logo

Altyapı Çalışmaları Başladı

Yeni Yusufeli ilçesi altyapı işe başlama öncesi Devlet Su İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Diniz Yusufeli’ne geldi.
Yeni yerleşim yeri ihalesini ABU-ANTSU ortak girişimi aldıktan sonra 22 Haziran 2015 tarihinde DSİ 26.Bölge Müdürlüğü ile firmalar arasında sözleşme imzalanmıştı. 1 Temmuz 2015 Çarşamba tarihinde de yer teslimi yapılarak işin yapım süreci olan 365 gün başlamış oldu. Yapılan çalışmaları yerinde görmek ve ilgililerle görüş alışverişinde bulunmak üzere DSİ heyeti ile birlikte dün Yusufeli’ne gelen DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Yusufeli Barajı şantiyesinde incelemelerde bulunduktan sonra Yusufeli Belediyesini ziyaret etti ve ziyaretin ardından yeni yerleşim yeri Sakut Deresi-Yansıtıcılar Bölgesinde Yusufeli’deki yetkilerle birlikte incelemelerde bulundu.

Başkan Aytekin Taleplerini Sıraladı

Yeni yerleşim yeri incelemeleri sırasında taleplerini dile getiren Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, yeni yerleşim yerinde 9 milyon metreküp kazı olduğunu, 3 milyon metreküpünün kullanılmasına rağmen 6 milyon metreküpün baraj gölüne dökülmesinin öngörüldüğünü oysa bu süreç iyi yönetilirse yeni dolgu alanlarıyla yeni rekreasyon ve tarım alanları kazandırılabileceğine dikkat çekti ve buna ilaveten rezerv imar alanlarının kazı çalışmalarının mutlaka üst yapılar başlamadan yapılmasını istedi. Başkan Eyüp Aytekin,” Sakut ve Yansıtıcılar arasında 2 mahalleyi birbirine bağlayacak bir tünel hem ulaşımı kolaylaştıracak hem de altyapı maliyetlerini düşürecektir. Dolgu alanının güney kısmındaki tepelerin mutlaka kesilerek dolgu alanı ile birleştirilmesi gerekir. Yusufeli merkezdeki kamulaştırmaların ise Sakut Deresinde yapılan kamulaştırmalarla ilgili mahkeme sürecinin bitmesinden sonra yapılması gerekir. Eğer belediye sınırları içerisinde zorunlu bir kamulaştırma yapılacaksa bu da acele kamulaştırma yöntemiyle yapılmalıdır. Vatandaşımızı tatmin edecek bedellerin oluşturulabilmesi için bu sürecin böyle yönetilmesi bizim için önemlidir.” Şeklinde konuştu.

Diniz,” Ne Yapılması Gerekiyorsa Yapmaya Geldik.”

Aynı gün DSİ Genel Müdürü ve heyetinin katılımıyla Yusufeli Belediyesi tarafından organize edilen iftar yemeği verildi ve iftar yemeği programının sponsorluğunu DSİ’nin yer teslimi yaptığı yeni yerleşim yeri müteahhitleri üstlendi. Yusufeli ilçe merkezinde sokak iftarına katılarak Yusufelililerle buluşan Diniz, iftar yemeği sonunda yeni Yusufeli çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Diniz açıklamasında şunları söyledi:”Yusufeli’yi ziyaret programımızda dedik ki hep beraber bir iftar yapalım. Yusufelililerle birlikte olalım, konuşalım, dertleşelim. Yusufeli yeni yerleşim yeri ihalesini alan firmaya dün itibariyle yer teslimi yaptık. Ülkemizin refahı, kaynakların verimli kullanımı ve bölgesel kalkınma için büyün önem arzeden bu projeyi 29 Mayıs 2018 yılında bitirmeyi hedefliyoruz. Böylesi devasa bir projeye ev sahipliği yaptığınız için bizler de sayın bakanımızın dediği gibi Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yeri konusunda ne yapılması gerekiyorsa yapmaya geldik. Bildiğiniz gibi 2008 yılında sizlerin de tercihiyle Sakut Deresi-Yansıtıcılar Bölgesi yeni yerleşim yeri seçildi. Yeni Yusufeli ilçesini, göl manzaralı bir şekilde ekonomisiyle, ekolojisiyle, sosyal yapılarıyla bambaşka bir yeni yerleşim yeri yapmayı planlıyoruz. 2015 Mart ayında DSİ iş makinelerini buraya gönderdi ve 3 aydır Sakut Vadisinde çalışmalar yaptık. Yer teslimi yapıldı ve bundan sonra hızlı bir şekilde çalışmalar başlayacak. Peki neler yapılacak? 19 km asfalt yol, 6 km beton kilit parkelik yaya yolu, 7 bin metreküp kazı, yaklaşık 1,5 milyon metreküp yeşil alan olacak olan dolgu, 13 km kanalizasyon hattı, 13 km yağmur suyu hattı, 14 km içme suyu hattı ve içme suyu deposu, 2 km menfez, elektrik, telefon ve altyapı diye ifade ettiğimiz tesislerin hepsine bugün itibariyle bismillah diyerek başladık. Hayırlı olmasını diliyorum. Önümüzdeki süreçte hak sahipliği gündeme gelecek. Bakanlar kurulu kararı başbakanın onayına sunuldu. Bundan sonra Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzce hak sahipliği duyuruları yapıldıktan sonra hak sahipliği kesinleşecek. Bütün süreç sizlerin bilgisi dahilinde olacak.”

Başkan Aytekin, “Belediye Ekibi Olarak Çalışmaları Titizlikle Takip Edeceğiz.”

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin; kamuoyunda zaman zaman oluşturulan yanlış ve olumsuz algıların Yusufeli insanını oldukça yorduğunu, Yusufeli’nin ve Yusufeli insanının uzun ve zor bir süreç ile karşı karşıya olduğunu ifade ederek yeni yerleşim yeri ile ilgili çalışmaların bu aşamaya gelmiş olmasının sevindirici olduğunu, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da yapılacakları belediye ekibi olarak titizlikle takip edeceklerini söyledi. Vatandaşların mağduriyetini giderme konusunda çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Aytekin, “gelecek nesillere güzel bir ilçe bırakmak için gayretlerimiz devam edecek. Bu hususlarla ilgili olarak vatandaşlarımızın olumlu fikir ve katkılarıyla oluşacak motivasyona her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.
DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz ve beraberindeki heyet, iftar sonrası Erzurum üzerinden Ankara’ya döndü.

Share
606 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?