logo

reklam

AK Parti Divan Başkanına Rağmen Güzel Bir Kongre Gerçekleştirdi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

AK Parti’nin 6.olağan genel kurulu Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile bir kongre gerçekleştirildi. Kongreyi başarılı bulduğumu ifade ederken bu divan başkanına rağmen bu derece güzel bir kongre gerçekleştirilmiş olmasını takdir ediyorum.

Yazımın başlangıcında öncelikle şu divan başkanına seslenmek istiyorum. Ben onun yerinde olsam siyasetten derhal el çekerim ve bir daha asla siyaset yapmam. Bu derece yeteneksiz ve bu derece başarısız bir insanın AK Parti gibi bir partide siyaset yapmasından AK Parti’ye oy vermiş bir kişi olarak utanç duydum. Umarım bu satırlarım genel merkez tarafından okunur da Zonguldak eski Milletvekili ve Artvin İl Koordinatörlüğü görevinde bulunan Polat Türkmen’i siyasetten uzaklaştırırlar. Hani bir insan siyaset yaparken dikkatli olur. Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı bir kongrede böylesine basit hatalar yapan bir divan başkanının olmasından büyük üzüntü duydum. Bu kadar sükseli bir kongre yapıyorsunuz gelip bir divan başkanı koca bir organizasyonu batırıyor. Böyle bir hakkı bence hiçbir kimsenin olmaması gerekiyor. Düşünebiliyor musunuz bir divan başkanı olacak ve o başkan hangi ile geldiğini bilmeyecek. Artvin’e geldiğinin farkında olmayan divan başkanı Türkmen, Artvin’e Kars diyecek. Haydi buna bir şey demedik. Hata yapmıştır, dili sürçmüştür diyoruz. Divan Başkanının gafları onunla bitse iyi. Aynı divan başkanı AK Parti İl Başkanı’nın ismini ise Ergün Balta diye anons ediyor. Haydi dedik bu da kabul. Milletvekili İsrafil Kışla’yı anons ederken ise İsrafil Kışka diye anons ediyor. Ya Allah aşkına koca bir kongreyi komedi filmine çeviren bu Divan Başkanı Türkmen’e tavsiyem bir daha siyaset yapmasın. Ondan geçmiş, bence siyasetten derhal uzaklaşsın. İsimlerde yaptığı hatayı yine es geçiyorum da Artvin’e Kars demesini asla es geçemiyorum. Yazık ama yazık! Zonguldak eski Milletvekili olan Polat Türkmen’in Artvin’den derhal özür dilemesi lazım. Sadece Artvin’den değil bu güzel organizasyonu yapan, bu organizasyonda emeği geçen herkesten özür dilemesi ve Artvin’den ayrılır ayrılmaz Ankara’da il koordinatörlüğü görevinden istifa etmesi hem kendisi hem AK Parti hem de ülkemiz için büyük bir hizmet olur.

Kongreyi Başarılı Buldum

Neyse bu eleştiriden sonra kongreye ilişkin değerlendirmelerde bulunalım. Kongreye Başbakan’ın getirilebilmiş olması büyük bir başarıdır. Başbakan Artvin’de sıcak bir şekilde karşılanmış ve bu sıcak karşılamaya da Başbakan Yıldırım çok güzel bir karşılık vermiştir. Kongreye 4 Bakanın katılmasını da takdirle karşılıyorum. Özellikle Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın bizzat bir konuşma yaparak Artvin’e yapılan yatırımlardan ve de yapılacak yatırımlardan bahsetmesi de sanıyorum kongre için hoş bir sürpriz olmuştur.

Kongreye katılımın yoğun olması güzel ancak güvenlik önlemlerinin fazla abartılı olması ve halkın kongreye katılımını engeller nitelikte olması üzücü idi. Bu konuda Başbakanlığın koruma ekibinin hatalı olduğunu düşünüyorum. Fazla abartmışlardı. Her seferinde halkı bu derece mağdur etmeye hakları yok. Halk Başbakan’ını görmek istiyorlar. Tavırlar sert, anlamsız bir şekilde girişlere engel olunuyor. Bence bu tür hatalara biraz dikkat etmeleri lazım Başbakanlık koruma ekiplerinin. Bir örnek Basına kart veriyorlar basın o kartla halkın girdiği kapının dışında bir yerden içeriye giremiyor. Basına kart veriyorsanız en azından delegelerin girdiği salondan içeriye girmelerini sağlayabilirdiniz. Bu kartları bizlere veriyorsanız girişler için de bir kolaylık sağlamak durumundasınız. Girişimiz de çıkışımızda ciddi sorun oldu.

Kongreye ilişkin değerlendirmelerimi içeren yazımın son bölümünde Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına yer vereceğim. Kongreye ilişkin farklı değerlendirmelerde önümüzdeki günlerde yeniden yazılar yazacağım ancak kongrede dikkatimi çeken birkaç unsuru belirterek Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına geçeceğim.

Erkan Balta’nın Vekile Yaptığı Jest Müthiş

AK Parti’de üçüncü dönem il başkanı adayı olan Av. Erkan Balta’nın konuşması sırasında AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’ya jest yapması bence kongrenin de önüne geçen bir detaydı. Belki de Divan Başkanlığı yapan pardon yapamayan Türkmen’i kurtaran hareket idi. Erkan Balta, kürsüye çıktığında tok bir ses tonu ile konuştu. Üçüncü dönem için hazır olduğu o ses tonundan belliydi. O tok ses tonu ile Milletvekili Kışla’ya yaptığı hizmetlerden dolayı methiyelerle dolu cümlelerle hitap etmesi günün en güzel anlarıydı.

Bu vesile ile üçüncü döneminde AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta’yı tebrik ediyorum. Yeni dönemde başarılar diliyorum. Yönetim listesine ilişkin ise bir yorum şuan için yapmak istemiyorum.

Neyse kongreyi bir kenara bırakalım ve Başbakan’ın konuşmasına yer verelim.

Binali Yıldırım’dan ABD’ye Sert Eleştiriler

Artvin Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Artvin 6. Olağan İl Kongresi’ne katılarak partililere hitap eden Yıldırım, “Türkiye’yi hesaba katmadan bu bölgede hiç kimse plan proje yapmasın. Hiç kimse bölgemizde kafasına göre iş tutamaz. Hiç kimse 2 milyarlık İslam dünyasına rağmen ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla hareket edemez. Bütün uluslararası platformlarda Filistin’e, Kudüs’e sahip çıktık, bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Başbakan Yıldırım, “Bugün Kudüs Başkonsolosluğu olarak faaliyet gösteren misyonumuz, fiiliyatta Filistin devleti nezdindeki büyükelçi olarak görev yapmaktadır” şeklinde konuştu.

Sözlerine Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını partililere ileterek başlayan Yıldırım, “Karadeniz’in en doğusundan, ülkemizin her tarafına, aziz milletimize selamlarımızı, sevgilerimizi iletiyorum. Artvin 6. Olağan İl Kongremiz vesilesiyle bugün serhat şehri Artvin’de sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Artvin’in duymak istemeyenlerin bile duyacağı gür bir sesle ‘durmak yok, yola devam’ dediğini dile getiren Yıldırım, “Bizi bağrınıza bastınız. Coşkunuz, sevginiz, emekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Bu muhteşem kongre sebebiyle Artvin teşkilatımıza, ak kadrolara özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

“Siyaset anlayışımızda ‘uzak’ kavramı yok”

Kurulduğu ilk günden itibaren Artvin teşkilatı çatısı altında AK Parti’ye gönül verenlere şükranlarını ileten, vefat edenlere de Allah’tan rahmet dileyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim siyaset anlayışımızda ‘uzak’ diye bir kavram yok. Bizim siyasetimizde ‘ulaşılmaz’ diye bir kavram da yok. Biz ‘ücra’ sıfatını hiçbir şehrimiz, ilçemize asla yakıştırmadık, yakıştırmayacağız. Yıllar boyunca ‘Artvin uzak’ dediler, ‘gitmesi, gelmesi zor’ dediler. ‘Artvin ulaşılamaz.’ dediler ve ‘ücra bir köşede’ dediler, hizmeti getirmediler. Artvin artık bize çok yakın. Artvin artık Ankara’ya da çok yakın. İstanbul’a nasıl hizmetler gidiyorsa Artvin’e de aynı şekilde geliyor. Hiçbir ilimizi diğerinden ayrı görmedik, hizmetten mahrum etmedik, hizmetsiz bırakmadık.

AK Parti hizmet anlayışında ayrı gayrı olmaz. Çünkü biz yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü. Bizim için milletin her ferdi azizdir. Herkese, her kesime hizmeti şeref biliriz, onur biliriz. ‘AK Parti’nin hizmet anlayışında şu önemlidir, bu önemsizdir.’ diye bir şey olmaz. Bizim için Avrasya Tüneli ne kadar önemliyse Camili Yolu da o kadar önemlidir. Karadeniz Sahil Yolu nasıl bitirildiyse Hopa Cankurtaran Tüneli de aynı şekilde bitecek, ocak ayının sonunda tünelden geçmek nasip olacak. Hayırlı, uğurlu olsun.”

“Türkiye’nin, 80 milyonun hükümetiyiz”

İzmir-Ankara hızlı treni ne kadar önemliyse Artvin’deki Beyazsu Yaylası ve Olgunlar Yaylası’nın yollarının da aynı şekilde önemli olduğunu söyleyen Yıldırım, “Çünkü milletimiz, sizler bize bir emanet verdiniz. Biz de ne dedik, ‘Bize oy versin veya vermesin biz, bütün milletin, Türkiye’nin, 80 milyonun hükümetiyiz.’ Allah’a hamdolsun sözümüzü tuttuk, tutmaya da devam ediyoruz. Milletin emanetini yere düşürmedik. 15 yıldır bir yandan millete hizmet ederken diğer yandan da önümüze çıkarılan engelleri aşa aşa geliyoruz” şeklinde konuştu.

Artvin’in kendilerini bu yolda yalnız bırakmadığını belirten Yıldırım, AK Parti Artvin 6. Olağan İl Kongresi’nin, partinin, 2019’a giden yolda kutlu yürüyüşünün kongresi olduğuna işaret etti.

Başbakan Yıldırım’ın, “Artvin; gençler, hanımlar, ana kademe, 2019’a birlikte yürümeye var mısınız? Yeni bir efsaneye, yeni bir rekor kırmaya hazır mısınız?” sorusuna salonda bulunan partililer, “Evet” karşılığını verdi.

Artvin’in, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasına yüzde 47 oranında “evet” diyerek destek verdiğini hatırlatan Yıldırım, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın, ’22 ile başladık, en son referandumda 47’ye çıktık.’ dediğini belirterek, “Ama 47 yetmez, en az yüzde 60. Artvin yüce dağları gibi hedefi de yüksek tutuyor. Artvin’e de bu yakışır” ifadelerini kullandı.

Share
242 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...