logo

AK Parti’nin Mitingi Sandıktan Evet Çıkacağının Habercisi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Genellikle mitinglerdeki kalabalığa bakarak yorum yapmam. Mitinglerde kalabalık olur ancak kalabalıklar yanıltıcı olabilir. Kalabalık az olur yine yanıltıcı olabilir.

Gazetecilik geçmişimde öyle kalabalık mitingler gördüm ki bu kalabalıkların sonuca yansımadığına tanık oldum. Yine mesleki yaşantımda öyle az kalabalıkla yapılan mitingler gördüm ki mitingi yapan parti sandıkta oy patlaması yaşadı. Bu sebepledir ki AK Parti’nin Artvin’de gerçekleştirdiği ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı mitingdeki o büyük kalabalığı da referandum sonucuna ilişkin değerlendirmeye tabi tutmuyorum.

Benim mitingleri değerlendirme kriterlerim çok farklıdır. Mitinglerdeki kalabalığın sayısından ziyade mitingdeki coşkuyu, heyecanı, isteği, kalabalığın mitinge gelişini ve de mitinge sağladığı katkıyı incelerim. Mitinge katılan kalabalıkların dağılımının nasıl olduğuna, geliş gidişlerindeki insanların yüz ifadelerine ve de mitingde yapılan konuşmalar sonrasındaki konuşulanlara dikkat ederim. Ben geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleştirilen mitingi de bu gözle inceledim.

Sonunda yazmam gerekenleri şimdi yazayım ardından yorumlarımıza devam edelim.

Bence Bu Miting Sandıktan Evet Çıkacağının Habercisi

Miting öncesinde gerek sosyal medyada gerekse de kamuoyunda ‘Hayır’ noktasında eğilim yoğunluğunun olduğunu görüyordum. Bu vesile ile de kafamda az çok sonuca ilişkin kuşkular yer alıyordu. Benim miting öncesine kadar yaptığım değerlendirmelerde gerek Artvin’de gerekse de ülke genelinde sandıktan az bir farkla da olsa ‘Evet’ çıkacağına dair düşüncem bu miting ile tamamen yok oldu. Zira mitingdeki coşkuyu, kalabalığın heyecanını, arzusunu, sevincini ve de sandığı patlatmaya yönelik kararlılıkları ve gözlerindeki inancı görünce gerek ilimizde gerekse de ülke genelinde çok net olarak ağırlıklı bir ‘Evet’ sonucunun çıkacağını düşünüyorum.

Benim yazılarımı takip edenler bilirler. Genellikle sonuçları doğru tahmin etmemin dışında da iddialı cümlelerde kurduğuma okurlarım tanıklık etmişlerdir. Yine iddialı cümleler kurarak diyorum ki Artvin’de yüzde 53-54 civarında Türkiye genelinde ise yüzde 56-58 civarında bir ‘Evet’ oyu çıkacaktır. Hatta süreç biraz daha ilerler ve özellikle Avrupa’nın ‘Hayır’ yönündeki baskıları sürer ise emin olun ki ‘Evet’ oyunun oranı daha da artacaktır.

Seçmen Sessizleşmeye Başladı

Bu tür seçimler öncesinde halkın genel tavırları da sonuçlar hakkında ipucu veriyor. Özellikle bu şekilde ki iki tercihli seçimlerde halkın bir yönü fikirlerini özgür ve tarafsızca her ortamda dile getiriyor ve diğer kesim sinmeye ve sessizliğe başlıyor ise emin olun ki sandıkta patlama yaşanıyor. Bunu geçmiş seçimlerin çok büyük bir bölümünde görebildik. İktidar partilerinin başarısız oldukları seçimlerde seçmenin fikirlerini çok özgürce ve yüksek sesle dillendirdiğine tanıklık etmişsinizdir ancak iktidar partisinin başarılı olduğu seçimlerde ise tercihini iktidardan yana kullanacak olan seçmenin sessizleştiğini ve içine sindiğine şahitlik etmişsinizdir.

Aynı bugün olduğu gibi. Referandum öncesinde değişiklikleri hazırlayan AK Parti ve MHP’yi destekleyen kesimlerin yani ‘Evet’ cephesinin sessizleştiğini ve içine sindiğini görürken buna karşın ‘Hayır’ cephesinin ise yüksek sesle görüşlerini dile getirdiğini ve karşı düşünceyi bastırdığını yaşamaktayız.

Benim bu düşüncelerime saygı duyar ya da duymazsınız bilemem ama 16 Nisan gecesinde sonuçlar açıklandığında ne demek istediğimi işte o an anlayacaksınız. Benim geçtiğimiz Çarşamba günü bizzat kendi gözlerimle yaptığım gözlemlemelerde sessiz çoğunluğun kendi görüşüne tam anlamıyla sahip çıktığı ve sandıkta cevabı verecekleri yönünde kanaate sahip olmamı sağladı.

AK Parti’nin Mitingindeki Kalabalık Oldukça İyi İdi

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, AK Parti’nin mitinginin gerçekleştirildiği sıralarda bir konuşma yapıyordu. Konuşmasında Bayraktutan mitinge ilişkin değerlendirmelerde bulunarak mitingin oldukça başarısız olduğunu ve iktidar partisinin Artvin mitinginin oldukça sönük gerçekleştirildiğini ileri sürmüştü. Bayraktutan mecliste yaptığı konuşmada mitingi; “Değerli arkadaşlarım, biraz önce, bir saat kadar önce, Sayın Başbakan Artvin’i onurlandırdı, Artvin’de miting yaptı, kendisine bütün Artvinliler adına hoş geldin diyorum. Ama uzun yıllardır Artvin’de siyaset yapıyorum, ilk olarak bir şeye şahit olduk: Sayın Başbakan Artvin’de meydanı dolduramadı. Fotoğrafları size getirir gösteririm. İlk olarak böyle bir olayla karşı karşıya kalıyoruz. Demek ki Artvin’le alakalı bir hayırlı sonuç çıkacak. Daha önceki konuşmamda söylemiştim “Topraklarımız bayırdır, Artvin’in kararı ‘hayır’dır.” Hep beraber bundan sonra da göreceğiz değerli arkadaşlarım. ” sözleriyle başarısız bulduğunu açıklamıştı.

Ben açık söylemek gerekirse vekil gibi düşünmüyorum. Bugüne kadar onlarca CHP mitingi takip ettiğim gibi onlarca da AK Parti mitingi takip ettim. Bugüne kadar yapılan en iyi CHP mitinginden gerek nicelik gerekse de nitelik açısından çok daha başarılı bir miting gerçekleştirdi AK Parti. Biz CHP’nin mitinglerinde ne böyle bir kalabalık ne de böyle bir arzu ve aşk görebiliyoruz. Göremediğimiz içinde sandığa da yansıma göremiyoruz. 16 Nisan’da yine bizi doğrulayan sonuçlar göreceğiz.

Belki AK Parti kendi tarihinde yaptığı en iyi mitingi yapmadı ancak emin olun ki ilk 5’e girecek düzeyde bir mitinge imza attı.

AK Parti Disiplinli Çalışıyor

Türkiye geneli hakkında çok yorum yapamam ancak Artvin için bir yorum yapacak olursam eğer Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Artvin İl Başkanlığı’nın bu tür seçimler öncesinde oldukça özverili ve disiplinli çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etmeliyim. Hani bir futbol takımının iyi çalıştığının göstergesi eğer saha sonuçları ise AK Parti Artvin İl Başkanlığı’nın iyi çalıştığının göstergesi de seçim sonuçlarıdır. AK Parti Artvin’de büyük bir oranda başarı yakalıyor ise seçime iyi hazırlanmasındandır. Yapılan bu hazırlıklar, özverili çalışmalar, gece gündüz bıkmadan usanmadan gerçekleştirilen geziler, yapılan konuşmalar, seçmene yaklaşım falan dediğimizde bakıyorsunuz ki sandıkta sonuç hep AK Parti lehine tamamlanıyor.

Bugün AK Parti dışındaki partilerin çalışmalarını incelediğinizde birçok partinin kapıları saat 20.00’dan sonra kapanırken AK Parti’de gece 2’lerde bile parti binalarının kapılarının açık olduğuna ve içeride de hummalı bir çalışma yapıldığına tanıklık edersiniz.

Allah’ta çalışana veriyor. Çalışanda kazanıyor. Disiplinli ve özverili çalışma yapan istediği sonucu sandıktan alıyor. Yine öyle olacağını düşünüyorum.

Etiketler:
Share
904 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MHP’de Birleştirici ve Bütünleştirici Adaylarla İddiasını Ortaya Koydu

  20 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Milliyetçi Hareket Partisi, Milletvekili geçici listesini yayımlayarak 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına start vermiş oldu. Milletvekili aday listelerinin verilmesine kısa bir süre kala ilk listesini açıklayan parti MHP olurken, MHP’nin Artvin Milletvekili aday listesi beklediğimiz gibi gerçekleşti. MHP’nin birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, 2.sıra adayı ise İsmihan Özcihan oldu. MHP böylelikle kafalardaki kimler aday olacak sorularını gideren ilk parti olurken MHP’nin Milletvekili adaylarının tabana ve kadınla...
 • Öykünmek

  19 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken: Bugünkü anlamıyla alakası olmasa da, “öykü” (hikâye) kelimesi ile “öykün-” (taklit etmek) kelimesi aynı kökten gelmektedir. Sözlük Anlamı: Birinin yaptığı gibi yapmak, birine veya bir şeye benzemeye çalışmak, taklit etmek Kelimenin Serüveni: Binlerce yıl öncesinde sık kullanılan öz Türkçe bir kelime olan öykünmek, zamanla “taklit etmek”, “imitasyon”, “emülasyon”… gibi yabancı kökenli kelimelerin gölgesinde kalmıştı. Son zamanlarda üzerindeki tozları atarak yeniden sıkça kullanılmaya başladı. Özellikle sınavlarda sorulmay...
 • Karadeniz’den Hakkari’ye Gönül Köprüsü

  17 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldık. Bakan Süleyman Soylu’nun da Hakkari’ye gelecek olmasından dolayı bizim gezimizde bir gün uzatıldı ve Hakkari programımız 5 güne çıktı. Bugün ki yazımda program hakkında değerlendirmelerim olacak. ...
 • Bir Zamanların Terörle Anılan İlçesi Çukurca Huzurun ve Güvenin Adresi Olmuş

  16 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldığımızı dün yazdığım köşe yazımda belirtmiştim. Hakkari gezimiz ikinci günü ile devam ederken müsaadenizle bugün ki yazımı da Hakkari izlenimlerine ayırmak istiyorum. Bu konuyu neden bu kadar önemsediği...