logo

Altay, “Yürüyüş Kararı Kolay Alınmadı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın annesinin cenazesi için Artvin’e gelen CHP Başkan Vekili Engin Altay, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Uğur Bayraktutan’ınannesinin vefatı nedeniyle Artvin’e geldiğini ifade ederek, “Bundan dolayı bir grup arkadaşımızla birlikte yürüyüşe ve adalet nöbetine ara verdik. Buradan dönüşte arkadaşlarımız yürüyüşe bizde Maçka Parkı’ndaki adalet nöbetine devam edeceğiz” dedi.

Altay, Adalet Yürüyüşü ile ilgili; “Sayın Cumhurbaşkanı adalet yollarda aranmaz diyor. Eğer siz adaleti yerle yeksan ederseniz. Adaleti yerlerde süründürür hale getirirsiniz biz o adaleti yerlerden toplayıp hak ettiği saygın konuma yükseltmek için yollarda da yürürüz. Parklarda da yatarız. Bunu yapacağız.  Bıçağın kemiğe dayandığı yerdeyiz. Elbette demokrasinin bir tepki ve protesto rejimi olduğu unutulmamalı. Eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi işlevsel olabilseydi, sembolik meclis haline dönüşmeseydi, yargı siyasetin sopası haline gelmeseydi, hâkimler verecekleri her kararda nasıl karar verirsem Recep Tayyip Erdoğan’ı hoşnut ederim diye düşünmeselerdi, bu tür hukuk garabetleri yaşanmasaydı, kimsede yolda yürümeye parkta yatmaya kalkmazdı” diye konuştu.

Bu kararının kolay alınmadığını, Enis Berberoğlu’nun durumunun bardağı taşıran son damla olduğunu belirten Altay şöyle davam etti.

“Biz Perşembe Günü Maltepe Cezaevi’ne Enis Berberoğlu’nu değil Türk Demokrasisini, adaleti, vicdanı, ahlakı, namusu, bağımsız Türkiye’yi koyduk. Bu değerleri ceza evinde tutmamız mümkün değildir.

Enis Berberoğlu kararıyla Türkiye’de uyuyan dev uyandırılmıştır. Bundan sonra Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Diktatör arzu ediyor diye Türkiye’de toplum dizayn edilmeyecek, insanların yaşam tarzı değişmeyecek, insanlar etnik inanç olarak ayrıştırılmayacak. Herkes için adalet herkes için güçlü demokrasi.80 milyonun huzuru. Başka bir derdimiz yok. Genel Başkanımızın 15 Haziran’da başlattığı Enis Berberoğlu için değildir. 80 Milyon içindir. Tutuklu gazeteciler içindir. 2O Temmuz mağdurları içindir. Akademisyenler, öğretmenler içindir. Hiçbir düşünce ve siyasi parti ayrımı yapmaksızın herkes için yürüyor Kılıçdaroğlu. Bu adalet terazisini dengeleyemezsek bir gün Tayyip Erdoğan’da dengesiz bir adalette yargılanacak. Biz bunu da kabul etmiyoruz.  Adalet, Tayyip Erdoğan’a da lazım. İlerde Tayyip Erdoğan’a da lazım olacak adaletin, adil olması, yüce Türk Milleti adına bağımsız karar verebilmesi için uğraşıyoruz. Bu uğraşımızın adalet tesis edilene kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın”  şeklinde konuştu.

Yürüyüşe verilen destekten dolayı 80 Milyona teşekkür eden Altay,“Her konuşanın ceza evine atılacağı, adaletin, cumhuriyetin olmadığı bir Türkiye bize lazım değil. Cumhuriyeti bizim için anlamlı kılan onun laik niteliği onun hukuk devleti olma özelliğidir.  Devletin hukuk devleti olma özelliği ortadan kalkmışa cumhuriyetin bizim için bir kıymeti yoktur” ifadelerine yer verdi.

Altay, Bir gazetecinin Kadir Topbaş’ın damadının yeniden tutuklanmasına yönelik sorusu üzerinde “Çok özel istisnalar dışında herkesin tutuksuz yargılanması esastır. Suç sabitleşip hüküm kesinleşinceye kadar hukuk tutuksuz yargılamayı emreder” diye cevap verdi.

Etiketler: »
Share
554 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?