logo

Ardanuç’ta Başkan Demir Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Artvin’in Ardanuç ilçesi Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Artvinli basın mensuplarıyla bir araya geldi. 

 

Artvin Gazeteciler Cemiyeti ve Artvin Faal Gazeteciler Derneği üyelerinden oluşan basın mensupları, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir’i ziyaret ettiler. Ardanuç ilçesinin çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi veren Yıldırım Başkan, daha sonra ilçede bir takım ziyaretlerde bulundular.

Basın mensupları bir günlerini Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir ve Ardanuç ilçesine ayırırken, ziyarete Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Faal Gazeteciler Cemiyet Derneği Başkanı İsmet Başer ve çok sayıda basın mensubu katıldı. İlk olarak Ersin Dede’nin meşhur et dönerinin lezzetine varan gazeteciler daha sonra Ardanuç ilçe stadında amatör lig müsabakasını izlediler.

Artvin Amatör küme mücadelesinde Ardanuçspor evinde lig de şampiyonluğu garantileyen Hopasporu konuk ederken, müsabakayı Belediye Başkanı Yıldırım Demir, AGC Başkanı Zeki Alkan, AFGAT Başkanı İsmet Başer ve basın mensuplarıyla birlikte izledi. Müsabakanın ardından Başkan Yıldırım Demir Gevhernik Otellinde basın toplantısı düzenledi. Birçok konuda samimi açıklamalarda bulunan Demir, Özellikle Maden ve HES konularına farklı bir açıdan yaklaştı. İlçede Belediyecilik anlamında birçok ilke imza attığın söyleyen Başkan Yıldırım Demir basın mensuplarının katkılarıyla Ardanuç ilçesinin tanıtıma ihtiyaç olduğun söyledi.

Bu Dönem Beş Ana Hedef Belirledik

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir burada yaptığı açıklamada; “Bu bizim üçüncü dönemimiz belediyecilik anlamında hedefler belirledik. Bu dönem ise beş ana hedefimiz vardı; bunlardan biri Artvin’in tümünü ilgilendiriyor. Artvin’in hiçbir ilçesinde çöp sorununu çözemedik henüz. Ama birlik kurduk 7-8 Belediye ile beraber onun yer tahsisi, her şeyi bitti ama son iki yıldır da bir adım atamadık. Çöze bilirsek hep beraber çözüm noktasına gideceğiz. Yine kanalizasyon arıtma sistemi projemiz var. Biz ilçe derelerine verilenleri aldık, ilçe dışına götürdük ama onunda arıtma sistemini kurmak için uğraşıyoruz. Halkın bizden beklediği bir başka önemli proje ise eski dükkanların inşaatı var. Burada bir sıkıntımız kalmadı bu projemizde en kısa sürede tamamlanacak. Biz 17 km mesafeden bir çalışma yaparak içme sunumuzu getirmiştik, bir başka su daha getirmeyi istiyoruz. Şu anda bizim deremiz taşıyor ama suyun değerli olduğunu gördük en azından bir yerden daha tahsis olsun istiyoruz. Bizde üç saat kesin kuyu çalışıyor Ardanuç ilçemize sadece üç ay onun dışında hiç çalışmaz. Bazıları dere suyu içirdiğimiz iddia ediyor üç ay kesin kuyu çalışıyorsa dere suyu içiyorsalar diğer yerler ne içiyor bende onu merak ediyorum.

Belediye Hizmet Binasının Açılışını Kemal Kılıçdaroğlu Yapacak

Bunların dışında belediye hizmet binamıza Haziran ayı içinde taşınıyoruz. Bu tamamlanırsa bir yıla bitirmiş olacağız. Bir yıla temelini atıp bitirilen ilk inşaatlardan biri olacak. Onun yapımında kardeş belediye uygulamasında İstanbul Beylik Düzü  Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve belediye meclisini bize çok önemli katkıları oldu. Bu bağlamda kendilerine teşekkür etmek istiyoruz, Genel Başkanımızdan da söz aldık açılışı bizzat gelerek kendisi yapacak dedi.

Artvin’de Tarihi En Eski Olan İlçe Ardanuç

Ardanuç ilçesinin çok zengin kültür mirası olduğun ifade eden Başkan Yıldırım Demir, Artvin’de tarihi en eski olan ilçe Ardanuç’tur. Osmanlı tarihinin Karadeniz’deki en önemli izlerini Adakale’de bulabiliyoruz. Cehennem Deresi kanyonu Rabat kilisesi, bunların Ardanuç ilçesi olarak tanıtımında yetersiz kalmışız ama bunu siz değerli basın mensuplarıyla el ele vererek Ardanuç’un tanıtımına katkı sağlanacağını düşünüyorum. Hakikiden önemli değerler var, ama bunlar yeterince tespit edilememiş veya tanıtılamamış tanıtım olmadan da yatırım olmuyor onu da anladık.

Barajlar Başlamadan Önce Artvin’in Nüfusu 200 Bindi, HES’ler Yapılırsa 100 Bin Madende Çıkarsa 80 Bine Düşer

Bizim en büyük problemimiz ve Artvin’in tamamında olan bir problem. Barajlar başladığında Artvin’in nüfusu 200 bindi. Şuan 160 bin tüm projeler bittiğinde 100 bin olacak. Yani şu HES’leri de yaparlarsa maden çıkartırlarsa 80 bin olur. On yıl içinde hedeflenen nüfus da budur. Gidişat belli beş milyonluk mega kenti İstanbul’da yapıyorsanız eğer, nerden gidecek 5 milyon kişi, hesap belli. Bizim burada istihdama yönelik yatırım var mı Artvin’de veya her an gibi bir ilçesinde yok. Tam tersi baraj oldu hepimiz yaşadık, baraj Artvin’i büyüttü mü küçülttüm soruyorum. Artvin Halkına artımı getirdi eksimi getirdi. Üretim alanları çoğaldı mı, azaldı mı, nüfusu arttı mı azaldı mı, geliri arttı mı azaldı mı. Biz yenilerini yapalım diyoruz o zaman hesap kitap belli. Onun için Artvin halkını uyarmamız lazım, bunu kendi adıma da görev biliyorum daha uyanık olmamız lazım, devletten ne istediğimiz bilmemiz lazım. Hangi yatırımları Artvin’in geleceği nerde saklı bu hedefleri önümüze koymamız lazım. Yoksa hakikaten nüfusun on yıl içinde yarıya düşeceğin tahmin ediyorum ben. Bu nedenle gerçekten Artvin’de göçü durduran istihdama yönelik yatırımların yapılması lazım.

Yıldırım Başkan 500 projenın yarıştığı SODEM’den ödül aldıklarını ifade ederek şunları söyledi. Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği (SODEM) 12-13 Mart’ta toplantı vardı, İzmir’de 120 Belediye üye katıldı. Orada 500 projenin yarıştırıldığı yarışma oldu. Orada da ilçemize ödül verdiler, bizde onu genel başkanın elinden aldık dedi.

Ardanuç Belediyesinden Sosyal Belediyecilik de Büyük Adımlar

Artvin Belediyeciliği anlamında birkaç ilk gerçekleştirdik, iki kültür salonumuz var Ardanuç Belediyesinin, İstanbul’da ki bir taraftar grubuyla anlaşarak ilk kütüphaneyi açmıştık. Şimdi yeni binamızda yüz metre karelik kütüphane yapacağız. Okuma köşesi bedava internet, camiye de yakın, vatandaşlar gelerek günlük gazetelerini okuyacak, çayını kahvesini içecek camiye gidecek. Köylerde ücretsiz sağlık taraması yaptık. Göz taraması, kalp taramaları yaptık. Mescit yaptırdık diyanete teslim ettik. İstanbul’da iktidar partili belediyeler cami yerlerini satarak maliyeye borçların kapatıyorlar. Biz tersini yaptık, yanı CHP’li bir belediye mescit yapıp diyanete teslim etti. Bu önemli bir ayrıcalıktır diye düşünüyorum. Artvin’de en güzel mezarlık çalışması yaptık, kimsenin ayağı çamura değmez. Tamamı parkedir etrafı korumaya alınmıştır. Eğitime doğru bin 250 öğrenci var tamamına kırtasiye yardımı yaparız.  Senede üç veya dört defa ücretsiz tiyatro gelir.

Kaymakam Mühürledi, Devlet Tapusuyla Birlikte Verdi

Artvin’in ilk engelli parkını yapıyoruz. Şavşat evi meraya yapılmıştır,  Şavşat kaymakamı yasaya uygun olarak mera vasfından çıkartı ve Şavşat evini yaptı. Bizde Ardanuç’ta park alanına park, yapıyorduk benim kaymakamında onu mühürledi.  Çünkü parka park yapan belediye başkanlarının nesli kurudu bu memlekette. Parka park yapılır mı ve kimin için yapıyoruz, engelliler için yapıyoruz. Bu yüzen iki yıllık bir gecikme oldu ama biz haklıydık ilgili bakanlığa yazdık ve devlet şu cevabı verdi; tapusuyla beraber belediyeye devredin.  O bölgeye engelliler derneğini taşıyacağım parkı da Artvin’in ilk engelliler parkı yapacağım işletmesini de derneğe vereceğiz. Bu yıl bitireceğiz açılışını da inşallah beraber yapacağız.

Bir Vatanımız Var Herkes Kalkınmadan Yana

Bir tane vatanımız var herkes kalkınmadan yana onun için bizde bu ülkenin büyümesini gelişmesini her insanın varlık içinde yasamasını istiyoruz. Üç tane yasa çıktı, herkesin gözünden kaçtı bu yasalar. Tahkim yasası, istimlak yasası, ve maden yasası.  Bunu hereksin okumasını istiyorum. HES’le madenin hiçbir farkı yok.

İstimlak yasası şu demek; biz Cerattepe’de şu noktada maden arıyoruz. İstimlak yasasına göre başka noktalarda da maden buldum. Hiç kimseye sormadan tamamını istimlak edebilir. Mal sahibi hayır diye bilir veya mahkemeye verdiniz kazandınız, bu kez de tahkim yasası devreye giriyor. Diyor ki; dur bakalım biz uluslar arası anlaşma yaptık senin Türk mahkemelerin de karar veremez. Söz sahibi benim diyor. Maden yasasıda aynıdır, HES yasasıda aynıdır. Bizim burada HES yapmak istiyorlar. Projenin adı regülatör 5 HES. Çok mantıklı hiç zararı yok. Bende bakınca zararı yok gibi görüyorum. 5 HES kalan dördü nerede yukarı doğru köylerin içinde.

Bir Yeri İşgal Etmek İçin Tanka Topa İhtiyaç Yok, Tahkim Yasası, Maden Yasası, İstimlak Yasası Yeterde Artar Bile

Bir yeri işgal etmek için tanka topa ihtiyaç yok, tahkim yasası, maden yasası, istimlak yasası yeterde artar bile. Onun için Artvin’de yaşayan herkese ben bir şeyin yanındayım veya karşısındayım, mantığıyla gitmiyor. Bir tane Artvin’imiz var, bir tane Türkiye’miz var. Hepsini üst üste koyalım hangisi daha değerli.  Bu yasalar tesadüfen çıkmış yasalar değil, herkesin tek tek bu yasaları okumasını istiyorum.

Bir şeye karşıyım yanındayım gibi taraftarca, cevap vermiyorum ama gördüklerimi söylüyorum. Sizde gidin sorun, şuradan giderken Soğanlı köyünde durun, Ferhatlı köyünde durun, bunlar baraj köyleri. Sorun köyünüz kaç nüfustu, baraj yapıldı memnun musunuz, değil misiniz, geliriniz arttı mı, mutluluğunuz arttı mı, üretiminiz arttı mı diye sorun.

Vadileri HES’cilere, Dağları Madencilere… 

Bakın HES’ler ve madenler nerelere de yapılıyor vadi boylarında, Artvin’in ve dünyanın en verimli alanları neresi, vadi boylarıdır gıda depolarıdır. Tamamın kapatıyorsun nerde karnımız doyacak, Vadileri HES’cilere dağları madencilere verdik nerde karnımız doyacak. Taraftar olmadan bakarsak kimsenin yanında olmadan veya karşısında olmadan sonun kendiliğinden gelecek diyerek sözlerini tamamladı.

Ardanuç Belediye Başkan Yıldırım Demir, basın mensuplarıyla ilçede bir dizi ziyaretlerde bulunarak programı sonlandırdılar.

Share
953 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?