logo

Ak Parti’den Aday Adaylığı Müracaatları Sona Erdi

AK Parti’den Milletvekili olabilmek için bir çok önemli sima aday adaylığı müracaatı yapıyor

1 Kasım 2015 Pazar günü yenilecek olan 26. Dönem Artvin Milletvekilliği için Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) Artvin Milletvekili olabilmek için önemli isimler müracaatlar başladı. Şuana kadar bir çok önemli sima Artvin Milletvekili aday adaylığı için partiye müracaat yapmış durumda.

4 Bürokrat istifa ederek aday adaylıklarını açıkladılar

AK Parti’de 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi yine bürokrat isimlerin ağırlıklı olarak istifa ettikleri belirlendi. Şuana kadar 4 bürokratın istifa ettiği öğrenildi. YSK tarafından açıklanan seçim takvimine göre kamu kurumlarında görev yapan bürokratların istifa etmeleri gereken süre 31 Ağustos 2015 Pazartesi akşamı itibariyle sona ermişti. AK Parti’den edinilen bilgiye göre istifa edip aday adaylığı için başvuran isimler şunlar. İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erdoğan Köse, SGK Müfettişi Akay Tekin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Elektrik Elektronik Mühendisi Ünal Gülçiçek ve Artvin Çoruh Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Gülbin olduğu öğrenildi. Bu isimlerin dışında ise beklenen isimlerden İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun ve TÜRKSAT Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül’ün ise görevlerinden istifa etmedikleri ve görevlerine devam ettikleri öğrenildi.

Diğer yandan 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde Artvin Milletvekilliği için AK Parti’den milletvekili aday adaylığını açıklayan ve başvurusunu yapan Mühendis Yusuf Engin Taha’nın da milletvekili aday adaylığı başvurusunu yaptığı öğrenildi.

Milletvekili Dr. İsrafil Kışla aday adaylığı müracaatını yaptı

AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın aday adayı olup olmayacağına dayalı gündemde bir çok soru işareti vardı. Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, TBMM çalışmalarındaki yoğunluktan dolayı milletvekili aday adaylığı başvurusunu Ankara’da Genel Merkez nezdinde yaptı. Milletvekili Kışla’nın aday adaylığı başvurusunda talep ettiği bölge olarak Artvin yer aldı.

Eski vekil Ertekin Çolak’da aday adaylığı müracaatını yaptı

AK Parti’de bir flaş gelişme daha yaşandı. 2007-2011 yılları arasında Artvin Milletvekilliği görevinde bulunan Ertekin Çolak, AK Parti’den yeniden milletvekili aday adayı oldu. 7 Haziran seçimlerinden önce de aday adayı olan Ertekin Çolak, Ankara’da genel merkeze başvurusunu yaptı ve aday adaylığını açıkladı.

İstifa eden bürokratlar

Prof.Dr. Erdoğan KÖSE: 1968 yılında İstanbul Süleymaniye’de doğdu. Marmara Üniversitesi Matbaa Bölümü mezunu. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Eğitimi Bölüm Başkanı ve görev yeri İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi

Akay TEKİN : 1971 yılında Artvin/Şavşat doğumlu. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. SGK’da İç Denetçi görevini sürdürmekte idi. Evli, 2 çocuk babası.

Yrd. Doç. Dr. Hayrettin GÜLBİN: 1962- Borçka Düzenli Köyü doğumlu. Evli, 1 çocuk babası. Artvin Çoruh Üniversitesi, Hopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümünde Öğretim Üyeliği.

Ünal GÜLÇİÇEK: 1980 yılında doğdu. Elektrik-Elektronik Mühendisi. Evli, Artvin İli Şavşat İlçesi Meydancık Beldesi Dutlu Köyündendir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışıyor. 1980 yılında doğdu. Elektrik-Elektronik Mühendisidir.

Yusuf Engin Taha: 1966 yılında Artvin Şavşat’ta doğdu. İlk ve Orta okulu Borçka ilçesinde, liseyi Şavşat’ta tamamladı. 1984 yılında üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Metalürji Mühendisliğini bitirdi. İş hayatına 1987 yılında bilgisayar programcısı olarak  başladı. Türkiye’nin ilk bilgisayar yazılımcısı, sistem uzmanı ve bilgi sistemleri danışmanlarındandır. İlk internet erişim şirketlerinden birisinin kurucusudur. 1997 – 2000 yılları arasında AKRA FM radyosunda bilgi işlem sektörü üzerine canlı yayınlanan bir programın yapım ve sunuculuğunu   yaptı. Bilgi işlem, Tekstil, Katlı mağazacılık alanlarında faaliyette olan 3 ayrı şirketin hissedar ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Derindere Şirketler Grubu’nun üst düzey yöneticiliğini yapmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarından çevre, eğitim, kültür, bilişim ve bölgesel derneklerde aktif üye ve bilgi sistem danışmanlığı yapmaktadır. İngilizce biliyor. İstanbul Eyüp ilçesinde ikamet etmektedir, evli ve 2 erkek 1 kız çocuk babasıdır.

Ertekin Çolak: Ertekin Çolak, 2 Eylül 1964’te Artvin Yusufeli’nde doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Rukiye’dir. Balıkçılık Mühendisi; Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda mühendis olarak çalıştı. Yusufeli İlçe Tarım Müdürlüğü görevini yaptı. Artvin Tarım İl Müdürlüğü’nde Proje İstatistik Şube Müdürlüğü ve İl Tarım Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Gümüşhane Tarım İl Müdürlüğü görevine atandı. Orman Fakültesi’nde ders verdi. Çeşitli vakıf ve derneklerde yönetici olarak çalıştı. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Çolak, evli ve 3 çocuk babasıdır. 2007-2011 yılları arasında 23.dönem TBMM AK Parti Artvin Milletvekilidir.

Dr. İsrail Kışla: İsrafil Kışla, 10 Mart 1959’da Artvin Şavşat’ta doğdu. Babasının adı Sultan Süleyman, annesinin adı Emine’dir.

Yönetici; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansı ile doktorasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümünde yaptı.

1980 yılından itibaren bir sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevlerde bulundu. 1988 yılında aynı kuruluşun Genel Müdürü oldu. İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı olarak çalıştı.

Orta düzeyde İngilizce, Arapça ve Gürcüce bilen Kışla, evli ve 5 çocuk babasıdır. 2011-2015 yılları arasında 24.ve 25.dönem AK Parti Artvin Milletvekilidir.

AK Parti’de aday adaylığı başvurusu sona erdi

Öte yandan Adalet ve Kalkınma Partisi’nden milletvekili aday adaylığı başvurusu YSK’nın belirlediği takvim doğrultusunda 3 Eylül 2015 Perşembe günü mesai saati itibariyle sona erdi. Parti genel merkezinden edinilen bilgiye göre bürokratlar için aday adaylığının yolu 3 Eylül tarihi itibariyle son bulurken, parti genel merkezleri aday yapmak isteyecekleri isimleri kesin olarak açıklayacağı tarihe kadar aday adaylığı için bu isimlerin dışında bir isme de müracaat yaptırma şansına sahip durumda.

Etiketler: » » » » »
Share
1786 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?