logo

Ardanuçlu Kadınlar Kadın Ve Çocuk İstismarına Dur Dedi

Ardanuç Kadın Dayanışma Platformu, son günlerde artan kadın ve çocuk istismarına karşı seslerini yükselterek basın açıklaması yaptılar.

Ardanuç Kadın Dayanışma Platformu, 26 Şubat Pazartesi günü saat 12:00’da Yazıhaneler önünde son günlerde artan ve ülke gündemini meşgul eden kadın ve çocuk istismarını protesto etmek için basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasına; Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, İl Genel Meclisi Üyesi Tahsin Şentürk, CHP Ardanuç İlçe Başkanı Mesut Hüseyin Aksakal, Ardanuç Belediyesi CHP’li meclis üyeleri Ertan Pişkin, Fehamettin Gümüş, Gönül Yaşar, İbrahim Demirel, ÖDP Ardanuç İlçe Başkanı Uğur İstanbullu, partilerin ve STK’ların temsilcileri ile kadınlar ve vatandaşlar katıldı.

Okunan basın açıklamasında Ardanuçlu kadınlar iktidardan talep ve isteklerini dile getirerek; “Çocukların güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncellikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın söylemleri ile bu konuda yaptıkları maalesef farklılık göstermekte. Bunları yaptıkları açıklamalardan anlıyoruz. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarıları, vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, “çocuk istismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.

Çocuk istismarı ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır; birincisi cezaları artırmak ve ikincisi istismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ve kuruluşları ortadan kaldırmaktır.

İnsanlığın; dili, dini, ırkı, partisi yoktur. İstismar bir insanlık suçudur. Çocuklarımız bizlerin geleceği, onları korumak hepimizin görevi ve bu istismarlar yaşanırken sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz bu suça ortak olmayacağız. Takipçisi, denetçisi ve önleyeni olacağız. Kirli zihniyetin çocuklarımızı incitmesine asla izin vermeyeceğiz. Çocuklarımız için endişeleniyoruz. Çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyor ve bu taleplerimizin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz. Taleplerimiz şöyledir;

Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli.

Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli – kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.

Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven / teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.

Bu bağlamda; hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar; çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurum ve kuruluşlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bugün burada olan, herkese teşekkür ederiz.” diyerek basın açıklamasını sonlandırdılar.

Share
913 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?