logo

Ak Parti’de Temayül Skandalı

 

AK Parti İl Başkanlığı, Genel Merkez’in Talimatına Uymadı

AK Parti Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ile Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkez’inde milletvekili adaylığı için temayül yoklaması yaptı. Temayül yoklaması yaşanan gelişmeler ise şaşkınlığa neden olurken, AK Parti Genel Merkezi’nin tüm il teşkilatlarına gönderdikleri talimatnameye AK Parti İl Başkanlığı’nın uymaması dikkat çekti. Talimatnamede temayül yoklaması yapılacak il genelindeki STK temsilcilerinin tek tek davet edilmesi yerine basın toplantısı, yerel basın, pankart çalışması vs aracılığı ile genel duyuru yapılması suretiyle kamuoyunun haberdar edilmesi yönündeki talimata Artvin İl Başkanlığı uymadı. Temayül yoklamasına katılacak olan STK temsilcileri bir bölümü telefon mesajı ile temayül yoklamasına davet edilirken, ilde ne bir basın toplantısı yapıldı nede bir afiş hazırlandı. Artvin’deki STK başkanlarını ise AK Parti İl Başkanlığı tarafından davet edilmedikleri gibi, temayül yoklamasına ilişkin STK Başkanları ve üyelerinin büyük bir bölümü bilgisizlik nedeniyle katılamadı. Temayül yoklamasının ne amaçlı, nasıl ve nerede yapılacağı temayül yoklamasının yapılacağı güne ve saate kadar haberdar edilmeyen stk temsilcileri, temayül yoklamasının yapılacağını da AK Parti Artvin Milletvekili aday adayları aracılığıyla öğrendiler. Tüm STK Temsilcilerinin kafalarının karışmasına ve üyeleriyle dahi ters düşmelerine neden olan bu olay üzerine tepki gösteren STK Temsilcileri, “ Bu nasıl STK’larla Temayül Yoklamasıdır. Bizim haberimiz dahi olmadı. Haberimiz olmayan bir temayül yoklamasına katılmamız mı bekleniyordu. Bizler STK başkanlarıyız. STK Başkanları olarak birçoğumuzun temayül yoklamasından haberi olmadı. Haberi olanların ise temayül yoklamasının yapılacağı gün olabildi. Yönetim kurullarımıza dahi haber vermeye zamanımız olmadı. Yönetim kurullarımızda tartışmadığımız temayül yoklamasından sağlıklı bir sonuç çıkmasını kim nasıl bekliyor? Kaptı kaçtı bir temayül yoklaması olmuştur. Temayül yoklamasının ne şekilde, nasıl ve hangi şartlarla yapılacağı AK Parti Genel Merkezi’ne önceden bildirilmiş olmasına karşın, bizlerin temayül yoklaması gününde haberinin olması ve de bir çoğumuzun haberdar dahi olmaması manidardır” ifadelerini kullanarak tepkilerini dile getirdiler.

19 Mart Perşembe gelen talimatnameye rağmen neden duyuru yapılmadı

AK Parti Genel Merkezi tarafından tüm il başkanlıklarına 19 Mart 2015 Perşembe günü STK’larla yapılacak STK Temsilcilerinin görüşlerinin alınması çalışmasına ilişkin talimatnameye rağmen AK Parti İl Başkanlığı tarafından kamuoyunu bilgilendirme yapılmadı. Temayül yoklamasının yapılacağı güne kadar basın toplantısı, afiş, bilgilendirme yada basın açıklaması yapılmaması kuşkulara neden oldu. 12 aday adayının AK Parti’den milletvekili adayı olabilmek için yarıştığı bir ortamda, STK temsilcilerinin görüşlerine önem verilmesine ve de AK Parti Genel Merkezi’nin talimatlarına rağmen, STK temsilcileri ile temayül yoklamasının gizlenmeye çalışılmasının sebebi merak ediliyor.

Saat’te değişiklik yapıldı

STK Temsilcileri ile temayül yoklaması ile ilgili bir başka ilginç detay daha ortaya çıktı. Temayül yoklamasının yapılacağı saate ilişkin olarak AK Parti Genel Merkezi tarafından 23 Mart 2015 Pazartesi günü saat 09.00 ile 17.00 arasında yapılacağı bildirildi. AK Parti İl Merkezi tarafından STK temsilcilerinin bazılarına mesajla bildirilen temayül yoklaması bilgilendirme mesajında ilk verilen saatin ardından bir mesaj daha çekilerek saat 11.00 ile 17.00 arasına alındığı belirtildi. Saat değişikliğinin yapılması da garipsenirken, temayül yoklamasına ilişkin AK Parti İl Başkanlığı’nın nasıl bir cevap vereceği merak ediliyor. Ayrıca temayül yoklaması öncesinde kamuoyunun neden bilgilendirilmediğine dair açıklama yapılıp yapılmayacağı da ilerleyen günlerde belli olacak.

Share
1900 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?