logo

AK Parti’nin 1 Kasım Vaatleri


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti seçim beyannamesini açıkladı. Toplumun her kesimini önceleyen beyannamede, kendi işini kuracak gençlere 50 bin TL hibe verilecek. Asgari ücret bin 300 liraya çıkacak, emeklilere yılda bir maaş zam yapılacak.

Huzur ve İstikrarla Türkiye’nin Yol Haritası”

Salon girişlerinde de “İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte” yazılı afişler dikkati çekti.

“İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte, Daima İnsan, Daima Hizmet için, Türkiyem için”

Davutoğlu’nun AK Parti Seçim Beyannamesi Açıklaması

Bugün yeniden Bismillah diyoruz. Bugün 3 Kasım 2002 gibi 1 Kasım 2015’i de bayram yapma günüdür şimdiden bayramımız mübarek olsun.

Bugün bir kez daha projelerimizle milletimizin karşısındayız. 1 Kasım seçimlerinin ülkemize vatanımıza ve bütün gönül coğrafyamıza hayırlar getirmesini diliyorum.

AK Parti bir reform hareketidir. AK Parti sessiz bir devrim gerçekleştirmiştir. AK Parti halkın içinden çıkmış bir harekettir
7 Haziran seçimleri demokrasimiz ve siyasi hareketimiz için önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Yüzde 41 gibi yüksek oranla çıkmamıza rağmen bir iç muhasebe yaptık. Sunduğumuz seçim beyannamesi, masa başında, dar katılımla hazırlanmış bir beyanname değil;

. Seçim hükümeti ortaya çıktı. CHP ve MHP’de Tuğrul Türkeş dışında elini taşın altına koyan çıkmadı.

HDP ise iki bakan katıldı dağ baskısı ile çekildiler.

Gelişimler biz ülkenin umudunun AK Parti olduğunu bir kez daha gösterdi.

“Huzur ve istikrar…”

Milletimizle el ele, gönül gönüle 13 yılın atılımlarını daha ileri seviyelere taşıyacağız. 13 yılın kazanımlarının heba olup gitmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz

Yeni bir seçime giderken Türkiye’yi geleceğe taşıyacak vizyona, ilkelere, programa, projelere, enerjiye, kararlılığa ama en önemlisi aşka sahip olan yegane parti AK Parti’dir.

Büyük Türkiye, yeni Türkiye, demokratik Türkiye vizyonu, 1 Kasım seçimlerinin temel vizyonudur.

“Dimdik ayaktayız”

AK Parti sadece milletin sesi, milletin temsilcisi olmuştur.

Aynı kıbleye yönelenlerin kıblesini değiştirmeye kimse muktedir olamayacaktır.

AK Parti olarak beyannamemizin ilk ve esası olarak yeni bir anayasa vadediyoruz. Yeni bir anayasa, yeni Türkiye’nin en temel taşıdır.

Demokratik doğasını kaybeden parlamenter sistemin karşısında başkanlık sisteminin daha uygun olduğunu düşünüyoruz.

Hiçbir paralel yapıya kesinlikle izin verilmeyecektir.

AB tam üyelik perspektifi korunacak ve hız kazandırılacak.

Yeni bir siyasi partiler kanununu ivedilikle çıkaracağız.

Siyasi etik kanunu çıkaracağız. Seçim barajını yeniden düzenleyeceğiz.

Geleneksel İrfan Merkezleri ile cem evlerine hukuki statü verilecek. Bundan sonra da Alevi toplum kesimlerimizin, kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için gereken her türlü adımı atacağız. Buradan Hacı Bektaş-ı Veli’ye selam olsun.

“Romanlara yönelik ayrımcılık zeminini ortadan kaldıracağız”

Kardeşliği ebedi kılacak demokratikleşme adımlarının önü açılacak.

Milli birlik ve kardeşlik projesi korunacak. Yargıda kapsamlı reform öngörüyoruz. Disiplin dışında askeri mahkemeleri kaldıracağız. Yüksek mahkeme üyeliklerini ömür boyu kazanılmış hak olmaktan çıkaracağız. HSYK yeniden yapılandırılacak.

Aile Sosyal Destek Programı hayata geçiyor

İleri teknoloji ile ekonomik dönüşüm hedefliyoruz. Üretim verimliğini artıran bir politika belirleyeceğiz. İstanbul’da tahkim merkezi kuracağız. Enerji sağlık uzay bilişim gibi öncelikli sektörleri destekleyeceğiz. Rüzgâr ve yenilebilir enerjiyi destekleyeceğiz.

5G’ye geçişin alt yapısını hazırlayacağız.

Ailenin ve çocukların ekonomik ve sosyal hayatın fırsatlarından yararlanmaları, olumsuz etkilerinden korunmaları için bir dizi eylem belirledik.

Ev almak için konut hesabı açan vatandaşa yüzde 15 destek vereceğiz.

Bütün annelerimize ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üç ve üstü çocuklar için 600 lira vereceğiz. Şu ana kadar 265 bin anneye bu ödemeyi yaptık.

Kadınların siyasetten bürokrasiye kadar karar alma mekanizmalarına etkin katılımlarını sağlayacak her türlü tedbiri alacağız.

Anneler ilk çocukta 2, ikincide 4, üçüncüde 6 ay yarı zamanlı çalışacak ama tam ücret alacak.

Bilgisayar, animasyon, bizim masalların çocukların bilincine yerleşmesi için çalışma sağlayacağız.

Gençlere müjde

Seçme yaşını biz 18’e indirmiştik, seçilme yaşını da 18’e indiriyoruz.

İki, gençlerimize sınırsız, ücretsiz internete erişme imkânı getiriyoruz,

Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek vereceğiz. 100 bin lira faizsi kredi verilecek. Kredi fonu aracılığı ile yüzde 85 oranın kefalet sağlanacak. Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız. İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

Emeklilere bir maaş zam

Bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz Şimdi bütün emeklilerimize, hepsine ayda 100, yılda bin 200 lira. Yani takribi durumuna göre bir veya bir buçuk maaş ölçeğinde yeni zam yapıyoruz. Emeklilerimize hayırlı bereketli olsun.

Sosyal güvenlik destek kesintisini ortadan kaldırıyoruz.

Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi

Taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz.

51 ilimizde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu da kaldırıyoruz.

Bu imkândan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayacağız

Yem ve gübrede KDV’yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz.

Asgari ücreti vaadi

Tüm okullarımızı da tam güne eğitime geçilecek. Öğretmen akademisini kuracağız. Meslek eğitlini yeniden yapılandırıp yeni bir proje etrafında yapılanmaya gidilecek.

Yüksek eğitime geçiş sınavların yılda bir kez değil iki ya da üç kez yapılacak

Asgari ücreti bin 300 liraya çıkarıyoruz. Ayrıca yapılan işin tehlike sınırına göre farklılaşma sağlanacak.

Büyük projeler

Silvan birinci merhale projesi 200 bin alanın sulanması hedeflenmektedir.

Elektrikli yerli marka otomobil için çalışmalarımız sürdürülmektedir.

2023 yılına kadar toplam 470 tüneli hizmete açılacak.

. Dünyada ilk üç katlı tüneli inşallah İstanbul’a armağan edeceğiz.

Yüksek hızlı milli tren inşa edilecek.

20 yerde lojistik merkez kuracağız. Bunlardan yedisi hizmete başladı.

İstanbul a yeni havalimanı projesi.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası Projesi. Demokrasimize kara bir leke gibi yapışan Yassı ada Mahkemeleri’nin kurulduğu Yassı ada ve Sivri ada farklı bir yaklaşımla ele alınarak, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na dönüştürülecek. Bu kapsamda müzeler, kongre merkezi, konferans salonu, restoranlar ve konaklama tesisleri gibi tesisler inşa edilecek. Yassıada ile Sivri ada’da oluşacak bu kompleks, dünyanın önemli barış görüşmelerinin yapıldığı barış adaları haline dönüştürülecek inşallah.

Davutoğlu’nun seçim programı

İlk mitinge Samsun dan başlanacak ve Erzurum mitinginin ardından Davutoğlu, seçimde 23-24 ilde miting yapması planlanıyor.

1 Kasım seçimleri ülkemize hayırlı olsun. Hoşça ve dostça kalın.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...