logo

AK Parti’nin Mitingi Sandıktan Evet Çıkacağının Habercisi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Genellikle mitinglerdeki kalabalığa bakarak yorum yapmam. Mitinglerde kalabalık olur ancak kalabalıklar yanıltıcı olabilir. Kalabalık az olur yine yanıltıcı olabilir.

Gazetecilik geçmişimde öyle kalabalık mitingler gördüm ki bu kalabalıkların sonuca yansımadığına tanık oldum. Yine mesleki yaşantımda öyle az kalabalıkla yapılan mitingler gördüm ki mitingi yapan parti sandıkta oy patlaması yaşadı. Bu sebepledir ki AK Parti’nin Artvin’de gerçekleştirdiği ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı mitingdeki o büyük kalabalığı da referandum sonucuna ilişkin değerlendirmeye tabi tutmuyorum.

Benim mitingleri değerlendirme kriterlerim çok farklıdır. Mitinglerdeki kalabalığın sayısından ziyade mitingdeki coşkuyu, heyecanı, isteği, kalabalığın mitinge gelişini ve de mitinge sağladığı katkıyı incelerim. Mitinge katılan kalabalıkların dağılımının nasıl olduğuna, geliş gidişlerindeki insanların yüz ifadelerine ve de mitingde yapılan konuşmalar sonrasındaki konuşulanlara dikkat ederim. Ben geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleştirilen mitingi de bu gözle inceledim.

Sonunda yazmam gerekenleri şimdi yazayım ardından yorumlarımıza devam edelim.

Bence Bu Miting Sandıktan Evet Çıkacağının Habercisi

Miting öncesinde gerek sosyal medyada gerekse de kamuoyunda ‘Hayır’ noktasında eğilim yoğunluğunun olduğunu görüyordum. Bu vesile ile de kafamda az çok sonuca ilişkin kuşkular yer alıyordu. Benim miting öncesine kadar yaptığım değerlendirmelerde gerek Artvin’de gerekse de ülke genelinde sandıktan az bir farkla da olsa ‘Evet’ çıkacağına dair düşüncem bu miting ile tamamen yok oldu. Zira mitingdeki coşkuyu, kalabalığın heyecanını, arzusunu, sevincini ve de sandığı patlatmaya yönelik kararlılıkları ve gözlerindeki inancı görünce gerek ilimizde gerekse de ülke genelinde çok net olarak ağırlıklı bir ‘Evet’ sonucunun çıkacağını düşünüyorum.

Benim yazılarımı takip edenler bilirler. Genellikle sonuçları doğru tahmin etmemin dışında da iddialı cümlelerde kurduğuma okurlarım tanıklık etmişlerdir. Yine iddialı cümleler kurarak diyorum ki Artvin’de yüzde 53-54 civarında Türkiye genelinde ise yüzde 56-58 civarında bir ‘Evet’ oyu çıkacaktır. Hatta süreç biraz daha ilerler ve özellikle Avrupa’nın ‘Hayır’ yönündeki baskıları sürer ise emin olun ki ‘Evet’ oyunun oranı daha da artacaktır.

Seçmen Sessizleşmeye Başladı

Bu tür seçimler öncesinde halkın genel tavırları da sonuçlar hakkında ipucu veriyor. Özellikle bu şekilde ki iki tercihli seçimlerde halkın bir yönü fikirlerini özgür ve tarafsızca her ortamda dile getiriyor ve diğer kesim sinmeye ve sessizliğe başlıyor ise emin olun ki sandıkta patlama yaşanıyor. Bunu geçmiş seçimlerin çok büyük bir bölümünde görebildik. İktidar partilerinin başarısız oldukları seçimlerde seçmenin fikirlerini çok özgürce ve yüksek sesle dillendirdiğine tanıklık etmişsinizdir ancak iktidar partisinin başarılı olduğu seçimlerde ise tercihini iktidardan yana kullanacak olan seçmenin sessizleştiğini ve içine sindiğine şahitlik etmişsinizdir.

Aynı bugün olduğu gibi. Referandum öncesinde değişiklikleri hazırlayan AK Parti ve MHP’yi destekleyen kesimlerin yani ‘Evet’ cephesinin sessizleştiğini ve içine sindiğini görürken buna karşın ‘Hayır’ cephesinin ise yüksek sesle görüşlerini dile getirdiğini ve karşı düşünceyi bastırdığını yaşamaktayız.

Benim bu düşüncelerime saygı duyar ya da duymazsınız bilemem ama 16 Nisan gecesinde sonuçlar açıklandığında ne demek istediğimi işte o an anlayacaksınız. Benim geçtiğimiz Çarşamba günü bizzat kendi gözlerimle yaptığım gözlemlemelerde sessiz çoğunluğun kendi görüşüne tam anlamıyla sahip çıktığı ve sandıkta cevabı verecekleri yönünde kanaate sahip olmamı sağladı.

AK Parti’nin Mitingindeki Kalabalık Oldukça İyi İdi

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, AK Parti’nin mitinginin gerçekleştirildiği sıralarda bir konuşma yapıyordu. Konuşmasında Bayraktutan mitinge ilişkin değerlendirmelerde bulunarak mitingin oldukça başarısız olduğunu ve iktidar partisinin Artvin mitinginin oldukça sönük gerçekleştirildiğini ileri sürmüştü. Bayraktutan mecliste yaptığı konuşmada mitingi; “Değerli arkadaşlarım, biraz önce, bir saat kadar önce, Sayın Başbakan Artvin’i onurlandırdı, Artvin’de miting yaptı, kendisine bütün Artvinliler adına hoş geldin diyorum. Ama uzun yıllardır Artvin’de siyaset yapıyorum, ilk olarak bir şeye şahit olduk: Sayın Başbakan Artvin’de meydanı dolduramadı. Fotoğrafları size getirir gösteririm. İlk olarak böyle bir olayla karşı karşıya kalıyoruz. Demek ki Artvin’le alakalı bir hayırlı sonuç çıkacak. Daha önceki konuşmamda söylemiştim “Topraklarımız bayırdır, Artvin’in kararı ‘hayır’dır.” Hep beraber bundan sonra da göreceğiz değerli arkadaşlarım. ” sözleriyle başarısız bulduğunu açıklamıştı.

Ben açık söylemek gerekirse vekil gibi düşünmüyorum. Bugüne kadar onlarca CHP mitingi takip ettiğim gibi onlarca da AK Parti mitingi takip ettim. Bugüne kadar yapılan en iyi CHP mitinginden gerek nicelik gerekse de nitelik açısından çok daha başarılı bir miting gerçekleştirdi AK Parti. Biz CHP’nin mitinglerinde ne böyle bir kalabalık ne de böyle bir arzu ve aşk görebiliyoruz. Göremediğimiz içinde sandığa da yansıma göremiyoruz. 16 Nisan’da yine bizi doğrulayan sonuçlar göreceğiz.

Belki AK Parti kendi tarihinde yaptığı en iyi mitingi yapmadı ancak emin olun ki ilk 5’e girecek düzeyde bir mitinge imza attı.

AK Parti Disiplinli Çalışıyor

Türkiye geneli hakkında çok yorum yapamam ancak Artvin için bir yorum yapacak olursam eğer Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Artvin İl Başkanlığı’nın bu tür seçimler öncesinde oldukça özverili ve disiplinli çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etmeliyim. Hani bir futbol takımının iyi çalıştığının göstergesi eğer saha sonuçları ise AK Parti Artvin İl Başkanlığı’nın iyi çalıştığının göstergesi de seçim sonuçlarıdır. AK Parti Artvin’de büyük bir oranda başarı yakalıyor ise seçime iyi hazırlanmasındandır. Yapılan bu hazırlıklar, özverili çalışmalar, gece gündüz bıkmadan usanmadan gerçekleştirilen geziler, yapılan konuşmalar, seçmene yaklaşım falan dediğimizde bakıyorsunuz ki sandıkta sonuç hep AK Parti lehine tamamlanıyor.

Bugün AK Parti dışındaki partilerin çalışmalarını incelediğinizde birçok partinin kapıları saat 20.00’dan sonra kapanırken AK Parti’de gece 2’lerde bile parti binalarının kapılarının açık olduğuna ve içeride de hummalı bir çalışma yapıldığına tanıklık edersiniz.

Allah’ta çalışana veriyor. Çalışanda kazanıyor. Disiplinli ve özverili çalışma yapan istediği sonucu sandıktan alıyor. Yine öyle olacağını düşünüyorum.

Etiketler:
Share
939 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar

  18 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölge...
 • Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor

  14 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkan...
 • Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum. Nihayetinde bizler gazetec...
 • Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?

  07 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarında...