logo

AK Parti Divan Başkanına Rağmen Güzel Bir Kongre Gerçekleştirdi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

AK Parti’nin 6.olağan genel kurulu Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile bir kongre gerçekleştirildi. Kongreyi başarılı bulduğumu ifade ederken bu divan başkanına rağmen bu derece güzel bir kongre gerçekleştirilmiş olmasını takdir ediyorum.

Yazımın başlangıcında öncelikle şu divan başkanına seslenmek istiyorum. Ben onun yerinde olsam siyasetten derhal el çekerim ve bir daha asla siyaset yapmam. Bu derece yeteneksiz ve bu derece başarısız bir insanın AK Parti gibi bir partide siyaset yapmasından AK Parti’ye oy vermiş bir kişi olarak utanç duydum. Umarım bu satırlarım genel merkez tarafından okunur da Zonguldak eski Milletvekili ve Artvin İl Koordinatörlüğü görevinde bulunan Polat Türkmen’i siyasetten uzaklaştırırlar. Hani bir insan siyaset yaparken dikkatli olur. Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı bir kongrede böylesine basit hatalar yapan bir divan başkanının olmasından büyük üzüntü duydum. Bu kadar sükseli bir kongre yapıyorsunuz gelip bir divan başkanı koca bir organizasyonu batırıyor. Böyle bir hakkı bence hiçbir kimsenin olmaması gerekiyor. Düşünebiliyor musunuz bir divan başkanı olacak ve o başkan hangi ile geldiğini bilmeyecek. Artvin’e geldiğinin farkında olmayan divan başkanı Türkmen, Artvin’e Kars diyecek. Haydi buna bir şey demedik. Hata yapmıştır, dili sürçmüştür diyoruz. Divan Başkanının gafları onunla bitse iyi. Aynı divan başkanı AK Parti İl Başkanı’nın ismini ise Ergün Balta diye anons ediyor. Haydi dedik bu da kabul. Milletvekili İsrafil Kışla’yı anons ederken ise İsrafil Kışka diye anons ediyor. Ya Allah aşkına koca bir kongreyi komedi filmine çeviren bu Divan Başkanı Türkmen’e tavsiyem bir daha siyaset yapmasın. Ondan geçmiş, bence siyasetten derhal uzaklaşsın. İsimlerde yaptığı hatayı yine es geçiyorum da Artvin’e Kars demesini asla es geçemiyorum. Yazık ama yazık! Zonguldak eski Milletvekili olan Polat Türkmen’in Artvin’den derhal özür dilemesi lazım. Sadece Artvin’den değil bu güzel organizasyonu yapan, bu organizasyonda emeği geçen herkesten özür dilemesi ve Artvin’den ayrılır ayrılmaz Ankara’da il koordinatörlüğü görevinden istifa etmesi hem kendisi hem AK Parti hem de ülkemiz için büyük bir hizmet olur.

Kongreyi Başarılı Buldum

Neyse bu eleştiriden sonra kongreye ilişkin değerlendirmelerde bulunalım. Kongreye Başbakan’ın getirilebilmiş olması büyük bir başarıdır. Başbakan Artvin’de sıcak bir şekilde karşılanmış ve bu sıcak karşılamaya da Başbakan Yıldırım çok güzel bir karşılık vermiştir. Kongreye 4 Bakanın katılmasını da takdirle karşılıyorum. Özellikle Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın bizzat bir konuşma yaparak Artvin’e yapılan yatırımlardan ve de yapılacak yatırımlardan bahsetmesi de sanıyorum kongre için hoş bir sürpriz olmuştur.

Kongreye katılımın yoğun olması güzel ancak güvenlik önlemlerinin fazla abartılı olması ve halkın kongreye katılımını engeller nitelikte olması üzücü idi. Bu konuda Başbakanlığın koruma ekibinin hatalı olduğunu düşünüyorum. Fazla abartmışlardı. Her seferinde halkı bu derece mağdur etmeye hakları yok. Halk Başbakan’ını görmek istiyorlar. Tavırlar sert, anlamsız bir şekilde girişlere engel olunuyor. Bence bu tür hatalara biraz dikkat etmeleri lazım Başbakanlık koruma ekiplerinin. Bir örnek Basına kart veriyorlar basın o kartla halkın girdiği kapının dışında bir yerden içeriye giremiyor. Basına kart veriyorsanız en azından delegelerin girdiği salondan içeriye girmelerini sağlayabilirdiniz. Bu kartları bizlere veriyorsanız girişler için de bir kolaylık sağlamak durumundasınız. Girişimiz de çıkışımızda ciddi sorun oldu.

Kongreye ilişkin değerlendirmelerimi içeren yazımın son bölümünde Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına yer vereceğim. Kongreye ilişkin farklı değerlendirmelerde önümüzdeki günlerde yeniden yazılar yazacağım ancak kongrede dikkatimi çeken birkaç unsuru belirterek Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına geçeceğim.

Erkan Balta’nın Vekile Yaptığı Jest Müthiş

AK Parti’de üçüncü dönem il başkanı adayı olan Av. Erkan Balta’nın konuşması sırasında AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’ya jest yapması bence kongrenin de önüne geçen bir detaydı. Belki de Divan Başkanlığı yapan pardon yapamayan Türkmen’i kurtaran hareket idi. Erkan Balta, kürsüye çıktığında tok bir ses tonu ile konuştu. Üçüncü dönem için hazır olduğu o ses tonundan belliydi. O tok ses tonu ile Milletvekili Kışla’ya yaptığı hizmetlerden dolayı methiyelerle dolu cümlelerle hitap etmesi günün en güzel anlarıydı.

Bu vesile ile üçüncü döneminde AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta’yı tebrik ediyorum. Yeni dönemde başarılar diliyorum. Yönetim listesine ilişkin ise bir yorum şuan için yapmak istemiyorum.

Neyse kongreyi bir kenara bırakalım ve Başbakan’ın konuşmasına yer verelim.

Binali Yıldırım’dan ABD’ye Sert Eleştiriler

Artvin Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Artvin 6. Olağan İl Kongresi’ne katılarak partililere hitap eden Yıldırım, “Türkiye’yi hesaba katmadan bu bölgede hiç kimse plan proje yapmasın. Hiç kimse bölgemizde kafasına göre iş tutamaz. Hiç kimse 2 milyarlık İslam dünyasına rağmen ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla hareket edemez. Bütün uluslararası platformlarda Filistin’e, Kudüs’e sahip çıktık, bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Başbakan Yıldırım, “Bugün Kudüs Başkonsolosluğu olarak faaliyet gösteren misyonumuz, fiiliyatta Filistin devleti nezdindeki büyükelçi olarak görev yapmaktadır” şeklinde konuştu.

Sözlerine Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını partililere ileterek başlayan Yıldırım, “Karadeniz’in en doğusundan, ülkemizin her tarafına, aziz milletimize selamlarımızı, sevgilerimizi iletiyorum. Artvin 6. Olağan İl Kongremiz vesilesiyle bugün serhat şehri Artvin’de sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Artvin’in duymak istemeyenlerin bile duyacağı gür bir sesle ‘durmak yok, yola devam’ dediğini dile getiren Yıldırım, “Bizi bağrınıza bastınız. Coşkunuz, sevginiz, emekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Bu muhteşem kongre sebebiyle Artvin teşkilatımıza, ak kadrolara özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

“Siyaset anlayışımızda ‘uzak’ kavramı yok”

Kurulduğu ilk günden itibaren Artvin teşkilatı çatısı altında AK Parti’ye gönül verenlere şükranlarını ileten, vefat edenlere de Allah’tan rahmet dileyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim siyaset anlayışımızda ‘uzak’ diye bir kavram yok. Bizim siyasetimizde ‘ulaşılmaz’ diye bir kavram da yok. Biz ‘ücra’ sıfatını hiçbir şehrimiz, ilçemize asla yakıştırmadık, yakıştırmayacağız. Yıllar boyunca ‘Artvin uzak’ dediler, ‘gitmesi, gelmesi zor’ dediler. ‘Artvin ulaşılamaz.’ dediler ve ‘ücra bir köşede’ dediler, hizmeti getirmediler. Artvin artık bize çok yakın. Artvin artık Ankara’ya da çok yakın. İstanbul’a nasıl hizmetler gidiyorsa Artvin’e de aynı şekilde geliyor. Hiçbir ilimizi diğerinden ayrı görmedik, hizmetten mahrum etmedik, hizmetsiz bırakmadık.

AK Parti hizmet anlayışında ayrı gayrı olmaz. Çünkü biz yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü. Bizim için milletin her ferdi azizdir. Herkese, her kesime hizmeti şeref biliriz, onur biliriz. ‘AK Parti’nin hizmet anlayışında şu önemlidir, bu önemsizdir.’ diye bir şey olmaz. Bizim için Avrasya Tüneli ne kadar önemliyse Camili Yolu da o kadar önemlidir. Karadeniz Sahil Yolu nasıl bitirildiyse Hopa Cankurtaran Tüneli de aynı şekilde bitecek, ocak ayının sonunda tünelden geçmek nasip olacak. Hayırlı, uğurlu olsun.”

“Türkiye’nin, 80 milyonun hükümetiyiz”

İzmir-Ankara hızlı treni ne kadar önemliyse Artvin’deki Beyazsu Yaylası ve Olgunlar Yaylası’nın yollarının da aynı şekilde önemli olduğunu söyleyen Yıldırım, “Çünkü milletimiz, sizler bize bir emanet verdiniz. Biz de ne dedik, ‘Bize oy versin veya vermesin biz, bütün milletin, Türkiye’nin, 80 milyonun hükümetiyiz.’ Allah’a hamdolsun sözümüzü tuttuk, tutmaya da devam ediyoruz. Milletin emanetini yere düşürmedik. 15 yıldır bir yandan millete hizmet ederken diğer yandan da önümüze çıkarılan engelleri aşa aşa geliyoruz” şeklinde konuştu.

Artvin’in kendilerini bu yolda yalnız bırakmadığını belirten Yıldırım, AK Parti Artvin 6. Olağan İl Kongresi’nin, partinin, 2019’a giden yolda kutlu yürüyüşünün kongresi olduğuna işaret etti.

Başbakan Yıldırım’ın, “Artvin; gençler, hanımlar, ana kademe, 2019’a birlikte yürümeye var mısınız? Yeni bir efsaneye, yeni bir rekor kırmaya hazır mısınız?” sorusuna salonda bulunan partililer, “Evet” karşılığını verdi.

Artvin’in, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasına yüzde 47 oranında “evet” diyerek destek verdiğini hatırlatan Yıldırım, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın, ’22 ile başladık, en son referandumda 47’ye çıktık.’ dediğini belirterek, “Ama 47 yetmez, en az yüzde 60. Artvin yüce dağları gibi hedefi de yüksek tutuyor. Artvin’e de bu yakışır” ifadelerini kullandı.

Share
209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin’in Üç Güzel Adamı

  20 Nisan 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Türkiye genelinde yedi güzel adamı biliyoruz. Artvin özelindeki üç güzel adamı da ben söyleyeceğim. 1.İbrahim İnce 2.Oğushan Pehlivan 3.Salih Cömert   İbrahim ince: Eğitim Bir Sen Artvin Şubesi Başkanı Oğushan Pehlivan: Artvin Belediyesinde Şube Müdürü Salih Cömert: Kredi Yurtlar Kurumu Artvin Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Üçü de devlet memuru. Üçü de güzel ahlaklı, üçü de güler yüzlü. Üçü de çalmaz çırpmaz. Mahallenin Ömerlerinin tükendiği bir ortamda size üç tane mahallenin  Ömeri. İşte Artvin’ teredd...
 • Her İki Milletvekilinin de Artık Başka İsimlere Şans Tanımaları Güzel Olur

  20 Nisan 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir siyasi sürprize daha imza atarak MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ‘26 Ağustos’ta erken seçim yapalım’ teklifine olumlu yanıt vererek seçimleri daha da erken bir tarihe aldı. Bu tarih 24 Haziran 2018 oldu. Açık söylemek gerekirse seçimlerin erken bir tarihte olması doğru bir gelişmedir. Ülkemiz her alanda bir sıkışıklığa gitmişti. Gerek bu sıkışıklığı aşmak gerekse de son referandumda halkın verdiği kararı biran evvel uygulamaya koymak adına erken bir seçim gerekliydi. Birçok belirsizliği ortadan kaldırmas...
 • Her Parti Her Parti İle İttifak Yapabilir

  19 Nisan 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Hiç kimse diğerini dinsizlikle, hainlikle suçlayamaz. 65 gün sonra Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri var. Başkanlık sistemi partileri seçim öncesi ittifaklara mecbur etti. Parti sayısı sınırlı. Mecburen bloklaşma olacak ve mecburen ittifaklar olacak. Bütün partiler legal (hukuki) partilerdir, siyasi anlayışı farklı olsa da bütün partilerin tabanı çok büyük oranda müslümandır. Bütün partiler birbirleri ile ittifak yapabilir. Sen niye şu parti ile ittifak yaptın diye hiç kimse birbirini dinsizlikle, hainlikle suçlayamaz. ...
 • Şeker Yemezsek Ne Olur?

  18 Nisan 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Şeker insanlar için vazgeçilmez bir besindir. Doğal olarak meyve ve sebzelerde bulunan şekere fiziksel sağlığımız için ihtiyacımız var. Özellikle zihinsel faaliyetlerin yürütülmesi ve iyi bir ruh hâli için olmazsa olmaz. Şeker yaşamsal bir maddedir. Hiçbir hücre şekersiz yapamaz. Hiçbir hücre enerji kaynağı şekerden yoksun kaldığında görevini yerine getiremez.  Üretmesi gereken enerjiyi üretemez, içindeki küçük organcıkların çalışmasını düzenleyemez. Beyin hücreleri söz konusu olduğundaysa şekere ihtiyaç daha bir yaşamsal, daha bir önemlidir...