logo

Annelerimiz için!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

“Bugün güne onun sesi ile uyanmak istedim. Uyandığımda onu görebilmek umuduyla güne gözlerimi açtım. Kalbimde ona bugün en kalbi minnetlerimi sunabilmek için daha bir canla atmaya başladı. Hemen yanına koşmak, sımsıcak ellerinden tutmak, kucağında yatmak, başımın onun elleri tarafından okşanmasını arzuladım.

Biliyordum olamazdı. İmkansızdı. Bu artık mümkün değildi, aradan artık iki buçuk yıl geçmişti. Onun sesini artık duyamazdım, gözlerim artık onu göremezdi. Saçımı onun o cennet kokan elleri okşayamazdı. Ne yapayım, çaresizdim, bende onun yanına mezarlığa koştum. Oğlum Eray, eşim Arzu ve henüz annesinin karnında bulunan ve Dünya’ya gelmek için gün sayan Kıjım beni yalnız bırakmadılar. Yanı başında yatan babam ile birlikte o anlamlı günlerini dualar eşliğinde kutladım. Elleri yerine mezarındaki otlara, yanakları yerine mezarının duvarlarına, başı yerine de mezar taşına dokundum. Biliyorum ki mekanı cennettir. Tüm anneler gibi.

Dedim ki iyi ki senin oğlunum, iyi ki senin evladın olmuşum. Anneler günün kutlu olsun Annem… Tüm annelerin günü kutlu olsun. Tüm evlatların, seni seven yeğenlerin, hayattaki kardeşlerin ve seni seven herkesin sana selamlarını getirdim annem. Rahat uyu Annem.

Ve ne mi oldu? Oracıkta onu bırakıp yanlarından ayrılmak zorunda kaldım. Bir kezliğine olsa onu yeniden göremeyeceğimi bile bile, onu en çok sevenlerden biri olan eşinin yani babamın yanı başında onu emanet edebileceği tek varlığa Allah’a emanet ederek çaresizce geriye döndüm.

Bu anneler günü bizim ailemiz için inanın en zor anneler gününden biriydi. Kolay değildir annesini ve babasını kaybetmiş biri için anneler ve babalar günün kutlamak.

Döndüğümde bilgisayar başına geçince anneleri yaşayan evlatların paylaşımlarını kıskanarak okudum. Belki benim annem yanımda değildi ama olsun Allah onların annelerini yanlarından ayırmasın dedim. Biliyorum ki acıdır Anneyi kaybetmek. Kolay değildir katlanabilmek.

Ve buradan yazmaya karar verdim. Ne olur dostlar annenizin de babanızın da kıymetini bilin. İnanın kaybedince yüreğinizde çok ama çok büyük bir yara kalıyor. O yara ki hiç kapanmıyor.

Bütün annelerin anneler günü kutlu olsun.”

Bu gün ki yazımı anneler gününde yazdım. Çok karışık duygular içerisinde olduğum bir günde bu yazıyı kaleme aldım. Siz bu satırları okurken ben bir seyahatte olacağım için ve yayın günümüzün Pazar gününe denk gelmemesi nedeniyle gecikmeli de olsa anneler günü dolayısıyla bir yazı yazmak istedim. Aslında çok fazla bir şey katmak istemiyorum yazıma. Farklı konulara, siyasete falan dokunmakta açıkça içimden gelmiyor. Diyorum ya karışık duygular içerisindeyim.

Belki haklısınız, bir yazardan her daim gündem belirleyici yazılar yazması beklenir. Biz gazetecilerin belki de en büyük talihsizliği de budur. Sürekli gündemi elinde tutman gerekir. Boş bırakamazsın ama ne yapalım bir günümüzü de en değerli varlıklarımızdan birine, annelerimize ayıralım. Belki siz bu satırları okuduğunuzda anneler günü geçmiş olsa da yine de içimdekilerini sizinle paylaşmak istedim.

Bugün de annelerimiz için olsun diyerek. Birkaç şiir sizinle paylaşacağım. Annelerimizin kıymetini en güzel dile getiren şairlerin sözleri ile sizleri baş başa bırakacağım.

Anne Olmak En Büyük Meziyet

Bu şiirler https://www.hediyefabrikasi.blog/anne-siiri/ alıntıdır.

Anne olmak ne değerli meziyet! Cennet boşuna annelerin ayakları altında değil… Çünkü anne olmak dünyanın en zor işi belki… En zor işi olmakla birlikte bir anneye sorsanız hiç yorulmamıştır anneliğinden. İşte bu yüzden evlatlara da büyük iş düşüyor ve sahip olduğumuz bu kıymetli varlıkları dünyanın en mutlu insanı kılmamız gerekiyor. Siz de annenizin emeğini ne yapsanız ödeyemeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Gerçekten de annelerin emeğini ödemek zor bir iş. Ancak onu güzel sözleriniz ile mutlu edebilir, dünyanın en pahalı hediyelerini sunmuşsunuz gibi bir etki oluşturabilirsiniz. Anne şiiri, onu mutlu etmek için en güzel seçeneğiniz olacaktır. Anneler günü kartları, mesajları ve çok daha fazlası hem anneler günü hem de doğum günü için güzel birer seçenektir. Şiirin büyüsü ise yine de çok başka. Anne şiiri kısa olsun uzun olsun hiç fark etmez. Önemli olan sevginizi anlatmasıdır. Bir iki dize ile dünyaları anlatabilir, dünyanın en büyük sevgisini hissettirebilir ve annenizin gözyaşlarına sebep olabilirsiniz. Elbette ki mutluluk gözyaşları olacak bunlar. Peki, anneler günü gelip çatmışken nasıl olmalı bu iş, yani nasıl mutlu etmeli, hangi şiiri seçmeli annemiz için? İşte bu soruların cevaplarının yer aldığı yazımız, size pek çok anne şiiri sunacak. Hediyenizi hazırlayın, bir de güzel şiir ekleyin ve annenizin ömründeki en güzel anneler gününü organize edin. Başlıyoruz!

Anne
Uyusun da büyüsün derdin,
Büyüdüm anne.
Bana o ak sütünden verdin,
Büyüdüm anne.

Uykuma yıldızları serdin,
Büyüdüm anne.
Anne güzelliğine erdin,
Büyüdüm anne.

Faruk Nafiz Çamlıbel

Anneciğim
Ak saçlı başın alıp eline,
Kara hülyalara dal anneciğim!
O titrek kalbini bahtın yeline,
Bir ince tüy gibi sal anneciğim!

Sanma bir gün geçer bu karanlıklar,
Gecenin ardında yine gece var;
Çocuklar hıçkırır, anneler ağlar,
Yaşlı gözlerinle kal anneciğim.

Gözlerinde aksi bir derin hiçin,
Kanadın yayılmış, çırpınmak için;
Bu kış yolculuk var, diyorsa için,
Beni de beraber al anneciğim!

Necip Fazıl Kısakürek

Oğul
Anne ben geldim, üstüm başım
Uzak yolların tozlarıyla perişan
Çoktan paralandı ördüğün kazak
Üzerinde yeşil nakışlar olan
Anne ben geldim, yoruldum artık
Her yol ağzında kendime rastlamaktan
Hep acılı, sarhoş ve sarsak
Şiirler çırpıştıran bir adam
Kurumuş kuyunun suyu, incirin sütü çoktan çekilmiş
Bir zamanlar dünya sandığım bahçeyi
Ayrık otları, dikenler bürümüş
Kapıdaki çıngırak kararmış nemden
At nalı ve sarımsak duruyor ama
Oğlum, mektup yaz diyen
Sesin hala kulaklarımda
Anne ben geldim, ağdaki balık
Bardaktaki su kadar umarsızım
Dizlerin duruyor mu başımı koyacak?
Anne ben geldim, oğlun, hayırsızın…

Ahmet Erhan

Share
152 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Megalomani

  21 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Fransızca mégalomane "büyüklük hastası" sözcüğünden alıntıdır. Megalomani; kişinin kendisini olduğundan daha büyük görmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan büyüklenme egosu şeklinde tanımlanan, sosyal psikolojinin alt dallarından biridir. Örneğin, gelir durumu az olan kişinin dünyanın en zenginlerinden biri gibi davranması, görüştüğü kişilere büyük miktarlarda çekler, senetler yazması gibi durumlar bu hezeyanlardandır. Bu kişilerin gösterdiği tavırlarla çevresinde bulunan dostları, arkadaşları onu terk eder. Her alanda görü...
 • MHP’de Birleştirici ve Bütünleştirici Adaylarla İddiasını Ortaya Koydu

  20 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Milliyetçi Hareket Partisi, Milletvekili geçici listesini yayımlayarak 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına start vermiş oldu. Milletvekili aday listelerinin verilmesine kısa bir süre kala ilk listesini açıklayan parti MHP olurken, MHP’nin Artvin Milletvekili aday listesi beklediğimiz gibi gerçekleşti. MHP’nin birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, 2.sıra adayı ise İsmihan Özcihan oldu. MHP böylelikle kafalardaki kimler aday olacak sorularını gideren ilk parti olurken MHP’nin Milletvekili adaylarının tabana ve kadınla...
 • Öykünmek

  19 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken: Bugünkü anlamıyla alakası olmasa da, “öykü” (hikâye) kelimesi ile “öykün-” (taklit etmek) kelimesi aynı kökten gelmektedir. Sözlük Anlamı: Birinin yaptığı gibi yapmak, birine veya bir şeye benzemeye çalışmak, taklit etmek Kelimenin Serüveni: Binlerce yıl öncesinde sık kullanılan öz Türkçe bir kelime olan öykünmek, zamanla “taklit etmek”, “imitasyon”, “emülasyon”… gibi yabancı kökenli kelimelerin gölgesinde kalmıştı. Son zamanlarda üzerindeki tozları atarak yeniden sıkça kullanılmaya başladı. Özellikle sınavlarda sorulmay...
 • Karadeniz’den Hakkari’ye Gönül Köprüsü

  17 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldık. Bakan Süleyman Soylu’nun da Hakkari’ye gelecek olmasından dolayı bizim gezimizde bir gün uzatıldı ve Hakkari programımız 5 güne çıktı. Bugün ki yazımda program hakkında değerlendirmelerim olacak. ...