logo

Ardanuç Müftülüğü Kırım Kongo Uyarısında Bulundu

Ardanuç ilçesinde son günlerde yaşanan ve bir kişinin ölümüne neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına ilişkin ilçedeki kurumlar çeşitli uyarılarda ve bilgilendirmelerde bulunarak vatandaşların duyarlı olmaları noktasında çalışıyorlar. Bu kurumlardan biri de Ardanuç ilçe Müftülüğü oldu. Ardanuç ilçe Müftülüğü sosyal medya aracılığıyla Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı konusunda uyarılarda bulunarak vatandaşların dikkat etmeleri kurallar hakkında bilgilenmelerini sağladı.

İlçe Müftülüğü tarafından yapılan uyarı açıklamasında; “Kırım Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı kenelerin insanları tutmasına bağlı gelişen bir enfeksiyon hastalığıdır.

Bu hastalık ilimizde ve özellikle ilçemizde sık görülmektedir.bu hastalıktan korunmak için otlağa,çayıra,meraya,tarlaya giderken çorapları pantolon parçalarının üzerine çekmek, gömleğimizi pantolonun içine sokmak,açık renkli giysiler giymek büyük önem taşımaktadır.

Kene sizi tuttuğunda keneyi eldivenle,peçeteyle,poşetle tutmanız,çıplak elle dokunmadan çıkarmanız ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmetedir. Kırım Kanamalı Ateş Hastalığında “ateş,üşüme- titreme,karın ağrısı,ishal,kusma,halsizlik” gibi bulgular görülebilir .Bu bulgular görüldüğünde dikkatli olunmalı ve sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kenenin önemli bir sorun olduğunu ve erken tanı konduğunda tedavi edilebilir olduğununu unutmayın. Keneyi hafife almayın. Tedbiri elden bırakmayın” ifadelerine yer verildi.

Share
657 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?