logo

Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun Tanıtımı Yapıldı

Artvin İl Müftülüğü tarafından “Aile İrşad ve Rehberlik Bürosu’nun tanıtımı resmi internet sitesinden yapıldı.

Artvin İl Müftülüğü resmi internet sitesinden Aile İrşad ve Rehberlik Bürosu hakkında bilgilendirmede bulundu. Yapılan açıklamada; “Aile, Toplumun huzurunu ve güvenini tesis eden en değerli kurumdur. Ailenin muhabbet ve merhametten beslenen sağlam temeller üzerinde yükselmesi, dengeli ve sağlıklı bir ilişki ağına sahip, sadece bireyin değil, bir neslin güvencesi anlamına gelmektedir. Değişimin bunaltan bir hızla yaşandığı günümüzde, toplumun yapıtaşı olan ailenin ciddi sorunlarla başa çıkmak zorunda kaldığı bir gerçektir. Sadece ebeveyler değil, çocuklar, gençler hatta dede ve nineler hayatın akışı içerisinde aile sorunlarıyla başbaşa kalarak yıpranmaktadır. Bu noktadan hareketle kurulan aile irşat ve rehberlik büroları, milli ve manevi değerlerimize bağlı bir aile yapısının kurulması ve korunması, aile birlikteliğinin desteklenmesi, sorunların çözümüne katkı sağlanması ve toplumsal bir duyarlılık geliştirilmesi amacıyla hizmet sunmaktadır.

Tanım

Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu, din görevlilerinden oluşan bir ekiple müftülüğümüz bünyesinde hizmet veren dini danışma birimidir.

Görev

Büromuza bizzat gelerek başvuruda bulunan ya da telefon ve e-mail yoluyla ulaşan bütün vatandaşlarımıza kuşatıcı ve kucaklayıcı bir yaklaşımla dînî danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmaktır. Ayrıca aile ilgili konularda farklı kurum ve kuruluşlarla da işbirliği içerisinde konferans, panel, seminer, kampanya, eğitim ve proje gibi faaliyetler düzenlemekti.

Misyon

Kur’an ve sünnet ışığında, ahlak eksenli bilgiyi temel alarak aile hakkında topluma doğru dinî bilgi sunmak, aileyi ve aile içinde bireyi tehdit eden problemlerin çözümüne dinî açıdan  katkı sağlamak, toplumun sosyal hizmet kapsamına giren kimselerine dinin manevi desteğini ulaştırmaktır.

Vizyon

Doğru dinî ve ahlâki bilgilere sahip, aile olmanın sorumluluğunu taşıyan, bilinçli bireylerle huzurlu ve sağlıklı bir toplum oluşturmak.

İlkeler

İlimiz de gerçekleştirdiğimiz bütün faaliyetlerimizde İslam dininin temel kaynaklarından beslenen, kültürel değerlerimizle güçlenen sağlam bilgiyi esas almak. Kadın, çocuk, genç ve yaşlı bireylere dinî danışmanlık ve manevi destek hizmeti sunarken özgün, düzeyli ve tutarlı olmak, İlgili kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yürüterek ailenin anlamı değeri ve önemi hakkında toplumsal bir farkındalık oluşturmak, Bürolarda görev yapan personelin nitelikli hizmet sunması için hizmetiçi eğitim programları düzenlemek, Etkili bir hizmet dokusu oluşturabilmek için bölgemizin ve danışan bireylerin hassasiyetini dikkate almaktır.

 Hedefler

Çalışmalarımızı milliî ve manevi değerlere bağlı bir aile yapısının korunması ve güçlendirilmesi bilinciyle planlamak ve sürdürmek,

Aile kavramının birleştirici rolüyle kadın, yaşlı, genç ve çocuk sorunlarına karşı bölgemizde bir duyarlılık geliştirerek katkı sağlamak,

Aile içi şiddet, töre cinayetleri ve kız çocuklarının maruz kaldığı cinsiyet ayrımcılığı gibi olumsuz tutum ve davranışları önlemeye yönelik faaliyetler yapmaktır.

T.C. Artvin İl Müftülüğü Çarşı Mah. Emniyet Sk. No:3  / Artvin, Tel: +90 466 212 12 04, +90 466 212 12 18, +90 466 212 89 52

ALO 190 FETVA TÜRKİYE GENELİNDE SORULARINIZI İSİM VERMEDEN RAHATLIKLA SORABİLECEĞİNİZ HATTIMIZDIR” ifadelerine yer verildi.

Share
304 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?