logo

Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman İnşaatı Sürüyor

Ardanuç ilçesine kurulmakta olan açık cezaevi ve lojman inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Bir önceki dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın gayretleri ile ihalesi gerçekleştirilerek inşaatına başlanan Ardanuç’un son dönemlerde aldığı en büyük yatırımlardan biri olan açık cezaevinin ve 20 idari lojman inşaatı planlandığı şekilde ilerliyor.

 

Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapım ihalesi 17 Mart’ta gerçekleştirilmişti. Tamamlandığında Ardanuç ilçesi bir önemli kuruma daha kavuşmuş olacak. İnşaatın tamamlanarak cezaevinin hizmete girmesi ile birlikte Ardanuç ilçesinde birkaç yıl önce kapatılan Adliye’nin de yeniden kazandırılmasının yolu açılmış olacak.

Ardanuç ilçesinde birkaç yıldır takip edilen ve inşaat aşamasına getirilen Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapım işinde aksaklık yaşamadan inşaat süreci devam ediyor.  Ardanuç halkının da yardımlarıyla Adakale Bölgesinde alınan arazinin üzerine inşa edilecek olan 150 mahkum kapasiteli Açık Cezaevi ve lojmanların yapım ihalesi 17 Mart 2017 Cuma günü gerçekleştirilmişti. Bu tarihten sonra başlayan inşaat çalışmaları planlanan aşamada sürdürülürken, inşaatın hızlı bir şekilde sürmesi yüzleri güldürüyor.

Çıkartılan KHK Kapsamında yapımına karar verilen ve ihalesi gerçekleştirilen Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapımı ihalesinin yapım süresi yer tesliminin ardından 400 gün olarak belirtilirken inşaatın 2019 yılı ortalarında tamamlanması hedefleniyor. Cezaevinin Adakale Bölgesinde bir bölümü Ardanuç halkının katkılarıyla alınan 8 Bin 256 metre karelik alan üzerine kuruluyor.

Ardanuç halkının tamamlanarak hizmete girmesini bekledikleri Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman inşaatına ilişkin olarak AK Parti Ardanuç İlçe Başkanı Mustafa Bayraktar yaptığı açıklamada; “Bu projenin yapımı için çok büyük mücadeleler verildi. Dönemin Sayın Milletvekili Sayın İsrafil Kışla ile o dönem il başkanı şuan ise milletvekili olan Av. Erkan Balta, adeta iğne ile kuyu kazmışlardı. Ardanuç halkının da destekleriyle alınan arazinin üzerine biz bu yatırımı yapmaya çalışırken maalesef ki bazı engellemeler ile de karşılaşmıştık. Sağolsunlar Sayın Vekillerimiz ciddi gayret göstermişlerdi. Biz kendilerine müteşekkiriz. İlçemizde bugün bir sevinç vardır. İlçemize büyük bir ekonomik girdi sağlayacak olan Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojmanların inşaatı planlandığı şekilde ilerlemektedir.

Ardanuç Açık Cezaevi ve Lojman yapımı işini birkaç yıldır takip ediyorduk. Adakale bölgesinde Ardanuç ilçesi sınırlarında bir arazi tespit edilmişti. Arazinin bir bölümünün kamulaştırma bedeli için çıkan sıkıntılar Ardanuç halkının maddi destekleriyle çözülmüştü. Ardanuç ilçesine kazandırmak istediğimiz bu önemli projeye maalesef ki oldukça fazla engelleme çabaları da oldu. Bizler ilçemize böylesine güzel bir projeyi kazandırmaya çalışırken bir kesimde projeyi engellemenin peşine düşmüşlerdi. Çok şükür ki bu engelleme çabaları sonuç vermedi. Çıkartılan KHK kapsamında projenin gerçekleştirilmesine karar verildi ve ihale kararı alındı. Ardından da inşaat başladı. Şuan planlandığı şekilde de inşaat ilerliyor ve hedeflenen sürede de tamamlanmasını bekliyoruz. Ardanuç ilçemiz için bu son derece önemli hizmet için her türlü alt yapı hazırlandı. Bakanlıkça projenin yapım ihalesi gerçekleştirildi. Cezaevinin yanı sıra 70 yakın lojmanın da yapımı gerçekleştirilecek. Cezaevi 150 mahkum kapasiteli olacak. Bölge cezaevi şeklinde düşünülüyor. Cezaevinin 100’e yakın da çalışanı olacak. 20 Milyon TL’lik bir yatırım. Cezaevinin tamamlanması ile birlikte ilçede ciddi bir hareketlilik kazandırılmış olacak. Bu yatırım tamamlandığında cezaevindeki tutukluların üretime yönelik çalışmaları da gerçekleşeceği için ilçemizin tarımsal ürünleri de değer kazanmış olacak ve aynı zamanda bu anlamda da ekonomik bir girdi sağlanacaktır. Tabi ki bir yandan da ilçemize yeniden adliyeyi kazandırmak için bu yatırımın önemi büyüktür. Bu yönde de gayretlerimiz bulunmaktadır ve belli bir mesafe kat etmiş durumdayız. İlçemizin sosyo-ekonomik hayatına ciddi katkılar sağlayacak olan bu projeyi Ardanuç ilçemize kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz.

AK Partinin ilimizdeki yöneticilerinin ve ilçe yöneticilerimizin ciddi ve ısrarlı çabaları sonucunda neticelendirilmiş olması bizleri mutlu ediyor. Ardanuç halkına verdiğimiz bu sözü tutmanın gururunu yaşıyoruz. Bu öylesine bir yatırımdır ki aynı zamanda bir süre önce kapatılan Ardanuç Adliyesi’nin de yeniden açılması içinde ciddi bir adım niteliği taşıyor. Biz adeta iğne ile kuyu kazdık. O denli engelleme çabasına rağmen Ardanuçlularında desteği ile projeyi bu aşamaya gelmesini sağladık. Ardanuç’umuza, Artvin’imize ve memleketimize hayırlı uğurlu olsun. Ardanuç ilçesine bir büyük kurum daha kazandırmış oluyoruz. Ardanuç’taki bu cezaevi tamamlandığında cezaevinde yatan hükümlüleri ziyarete gelenler ilçemizde konaklayacak, yiyecek, içecek, ulaşımlarını da ilçemizden sağlayacak. Böylelikle ilçede ciddi bir hareketlilik olacaktır. İlçemizin gözü aydın olsun. İnşaatı devam eden projenin zamanında tamamlanması içinde işin ciddi takipçisi olmaktayız. Ardanuçlulara ne söz verdi isek yapmaya devam edeceğiz. ” ifadelerine yer verdi.

İnşaatı devam eden Ardanuç Açık Cezaevi ve 20 adet İdari Lojmanın 2019 yılı ortalarında tamamlanması ve 2019 yılının sonlarında da hizmete girmesi bekleniyor.

Share
801 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?