logo

AK Parti Kadın Kollarından Alışılmışın Dışında Bir Etkinlik

Artvin Sıcak “Bir Tas Çorba’nın” Etrafında Güçlü Bir Halka Oluşturdu.

 

Ak Parti Artvin İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Keskinkurt Güneri komşularımızla olan diyalogumuzun önemine dikkat çekmek için Artvin Merkez, Hopa, Arhavi, Borçka, Kemalpaşa, Murgul, Şavşat, Yusufeli, Ardanuç ilçelerinin Kadın Kolları Başkanı Hanımlarla “sıcak bir tas çorba” etkinliğini düzenledi.

Artvin Merkez, Hopa, Arhavi, Borçka, Kemalpaşa, Murgul, Şavşat, Yusufeli, Ardanuç ilçelerinin Kadın Kolları Başkanı Hanımlarla “sıcak bir tas çorba” etkinliğini kapsamında AK Partili kadınlar komşu ilişkilerine dikkat çekmek maksadıyla alışılmışın dışında bir etkinliğe imza atarak gönülleri fethettiler. AK Partili kadınlar tarafından ziyaret edilen evlere kapıdan çorba bırakılarak ‘Hayırlı Akşamlar’ temennisinde bulunulurken, etkinlik kadınlar tarafından da beğeniyle karşılandı. Etkinlik sayesinde zilleri çalmayan onlarca ailenin kapıları çalında ve sıcacık çorbalar ikram edildi.

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Reyhan Keskinkurt Güneri etkinliğin amaçları hakkında bilgi verdi. Güneri açıklamasında; “ Kapısı, zili çalınmayan, hali-hatırı sorulmayan komşumuz kalmasın istedik. Bu amaç için İlçelerde Kadın kollarında görevli başkan arkadaşlarımla birlikte evimizde pişirdiğimizi “Bir tas çorba’yı” zincirin küçük bir halkası olarak herkes önce kendi kapı komşusuna ikram ederek zinciri büyüttük ve Artvin de kapısı çalınmayan komşu bırakmadık.

Özellikle merkez ilçelerde günlük hayatın yoğun koşuşturması içersinde zaman zaman ihmal ettiğimiz komşularımızla olan diyalogumuzu yeniden hatırlamalı, güler bir yüzle en azından hatırlarını sormalıyız. Ezelden beri annelerimizin yaptıkları yemeklerden bir tabakta komşularımıza ikram ederdik. İşte bizler bu güzel geleneğimizi aynı anda kitlesel olarak daha fazla komşularımızın zilini, çalarak evimizde pişirdiğimiz sıcak bir tas çorbadan ikram ederek paylaşmak istedik.

Gün gelir biz koşarız komşularımızın yardımına gün gelir onlar sarar bizim yaralarımızı. Başımız dara düştüğünde aklımıza ilk olarak komşularımız gelir. Komşuluk kavramına önem veren bir medeniyetin mensupları olan bizler için Hz. Peygamber Efendimizin (s.a.s) “Cebrail aleyhisselâm komşu hakkın da öyle ısrarla tavsiyede bulundu ki, komşuyu komşuya varis kılacak zannettim” (Buharî, “Edeb”, 28; Müslim, “Birr ve Sıla”,140) mealindeki hadis-i şerifi komşuluk ilişkilerine dinimizin ne derece önem verdiğini anlatmaya yetmektedir. Örf ve adetlerimizde komşuluk hukuku ise; kısa, öz fakat en iyi şekilde atasözlerle ifade edilmiştir. “Ev alma komşu al”, “Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” Ve daha onlarcasıkomşularımız gün gelmiş dostumuz, kardeşimiz hatta akrabalarımızdan da ileri olmuştur.

Toplu yaşamanın tabii bir sonucu ve gereği olarak bir arada yaşayan insanlar arasında bazı hak ve görevler ortaya çıkmıştır. Bu sorumluluklar genellikle kanunlar halinde düzenlenmiştir. Bizde ise bu hak ve görevlere insanî unsurlar da ilave edilmiş ve zaman zaman kanunlarında üzerinde uygulamaları ihtiva eden bir “komşuluk kültürü” ortay çıkmıştır. Bu komşuluk kültürünün oluşmasında en önemli, unsurdan birisi dinimiz ve onun en önemli unsurlarından olan ahlak, diğeri ise örf, âdet ve geleneklerimizdir.

Türkiye sınırları içersinde her biri diğerinden farklı etnik kültürü taşıyan komşularımız var Artvin yöresi için daha çok Laz, Gürcü, Hemşin ya da İstanbul gibi metropol bir kentte aynı mahallede Müslüman, Hıristiyan, Rum aileler bir arada, semada dalgalanan Türk Bayrağının altında huzur ve güven içinde oturabilmekte.

Bir tas çorbanın içersinde bulunan sebzelerde her biri diğerinden ayrı toprakta ve iklim şartlarında yetişir fakat bir tencerenin içinde pişip harman oldukları zaman tadına doyum olmayan bir “nimet” ortaya çıkmaktadır. Komşularımızla paylaştığımız bir tas çorba gibiyiz Elhamdülillah bir, diri, güçlü Türkiye’yiz” ifadelerine yer verildi.

Share
938 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?