logo

AK Parti’nin Aday Adaylarının Şans Değerlendirmelerim


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde aday adaylık başvuru süresi geçtiğimiz Çarşamba günü sona erdi. Şuana kadar aldığım bilgilere göre 8 isim aday adaylığı için müracaat etti. Eski İl Başkanı Av. Ertunç Erkan Balta, Son genel seçimlerde 2.sıra adayı olan Hayrettin Gülbin, 2007-2011 yılları arası Milletvekili Ertekin Çolak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı eski Müsteşarı Nusret Yazıcı, SGK Müfettişi Akay Tekin, Mehmet Çil, Muzaffer Çorbacı, Orhan İhsan Albay oldukları bilgisine ulaştık. Açık söylemek gerekirse bu isimler arasında benim tanımadığım isimler var. Bu isimlere ilişkin bir özgeçmiş falan bulamadım. Bu isimleri bu sebeple şuan için değerlendirme dışı tutuyorum. Ayrıca bir hatırlatmada daha bulunmam gerekir ki genel merkeze müracaatta bulunup iki ile birden aday adaylığı başvurusunda bulunan isimler bulunmakta. Bunlar da 4 Mayıs 2018 Cuma günü netleşecek. O isimlerle birlikte şuan burada isimleri bulunup tanımadığım bu isimlerle birlikte değerlendirmemi de daha sonra yapacağım.

Bildiğiniz üzere 5 Mayıs 2018 Cumartesi günü AK Parti’de temayül yoklaması yapılacak. Aday adaylarına teşkilatların bakışı ölçülecek. Ayrıca hızlı bir şekilde anket çalışmaları gerçekleştirilerek aday adaylarının halktaki karşılıkları sorulacak. Daha sonra da genel merkez mülakat yapacak ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki komisyon son kararı verecek. 21 Mayıs 2018 tarihinde listeler kesinleşmiş olacak.

Şimdi bu tarihe kadar biz değerlendirmelerimizi yapacağız. Öncelikle iktidar partisinden başlayarak aday adaylarının durumlarını bir değerlendirelim. Şimdi tek tek kendileriyle ilgili görüşlerimi ve şanslarını değerlendireceğim.

Av. Ertunç Erkan Balta: Eski il başkanı Balta’nın teşkilattan gelen bir aday olması ve hali hazırda bulunan teşkilatında kendi teşkilatı olması ve bu teşkilatı da en son Ocak ayında yenilemiş olması en büyük avantajıdır. Belki de temayül yoklamasında en büyük avantaja sahip aday Erkan Balta’dır. 7 yılı aşkın bir süredir görev yapıyor olması ve en bilinen aday adayları arasında bulunması bir başka artı yönüdür. Mevcut Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın da kendisine olan güveni ve yıllardır Balta’yı milletvekili görmek istediğini söylemesi bir başka artısıdır. Erkan Balta’nın adaylık yönündeki en büyük artılarından biri de genel merkezde adayları belirleyecek komisyonca, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ca yakın bilinen bir isim olması da önemli avantajdır. Eğer bu komisyon ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ca olumsuz olarak biliniyor ise zaten şansı yoktur, olumlu biliniyor ise de kesinlikle büyük avantaj sahibidir. Bunu en net olarak aday listesi açıklandığında görebileceğiz. Ben güçlü aday adaylarından biri olarak görüyorum. Eksileri ise yıpranmışlığıdır. Yıllarca görev yaparken kırdığı insanlar, ona ulaşmak isteyip ulaşamamış kişiler, çok sayıda insanın işine koşmuş olmasına karşın işine koşamadıkları ve beklentileri olup beklentilerini karşılayamadığı insanların olması da kendisine karşı bir olumsuz yargı oluşmasına neden olabilir. Yıpranmışlık önemli bir dezavantajdır. Bir başka dezavantaj ise özellikle mevcut Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın teşkilatın işlerine karışmaması, Artvin’deki tayin, atama gibi olaylarda çok işin içinde bulunmaması ister istemez olumlu ve olumsuz olarak İl Başkanı Erkan Balta’ya yansıyordu. Memnun olanlar Erkan Balta’ya dua ederken, olmayanlar ise sitemlerini yine bu isme yönlendiriyorlardı. Ortada vekil olmuyordu. Bunlar dezavantajları.

Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erkan Balta’yı milletvekili olarak görmek isterse bütün bu eksi ve artı yönlerini araştırılmasını isteyecek ve gelen rapor üzerine karar verecektir. Tabi ki Artvin’in önemli insanları ile de istişare yapacaktır. Ben Erkan Balta’nın adaylık yarışında bazı rakiplerine göre bir adım bazı rakiplerine göre de 4-5 adım önde olduğunu düşünüyorum. Olursa liste başı olur diye düşünüyorum. 2.sıraya ancak ve ancak genel merkezce güçlü bir isim gönderilirse konulabilir.

Nusret Yazıcı: Başarılı bir bürokrasi kariyeri var. Güçlü bir isim. Eski Bakan Faruk Çelik ile olan yakınlığı ve onun bürokratı olması nedeniyle de büyük bir artısı bulunuyor. Kendisini genel merkeze anlatacak önemli bir çevreye sahip. Rize ile olan güçlü bağları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimlerle bağlantıları kendisinin artıları. Özellikle İŞKUR Genel Müdürü iken bu kurumda parlak işlere imza atması halen Ankara’da konuşulan konulardan. Bitmek üzere olan bir kurumu alıp büyük bir genel müdürlüğe dönüştüren çekirdek kadronun başındaki isim. Bu yönüyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ca ve bugün kendisi hakkında karar verecek olan komisyonca bilinen bir isim. Belki yıllardır Ankara’da bulunması nedeniyle halk nezdinde ve teşkilat nezdinde gerilerde kalmış olabilir ancak sonuçta bilinirliliği gerek temayülde gerekse de ankette kendisinin artısı olacaktır. Bundan böyle değişen sistem ile birlikte meclisin daha teknokrat isimlerden oluşma ihtimali de Nusret Yazıcı’nın önemli bir artısı olacaktır. Ayrıca Faruk Çelik’in de referans olması da kendisine artı katabilir.

Bürokrasi de görev yaparken herkesi mutlu edemiyorsunuz. Başarılı işler size yazılmayabilir ama başarısız işlerin sonucu size yazılır. Belki bu anlamda bir eksiği olabilir. Bürokratların kaderi diyelim. Benim tahminim en güçlü aday adayları arasındadır Erkan Balta gibi. Temayül yoklamasında ve anketlerde de dikkat çeken bir oy alabilir. Nusret Yazıcı listede yer alırsa birinci sırada yer alır, aksi takdirde listede olmaz diye düşünüyorum.

Ertekin Çolak: Eski milletvekili. Halen kendisinin döneminde teşkilatta yer alan isimlerin teşkilatta bulunuyor olmaları bir avantajdır. Temayül yoklamasına konulacak mı işte bunu bilemiyorum çünkü henüz bir açıklama yapılmadı. Eski milletvekili olması artı yanı. Çevre ihtiyacı ve bilinirlik sorunu bulunmuyor. Adaylık için çetin yollardan iki kez geçtiği için acemi bir isim değil. Kendi döneminde yapılmış olumlu işler artı yönüdür. Meclisi, AK Parti’yi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilmesi ve tanıması, bütün bunlarında Çolak’ı tanıyor olmalarının artı yönleri de eksi yönleri de bulunabilir. Bunu da yine listeler açıklanınca göreceğiz.

Vekil olarak görev yapması nedeniyle yıpranmışlığı bulunmaktadır. Görev yaparken liste dışı bir kez kalması eksi yönüdür. Cumhurbaşkanlığı Erdoğan tarafından mutlaka anket ve temayül sonuçlarında ölçülecek isimlerdendir. Ben yukarıda yazdığım ilk iki adaya göre şansını biraz daha az buluyorum ancak yine de yabana atılmamalıdır. Olursa liste bir olur olmaz ise listede kesinlikle yer almaz.

Akay Tekin: HAS Parti jenerasyonundan gelmesi artı özelliğidir. Gerek Numan Kurtulmuş gerekse de Abdülhamit Gül’ün hükümette etkin isimler olması ve HAS Parti’nin önemli kurmaylarının halen parti içerisinde etkin görevlerde yer almaları bir artıdır. Bürokrasiden gelmesi ve teknokrat isimler arasında olabilme ihtimali de bir başka artısıdır. Halkta ki bilinirliği önceki dönemlere göre çok daha fazladır. Bunun artı yönleri de bulunmaktadır. Sosyal medyayı iyi kullanması başka bir artısıdır. Son aday adaylığından bu yana bağlantılarını koparmayarak sürekli görüş alışverişlerinde bulunması da bir başka artısıdır. Ankara’da bir çevresi var. Bence dikkatle takip edilmesi gereken aday adaylarındandır.

Sosyal medyayı etkin kullanmasına karşın bazen kafa karıştıran paylaşımlarda bulunması olumsuz konuşulmasına neden olmuştur. Bu eksi özelliğidir. Bürokrasi de çok bilinmemesi ve Artvin’deki teşkilatlarda çok yakın isimlerinin bulunmaması temayülde kendisine eksi yazabilir. Yine de Cumhurbaşkanının değerlendirmeye tabi tutacağı isimler arasında olacaktır. Bence yukarıda yazdığım isimlerle birlikte komisyonca dikkatlice takip edilecek isimdir. Liste bir şansı olduğu gibi liste iki sürprizi de olabilir.

Hayrettin Gülbin: Artvin Çoruh Üniversitesi’nde eğitmen olan bu ismin son genel seçimlerde iyi bir ikinci sıra adaylığı yapması ve partiye katkı sağlaması en önemli artısıdır. Hakkında olumsuz konuşacak insan sayısı azdır ki bu da başka bir artıdır. Sevilen sayılan bir insan olmasının yanı sıra gerek üniversite camiasında gerekse de Artvin’de adı bilinen isimlerdendir ki teşkilatta da son genel seçimde önemli bir sempati toplamıştır. Bunlarda artısıdır.

Eksisine gelince vekillik için yeterli görülmeme ihtimalidir. Yani çok ön plana çıkmamış olması ve birinci sıra adaylığı taşıyıp taşıyamayacağı noktasında teşkilatın hakkında soru işareti belirtecek olması liste bir şansını azaltmaktadır. Sonuçta bilinen bir adaydır ve ona göre değerlendirilecektir. Ben özellikle yine ikinci sıranın en güçlü adayı olduğuna inanıyorum ve birinci sıra ihtimalini ise diğer isimlere göre daha az olduğunu düşünüyorum.

Bu isimlerin dışındaki aday adaylarını bir sonraki yazımda değerlendireceğim. Bunlar benim kamuoyundan aldığım izlenimlerin yazıya dökülmüş halleridir. Bu isimlerle ilgili şahsi görüşlerim de bulunmaktadır. Bazıların adaylıklarına sıcak veya soğuk olabilirim. Bu görüşlerimi aktarmayı şuan için uygun bulmadım. Bu arada yine 2015 yılında gerçekleştirilen ilk milletvekili seçimlerinde ikinci sıra adayı olan Vedat Kibar ile ilgili de bir duyum geldi Artvin’den aday adayı olduğuna dayalı. Ben işte bu noktada biraz şahsi duygularımı öne sürerek adaylığına değil aday adaylığına bile karşı olduğumu belirterek kendisi aday adaylığı müracaat etmiş ise bile kesinlikle şansını değerlendirmek bile istemem. Böyle bir ihtimal göremiyorum.

Son olarak dediğim gibi diğer isimlerle ilgili değerlendirmemi daha sonra yapacağım.

Share
947 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin, AK Partili Belediye Olduktan Sonra Kabuğunu Kırdı

  15 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde yaklaşık beş yıldır Artvin’e gelmeyen bir arkadaşım Artvin’e geldi. Bu arkadaşım ile Artvin’e gelmeden önce yaptığımız görüşmelerde sürekli olarak Artvin Merkez’in çok değiştiği üzerine sohbetler yapıyorduk. Bu değişim ile ilgili olarak büyük bir merak uyandıran benim söylemlerim karşısında arkadaşımda büyük bir merak uyanmıştı. Bu değişimi bizzat kendi gözleriyle görmek istediğini söyleyen arkadaşım ile yaptığımız Artvin gezisi sırasında arkadaşımın söylemi tam olarak “Artvin AK Partili Belediye olduktan sonra kabuğunu kırm...
 • Maden Şirketi Artvin’i Hiçe Sayar Bir Tavır Takınıyor

  12 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazımı okuyanlar bana bir takım eleştirilerde bulunabilirler. Artvin’de maden çıkmasına ve maden şirketine destek vermem nedeniyle bu yazımı garip karşılayabilirler. Hatta nemalanmamın bitmesi nedeniyle bu tür bir yazı yazdığımı da ileri sürebilirler. Ben bu eleştirilere saygı duyuyorum ancak bilinmesini isterim ki ben her zaman yanlış gördüğünü yazan bir gazeteciyim. Şirketle ilişkilerimin en iyi olduğu dönemlerde dahi yapılan hataları dile getiren bir ismim. Bu sebeple ilişkilerimi, hatta ve hatta maddi anlamda olan ilişkilerimi bile hiçe ...
 • Domatis domates olunca tadı kaçtı

  10 Ağustos 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köyümüzde domatese yerel şive ile domatis deriz. Domatisin biçimsiz bir yapısı vardı ama tadı güzeldi, domatesin biçimi güzelleşti ama tadı bozuldu. Öğrencilik ve iş yaşamı nedeniyle köyden ayrılınca domatis domates oldu. Köyümüzde tamamen doğal olan domatis öğrencilik ve iş yaşamında lezzetini kaybetti. Köyümüzde alt çenemizi biraz ileri sürerek çayı fırt çeker gibi ısırarak ve ağzımızı şapırdatarak domatis yerdik. Domatesi ise bıçakla dilimleyerek yemeye başladık. Sonra domateslerin hormonluları çıktı, buna da alıştırıld...
 • Yerel Seçimler Yaklaşırken

  06 Ağustos 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Seçim yapılan ülke İslam ülkesi de olsa sadece Müslümanlar sorumlu olmazlar. O ülke vatandaşlarının tamamının sorumlu davranması gerekir. Türkiye de TC vatandaşı olan Müslim gayri Müslim iktidar muhalefet herkesin Türkiye nin menfaatlerini düşünerek kendini sorumlu tutması gerekir. Ortak menfaatlerin ortak tehlikelerin olumlu veya olumsuz etkileri de TC vatandaşlarının hepsine ortaktır. Ölçü ve denge kaybolmadan yolumuza devam etmeliyiz. Duyduklarımızı etrafımızdaki kişilerin amirlerin hoca vs.lerin tavırlarını sorgulamadan kabul...