logo

Amatör Telsizcilerden Yeşil Eyleme Destek

Artvin Cerattepe bölgesinde çıkarılmak istenen altın ve bakır madeninin Artvin’in yok edeceğini savunan çevrecilerin eylemine Artvin’deki amatör telsizciler de destek verdi.

 

 

Artvinlilerin Cerattepe Eylemi Bir Aydır Sürüyor

Cerattepe bölgesinde orman içinde farklı noktalarda nöbet tutan eylemciler, cep telefon şebekelerinin bazı bölgelerde çalışmaması nedeniyle sorun yaşıyordular. Artvin’deki Amatör Telsiz Derneği üyeleri bölgeye giderek çevrecilerin komuta merkezi ile bağlantılarını sağladı. Ormanlık alanda nöbet tutan Artvinliler, maden şirketi elemanlarının yaya veya yan yollardan iş makinesi ve araçlarla bölgeye girişini engellemek için gözcülük yapıyor. Eylemciler, bölgedeki durum ve hareketliliği Cerattepe eyleminin öncülüğünü yapan Yeşil Artvin Derneği’ne aktarıyor. Cep telefonlarını çekmediği bölgelere ise amatör telsizciler de çevrecilerle birlikte nöbet tutarak gelişmeleri Cerattepe yol girişinde kurulan eylemin komuta merkezi konumundaki istasyona aktarıyor.

TRAC Artvin Şube Başkanı Hasan Gültekin (TA9EG): “Artvin’deki ormanların ve insanların yok olmasına neden olacak maden çalışmalarını biz de istemiyoruz. Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti Artvin Şubesi olarak amatör telsizci arkadaşlarla birlikte ormanlık alanda, ormanın muhtelif yerlerinde gönüllü nöbet tutan Artvinlilerin iletişim sorunu telsizlerle çözdük. Bölgedeki amatör arkadaşlar, gözcülerin raporlarını eylemin merkezi konumundaki yerde bulunan yöneticilere mobil telsizlerle aktarıyorlar “ dedi.

TRAC Şube Başkanı Hasan Gültekin, ayrıca amatör telsizcilerin geniş bir ormanlık alanda bulunan çevrecilerin kaybolma ve yaralanma durumlarında da koordinasyonun sağlanmasına katkı sağlayacağını bildirdi. Bölgede hareketliliğin olduğunu günlerde devreye girecek amatör telsizciler, alandaki gelişmeleri çevrecilere aktaracak.

İlk nöbeti TRAC Artvin Şube Başkanı Hasan Gültekin (TA9EG), Sedat Varan(TB9BVZ),  Erdinç Özvar (TB9AE), Ali Gürbüz Göktdemir(TA9AF) tuttu. Artvin amatör telsizcileri Artvin TRAC Şubesine(YM9KM) ait amatör röle üzerinden çevre illerdeki amatörlere bölgede yaşanan gelişmeleri aktardılar. Amatör telsizciler, 15 dakikada bir çevrime girerek Artvinlilerin verdikleri çevre mücadelesi hakkında bölge dışındaki diğer amatörleri bilgilendirdiler.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, TRAC Artvin Şubesi yönetimine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Başkan Karahan, “Ormanlık alanda nöbet tutan arkadaşlarla yer yer telefon irtibatımız kopuyordu. Bazen orman içinde başlarına bir şey geldiğinden korkuyorduk. Biliyorsunuz bölge aynı zamanda yaban hayatının da olduğu bir ormanlık alan. Artvin’deki amatör telsizciler de eylemimize destek verdiler. Bizleri mutlu ettiler. Cerattepe bölgesinde iletişim sorunu yaşadığımızda amatör telsizci arkadaşlar nöbet hazır olduklarını söylediler. Artvinlilerin, STK’ların, gönüllerin bizlere verdiği destek sayesinde bu mücadelemizi her gün artan bir güç ve inançla sürdürüyoruz” dedi.

Share
441 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?