logo

reklam

AK Parti’nin 1 Kasım Vaatleri


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti seçim beyannamesini açıkladı. Toplumun her kesimini önceleyen beyannamede, kendi işini kuracak gençlere 50 bin TL hibe verilecek. Asgari ücret bin 300 liraya çıkacak, emeklilere yılda bir maaş zam yapılacak.

Huzur ve İstikrarla Türkiye’nin Yol Haritası”

Salon girişlerinde de “İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte” yazılı afişler dikkati çekti.

“İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte, Daima İnsan, Daima Hizmet için, Türkiyem için”

Davutoğlu’nun AK Parti Seçim Beyannamesi Açıklaması

Bugün yeniden Bismillah diyoruz. Bugün 3 Kasım 2002 gibi 1 Kasım 2015’i de bayram yapma günüdür şimdiden bayramımız mübarek olsun.

Bugün bir kez daha projelerimizle milletimizin karşısındayız. 1 Kasım seçimlerinin ülkemize vatanımıza ve bütün gönül coğrafyamıza hayırlar getirmesini diliyorum.

AK Parti bir reform hareketidir. AK Parti sessiz bir devrim gerçekleştirmiştir. AK Parti halkın içinden çıkmış bir harekettir
7 Haziran seçimleri demokrasimiz ve siyasi hareketimiz için önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Yüzde 41 gibi yüksek oranla çıkmamıza rağmen bir iç muhasebe yaptık. Sunduğumuz seçim beyannamesi, masa başında, dar katılımla hazırlanmış bir beyanname değil;

. Seçim hükümeti ortaya çıktı. CHP ve MHP’de Tuğrul Türkeş dışında elini taşın altına koyan çıkmadı.

HDP ise iki bakan katıldı dağ baskısı ile çekildiler.

Gelişimler biz ülkenin umudunun AK Parti olduğunu bir kez daha gösterdi.

“Huzur ve istikrar…”

Milletimizle el ele, gönül gönüle 13 yılın atılımlarını daha ileri seviyelere taşıyacağız. 13 yılın kazanımlarının heba olup gitmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz

Yeni bir seçime giderken Türkiye’yi geleceğe taşıyacak vizyona, ilkelere, programa, projelere, enerjiye, kararlılığa ama en önemlisi aşka sahip olan yegane parti AK Parti’dir.

Büyük Türkiye, yeni Türkiye, demokratik Türkiye vizyonu, 1 Kasım seçimlerinin temel vizyonudur.

“Dimdik ayaktayız”

AK Parti sadece milletin sesi, milletin temsilcisi olmuştur.

Aynı kıbleye yönelenlerin kıblesini değiştirmeye kimse muktedir olamayacaktır.

AK Parti olarak beyannamemizin ilk ve esası olarak yeni bir anayasa vadediyoruz. Yeni bir anayasa, yeni Türkiye’nin en temel taşıdır.

Demokratik doğasını kaybeden parlamenter sistemin karşısında başkanlık sisteminin daha uygun olduğunu düşünüyoruz.

Hiçbir paralel yapıya kesinlikle izin verilmeyecektir.

AB tam üyelik perspektifi korunacak ve hız kazandırılacak.

Yeni bir siyasi partiler kanununu ivedilikle çıkaracağız.

Siyasi etik kanunu çıkaracağız. Seçim barajını yeniden düzenleyeceğiz.

Geleneksel İrfan Merkezleri ile cem evlerine hukuki statü verilecek. Bundan sonra da Alevi toplum kesimlerimizin, kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için gereken her türlü adımı atacağız. Buradan Hacı Bektaş-ı Veli’ye selam olsun.

“Romanlara yönelik ayrımcılık zeminini ortadan kaldıracağız”

Kardeşliği ebedi kılacak demokratikleşme adımlarının önü açılacak.

Milli birlik ve kardeşlik projesi korunacak. Yargıda kapsamlı reform öngörüyoruz. Disiplin dışında askeri mahkemeleri kaldıracağız. Yüksek mahkeme üyeliklerini ömür boyu kazanılmış hak olmaktan çıkaracağız. HSYK yeniden yapılandırılacak.

Aile Sosyal Destek Programı hayata geçiyor

İleri teknoloji ile ekonomik dönüşüm hedefliyoruz. Üretim verimliğini artıran bir politika belirleyeceğiz. İstanbul’da tahkim merkezi kuracağız. Enerji sağlık uzay bilişim gibi öncelikli sektörleri destekleyeceğiz. Rüzgâr ve yenilebilir enerjiyi destekleyeceğiz.

5G’ye geçişin alt yapısını hazırlayacağız.

Ailenin ve çocukların ekonomik ve sosyal hayatın fırsatlarından yararlanmaları, olumsuz etkilerinden korunmaları için bir dizi eylem belirledik.

Ev almak için konut hesabı açan vatandaşa yüzde 15 destek vereceğiz.

Bütün annelerimize ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üç ve üstü çocuklar için 600 lira vereceğiz. Şu ana kadar 265 bin anneye bu ödemeyi yaptık.

Kadınların siyasetten bürokrasiye kadar karar alma mekanizmalarına etkin katılımlarını sağlayacak her türlü tedbiri alacağız.

Anneler ilk çocukta 2, ikincide 4, üçüncüde 6 ay yarı zamanlı çalışacak ama tam ücret alacak.

Bilgisayar, animasyon, bizim masalların çocukların bilincine yerleşmesi için çalışma sağlayacağız.

Gençlere müjde

Seçme yaşını biz 18’e indirmiştik, seçilme yaşını da 18’e indiriyoruz.

İki, gençlerimize sınırsız, ücretsiz internete erişme imkânı getiriyoruz,

Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek vereceğiz. 100 bin lira faizsi kredi verilecek. Kredi fonu aracılığı ile yüzde 85 oranın kefalet sağlanacak. Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız. İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

Emeklilere bir maaş zam

Bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz Şimdi bütün emeklilerimize, hepsine ayda 100, yılda bin 200 lira. Yani takribi durumuna göre bir veya bir buçuk maaş ölçeğinde yeni zam yapıyoruz. Emeklilerimize hayırlı bereketli olsun.

Sosyal güvenlik destek kesintisini ortadan kaldırıyoruz.

Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi

Taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz.

51 ilimizde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu da kaldırıyoruz.

Bu imkândan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayacağız

Yem ve gübrede KDV’yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz.

Asgari ücreti vaadi

Tüm okullarımızı da tam güne eğitime geçilecek. Öğretmen akademisini kuracağız. Meslek eğitlini yeniden yapılandırıp yeni bir proje etrafında yapılanmaya gidilecek.

Yüksek eğitime geçiş sınavların yılda bir kez değil iki ya da üç kez yapılacak

Asgari ücreti bin 300 liraya çıkarıyoruz. Ayrıca yapılan işin tehlike sınırına göre farklılaşma sağlanacak.

Büyük projeler

Silvan birinci merhale projesi 200 bin alanın sulanması hedeflenmektedir.

Elektrikli yerli marka otomobil için çalışmalarımız sürdürülmektedir.

2023 yılına kadar toplam 470 tüneli hizmete açılacak.

. Dünyada ilk üç katlı tüneli inşallah İstanbul’a armağan edeceğiz.

Yüksek hızlı milli tren inşa edilecek.

20 yerde lojistik merkez kuracağız. Bunlardan yedisi hizmete başladı.

İstanbul a yeni havalimanı projesi.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası Projesi. Demokrasimize kara bir leke gibi yapışan Yassı ada Mahkemeleri’nin kurulduğu Yassı ada ve Sivri ada farklı bir yaklaşımla ele alınarak, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na dönüştürülecek. Bu kapsamda müzeler, kongre merkezi, konferans salonu, restoranlar ve konaklama tesisleri gibi tesisler inşa edilecek. Yassıada ile Sivri ada’da oluşacak bu kompleks, dünyanın önemli barış görüşmelerinin yapıldığı barış adaları haline dönüştürülecek inşallah.

Davutoğlu’nun seçim programı

İlk mitinge Samsun dan başlanacak ve Erzurum mitinginin ardından Davutoğlu, seçimde 23-24 ilde miting yapması planlanıyor.

1 Kasım seçimleri ülkemize hayırlı olsun. Hoşça ve dostça kalın.

Share
556 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...