logo

reklam

AK Parti’nin 1 Kasım Vaatleri


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti seçim beyannamesini açıkladı. Toplumun her kesimini önceleyen beyannamede, kendi işini kuracak gençlere 50 bin TL hibe verilecek. Asgari ücret bin 300 liraya çıkacak, emeklilere yılda bir maaş zam yapılacak.

Huzur ve İstikrarla Türkiye’nin Yol Haritası”

Salon girişlerinde de “İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte” yazılı afişler dikkati çekti.

“İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte, Daima İnsan, Daima Hizmet için, Türkiyem için”

Davutoğlu’nun AK Parti Seçim Beyannamesi Açıklaması

Bugün yeniden Bismillah diyoruz. Bugün 3 Kasım 2002 gibi 1 Kasım 2015’i de bayram yapma günüdür şimdiden bayramımız mübarek olsun.

Bugün bir kez daha projelerimizle milletimizin karşısındayız. 1 Kasım seçimlerinin ülkemize vatanımıza ve bütün gönül coğrafyamıza hayırlar getirmesini diliyorum.

AK Parti bir reform hareketidir. AK Parti sessiz bir devrim gerçekleştirmiştir. AK Parti halkın içinden çıkmış bir harekettir
7 Haziran seçimleri demokrasimiz ve siyasi hareketimiz için önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Yüzde 41 gibi yüksek oranla çıkmamıza rağmen bir iç muhasebe yaptık. Sunduğumuz seçim beyannamesi, masa başında, dar katılımla hazırlanmış bir beyanname değil;

. Seçim hükümeti ortaya çıktı. CHP ve MHP’de Tuğrul Türkeş dışında elini taşın altına koyan çıkmadı.

HDP ise iki bakan katıldı dağ baskısı ile çekildiler.

Gelişimler biz ülkenin umudunun AK Parti olduğunu bir kez daha gösterdi.

“Huzur ve istikrar…”

Milletimizle el ele, gönül gönüle 13 yılın atılımlarını daha ileri seviyelere taşıyacağız. 13 yılın kazanımlarının heba olup gitmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz

Yeni bir seçime giderken Türkiye’yi geleceğe taşıyacak vizyona, ilkelere, programa, projelere, enerjiye, kararlılığa ama en önemlisi aşka sahip olan yegane parti AK Parti’dir.

Büyük Türkiye, yeni Türkiye, demokratik Türkiye vizyonu, 1 Kasım seçimlerinin temel vizyonudur.

“Dimdik ayaktayız”

AK Parti sadece milletin sesi, milletin temsilcisi olmuştur.

Aynı kıbleye yönelenlerin kıblesini değiştirmeye kimse muktedir olamayacaktır.

AK Parti olarak beyannamemizin ilk ve esası olarak yeni bir anayasa vadediyoruz. Yeni bir anayasa, yeni Türkiye’nin en temel taşıdır.

Demokratik doğasını kaybeden parlamenter sistemin karşısında başkanlık sisteminin daha uygun olduğunu düşünüyoruz.

Hiçbir paralel yapıya kesinlikle izin verilmeyecektir.

AB tam üyelik perspektifi korunacak ve hız kazandırılacak.

Yeni bir siyasi partiler kanununu ivedilikle çıkaracağız.

Siyasi etik kanunu çıkaracağız. Seçim barajını yeniden düzenleyeceğiz.

Geleneksel İrfan Merkezleri ile cem evlerine hukuki statü verilecek. Bundan sonra da Alevi toplum kesimlerimizin, kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için gereken her türlü adımı atacağız. Buradan Hacı Bektaş-ı Veli’ye selam olsun.

“Romanlara yönelik ayrımcılık zeminini ortadan kaldıracağız”

Kardeşliği ebedi kılacak demokratikleşme adımlarının önü açılacak.

Milli birlik ve kardeşlik projesi korunacak. Yargıda kapsamlı reform öngörüyoruz. Disiplin dışında askeri mahkemeleri kaldıracağız. Yüksek mahkeme üyeliklerini ömür boyu kazanılmış hak olmaktan çıkaracağız. HSYK yeniden yapılandırılacak.

Aile Sosyal Destek Programı hayata geçiyor

İleri teknoloji ile ekonomik dönüşüm hedefliyoruz. Üretim verimliğini artıran bir politika belirleyeceğiz. İstanbul’da tahkim merkezi kuracağız. Enerji sağlık uzay bilişim gibi öncelikli sektörleri destekleyeceğiz. Rüzgâr ve yenilebilir enerjiyi destekleyeceğiz.

5G’ye geçişin alt yapısını hazırlayacağız.

Ailenin ve çocukların ekonomik ve sosyal hayatın fırsatlarından yararlanmaları, olumsuz etkilerinden korunmaları için bir dizi eylem belirledik.

Ev almak için konut hesabı açan vatandaşa yüzde 15 destek vereceğiz.

Bütün annelerimize ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üç ve üstü çocuklar için 600 lira vereceğiz. Şu ana kadar 265 bin anneye bu ödemeyi yaptık.

Kadınların siyasetten bürokrasiye kadar karar alma mekanizmalarına etkin katılımlarını sağlayacak her türlü tedbiri alacağız.

Anneler ilk çocukta 2, ikincide 4, üçüncüde 6 ay yarı zamanlı çalışacak ama tam ücret alacak.

Bilgisayar, animasyon, bizim masalların çocukların bilincine yerleşmesi için çalışma sağlayacağız.

Gençlere müjde

Seçme yaşını biz 18’e indirmiştik, seçilme yaşını da 18’e indiriyoruz.

İki, gençlerimize sınırsız, ücretsiz internete erişme imkânı getiriyoruz,

Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek vereceğiz. 100 bin lira faizsi kredi verilecek. Kredi fonu aracılığı ile yüzde 85 oranın kefalet sağlanacak. Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız. İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

Emeklilere bir maaş zam

Bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz Şimdi bütün emeklilerimize, hepsine ayda 100, yılda bin 200 lira. Yani takribi durumuna göre bir veya bir buçuk maaş ölçeğinde yeni zam yapıyoruz. Emeklilerimize hayırlı bereketli olsun.

Sosyal güvenlik destek kesintisini ortadan kaldırıyoruz.

Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi

Taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz.

51 ilimizde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu da kaldırıyoruz.

Bu imkândan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayacağız

Yem ve gübrede KDV’yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz.

Asgari ücreti vaadi

Tüm okullarımızı da tam güne eğitime geçilecek. Öğretmen akademisini kuracağız. Meslek eğitlini yeniden yapılandırıp yeni bir proje etrafında yapılanmaya gidilecek.

Yüksek eğitime geçiş sınavların yılda bir kez değil iki ya da üç kez yapılacak

Asgari ücreti bin 300 liraya çıkarıyoruz. Ayrıca yapılan işin tehlike sınırına göre farklılaşma sağlanacak.

Büyük projeler

Silvan birinci merhale projesi 200 bin alanın sulanması hedeflenmektedir.

Elektrikli yerli marka otomobil için çalışmalarımız sürdürülmektedir.

2023 yılına kadar toplam 470 tüneli hizmete açılacak.

. Dünyada ilk üç katlı tüneli inşallah İstanbul’a armağan edeceğiz.

Yüksek hızlı milli tren inşa edilecek.

20 yerde lojistik merkez kuracağız. Bunlardan yedisi hizmete başladı.

İstanbul a yeni havalimanı projesi.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası Projesi. Demokrasimize kara bir leke gibi yapışan Yassı ada Mahkemeleri’nin kurulduğu Yassı ada ve Sivri ada farklı bir yaklaşımla ele alınarak, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na dönüştürülecek. Bu kapsamda müzeler, kongre merkezi, konferans salonu, restoranlar ve konaklama tesisleri gibi tesisler inşa edilecek. Yassıada ile Sivri ada’da oluşacak bu kompleks, dünyanın önemli barış görüşmelerinin yapıldığı barış adaları haline dönüştürülecek inşallah.

Davutoğlu’nun seçim programı

İlk mitinge Samsun dan başlanacak ve Erzurum mitinginin ardından Davutoğlu, seçimde 23-24 ilde miting yapması planlanıyor.

1 Kasım seçimleri ülkemize hayırlı olsun. Hoşça ve dostça kalın.

Share
457 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Berta (Ortaköy) için yapılması gereken birkaç şey

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Geçen hafta Cuma günü milletvekili aday adaylarımızdan Sayın Akay Tekin Bey ve Hilmi Yazıcı Bey ile birlikte önce Ardanuç Geçitli Köyü muhtarı Hakan Öztürk’ü, sonra da Berta’yı (Ortaköy) ziyaret ettik. Berta 750 haneli ve yaklaşık 3000 nüfusu olan bir yer. Berta Nerdeyse küçük bir ilçe. Berta’da bankamatik olup olmadığını sordum, yok dediler. Sadece bir posta telgraf acentesi olduğunu söylediler. Bence Berta’da bir banka şubesi ile birlikte bir bankamatik olmalı. Yakın zaman önce Artvin AK Parti merkez ilçe başkanı seçilen Be...
 • Ordinaryüs Profesör, dışarıda sıradan unvan iken ülkemizde hocalar hocası olarak görülmüş

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: sıradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Aslında Avrupa’da vasıfsız profesörler için eskiden kullanılan, ayni "yardımcı doçent" örneğinde olduğu gibi bir ast unvanıdır. Ama karizmasının da etkisiyle, yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: siradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Türkiye, "ordinaryüs" kelimesinin olumlu anlam...
 • Ben Cumhurbaşkanının Yerinde Olsam Ekonomi Kurmaylarını Hemen Görevden Alırım

  11 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yazdığım yazılarda genellikle ekonomik rakamlar ve halkın ekonomisine ilişkin önemli uyarılarda bulunduğumu bilirsiniz. Hükümetin dikkat etmesi gereken en önemli işlerden birinin ekonomiyi çizgiden çıkarmamak olduğunu ifade etmiştim. Görünen o ki yakın gelecekte ülkemizi ciddi bir ekonomik kriz bekliyor ve hükümetin tüm dikkatini bu işe vermesi şart gibi görünüyor. Türkiye pek çok yönüyle kuşatma altında. Bir takım dış güçler içerideki odakları da kullanarak ülkemize sürekli oyunlar oynayarak ülkemizdeki yöneticileri kıskaca almaya çalışmakt...
 • Sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) kucak açmalıyız

  11 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ettiyse biz de Washington'u Kızılderililerin başkenti ilan ederiz. Biz de sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) ev sahipliği yapmalıyız. Belki bu düşündüklerimiz ABD için küçük bir tehdit olarak değerlendirilebilir. Sinek küçük ama mide bulandırıcı derler. ABD’nin midesi bulanınca ayağının altındaki halıyı daha rahat çekeriz ve onu tökezletebiliriz. Şimdi Barbar Avrupa ve Amerikalıların Kızılderili soykırımına biraz değinebiliriz. Kristof Kolomb, Hindistan’a varmak üzere çıktığı ...