logo

Almanya’da Artvin Rüzgarı

Yıllardır memleketinden uzaklarda çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile Almanya’yı Almanya yapan Artvinliler Birlik ve Beraberlik ve Yayla Şenlikleri büyük beğeni kazandı.

Almanya’daki Artvin Kültür Derneğinin organize ettiği, Nurbay Usta’nın Sunuculuğu ve her yörenin türkülerini okuyarak, Artvin türküleriyle de gönüllerde taht kuran, muhteşem sesi ile büyük beğeni kazanan Solmaz Akgül ile Cemal Çayırlı’nın Karadeniz türküleri ile Nahit Akdemir tulumu ve sesi, Erol Temeli’in Akordiyonu ve sesi ile Artvin müzikleri, Nahit Akdemir ve Erol Temel ikilisinin davul zurnası Almanya da yankılandı.

Almanya’daki Artvin Kültür Derneği tarafından hazırlanan ve bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Kafkasör Yayla şenliklerine büyük ilgi vardı. Sabah saat 10.00 başlayan etkinlikler akşam saat 22.00 ye kadar devam etti. 12 saatlik müzik eğlence ağırlıklı yayla şenliklerinde Artvin’in örf adet, gelenek, görenek ve kültürü yansıtıldı. Her nerede olursak olalım hangi ülke ve hangi bayrak altında yaşarsak yaşayalım Ay Yıldızlı Bayrağımızın unutulmazlığını tüm dünyaya gösteren ve Artvin Kültürünü yaşatacaklarını gösteren Almanya Artvin Kültür Derneği yönetim kurulu muhteşem bir etkinlik ortaya koyarak Türkiye’den davet etmiş olduğu sanatçılarla da katılımcılara doyumsuz bir gün yaşattılar.

Televizyon Program Yapımcısı ve sunucu TRT Yurt Haberler Muhabiri ve ATV- A HABER temsilcisi Nurbay Usta’nın muhteşem ve yerine göre duygusal, yerine göre espri dolu ve doğaçlama sunumu ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Almanya Artvin Kültür Derneği Başkanı Erdal Satır yaptı.

Dernek Başkanı Erdal Satır yapmış olduğu konuşmada bütün katılımcılara hoş geldiniz diyerek dernek faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Erdal Satır; “Bizler Almanya’da yaşayan Artvinliler olarak her zaman birlik ve beraberliğimiz koruduktan sonra başaramayacağımız iş yoktur. Memleketimizden her ne kadar binlerce kilometre uzakta olsak ta örfümüzü âdetimizi, gelenek ve göreneklerimizi, kültürümüzü yaşatmamız ve bunu gelecek nesillere aktarmamız gerekir. Birlik ve beraberliğimizin temel taşlarından biride yıllardır var olan kültürümüzdür. Bizlerin görevi de bu kültürü gelecek nesillere taşımak için bu ve benzeri etkinlikler yapmak ayrıca bu gibi etkinliklerle memleket hasreti çeken gurbetçilerimizin memleket hasretlerini azaltmaktır. İmkanlarımız ölçüsünde bu tür etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz. Bu hasreti azaltmak için bu yıl Türkiye’den muhteşem sanatçılar getirdik. Bu sanatçılarımız bizlere memleketi yaşatacaklar. Hep beraber Atabarını, horunu oynayacağız. Türküleri hep beraber söyleyeceğiz. Artvin’i Almanya’da yaşayacağız ve yaşatacağız. Bu konuda bizlere destek olan başta Artvin Valimize Şavşat Kaymakamımıza Şavşat Belediye Başkanımıza ve bütün sponsorlarımıza teşekkür ediyor, herkesi derneğimize üye olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Dernek 2. Başkanı Zehribey Tekin’de konuşmasında katılımın yoğun olmasından duymuş olduğu memnuniyeti dile getirerek, “Çok emek ettik. İnşallah güzel bir etkinlik olacak” dedi.

Zehribey Tekin konuşmasında; “ Artvinli olmanın ayrıcalığını Almanya gibi bir memlekette bile hem yaşadık hemde yaşatmaya çalışıyoruz. Gurbeti doya doya yaşayan biz Almanya2daki Artvinliler olarak en büyük ayrıcalığımız birbirimize olan bağlılığımız ve kültürümüzü yaşatma noktasındaki mücadelemizdir. Bu etkinliği yapmadan birkaç gün öce Türkiye’de Artvin’deydik. Artvin2de idareciler ve halkımız tarafından muhteşem karşılandık. Bu etkinliği yapacağımızdan söz ederken hepsi büyük bir heyecan yaşadıklarını ifade ederek burada yani Almanya’da yaşayan bütün Artvinlilere selamlarını gönderdiler. Özellikle Artvin Valimiz Sayın Kemal Cirit beye, Vali Yardımcılarımıza, Şavşat Kaymakamımız Sayın Cemil Sarıoğlu’na, Şavşat Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Sinan Öztürk’e çok teşekkür ediyorum. Hepinizin tanıdığı ve memleketimiz tanıtma noktasında yıllardır çeşitli TV kanallarında programlar yapan Nurbay Usta’nın ve Artvin’e gittiğimizde ekibimize muhteşem sesi ile güzel bir gece geçirmelerini sağlayan Solmaz Akgül’ün ve diğer sanatçılarımız Cemal Çayırcı, Nahit Akdemir ve Erol Temel’inde buraya gelmeleri bizlere daha büyük bir güç verirken sizlerin eğlenmeleri noktasında çok önemli dakikalar yaşatacaklarına inancım tamdır. Derneğimizin daha güçlenmesi ve bizlerin daha çok faaliyetler yapması için herkesin derneğimize üye olması ve bu gibi etkinliklerde sponsor olmaları gerekir. Memleketimizden binlerce kilometre uzakta da olsak Artvin’imizi her fırsatta tanıtmaya ve kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Bu konuda bizlere destek olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Diğer Dernek yönetim kurulu üyelerinden Figen Zengin, Zafer Ersoy, Nuray Başaran Nahit Demir ve Mustafa Karabulut’da birlik ve beraberlikten söz ederek güzel bir etkinlik hazırladıklarını ifade ederek gelecek yıllarda daha büyük organizasyonlarla gurbetçilerimizin karşısına çıkacağız. Binlerce kilometre uzakta da olsak Artvin bizim her şeyimiz. Memleketimizde bulunan herkese Almanya’dan selamlar olsun dediler. Buraya yapılan katılım bizleri oldukça memnun etti. Birlikten kuvvet doğar bunu gördük. Çok uzaklardan gelenler oldular inşallah onları da memnun etmişizdir” dediler.

Yapılan etkinliğinin program sunuculuğunu Nurbay Usta yaparken Türkiye’den giden sanatçılar Solmaz Akgül, Nahit Akdemir, Erol Temel ve Cemal Çayırcı okumuş olduğu Türkilerle Almanya’daki gurbetçileri saatlerce en güzel şekilde eğlendirdiler.

Programda çeşitli yarışmalarda yapılırken yönetim kurulu üyelerinden Halk Oyunları usta öğreticisi Figen Zengin’in hazırlamış olduğu miniklerin halk oyunları gösterileri Kafkas yöresi oyu n ekipleri etkinliğe doyumsuz bir güzellik kattı.

Etkinlikte yöresel yemekler özellikle Artvin Çağ döneri de büyük ilgi görürken ilçelerden getirilen CD, tanıtım setleri broşür ve kitapçıklarla da bütün ilçeler tek tek tanıtıldı.

Programda TV Program yapımcısı ve sunucusu Nurbay Usta’ya Alman Polislerin 2. Barış Manço diyerek ilgi göstererek fotoğraf çekinmeleri ile sanatçımız Solmaz Akgül’e yoğun ilgi gösteren Almanya’daki gurbetçilerimiz de bol bol hatıra fotoğraf çektirdiler

Share
1797 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?