logo

Ankara’daki Artvinliler’den Cerattepe Tepkisi

Ankara’da faaliyet gösteren Artvin dernek ve vakıfları 7 Mart günü Cerattepe’de maden aranma girişimine ve son günlerde meydana gelen olaylarla ilgili bir kez daha basın açıklaması yaptılar.

 

Yüksel Caddesi Zafer Anıtı önünde bir araya gelen çok sayıda Artvinliler ve çevre dostları, çeşitli sloganlar atarak son zamanlarda Artvin’de meydana gelen olayları bir kez daha protesto ettiler.

Yapılan açıklamalarda; “Bundan 95 yıl önce bir tek kurşun atılmadan, bir tek kişinin canı yanmadan Artvin özgürlüğüne kavuşmuş, ancak bugün Artvinliler kendi topraklarına girmez olmuşlardır.” denildi.

Yine yapılan açıklamada; Ankara AKM’de 4 kez yapılmış, bu yıl 14-17 Nisan tarihlerinde 5.si Artvin Valiliği ile birlikte yapılması planlanmış olan” Artvin Tanıtım Günleri”,  Artvin Valisi’nin Artvin’deki olumsuz tutumundan ötürü protesto edilerek valilikle birlikte yapmaktan vazgeçtiklerini açıkladılar.

Basın açıklamasını okuyan Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği (AKYD) Başkanı  Sabriye Tuncay’ın yaptığı basın açıklamasında ise; “ Bu gün 7 Mart resmi tarihimize göre 95 yıl önce Artvin 43 yıllık esaretten kurtulmuş herkese kutlu olsun. Neyazık ki bu gün Artvin uluslararası sermaye ve onun yerli işbirlikçilerinin işgali altında ve yöneticilerde onların yanında. Biz Artvinliler Artvin’i kurtarma çabası içindeyiz.

Artvin Çoruh nehri üzerine yapılan barajlarla derelerimiz üzerine kurulan HES’lerle, taşocakları, yeşil yol ve nihayet madenlerle yok ediliyor. Bütün bunlara seyirci kalamayız. Bütün bu sorunlar yumağı içinde önceliğimiz Cerattepe… Çünkü orada başlayacak maden çıkarma çalışması Artvin ilinin yok olması demektir. İçme suyumuz etkilenecek, orman yok olacak, arımız, kuşumuz ölecek, Artvin’ in zengin bitki örtüsü florası yok olacak. Direnişimiz bundandır. Yaşam alanlarımızı korumak için direniyoruz ve bu bizim en doğal hakkımızdır. Egemenler direnişimizi kırmak için türlü algı yanıltmalarına başvuruyorlar. Başbakan Artvin’den gelen heyeti kabul edip görüşme sonrası mahkeme süreci sonuçlanıncaya kadar Cerattepe’de bütün çalışmalar durdurulacak açıklamasını yaparken Artvin’de şirket çalışanları güvenlik güçleri eşliğinde vali Kemal Cirit’in emriyle Cerattepe’ye çıkmıştı bile. Artvin’de yaşam hala tehdit altında!  Artvin Valisi gelişmeleri halktan ve kamuoyundan gizliyor. Artvin halkının mülki amirine karşı güveni kalmamıştır. Bu yüzden valiyi istifaya davet ediyor. Artvin halkının yaşam alanlarını savunmak için direnmekten başka seçeneği kalmamıştır. Direniş, şirket Cerattepe’yi terk edinceye kadar sürecektir.

Biz Artvin dışında yaşayan Artvinliler de onlara destek olmak için eylemlerimizi sürdüreceğiz. Tamda bunun için Artvin Valiliği izniyle 14-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Ankara’da yapacağımız Artvin Tanıtım Günlerini iptal etme kararı aldık.  Artvin halkını karşısına alan valiyle ortak etkinlik yapmayacağımızı, Artvin halkı ve kamuoyuna sizin aracılığınızla duyurmak isteriz.

Cerattepe artık salt Artvin sorunu olmaktan çıkmış, tüm Türkiye’nin sorunu olmuştur, hatta ülke sınırlarını aşmış tüm doğaseverlerin sorunu, tüm aydınlık yüzlü insanların sorunu olmuştur.

Gerek ülkemin her köşesinden, gerekse yurt dışından Cerattepe’ye ses veren herkese, bize desteklerini sunan kişi ve kurumlara, sesimiz olan siz basın mensuplarına tüm Artvinliler adına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Basın açıklamasının ardından sessizce dağılan kitle, topluca otobüslerle 7 Mart Artvin’in kurtuluş kutlamaları çerçevesinde Anıtkabir ziyaretine gittiler.

Share
551 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?