logo

Amerika Recep Tayyip Erdoğan’a Darbe Yapar mı?


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Amerika’nın Recep Tayyip Erdoğan’a karşı darbe yapması demek Türkiye’de paralel devlet yapılanmasının iktidar olması demektir.

Aklı başında olan hamiyetli insanlar Türkiye’de paralel devlet yapılanmasının iktidar olmasını istemez.

Amerika 1960 ve 1980 darbelerinde parmağı olan bir devlet. Recep Tayyip Erdoğan’a darbe yapmaz diyemeyiz. Çok dikkatli olunması gereken bir süreç. Çünkü su uyur düşman uyumaz.

Çok şükür 1960 ve 1980 tecrübemiz olduğu için Amerika’nın ne yapıp ne yapmayacağını önceden kestirme ve analiz yapma imkânına sahibiz.

Amerikan basınında Erdoğan’ın istifa etmesi gerektiğine, Erdoğan’a karşı darbe yapılırsa ABD yönetiminin darbecilerle yoluna devam edeceğine dair yazılar kalem alınıyor.

ABD devleti ise bu yazıları fiiliyatta doğrulayan icraatlar yapıyor.

17-25 Aralık darbe girişimleri sırasında AK Parti hükümetinin koruduğu Rıza Zarrab ABD tarafından tutuklandı. Rıza Zarrab’ın yakın arkadaşı Babek Zencani de İran’da ölüm cezası ile yargılanıyor. İran ve ABD görünüşte düşman gibi davransalar da birbirleri ile kanka olan iki devlettir. Hem Rıza Zarrab hem de Rıza Zarrab’ın arkadaşına yapılan bu muameleleri ben Türkiye’ye bir gözdağı olarak algılıyorum.

ABD artık 1945’lerin güçlü devleti değil, Türkiye de 1945’lerin güçsüz devleti değil. Artık eskiye nazaran Türkiye daha avantajlı bir konumda.

ABD bu seferki bir darbeyi eskiye nazaran kolay bir şekilde yapamaz.  Hem artık Türkiye’de papucu alıp kaçacak halk yok, artık meydana çıkıp darbelere göğüs gerecek bir halk vardır.

Ama yine de ABD hiç de küçümsenecek bir ülke değil, hala süper güç. Bu nedenle tedbiri elden bırakmamak lazım.

Bunun için millet olarak kenetlenmek, güçlü olmak gerekiyor.

Kenetlenmeyi ve güçlü olmamızı sağlayacak bir kısım önerilerim olacak;

1.Ayasofya ibadete açılmalı. Bediüzzaman’ın talebeleri Ayasofya’nın açılmasının Türkiye üzerindeki belaları def edeceğini söylüyorlar. Onların bir bildiği vardır, itimat edip söylediklerini yapmak lazım

2.Güvenlik bürokrasisine yönetici olarak kesinlikle liyakatli ve yetenekli olalar atanmalı, terör ve bomba olaylarını karşı ancak liyakatli olanlar engel olabilir.

3.Abdullah Gül ve Bülent Arınç’ı tasvip etmiyoruz, ama Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahmet Davutoğlu ile de arasını açmaması gerekiyor. Bu konuda Erdoğan ve Davutoğlu arasında çatlak olduğu muhalif medya tarafından dillendiriliyor. Umarım bu söylentilerin aslı yoktur.

4.Toplumsal olaylarda uzlaşma taraftarı olunmalı. Cerrattepe meselesinde Ahmet Davutoğlu’nun geçici de olsa uzlaşmacı tavrını isabetli buluyorum. Cerrattepe ve benzer çevre problemlerinde bu uzlaşmacı tavrın devamını diliyorum.

5.Sosyal kesimlerin talepler dikkate alınmalı. Ahmet Davutoğlu’nun tüm taşeron işçilerini kadroya alacağını açıklaması bu açıdan taktire şayandır. Benzer sosyal politikaların devamını ve 1 Kasım seçim beyannamesinde verilen sözlerin harfiyen yerine getirilmesini diliyorum.

6.Şakşakçıların değil de eleştirel davrananların sözlerinin dinlenmesi gerekiyor. 17-25 Aralık darbe girişimi sürecinde hükümet safında yer alan bazı çok önemli kalemler susturuldu, işlerinden edildi. Bunların gönlü alınıp itibarları ide edilmeli.

Share
2367 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MHP’de Birleştirici ve Bütünleştirici Adaylarla İddiasını Ortaya Koydu

  20 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Milliyetçi Hareket Partisi, Milletvekili geçici listesini yayımlayarak 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına start vermiş oldu. Milletvekili aday listelerinin verilmesine kısa bir süre kala ilk listesini açıklayan parti MHP olurken, MHP’nin Artvin Milletvekili aday listesi beklediğimiz gibi gerçekleşti. MHP’nin birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, 2.sıra adayı ise İsmihan Özcihan oldu. MHP böylelikle kafalardaki kimler aday olacak sorularını gideren ilk parti olurken MHP’nin Milletvekili adaylarının tabana ve kadınla...
 • Öykünmek

  19 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken: Bugünkü anlamıyla alakası olmasa da, “öykü” (hikâye) kelimesi ile “öykün-” (taklit etmek) kelimesi aynı kökten gelmektedir. Sözlük Anlamı: Birinin yaptığı gibi yapmak, birine veya bir şeye benzemeye çalışmak, taklit etmek Kelimenin Serüveni: Binlerce yıl öncesinde sık kullanılan öz Türkçe bir kelime olan öykünmek, zamanla “taklit etmek”, “imitasyon”, “emülasyon”… gibi yabancı kökenli kelimelerin gölgesinde kalmıştı. Son zamanlarda üzerindeki tozları atarak yeniden sıkça kullanılmaya başladı. Özellikle sınavlarda sorulmay...
 • Karadeniz’den Hakkari’ye Gönül Köprüsü

  17 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldık. Bakan Süleyman Soylu’nun da Hakkari’ye gelecek olmasından dolayı bizim gezimizde bir gün uzatıldı ve Hakkari programımız 5 güne çıktı. Bugün ki yazımda program hakkında değerlendirmelerim olacak. ...
 • Bir Zamanların Terörle Anılan İlçesi Çukurca Huzurun ve Güvenin Adresi Olmuş

  16 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldığımızı dün yazdığım köşe yazımda belirtmiştim. Hakkari gezimiz ikinci günü ile devam ederken müsaadenizle bugün ki yazımı da Hakkari izlenimlerine ayırmak istiyorum. Bu konuyu neden bu kadar önemsediği...