logo

Amerika’dan Artvin’e Gelsinler !

Türkiye’nin önemli kuruluşlarından birinin başında olan MİSPAK STK Grup Başkanı Murat Bozdağ, özel açıklamalarda bulundu. Bozdağ, Artvinli Gazeteci Ramazan Balcıoğlu’na verdiği röportajda “Artvin’den Amerika’ya değil, Amerika’dan Artvin’e millet gelsin” bir gün doğduğu toprakları Arhavi’ye yatırım yapacağını ifade etti.

Murat Bozdağ’ın Ramazan Balcıoğlu’na verdiği o röportaj:

Mispak Stk Grup Başkanı Murat Bozdağ: Bize de sıra gelecek ve en kısa zamanda Arhavi’de yatırım yapacağım. Bir düşünün Artvin’in güzelliğini; iki ilçesi denizle buluşmuş, istenmese de barajlarda su sporu, Barhal’da rafting, eldeğmemiş köylerde bungolow evleri, dağlarda av turizmi, kışın kayak için ideal yerlerini değerlendirmek gerekir. Turizm böylece canlanır. Son sözünüz… Gençlerimize yol verelim, önlerini acalım. Artvin’den Amerika’ya değil Amerika’dan Artvin’e millet gelsin. Bunu başaralım…

Sizi tanıyabilir miyiz?

Aslen Artvin-Arhaviliyim. 1971 Almanya doğumluyum. 15 yıl Almanya’da yaşadıktan sonra İstanbul’a temelli dönüş yaptım. Eğitimimi tamamlamak için İngiltere, sonrasında da Amerika-Miami’de yaşamaya başladım. 7 yıl Miami’de yaşadım. Türkiye’yi, memleketimi, kaldığım ülkelerde en iyi şekilde tanıttığımı ifade etmek istiyorum. 2001 yılında kendi işimin başına geçerek edindiğim tecrübeleri paylaşmaya başladım. Her tür sporu seviyorum. Beşiktaş aşkı bende bir başkadır.

Ne iş yapıyorsunuz, mesleğiniz?

STK GRUP olarak, tüm otellerin, otel ekipmanları, tek kullanımlık endüstriyel ürünler, eldivenler, çöp poşetleri, uçak bezleri, otel terlikleri otel buklet ürünleri, sünger grubları, market grubları, pvc önlükler, kasap önlükleri, mikrofiber bez grupları, havlular, otel yatak örtüleri perdeleri gibi büyük bir pazarda ülkemizin otellerine, hastahanelerine, ucak şirketlerinin teknik bölümlerine, araç imalat bantlarına, gıda sektörüne hizmet veriyoruz. Tüm bu alanda ihraç ettiğimiz gibi, bazı ürünleri de iç piyasa için ithal ediyoruz.

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile ilişkiniz var mı?

Sivil toplumculuk gönüllü çalışmaktır ve karşılıksız fedakarlıktır. Sivil toplumculuk almadan vermektir. Sivil toplumculuk karşılıksız hizmet etmektir. Ben inanıyorum ki başkalarına yardıma eğilmedikçe kimse dik duramaz. Ülkesini, milletini, devletini ve insanlığı sevmeyenler sivil toplumcu olamaz. Karşılıksız hizmete koşmak, vatana ve millete karşı sorumluluk hissetmektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyıl artık STK’ ların dönemi olacaktır. Zaman buldukça İSTAD Arhavililer Derneği’ne uğrarım. Oradan arkadaşlarım var. Arhavi’de yaşayanların sorunlarının giderilmesi noktasında bizlere ciddi görevler düşüyor. Bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyodrum.

Arhavi’ye gider misiniz?

Memleketim, canım memleketim Arhavi. Zaman buldukça, işlerimin arasında bir nefes almak için, itmeye çalışırım. Memleketimin kokusunu, yeşilini, denizini kim görmek istemez. Herkesi de memleketime davet ediyorum. Allah izin verirse de memleketimde yatırım yapmayı düşünüyorum.

Sizce Artvin, turizmde, ekonomide hak ettiği yerde mi?

Bu soru beni malesef üzüyor. Memleketim Artvin, ne turizmde, ne de ekonomide bulunduğu yerde degil. Artvin turizm ve eğitim kenti olma iddiasında olan bir şehir. Sınır kapısı olan bir memleketin, geniş bir ağa ve de öneme sahip olması gerekir. Ekonomi sınır kapılarında büyür, gelişir. İşadamlarımızın doğduğu yerlere geri dönüp bakmalı ve yatırımını yapmalıdır. Bize de sıra gelecek ve en kısa zamanda Arhavi’de yatırım yapacağım. Bir düşünün Artvin’in güzelliğini; iki ilçesi denizle buluşmuş, istenmese de barajlarda su sporu, Barhal’da rafting, eldeğmemiş köylerde bungolow evleri, dağlarda av turizmi, kışın kayak için ideal yerlerini değerlendirmek gerekir. Turizm böylece canlanır. Son sözünüz… Gençlerimize yol verelim, önlerini acalım. Artvin’den Amerika’ya değil Amerika’dan Artvin’e millet gelsin. Bunu başaralım…

Artvin’in Maden, Barajlar, HES şehri olması sizi ne kadar ilgilendiriyor? Olmalı-olmamalı mı?

Yeşilin hakim olduğu bir tabiat; Artvin, memleketim. Birçok endemik bitki türünü yapısında barındıran, yedi farklı iklimi yaşayan, zeytin ile fındığın yanyana yetiştiği bir coğrafya. Bu coğrafyaya kaynak sağlayan Çoruh nehri birçok insana geçim yolu sağlarken, nehir şu an yapılan ve yapılacak olan barajlarla tehdit altında. HES projeleriyle açılan yara, tüm kenti kapsayan maden arama projesi bizi maalesef cok üzüyor…

 

Share
602 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?