logo

Araştırma Sonuçları Ülkemizin Lehine Görünüyor


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Şu an seçim olsa;

 • AK Parti: % 44,9,
 • CHP: % 23,7,
 • MHP: % 10,6,
 • HDP: % 9,1,
 • İyi Parti: % 2,7,
 • Diğer: % 2,2,
 • Cevapsız: % 2,0,
 • Kararsız: % 2,1,
 • Geçersiz/İptal: % 0,7,
 • Sandığa gitmeyecek: % 2
 • Seçim ittifakları sonucu siyasi ağırlık merkezi açık ara AK Partiden yana.
 • AK Parti – MHP ittifakı % 55 gibi gözüküyor.
 • CHP – HDP ittifakı % 33 gibi.
 • İyi Parti % 3 bile değil.
 • Diğer Partiler % 2,
 • Bağımsız % 2,
 • kararsız % 2, oy vermeyecekler % 2, geçersiz % 1.

Bu öngörüler milletvekili seçimleri için. Sonuçta İyi Parti baraj altı. İttifak yapabileceği bir parti de yok. % 7’lik bir parti ile ittifak yapacak olsa, kendi küçük parti olarak kalacağı için bir varlık göstermesi mümkün değil. Cumhurbaşkanlığı seçiminde durum Erdoğan faktörü ile daha çok AK Parti’den yana.

AK Parti’nin adayı belli. Diğer Partilerin adayları belli değil. AK Parti ve MHP koalisyonunun Cumhurbaşkanlığı seçimindeki toplam oy potansiyeli % 59-60 (% 48+% 11) CHP % 25, HDP % 9 İyi Parti % 3, Diğerleri: % 2,5. Tamamı % 40.

Tabi bu bugünkü durum. AK Partililerin rehavete kapılmaması gerek. Oyuna gelmemeleri gerek. Muhalefet bu sonuçları beklemiyordu. Şimdi çıldıracaklar. Bir yandan kendi içlerinde kavga ediyorlar, öte yandan hepsi birlik olup AK Partiye saldıracaklar. Kimin ne açığı, gizli-kapaklı işi varsa onları orta yere dökebilirler. Bulamazlarsa iftira ederler.

AK Parti iyi, doğru adaylarla halkın önüne çıkmazsa, bu sonuç çantada keklik değil, bunu söyleyelim. Bu sonuç biraz da, sadece AK Partinin kendi tabanının oyu değil, CHP ve HDP’den kaçanların oyu. AK Parti bu oyu kalıcı kılmak istiyorsa, daha dürüst, daha bilgili ve daha cesur insanlarla yola devam etmeli.

Bakın aslında AK Parti – MHP ortaklığı Doğu ve Güneydoğuda biraz rahatsızlıklara sebep olsa da, orta Anadolu’da bu tersi bir sonuç doğuracaktır. Ama CHP – HDP – İyi Parti birlikteliği her yerde olumsuz yansıyacaktır sandığa.

İyi Partinin çekirdek kadrosu MHP’den ayrılan isimler, diğerleri de sağdan toplama isimler, FETÖ’cüler. İyi Parti bu anlamda CHP’nin sırtında bir kamburdur. HDP ise 2. bir kambur. CHP de onların sırtında bir kambur.

MHP ile koalisyon kuran AK Parti’ye, bir HDP’li ne diyebilir ki, kendileri de CHP ve İyi Parti ile daha da beteri ABD ile koalisyon kuruyorlar. AK Parti-MHP ittifakı karşısında, bütün muhalefet birlik olsa bir değer ifade etmiyor ve bu koalisyon anayasal çoğunluğu garanti ediyor. Her iki hareket, kapak tencere gibi, tabanda ve çatıda birbirini tamamlıyor.

Bu muhalefetin “yamalı bohça” koalisyonunun AK Parti – MHP koalisyonuna karşı kendi cephelerinden yönetecekleri eleştirilerin tabanda bir etkisi olması mümkün değil. Çünkü herkes onlara “başkasının gözünde çöp ararken, önce kendi gözündeki merteği çıkart” diyecek.

AK Parti ve MHP’ye yöneltecekleri her eleştiri daha fazlası ile kendi ittifakları içinde de mevcut.

Sadece AK Parti ve Erdoğan düşmanlığı üzerine kurgulanmış bir muhalefet anlayışı ile bir yere gidemezler. “Haddinden fazla şiddet gayedeki hikmeti yok eder”.

CHP, HDP, İyi Parti tabanı da sürekli aynı şeyleri söylemekten yoruldular aslında. Kendi aralarında, tabanlarında ortak bir anlayış zemini yok. Dünü anlamada, bugünü açıklamada ve gelecek idealleri açısından benzer düşüncelere sahip değiller. Kaldı ki, bunlar, bırakın ötekilerle birlik olmayı, kendi içlerinde de birlik değiller. CHP kongrelerini görüyorsunuz. HDP’de de durum farklı değil. En iyi bildikleri şey kavga. İyi Parti bunlarla arka kapı, CIA bağlantılı, dolaylı, kapalı kapı arkası siyasetinde başarılı.

Yoksa bunlar bir araya gelip yemek bile yiyemezler. Kazanacağı sandalye açısından bu önemli..

Akşener’in seçime katılması AK Parti açısından önemli.. Akşener’in alacağı her oy AK Parti hanesine yazılacaktır.. Tıpkı daha önce, Cem Uzan’ın Genç Parti olayında olduğu gibi. Seçimlerden sonra AK Parti özel bir tören düzenleyip Akşener’e “Üstün ‘Hizmet’ Ödülü” vermeli bana kalırsa. Kime niyet, kime kısmet, “The Cemaat”a hizmet etmek için yola çık, AK Partiye hizmet et! Bu işler böyledir, Allah dilerse, Kılıçdaroğlu ve Akşener’i de AK Partiye hizmete memur edebilir. Daha önce Baykal’ın eliyle Erdoğan’ı yasaklı olduğu meclise taşıması gibi! Herkesin bir hesabı varsa, Allah’ın da bir hesabı var ve galib olacak olan O’dur. La Galibe İllallah! Selam ve dua ile. A.Dilipak yazinın tamamı akitte. CHP, İyi Parti ve HDP’lilere kötü bir haberim var başlıklı yazı

Abdullah Gül, Erdoğan’ın karşısına çıkamaz ve çıkmayacaktır. Yakın çevrelerinden edinilen bilgi

Hoşça ve dostça kalın

 

Share
323 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MHP’de Birleştirici ve Bütünleştirici Adaylarla İddiasını Ortaya Koydu

  20 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Milliyetçi Hareket Partisi, Milletvekili geçici listesini yayımlayarak 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına start vermiş oldu. Milletvekili aday listelerinin verilmesine kısa bir süre kala ilk listesini açıklayan parti MHP olurken, MHP’nin Artvin Milletvekili aday listesi beklediğimiz gibi gerçekleşti. MHP’nin birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, 2.sıra adayı ise İsmihan Özcihan oldu. MHP böylelikle kafalardaki kimler aday olacak sorularını gideren ilk parti olurken MHP’nin Milletvekili adaylarının tabana ve kadınla...
 • Öykünmek

  19 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken: Bugünkü anlamıyla alakası olmasa da, “öykü” (hikâye) kelimesi ile “öykün-” (taklit etmek) kelimesi aynı kökten gelmektedir. Sözlük Anlamı: Birinin yaptığı gibi yapmak, birine veya bir şeye benzemeye çalışmak, taklit etmek Kelimenin Serüveni: Binlerce yıl öncesinde sık kullanılan öz Türkçe bir kelime olan öykünmek, zamanla “taklit etmek”, “imitasyon”, “emülasyon”… gibi yabancı kökenli kelimelerin gölgesinde kalmıştı. Son zamanlarda üzerindeki tozları atarak yeniden sıkça kullanılmaya başladı. Özellikle sınavlarda sorulmay...
 • Karadeniz’den Hakkari’ye Gönül Köprüsü

  17 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldık. Bakan Süleyman Soylu’nun da Hakkari’ye gelecek olmasından dolayı bizim gezimizde bir gün uzatıldı ve Hakkari programımız 5 güne çıktı. Bugün ki yazımda program hakkında değerlendirmelerim olacak. ...
 • Bir Zamanların Terörle Anılan İlçesi Çukurca Huzurun ve Güvenin Adresi Olmuş

  16 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldığımızı dün yazdığım köşe yazımda belirtmiştim. Hakkari gezimiz ikinci günü ile devam ederken müsaadenizle bugün ki yazımı da Hakkari izlenimlerine ayırmak istiyorum. Bu konuyu neden bu kadar önemsediği...