logo

Ardanuç’ta “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Kutlandı

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Ardanuç’ta Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünce düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliğine katıldı.

Ardanuç Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğündeki etkinliğe, Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın yanı sıra, Ardanuç Kaymakamı Abdil Koç, Ardanuç Engelliler Dernek Başkanı Gönül İstanbullu, İlçe protokolü, engelliler ve aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Kasım yaptığı konuşmada, “İlimizin öznesi, Ardanuç’umuzun sigortası kıymetli engelli kardeşlerim Ardanuç Engelsiz Yaşam Merkezi tarafından düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler kutlama programına hoşgeldiniz. 3 Aralık 1992 yılında Birleşmiş tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiş ve engeli bireylere yönelik, toplumsal farkındalığın arttırılması açısından çok önemli bir tarihtir. Engelli bireylerin yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar her geçen gün biraz daha attırılmaktadır. Engelli bireylere yönelik fırsat eşitliğini arttırmak için gerçekleştirilecek her türlü uygulama toplumsal hizmet ve haklardan eşit bir şekilde faydalanmasını sağlayacaktır.” Dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de engelli bireylere yönelik yapılan bu çalışmalar Sadece engelli bireyleri ve ailelerini değil toplumun her kesiminden bireyleri yakından ilgilendirdiğini belirterek, şunları söyledi : “Engelli bireylerin farklı özel gereksinimlerinin olması, onların eksik ya da kusurlu olduklarını kabul edilmesini ve sosyal hayatlarının soyutlanmış olmasını gerektirmemektir. Gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardan biri o ülkenin insanlarına özellikle engelli vatandaşlarına yönelik sağladığı iş, barınma, eğitim ve destek hizmetlerinin kalitesidir. Ülkemizin engellilere ve ailelerine yönelik hizmetlerinin niteliğini arttırmak ve engelli bireylerin kendi kendilerine yaşamalarını sürdürecekleri üretken bireyler olmaları için olanakları oluşturmak bakanlığımızın en önemli hedeflerindendir.Bu kapsamda 2011 yılında kurulan bakanlığımızda bir çok düzenleme yapılmıştır. Bugün itibariyle kamu kurumlarında 49 Bin engelli vatandaşımız istihdam edilmiştir.” Diye konuştu.

Artvin’de 2 bin 300 engelli vatandaşa evde bakım desteği sunulduğunu kaydeden Kaya,” Kuruluşumuz da yaklaşık 80 engellimiz hizmet almaktadır bugün itibariyle. Engelli vatandaşlarımıza hem bireysel hem toplumsal olarak üzerimize düşen bazı sorumluluklar bulunmaktadır. Onların toplumsal hayat katılmalarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi hepimizin görevidir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak, bu bilinçle hareket etmekte psikolojik ve sosyolojik destek, erişilebilirlik, iş ve mesleki rehabilitasyon, eğitim, sağlık, kültür ve sanat gibi alanlardan ulaşıma kadar birçok alanda onlara destek vermekteyiz. Bakanlığımız, tüm hizmet alanlarında aile odaklı hizmeti ön plana çıkarmaktadır. Ve aile odaklı yürüttüğümüz engelli hizmetlerinde toplam kaliteyi yakalamamız kuşkusuz zihniyet değişikliği ile gerçekleştirilecek ve farkındalığın arttırılması ile mümkün olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin daima yanlarında olduğumuzu belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini saygıyla selamlıyorum. ” dedi.

-VALİ DOĞANAY, “YILIN 365 GÜNÜ ENGELLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise Ardanuç’ta anlamlı bir günde engellilere yönelik çok güzel bir tesisin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Vali Doğanay, konuşmasının devamında, “Bugün engelli kardeşlerimize yönelik çok güzel bir tesisin açılışını icra ettik. Bu güzel günde ondan sonra da sizlerle beraber olalım düşüncesiyle buraya geldik. Daha öncede buraya gelmiştik. Bu ikinci gelişim oluyor. Şuna kişi olarak karşıyım. Sene de bir gün anneler günüdür, babalar günüdür, engelliler günüdür. Bu bir günle sınırlandırılacak bir olay değildir. Biz sadece bugün değil bugün biz fiziksel olarak kutluyoruz ama senenin 365 günü sizlerle birlikte olduğumuzu belirtmek istiyorum. Daha önce geldiğimde buranın yolu iyi durumda değildi. Geçtiğimiz günlerde talimatımla burası düzelmiş bu duruma sevindim. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü aslında Avrupa’dan gelen bir gün değil. Bizim kendi asıl kültürümüzde var engelleri sevmek ve onlara yardımcı olmak bizim öz felsefemizdi. Peygamber Efendimizin hayatından bir örnek vermek istiyorum. Bizim kültürümüzün ne derece insanlara, engellilere önem verdiği. Peygamber efendimiz s.a.v yegane tayin ettiği Muaz bin Cebel (r.a.) aslında bir engellidir. Engelli bir insanı bir ile vali olarak tayin ediyor. Buda bizim kültürümüzün engellilere, düşkünlere, vatandaşlara, hastalara ve herkese değer verdiğini sanıyorum. Bu vesile ile programınızı izlemeye geldim. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nüzü tekrar kutluyorum. Hepinizi en samimi muhabbetle sevgiyle saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik, engelli öğrencilerin şiir okuması ile program devam etti. Folklor ekibinin yaptığı gösterinin ardından engellilerin el emeği göz nuru sergi gezildi.

AVBM

Etiketler:
Share
805 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?