kursun sonunda ev hanımları burada öğrendikleri el becerilerini sanata dönüştürerek kendi işyerlerini kurarak, kendi ayakları üzerinde durarak aile bütçelerine katkı sağlamalarını bekliyoruz” dedi.

Kurs Öğretmeni Sedat Usta ise,  yaklaşık 25 yıldır ahşap oymacılığı sanatını icra ederek ilçeyi ziyaret eden turistlere yöre kültürünü anlatan hediyelik eşya ürettiğini söyledi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde bu yıl açılan “Ahşap Hediyelik Eşya Yapım” kursunda kurs öğretmenliği yaptığını belirten Usta, “Hayatım boyunca edindiğim bilgi ve birikimimi kursiyer ev hanımlarına aktararak meslek öğrenmelerine yardımcı olmaya çalışıyorum. Kursiyerler mesleği öğrenmeye çok hevesli. Yaklaşık 5 aydır devam eden kursta bütün kursiyerlerimiz gün geçtikçe kendilerini geliştirdiler ve her türlü yöreye özgü hediyelik eşya üretmeye başladılar. Ayrıca burada öğrendikleri sanatı ileride açacakları kendi işyerlerinde icra ederek iş hayatına atılabilirler” diye konuştu.

Kursiyer Ev Hanımları Projeden Çok Memnun

Kursiyerlerden Arzu Kemaloğlu, aile ekonomisine katkıda bulunmak üzere başladığı kurs sayesinde kısa sürede ahşap hediyelik eşya üretimi mesleğini kavradığını belirterek, ileride kendi atölyesini kurarak iş hayatına atılmak istediğini söyledi.

Devletin kendilerine sağladığı destek sayesinde kollarına altın bilezik takmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Kemaloğlu, ”Bir ev hanımı olarak bir şeyler öğrenip bir meslek edinmek için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurdum. Yaklaşık 5 aydır devam eden kursta öğretmenimiz Sedat Usta sayesinde mesleği çok sevdim ve kendimi geliştirdim. Ahşaptan her türlü hediyelik eşya üretebiliyorum. Kurs sayesinde hem para kazanıyoruz hem de meslek öğrenerek kolumuza altın bilezik takmış olduk. Buradan kadınlara destek veren devlet büyüklerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Üç çocuk annesi kursa katıldı

Üç çocuk annesi 55 yaşındaki Nakife İslamoğlu ise kursa başladığı ilk günlerde biraz zorlandığını, ancak kurs öğretmeni sayesinde mesleği sevdiğini ve ilerlemiş yaşına rağmen diğer arkadaşları gibi kendisinin de mesleği öğrenmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

AVBM

Share
1981 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?