logo

Ardanuç’ta “Bereket Ormanı” Oluşturuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesindeki Gönül Elçileri Projesi kapsamında 81 ilde Bereket Ormanları Fidan Dikim Töreni kapsamında eşzamanlı olarak Ardanuç ilçesinde de yaklaşık 17 bin fidan toprakla buluşturularak “Bereket Ormanı” oluşturuldu.

Ardanuc Bereket Ormani (9)Ardanuç Karanlık Meşe Ormanları İşletme Şefliği’ne ait ormanlık sahasında yapılan fidan dikim törenine, Vali Kemal Cirit, eşi Seval Kaya Cirit, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Ardanuç Kaymakamı Mutlu Almalı, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir,  kamu kurumu müdürleri, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile gönül elçileri katıldı.

Gönül Elçileri Projesi Artvin yürütücüsü Seval Kaya Cirit’in koordinesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün katkılarıyla oluşturulan “Bereket Ormanı” etkinliğine gönüllü kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Vali Cirit,  bugün güzel bir etkinlikte gönül elçileri projesi kapsamında bir araya geldiklerini belirterek, ülkemizde ormanlık alanların artırılması konusunda Orman Bakanlığının başlattığı çalışmaları bulunduğunu ve bu çalışmalardan ciddi anlamda verim alındığını söyledi.

Artvin’in % 54’luk ormanlık alana sahip olduğunu bu alanda Türkiye’nin en şanslı illerinden birisi olduğunu belirten Vali Cirit, “Yüzde 54’ün üzerinde ormanlık alana sahibiz. Ülkemiz genelinde ormanlık alanların fazlalığı bakımından ilk 15 il arasında yer almaktayız. Fakat ilimizde ormanlık alanı az olan bir kaç ilçemiz var. Bunlardan biriside bugün burada fidan dikimini gerçekleştireceğimizi Ardanuç ilçemiz. Bu ilçemizde toprağından ve coğrafi konumundan kaynaklı bir durumla karşı karşıyayız. Bu ilçemizde ormanlık alanı çoğaltmak amacıyla çorak olan bir araziyi orman bölge müdürlüğü personeli düzelterek, fidan dikimi yapacağız. Gönül elçilerimizle birlikte yaklaşık 17 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Önceki gün Artvin Merkez’de de bir meyve bahçesi oluşturduk” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Adem Karameşe ise Gönül Elçisi Projesi çalışmalarının aralıksız bir şekilde devam ettiğini ve bu çalışmalar neticesinde 104’ü Ardanuç ilçesinde olmak üzere toplam 3 bin 285 gönül elçisi bulunduğunu söyledi.

Karameşe, proje kapsamında il genelinde bugüne kadar 142 etkinlik düzenlendiğini ifade etti.

Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları ekibinin gösterisinin ardından Ardanuç Orman İşletme Müdürlüğü personeli Necmettin Ünsal “Ormanı Koru” adlı şiir okudu.

Konuşmanın ardından Vali Cirit ile beraberindekiler, yaklaşık 36 hektarlık alanda aralarında sedir, akasya, fıstık çamı ile kızılçam fidanından oluşan yaklaşık 17 bin fidanı toprakla buluşturarak,  “Bereket Ormanı” oluşturdu.

Etiketler: » » » » » » »
Share
2068 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?