logo

Amerika Recep Tayyip Erdoğan’a Darbe Yapar mı?


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Amerika’nın Recep Tayyip Erdoğan’a karşı darbe yapması demek Türkiye’de paralel devlet yapılanmasının iktidar olması demektir.

Aklı başında olan hamiyetli insanlar Türkiye’de paralel devlet yapılanmasının iktidar olmasını istemez.

Amerika 1960 ve 1980 darbelerinde parmağı olan bir devlet. Recep Tayyip Erdoğan’a darbe yapmaz diyemeyiz. Çok dikkatli olunması gereken bir süreç. Çünkü su uyur düşman uyumaz.

Çok şükür 1960 ve 1980 tecrübemiz olduğu için Amerika’nın ne yapıp ne yapmayacağını önceden kestirme ve analiz yapma imkânına sahibiz.

Amerikan basınında Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğine, Erdoğan’a karşı darbe yapılırsa ABD yönetiminin darbecilerle yoluna devam edeceğine dair yazılar kalem alınıyor.

ABD devleti ise bu yazıları fiiliyatta doğrulayan icraatlar yapıyor.

17-25 Aralık darbe girişimleri sırasında AK Parti hükümetinin koruduğu Rıza Zarrab ABD tarafından tutuklandı. Rıza Zarrab’ın yakın arkadaşı Babek Zencani de İran’da ölüm cezası ile yargılanıyor. İran ve ABD görünüşte düşman gibi davransalar da birbirleri ile kanka olan iki devlettir. Hem Rıza Zarrab hem de Rıza Zarrab’ın arkadaşına yapılan bu muameleleri ben Türkiye’ye bir gözdağı olarak algılıyorum.

ABD artık 1945’lerin güçlü devleti değil, Türkiye de 1945’lerin güçsüz devleti değil. Artık eskiye nazaran Türkiye daha avantajlı bir konumda.

ABD bu seferki bir darbeyi eskiye nazaran kolay bir şekilde yapamaz.  Hem artık Türkiye’de papucu alıp kaçacak halk yok, artık meydana çıkıp darbelere göğüs gerecek bir halk vardır.

Ama yine de ABD hiç de küçümsenecek bir ülke değil, hala süper güç. Bu nedenle tedbiri elden bırakmamak lazım.

Bunun için millet olarak kenetlenmek, güçlü olmak gerekiyor.

Kenetlenmeyi ve güçlü olmamızı sağlayacak bir kısım önerilerim olacak;

1.Ayasofya ibadete açılmalı. Bediüzzaman’ın talebeleri Ayasofya’nın açılmasının Türkiye üzerindeki belaları def edeceğini söylüyorlar. Onların bir bildiği vardır, itimat edip söylediklerini yapmak lazım

2.Güvenlik bürokrasisine yönetici olarak kesinlikle liyakatli ve yetenekli olalar atanmalı, terör ve bomba olaylarını karşı ancak liyakatli olanlar engel olabilir.

3.Abdullah Gül ve Bülent Arınç’ı tasvip etmiyoruz, ama Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahmet Davutoğlu ile de arasını açmaması gerekiyor. Bu konuda Erdoğan ve Davutoğlu arasında çatlak olduğu muhalif medya tarafından dillendiriliyor. Umarım bu söylentilerin aslı yoktur.

4.Toplumsal olaylarda uzlaşma taraftarı olunmalı. Cerrattepe meselesinde Ahmet Davutoğlu’nun geçici de olsa uzlaşmacı tavrını isabetli buluyorum. Cerrattepe ve benzer çevre problemlerinde bu uzlaşmacı tavrın devamını diliyorum.

5.Sosyal kesimlerin talepler dikkate alınmalı. Ahmet Davutoğlu’nun tüm taşeron işçilerini kadroya alacağını açıklaması bu açıdan taktire şayandır. Benzer sosyal politikaların devamını ve 1 Kasım seçim beyannamesinde verilen sözlerin harfiyen yerine getirilmesini diliyorum.

6.Şakşakçıların değil de eleştirel davrananların sözlerinin dinlenmesi gerekiyor. 17-25 Aralık darbe girişimi sürecinde hükümet safında yer alan bazı çok önemli kalemler susturuldu, işlerinden edildi. Bunların gönlü alınıp itibarları ide edilmeli.

Share
2423 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar

  18 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölge...
 • Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor

  14 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkan...
 • Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum. Nihayetinde bizler gazetec...
 • Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?

  07 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarında...