logo

Annelerimiz için!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

“Bugün güne onun sesi ile uyanmak istedim. Uyandığımda onu görebilmek umuduyla güne gözlerimi açtım. Kalbimde ona bugün en kalbi minnetlerimi sunabilmek için daha bir canla atmaya başladı. Hemen yanına koşmak, sımsıcak ellerinden tutmak, kucağında yatmak, başımın onun elleri tarafından okşanmasını arzuladım.

Biliyordum olamazdı. İmkansızdı. Bu artık mümkün değildi, aradan artık iki buçuk yıl geçmişti. Onun sesini artık duyamazdım, gözlerim artık onu göremezdi. Saçımı onun o cennet kokan elleri okşayamazdı. Ne yapayım, çaresizdim, bende onun yanına mezarlığa koştum. Oğlum Eray, eşim Arzu ve henüz annesinin karnında bulunan ve Dünya’ya gelmek için gün sayan Kıjım beni yalnız bırakmadılar. Yanı başında yatan babam ile birlikte o anlamlı günlerini dualar eşliğinde kutladım. Elleri yerine mezarındaki otlara, yanakları yerine mezarının duvarlarına, başı yerine de mezar taşına dokundum. Biliyorum ki mekanı cennettir. Tüm anneler gibi.

Dedim ki iyi ki senin oğlunum, iyi ki senin evladın olmuşum. Anneler günün kutlu olsun Annem… Tüm annelerin günü kutlu olsun. Tüm evlatların, seni seven yeğenlerin, hayattaki kardeşlerin ve seni seven herkesin sana selamlarını getirdim annem. Rahat uyu Annem.

Ve ne mi oldu? Oracıkta onu bırakıp yanlarından ayrılmak zorunda kaldım. Bir kezliğine olsa onu yeniden göremeyeceğimi bile bile, onu en çok sevenlerden biri olan eşinin yani babamın yanı başında onu emanet edebileceği tek varlığa Allah’a emanet ederek çaresizce geriye döndüm.

Bu anneler günü bizim ailemiz için inanın en zor anneler gününden biriydi. Kolay değildir annesini ve babasını kaybetmiş biri için anneler ve babalar günün kutlamak.

Döndüğümde bilgisayar başına geçince anneleri yaşayan evlatların paylaşımlarını kıskanarak okudum. Belki benim annem yanımda değildi ama olsun Allah onların annelerini yanlarından ayırmasın dedim. Biliyorum ki acıdır Anneyi kaybetmek. Kolay değildir katlanabilmek.

Ve buradan yazmaya karar verdim. Ne olur dostlar annenizin de babanızın da kıymetini bilin. İnanın kaybedince yüreğinizde çok ama çok büyük bir yara kalıyor. O yara ki hiç kapanmıyor.

Bütün annelerin anneler günü kutlu olsun.”

Bu gün ki yazımı anneler gününde yazdım. Çok karışık duygular içerisinde olduğum bir günde bu yazıyı kaleme aldım. Siz bu satırları okurken ben bir seyahatte olacağım için ve yayın günümüzün Pazar gününe denk gelmemesi nedeniyle gecikmeli de olsa anneler günü dolayısıyla bir yazı yazmak istedim. Aslında çok fazla bir şey katmak istemiyorum yazıma. Farklı konulara, siyasete falan dokunmakta açıkça içimden gelmiyor. Diyorum ya karışık duygular içerisindeyim.

Belki haklısınız, bir yazardan her daim gündem belirleyici yazılar yazması beklenir. Biz gazetecilerin belki de en büyük talihsizliği de budur. Sürekli gündemi elinde tutman gerekir. Boş bırakamazsın ama ne yapalım bir günümüzü de en değerli varlıklarımızdan birine, annelerimize ayıralım. Belki siz bu satırları okuduğunuzda anneler günü geçmiş olsa da yine de içimdekilerini sizinle paylaşmak istedim.

Bugün de annelerimiz için olsun diyerek. Birkaç şiir sizinle paylaşacağım. Annelerimizin kıymetini en güzel dile getiren şairlerin sözleri ile sizleri baş başa bırakacağım.

Anne Olmak En Büyük Meziyet

Bu şiirler https://www.hediyefabrikasi.blog/anne-siiri/ alıntıdır.

Anne olmak ne değerli meziyet! Cennet boşuna annelerin ayakları altında değil… Çünkü anne olmak dünyanın en zor işi belki… En zor işi olmakla birlikte bir anneye sorsanız hiç yorulmamıştır anneliğinden. İşte bu yüzden evlatlara da büyük iş düşüyor ve sahip olduğumuz bu kıymetli varlıkları dünyanın en mutlu insanı kılmamız gerekiyor. Siz de annenizin emeğini ne yapsanız ödeyemeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Gerçekten de annelerin emeğini ödemek zor bir iş. Ancak onu güzel sözleriniz ile mutlu edebilir, dünyanın en pahalı hediyelerini sunmuşsunuz gibi bir etki oluşturabilirsiniz. Anne şiiri, onu mutlu etmek için en güzel seçeneğiniz olacaktır. Anneler günü kartları, mesajları ve çok daha fazlası hem anneler günü hem de doğum günü için güzel birer seçenektir. Şiirin büyüsü ise yine de çok başka. Anne şiiri kısa olsun uzun olsun hiç fark etmez. Önemli olan sevginizi anlatmasıdır. Bir iki dize ile dünyaları anlatabilir, dünyanın en büyük sevgisini hissettirebilir ve annenizin gözyaşlarına sebep olabilirsiniz. Elbette ki mutluluk gözyaşları olacak bunlar. Peki, anneler günü gelip çatmışken nasıl olmalı bu iş, yani nasıl mutlu etmeli, hangi şiiri seçmeli annemiz için? İşte bu soruların cevaplarının yer aldığı yazımız, size pek çok anne şiiri sunacak. Hediyenizi hazırlayın, bir de güzel şiir ekleyin ve annenizin ömründeki en güzel anneler gününü organize edin. Başlıyoruz!

Anne
Uyusun da büyüsün derdin,
Büyüdüm anne.
Bana o ak sütünden verdin,
Büyüdüm anne.

Uykuma yıldızları serdin,
Büyüdüm anne.
Anne güzelliğine erdin,
Büyüdüm anne.

Faruk Nafiz Çamlıbel

Anneciğim
Ak saçlı başın alıp eline,
Kara hülyalara dal anneciğim!
O titrek kalbini bahtın yeline,
Bir ince tüy gibi sal anneciğim!

Sanma bir gün geçer bu karanlıklar,
Gecenin ardında yine gece var;
Çocuklar hıçkırır, anneler ağlar,
Yaşlı gözlerinle kal anneciğim.

Gözlerinde aksi bir derin hiçin,
Kanadın yayılmış, çırpınmak için;
Bu kış yolculuk var, diyorsa için,
Beni de beraber al anneciğim!

Necip Fazıl Kısakürek

Oğul
Anne ben geldim, üstüm başım
Uzak yolların tozlarıyla perişan
Çoktan paralandı ördüğün kazak
Üzerinde yeşil nakışlar olan
Anne ben geldim, yoruldum artık
Her yol ağzında kendime rastlamaktan
Hep acılı, sarhoş ve sarsak
Şiirler çırpıştıran bir adam
Kurumuş kuyunun suyu, incirin sütü çoktan çekilmiş
Bir zamanlar dünya sandığım bahçeyi
Ayrık otları, dikenler bürümüş
Kapıdaki çıngırak kararmış nemden
At nalı ve sarımsak duruyor ama
Oğlum, mektup yaz diyen
Sesin hala kulaklarımda
Anne ben geldim, ağdaki balık
Bardaktaki su kadar umarsızım
Dizlerin duruyor mu başımı koyacak?
Anne ben geldim, oğlun, hayırsızın…

Ahmet Erhan

Share
215 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin, AK Partili Belediye Olduktan Sonra Kabuğunu Kırdı

  15 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yaklaşık beş yıldır Artvin’e gelmeyen bir arkadaşım Artvin’e geldi. Bu arkadaşım ile Artvin’e gelmeden önce yaptığımız görüşmelerde sürekli olarak Artvin Merkez’in çok değiştiği üzerine sohbetler yapıyorduk. Bu değişim ile ilgili olarak büyük bir merak uyandıran benim söylemlerim karşısında arkadaşımda büyük bir merak uyanmıştı. Bu değişimi bizzat kendi gözleriyle görmek istediğini söyleyen arkadaşım ile yaptığımız Artvin gezisi sırasında arkadaşımın söylemi tam olarak “Artvin AK Partili Belediye olduktan sonra kabuğunu kırm...
 • Maden Şirketi Artvin’i Hiçe Sayar Bir Tavır Takınıyor

  12 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazımı okuyanlar bana bir takım eleştirilerde bulunabilirler. Artvin’de maden çıkmasına ve maden şirketine destek vermem nedeniyle bu yazımı garip karşılayabilirler. Hatta nemalanmamın bitmesi nedeniyle bu tür bir yazı yazdığımı da ileri sürebilirler. Ben bu eleştirilere saygı duyuyorum ancak bilinmesini isterim ki ben her zaman yanlış gördüğünü yazan bir gazeteciyim. Şirketle ilişkilerimin en iyi olduğu dönemlerde dahi yapılan hataları dile getiren bir ismim. Bu sebeple ilişkilerimi, hatta ve hatta maddi anlamda olan ilişkilerimi bile hiçe ...
 • Domatis domates olunca tadı kaçtı

  10 Ağustos 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köyümüzde domatese yerel şive ile domatis deriz. Domatisin biçimsiz bir yapısı vardı ama tadı güzeldi, domatesin biçimi güzelleşti ama tadı bozuldu. Öğrencilik ve iş yaşamı nedeniyle köyden ayrılınca domatis domates oldu. Köyümüzde tamamen doğal olan domatis öğrencilik ve iş yaşamında lezzetini kaybetti. Köyümüzde alt çenemizi biraz ileri sürerek çayı fırt çeker gibi ısırarak ve ağzımızı şapırdatarak domatis yerdik. Domatesi ise bıçakla dilimleyerek yemeye başladık. Sonra domateslerin hormonluları çıktı, buna da alıştırıld...
 • Yerel Seçimler Yaklaşırken

  06 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçim yapılan ülke İslam ülkesi de olsa sadece Müslümanlar sorumlu olmazlar. O ülke vatandaşlarının tamamının sorumlu davranması gerekir. Türkiye de TC vatandaşı olan Müslim gayri Müslim iktidar muhalefet herkesin Türkiye nin menfaatlerini düşünerek kendini sorumlu tutması gerekir. Ortak menfaatlerin ortak tehlikelerin olumlu veya olumsuz etkileri de TC vatandaşlarının hepsine ortaktır. Ölçü ve denge kaybolmadan yolumuza devam etmeliyiz. Duyduklarımızı etrafımızdaki kişilerin amirlerin hoca vs.lerin tavırlarını sorgulamadan kabul...