logo

Amerika Recep Tayyip Erdoğan’a Darbe Yapar mı?


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Amerika’nın Recep Tayyip Erdoğan’a karşı darbe yapması demek Türkiye’de paralel devlet yapılanmasının iktidar olması demektir.

Aklı başında olan hamiyetli insanlar Türkiye’de paralel devlet yapılanmasının iktidar olmasını istemez.

Amerika 1960 ve 1980 darbelerinde parmağı olan bir devlet. Recep Tayyip Erdoğan’a darbe yapmaz diyemeyiz. Çok dikkatli olunması gereken bir süreç. Çünkü su uyur düşman uyumaz.

Çok şükür 1960 ve 1980 tecrübemiz olduğu için Amerika’nın ne yapıp ne yapmayacağını önceden kestirme ve analiz yapma imkânına sahibiz.

Amerikan basınında Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğine, Erdoğan’a karşı darbe yapılırsa ABD yönetiminin darbecilerle yoluna devam edeceğine dair yazılar kalem alınıyor.

ABD devleti ise bu yazıları fiiliyatta doğrulayan icraatlar yapıyor.

17-25 Aralık darbe girişimleri sırasında AK Parti hükümetinin koruduğu Rıza Zarrab ABD tarafından tutuklandı. Rıza Zarrab’ın yakın arkadaşı Babek Zencani de İran’da ölüm cezası ile yargılanıyor. İran ve ABD görünüşte düşman gibi davransalar da birbirleri ile kanka olan iki devlettir. Hem Rıza Zarrab hem de Rıza Zarrab’ın arkadaşına yapılan bu muameleleri ben Türkiye’ye bir gözdağı olarak algılıyorum.

ABD artık 1945’lerin güçlü devleti değil, Türkiye de 1945’lerin güçsüz devleti değil. Artık eskiye nazaran Türkiye daha avantajlı bir konumda.

ABD bu seferki bir darbeyi eskiye nazaran kolay bir şekilde yapamaz.  Hem artık Türkiye’de papucu alıp kaçacak halk yok, artık meydana çıkıp darbelere göğüs gerecek bir halk vardır.

Ama yine de ABD hiç de küçümsenecek bir ülke değil, hala süper güç. Bu nedenle tedbiri elden bırakmamak lazım.

Bunun için millet olarak kenetlenmek, güçlü olmak gerekiyor.

Kenetlenmeyi ve güçlü olmamızı sağlayacak bir kısım önerilerim olacak;

1.Ayasofya ibadete açılmalı. Bediüzzaman’ın talebeleri Ayasofya’nın açılmasının Türkiye üzerindeki belaları def edeceğini söylüyorlar. Onların bir bildiği vardır, itimat edip söylediklerini yapmak lazım

2.Güvenlik bürokrasisine yönetici olarak kesinlikle liyakatli ve yetenekli olalar atanmalı, terör ve bomba olaylarını karşı ancak liyakatli olanlar engel olabilir.

3.Abdullah Gül ve Bülent Arınç’ı tasvip etmiyoruz, ama Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahmet Davutoğlu ile de arasını açmaması gerekiyor. Bu konuda Erdoğan ve Davutoğlu arasında çatlak olduğu muhalif medya tarafından dillendiriliyor. Umarım bu söylentilerin aslı yoktur.

4.Toplumsal olaylarda uzlaşma taraftarı olunmalı. Cerrattepe meselesinde Ahmet Davutoğlu’nun geçici de olsa uzlaşmacı tavrını isabetli buluyorum. Cerrattepe ve benzer çevre problemlerinde bu uzlaşmacı tavrın devamını diliyorum.

5.Sosyal kesimlerin talepler dikkate alınmalı. Ahmet Davutoğlu’nun tüm taşeron işçilerini kadroya alacağını açıklaması bu açıdan taktire şayandır. Benzer sosyal politikaların devamını ve 1 Kasım seçim beyannamesinde verilen sözlerin harfiyen yerine getirilmesini diliyorum.

6.Şakşakçıların değil de eleştirel davrananların sözlerinin dinlenmesi gerekiyor. 17-25 Aralık darbe girişimi sürecinde hükümet safında yer alan bazı çok önemli kalemler susturuldu, işlerinden edildi. Bunların gönlü alınıp itibarları ide edilmeli.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitim-Bir-Sen’ in Kuruluş Felsefesi

  23 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Millî Gazete’nin, 25 Temmuz 1992 yılında Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Mehmet Akif İnan'la yaptığı röportajda Eğitim-Bir-Sen’in kuruluş felsefesine de değinmiş. Bu söyleşiden seçtiğim bazı pasajları aşağıya aktardım. O zaman Eğitim-Bir-Sen sanki biraz daha idealmiş gibi. Eğitim-Bir-Sen’in o günkü kuruluş felsefesine asli safiyetine selam olsun. "Sendikamızı geniş bir tabana oturtmak amacındayız; belli bir hizbe, belli bir gruba, belli bir siyasi partinin çevresinde bulunmuş olmakla yetinmeyip kanatlarını geniş açmış, bizi benimseyen...
 • Zeytin Dalı Harekatı Yeni Bir Çağın Başlaması Demek

  22 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  -ABD nin malum baskı ve aldatmacalarına rağmen Türkiye Afrine de girdi. -ABD geri adım attı. -ABD dünya düzeni çöküyor. -Güçlü halk desteği ile Ak Parti iktidarı “Dünya beşten büyük” dedi -Tayyip Erdoğan artık eski Türkiye yok İMF ye borcu olmayan -her türlü silahını kendi üreten, ihtiyçlarını karşılayan bir ülke var -Ülkemiz tarihten beri hep komşularına zeytin dalı uzattı. -Bunu anlamayanlar Türkiye gerçeğini Afrin harekâtında gördüler -ABD nin ve diğer düşmanların Ülkemizden intikam almaları bir kez daha engellendi -100 YILLILK PLA...
 • Ganimet Hırsı, Resulullah’ın Emrini Bile Unutturmuştu

  22 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Savaşın bir neticesi ve sonucu olan ganimet bazen gaye olabiliyor, bu da olumsuz neticeler doğuruyordu. Ganimeti gaye yapan etkenlerden biriside insanlardaki mal kazanma hırsı idi. Bu hırsın menfi sonuçlarının örnekleri çoktur. Hz. Peygamberin gönderdiği bir askeri birlik, baskın yapacakları yere vardıklarında, içlerinden biri atını koşturarak, insanları uyarıyor ve “Şahadet kelimesini söyleyin canınızı koruyun” diyor. Bunun üzerine hepsi Müslüman oluyor. Diğer askerler “Ganimeti bize haram ettin" diyerek arkadaşlarına çıkışıyorlar. G...
 • İslam Hakimiyeti ve Müslüman Hakimiyeti arasındaki farklar

  21 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Müslüman Hakimiyeti demek her zaman için İslam hakimiyeti demek değildir. İslam Hakimiyetini kurmak için bu Hakimiyetin tesisinde Müslümanların görev alması beklenir ama bu mecburi değildir. Allah dilerse kâfir, münafık ve fasık bir adamın eli ile de dinine hizmet ettirebilir. İslam Hakimiyeti İslam dininin hakim olması demektir. Müslüman Hakimiyeti ise Müslümanların Hakimiyeti demektir. İslam Hakimiyeti ilkesel bir Hakimiyettir. Müslüman Hakimiyeti ise bir yerde müslümanların sayısal çoğunluğu ele geçirmesi demektir. Müslüma...