logo

Ankara’dan Kulis Haberleri Aktaralım


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

İş gezisi için yaklaşık 10 gündür Ankara ve civarlarında bulunuyordum. Bu vesile ile Ankara’nın ve siyasetin nabzını koklama şansı buldum. Bunları paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Ankara’da çok yoğun bir şekilde erken seçim kokusu hakim durumda. Hemen hemen herkes erken bir genel seçim ya da mahalli idareler seçimlerinin gerçekleştirileceğini düşünüyor. 2018 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilmesi muhtemel görülen mahalli idareler seçimlerinin erkene alınması gerekçesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mini bir prova yapma isteği olarak gösteriliyor. Benim şahsi kanaatim de böyle bir beklentinin gerçekleşme olasılığını yüksek görüyorum. 2019 yılında 3 seçim birden yapmak yerine Mahalli İdareler Seçimlerini öne almak akla uygun bir davranış olabilir. Ben bu olasılığı yüzde 40 görürken yüzde 60 ise 3 seçim aynı yıl içerisinde olur diye düşünüyorum.

Bu iddiayı güçlendiren sebepleri de sizlerle paylaşayım. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dönemlerde başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş olmak üzere bir çok belediye başkanının görevden ayrılmalarını talep etmesi yerel seçimlerin öne çekileceği iddiasını güçlendirmiş durumda. Muhtemel planlanan tarihlere kadar AK Parti’nin kongresini de, il ve ilçelerdeki genel kurullarını da tamamlayarak seçime yenilenmiş olarak hazırlanıyor imajı bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa süre içerisinde tüm kurucu milletvekillerini ve AK Parti’de görev almış ve fiilen AK Parti’de bulunan Milletvekillerini de kısa süre içerisinde başlayacak olan kampa davet etmesi erken seçim ihtimallerini arttırmıştır.

Erken yerel seçimlerin dışında erken bir Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı iddiası da kulislerde konuşulan iddialar arasında yer alıyor. Bu iddianın gerçekleşme olasılığı yerel seçimlere oranla az olsa da sürpriz bir erken Cumhurbaşkanlığı seçimi olası görünüyor. Buna dayanak olarak ise AK Parti’nin şuan güçlü konumda olduğu, rakiplerinin bir türlü toparlanamadığı, MHP ve HDP’nin inişte olması ve de Meral Akşener’in kuracağı partinin de kurulma çalışmaları yetişmeden bir erken Cumhurbaşkanlığı seçimini zorunlu kıldığı gösteriliyor. Siyasette yeni ve sürpriz isimlerin arenaya çıkmadan seçimlerin tamamlanması yönünde AK Parti’nin çalışma içerisinde bulunduğu kulislerin en fazla tartışılan konusu. Bu senaryonun doğru olup olmadığını ilerleyen aylarda göreceğiz.

Gelelim AK Parti içerisindeki yönetim değişikliklerine. AK Parti’de öncelikle ilçe ve il yönetimlerinde büyük değişimlere sahne olacak günleri yaşamaya başlayacağız. Bu noktada Artvin’de dahil olmak üzere Türkiye genelindeki illerin tamamına yakınında ilçe teşkilatlarında önemli değişimlerin olacağını, ilçe başkanlarında da yüzde elliye yakın oranda bir değişimin beklendiği kulislerden sızan bilgiler arasında. Türkiye genelinde her hafta 6 il başkanının değişeceğini ve değişecek il başkanı sayısının ise 55’i geçeceği belirtiliyor. Şahsi kanaatim Artvin il başkanının aralarında olacağını düşünmüyorum ancak ülke genelinde AK Parti’nin il teşkilatlarının büyük bir bölümünü değiştireceğidir.

Yine Ankara kulisleri bakanlar kurulunda da değişiklikler olacağını konuşuyor. Kulislerden sızan bilgilere göre bir ay içerisinde birkaç bakanla sınırlı kalacak şekilde, Meclis Başkanının da belirlenmesinin ardından bakanlar kurulunda ufak bir değişiklik olacağını, bir iki bakanın görevlerinden ayrılacağı, yerlerine yeni isimlerin geleceği, Milli Eğitim Bakanı’nın Meclis Başkanı olacağı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda değişimler olacağı kulislerin gündeminde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asıl bakanlar kurulu değişikliğini ve de başkanlık sistemine geçiş aşamasında hızlı, süratli, icracı bir bakanlar kurulunu büyük kongrenin ardından gerçekleştireceği ifade ediliyor. Bu arada son günlerde yaptığı açıklama ile taraflı tarafsız bütün herkesin tepkisini çeken Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da ilk fırsatta koltuğunu kaybedeceği ifade ediliyor. Burada bir yorum yapacak olursam eğer AK Parti’nin ekonomi kurmaylarında büyük bir değişime gitmesi gerekiyor. Artık Mehmet Şimşek’in miadını doldurduğuna inanıyorum. Sadece rakamlar üzerine, insanların yaşam kalitesinin düşünülmediği bir ekonomik sistemin hiçbir şeye faydası yoktur. Şunu net söyleyeyim ki AK Parti iktidardan uzaklaşır ise bunun en temel nedenlerinden biri başta Mehmet Şimşek olmak üzere halk ekonomisinden anlamayan, rakamlar üzerine konuşan, rakamları tutturmaktan başka gayesi olmayan, üretim ekonomisinden çok tüketim ekonomisine yönlendiren ekonomi kurmaylarının görevden ayrılmaları şarttır. Naci Ağbal, Mehmet Şimşek gibi isimler AK Parti’nin içerisinde metal yorgunluğunu yoğun olarak yaşayan bakanlardır. Bunlara İsmet Yılmaz’ı da artık dahil etmek gerek. AK Parti’nin bu icracı yapısına bu derece vasıfsız bir Milli Eğitim Bakanı yakışmıyor. İlla ki kendisine bir bakanlık verilecek ise Milli Savunma Bakanlığı’nda yeniden değerlendirilebilir.

Kulislerde Meral Akşener İçin Neler Konuşuluyor

Gelelim kulislerdeki diğer partiler için konuşulanlara. CHP’de artık kongre rüzgarları ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ilişkin olarak değişim beklentisi kalmamış durumda. Son adalet yürüyüşü ile partideki yerini garantiye alan Kemal Kılıçdaroğlu yeni bir yenilgiye doğru yelken açmış durumda. Hayırlı olsun diyelim.

Kulislerde son günlerde en çok konuşulan isim Meral Akşener. Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olarak yeni kuracağı partisi tarafından gösterilme arzusunun meclisten ya da dışarıdan 100 bin oy desteği olmadan gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Bu sebeple Meral Akşener’in parti kurma çabalarını hızlı bir şekilde sürdürdüğü ifade ediliyor. Gün geçtikçe kendisi lehine oluşmuş rüzgarın tersine dönebileceğini hesaplayan Akşener, biran evvel partiyi kurarak daha çok ses getirmek istiyor. Bunun içinde kurmaylarına kesin talimat verdiğini, partide önemli isimlerin geçmişte merkez sağda etkin olmuş önemli isimlerden oluşturulması talimatı ile hareket eden kurmaylarında merkez sağın önemli isimlerine teklif götürdüklerini duyuyoruz. Artvin adına Eski Orman Bakanı Hasan Ekinci ile Demokrat Parti’nin önemli isimlerinden Adnan Çeltikçioğlu’na teklif götürüldüğü bilgileri var. Ben bu noktada Hasan Ekinci’nin etkin bir rol alabileceği ancak Adnan Çeltikçioğlu’nun ise aktif olma adına istekli olmadığını ifade edeyim. Meral Akşener ve ekibinin ise Ekinci konusunda kararsız kaldıkları da bana gelen bilgiler arasında. Yine de bu ihtimali yabana atmamak gerek. Her iki isminde Meral Akşener ve ekibine büyük katkılar sağlayacağı muhakkak olduğu için bu iki ismin ikisinin aynı anda değil ama belki birinin bu ekipte yer alması yüzde 40 oranında mümkün.

Meral Akşener’in henüz net bir oy oranı tahmin edilemese de yüzde 7 ila 12 arasında bir oy alması beklentisi kulislerin konuşmaları arasında. Buna karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019’da merkez sağdan çok önemli isimleri yanına alacağı konuşulan konular arasında. Tansu Çiller, Mesut Yılmaz gibi Merkez Sağda büyük sükse getirecek önemli simaların AK Parti çatısı altına belki alınmayacağı ancak en az birinin başkan yardımcısı olarak düşünüleceği yine kulislerin gündemindeki konulardan biri. Meral Akşener’e gidebilecek Merkez sağ oylarını özellikle de Tansu Çiller’le keseceğini iyiden iye düşünen Erdoğan’ın, Çiller ile çok yakın temasta olduğu ifade ediliyor.

Ankara’da yeni kulis bilgileri bu yönde. MHP adına ise yazabileceğim şeyler çok kısıtlı. Artık MHP’de Devlet Bahçeli çok güçlenmiş ve rakiplerinden arınmış durumda. Hal böyle olunca da Bahçeli orada ne derse o dur. Bahçeli’nin de partide yeni arayışlara girdiği, Ülkücü kesimin önemli simalarını partiye kazandıracağı ve Merkez Sağ’dan da yeni isimlere yer açacağına dair kulis bilgileri mevcut.

Kulis bilgilerinden hangilerinin doğru hangilerinin yanlış olacağını önümüzdeki gün ve haftalar gösterecektir. Kesin olan bir şey var ki artık siyasette sakin hava geride kalmıştır. Herkes hesap kitap içerisine girmiştir. Erken ya da vaktinde bir seçim atmosferine şimdiden girilmiştir. Partiler hazırlıklarına başlamış ve kısa sürede de hızlı bir şekilde partideki değişim çalışmalarını tamamlayarak seçim hazırlıklarına başlayacaklardır. Siyasetteki hareketliliğin ne getireceğini ve ne götüreceğini ise yine bekleyip göreceğiz.

Share
897 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin, AK Partili Belediye Olduktan Sonra Kabuğunu Kırdı

  15 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yaklaşık beş yıldır Artvin’e gelmeyen bir arkadaşım Artvin’e geldi. Bu arkadaşım ile Artvin’e gelmeden önce yaptığımız görüşmelerde sürekli olarak Artvin Merkez’in çok değiştiği üzerine sohbetler yapıyorduk. Bu değişim ile ilgili olarak büyük bir merak uyandıran benim söylemlerim karşısında arkadaşımda büyük bir merak uyanmıştı. Bu değişimi bizzat kendi gözleriyle görmek istediğini söyleyen arkadaşım ile yaptığımız Artvin gezisi sırasında arkadaşımın söylemi tam olarak “Artvin AK Partili Belediye olduktan sonra kabuğunu kırm...
 • Maden Şirketi Artvin’i Hiçe Sayar Bir Tavır Takınıyor

  12 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazımı okuyanlar bana bir takım eleştirilerde bulunabilirler. Artvin’de maden çıkmasına ve maden şirketine destek vermem nedeniyle bu yazımı garip karşılayabilirler. Hatta nemalanmamın bitmesi nedeniyle bu tür bir yazı yazdığımı da ileri sürebilirler. Ben bu eleştirilere saygı duyuyorum ancak bilinmesini isterim ki ben her zaman yanlış gördüğünü yazan bir gazeteciyim. Şirketle ilişkilerimin en iyi olduğu dönemlerde dahi yapılan hataları dile getiren bir ismim. Bu sebeple ilişkilerimi, hatta ve hatta maddi anlamda olan ilişkilerimi bile hiçe ...
 • Domatis domates olunca tadı kaçtı

  10 Ağustos 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köyümüzde domatese yerel şive ile domatis deriz. Domatisin biçimsiz bir yapısı vardı ama tadı güzeldi, domatesin biçimi güzelleşti ama tadı bozuldu. Öğrencilik ve iş yaşamı nedeniyle köyden ayrılınca domatis domates oldu. Köyümüzde tamamen doğal olan domatis öğrencilik ve iş yaşamında lezzetini kaybetti. Köyümüzde alt çenemizi biraz ileri sürerek çayı fırt çeker gibi ısırarak ve ağzımızı şapırdatarak domatis yerdik. Domatesi ise bıçakla dilimleyerek yemeye başladık. Sonra domateslerin hormonluları çıktı, buna da alıştırıld...
 • Yerel Seçimler Yaklaşırken

  06 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçim yapılan ülke İslam ülkesi de olsa sadece Müslümanlar sorumlu olmazlar. O ülke vatandaşlarının tamamının sorumlu davranması gerekir. Türkiye de TC vatandaşı olan Müslim gayri Müslim iktidar muhalefet herkesin Türkiye nin menfaatlerini düşünerek kendini sorumlu tutması gerekir. Ortak menfaatlerin ortak tehlikelerin olumlu veya olumsuz etkileri de TC vatandaşlarının hepsine ortaktır. Ölçü ve denge kaybolmadan yolumuza devam etmeliyiz. Duyduklarımızı etrafımızdaki kişilerin amirlerin hoca vs.lerin tavırlarını sorgulamadan kabul...