logo

Araştırma Sonuçları Ülkemizin Lehine Görünüyor


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Şu an seçim olsa;

 • AK Parti: % 44,9,
 • CHP: % 23,7,
 • MHP: % 10,6,
 • HDP: % 9,1,
 • İyi Parti: % 2,7,
 • Diğer: % 2,2,
 • Cevapsız: % 2,0,
 • Kararsız: % 2,1,
 • Geçersiz/İptal: % 0,7,
 • Sandığa gitmeyecek: % 2
 • Seçim ittifakları sonucu siyasi ağırlık merkezi açık ara AK Partiden yana.
 • AK Parti – MHP ittifakı % 55 gibi gözüküyor.
 • CHP – HDP ittifakı % 33 gibi.
 • İyi Parti % 3 bile değil.
 • Diğer Partiler % 2,
 • Bağımsız % 2,
 • kararsız % 2, oy vermeyecekler % 2, geçersiz % 1.

Bu öngörüler milletvekili seçimleri için. Sonuçta İyi Parti baraj altı. İttifak yapabileceği bir parti de yok. % 7’lik bir parti ile ittifak yapacak olsa, kendi küçük parti olarak kalacağı için bir varlık göstermesi mümkün değil. Cumhurbaşkanlığı seçiminde durum Erdoğan faktörü ile daha çok AK Parti’den yana.

AK Parti’nin adayı belli. Diğer Partilerin adayları belli değil. AK Parti ve MHP koalisyonunun Cumhurbaşkanlığı seçimindeki toplam oy potansiyeli % 59-60 (% 48+% 11) CHP % 25, HDP % 9 İyi Parti % 3, Diğerleri: % 2,5. Tamamı % 40.

Tabi bu bugünkü durum. AK Partililerin rehavete kapılmaması gerek. Oyuna gelmemeleri gerek. Muhalefet bu sonuçları beklemiyordu. Şimdi çıldıracaklar. Bir yandan kendi içlerinde kavga ediyorlar, öte yandan hepsi birlik olup AK Partiye saldıracaklar. Kimin ne açığı, gizli-kapaklı işi varsa onları orta yere dökebilirler. Bulamazlarsa iftira ederler.

AK Parti iyi, doğru adaylarla halkın önüne çıkmazsa, bu sonuç çantada keklik değil, bunu söyleyelim. Bu sonuç biraz da, sadece AK Partinin kendi tabanının oyu değil, CHP ve HDP’den kaçanların oyu. AK Parti bu oyu kalıcı kılmak istiyorsa, daha dürüst, daha bilgili ve daha cesur insanlarla yola devam etmeli.

Bakın aslında AK Parti – MHP ortaklığı Doğu ve Güneydoğuda biraz rahatsızlıklara sebep olsa da, orta Anadolu’da bu tersi bir sonuç doğuracaktır. Ama CHP – HDP – İyi Parti birlikteliği her yerde olumsuz yansıyacaktır sandığa.

İyi Partinin çekirdek kadrosu MHP’den ayrılan isimler, diğerleri de sağdan toplama isimler, FETÖ’cüler. İyi Parti bu anlamda CHP’nin sırtında bir kamburdur. HDP ise 2. bir kambur. CHP de onların sırtında bir kambur.

MHP ile koalisyon kuran AK Parti’ye, bir HDP’li ne diyebilir ki, kendileri de CHP ve İyi Parti ile daha da beteri ABD ile koalisyon kuruyorlar. AK Parti-MHP ittifakı karşısında, bütün muhalefet birlik olsa bir değer ifade etmiyor ve bu koalisyon anayasal çoğunluğu garanti ediyor. Her iki hareket, kapak tencere gibi, tabanda ve çatıda birbirini tamamlıyor.

Bu muhalefetin “yamalı bohça” koalisyonunun AK Parti – MHP koalisyonuna karşı kendi cephelerinden yönetecekleri eleştirilerin tabanda bir etkisi olması mümkün değil. Çünkü herkes onlara “başkasının gözünde çöp ararken, önce kendi gözündeki merteği çıkart” diyecek.

AK Parti ve MHP’ye yöneltecekleri her eleştiri daha fazlası ile kendi ittifakları içinde de mevcut.

Sadece AK Parti ve Erdoğan düşmanlığı üzerine kurgulanmış bir muhalefet anlayışı ile bir yere gidemezler. “Haddinden fazla şiddet gayedeki hikmeti yok eder”.

CHP, HDP, İyi Parti tabanı da sürekli aynı şeyleri söylemekten yoruldular aslında. Kendi aralarında, tabanlarında ortak bir anlayış zemini yok. Dünü anlamada, bugünü açıklamada ve gelecek idealleri açısından benzer düşüncelere sahip değiller. Kaldı ki, bunlar, bırakın ötekilerle birlik olmayı, kendi içlerinde de birlik değiller. CHP kongrelerini görüyorsunuz. HDP’de de durum farklı değil. En iyi bildikleri şey kavga. İyi Parti bunlarla arka kapı, CIA bağlantılı, dolaylı, kapalı kapı arkası siyasetinde başarılı.

Yoksa bunlar bir araya gelip yemek bile yiyemezler. Kazanacağı sandalye açısından bu önemli..

Akşener’in seçime katılması AK Parti açısından önemli.. Akşener’in alacağı her oy AK Parti hanesine yazılacaktır.. Tıpkı daha önce, Cem Uzan’ın Genç Parti olayında olduğu gibi. Seçimlerden sonra AK Parti özel bir tören düzenleyip Akşener’e “Üstün ‘Hizmet’ Ödülü” vermeli bana kalırsa. Kime niyet, kime kısmet, “The Cemaat”a hizmet etmek için yola çık, AK Partiye hizmet et! Bu işler böyledir, Allah dilerse, Kılıçdaroğlu ve Akşener’i de AK Partiye hizmete memur edebilir. Daha önce Baykal’ın eliyle Erdoğan’ı yasaklı olduğu meclise taşıması gibi! Herkesin bir hesabı varsa, Allah’ın da bir hesabı var ve galib olacak olan O’dur. La Galibe İllallah! Selam ve dua ile. A.Dilipak yazinın tamamı akitte. CHP, İyi Parti ve HDP’lilere kötü bir haberim var başlıklı yazı

Abdullah Gül, Erdoğan’ın karşısına çıkamaz ve çıkmayacaktır. Yakın çevrelerinden edinilen bilgi

Hoşça ve dostça kalın

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeşil Artvin Derneği Ne Açıklama Yapacak Merak Ediyorum

  20 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Uzun zamandır sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği sessizliğini bozuyormuş. Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 17.30’da Halitpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yapılacakmış. İnanın çok merak ediyorum bu açıklamayı. Bunca yaşananlar karşısında sessizliklerini koruyan bir tek açıklama dahi yapmayan derneğin şimdi açıklama yapması bana oldukça ilginç geldi. Evet, anlıyorum bu açıklamanın içeriği iki yıl önce Şubat ayında yaşanan Cerattepe olaylarının yıldönümüne ilişkin olacaktır ancak bugüne kadar sessiz ...
 • Dünden Bugüne Afrin

  19 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı.   Afrin Misak-ı Milli sınırları içinde yer almaktadır. Afrin Birinci Dünya Savaşı’nda dahi kaybedilmemiş bir bölge idi. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra, Osmanlı birliklerinin Afrin-Tel-Rıfat-Azez hattında hakimiyeti vardı. Milli Mücadele döneminde 1920-1921 aralı...
 • Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum. Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu n...
 • Artvin’de Zor Coğrafyada, Zor Siyaset, Zor Medya İlişkileri…

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Artvin ve ilçeleri gerek fiziki açıdan, gerek sosyal açıdan, kültürel değerlerini ihraç etme açısından, turizme açılma açısından, İktidarın yaptıklarını anlatamama zorlukları açısından hülasa her açıdan müstesna bir ilimizdir. Şimdi bu paragraftaki maddeleri tek tek ele alalım. -Kırık engebeli arazi olması açısından yatırım yapma zorluğu. Ama buna rağmen ülkemizin nüfusuna göre en çok yatırım almış ili olduğunu biliyorum. -Efendim barajlar varda ondan yatırımın çoğu burada gözüküyor. Hayır değerli kardeşlerim. Mesela Ardahan da, Erzur...