logo

Afiş Davasında Tarafların Uzlaşmasına Karar Verildi

Maden Şirketi tarafından Artvin’de reklam panolarına asılan afişleri yırtan çevreciler hakim karşısına çıktı.

Artvin’de, Kafkasör Yaylası ve Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyetleri için maden şirketi tarafından reklam panolarına asılan, ‘Artvin halkı milli değerlerine sahip çıkıyor’ yazılı afişlere tepki gösteren, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu vatandaşlar afişleri sökmüştü.

Panolardan afişleri yırtan kadınlar Artvin Adliyesinde ifade verdiler. Çok sayıda vatandaşın desteğiyle görülen duruşmaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Kadın Kolları MYK üyesi Meltem ÖZ, CHP Karadeniz Bölge Sorumlusu MYK üyesi Kamer Uzuner, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Neslihan Küçükay, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Duruşmayı izlemek için gelen vtandaşlar adliyeye polis aramasının ardından alındı. Duruşma sonrası hakim taraftarın uzlaşması için ‘uzlaşma bürosuna’ başvurmalarına karar verdi.

Duruşma sonrası açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları başkanı Fatma Köse yaptığı açıklamada şunları söyledi; ”Bu davaya sahip çıkan yoldaşlarımızın davası görülüyor. Cerettepe süreci 25 yıldır devam eden bir dava. Bu davada inşallah hayırlı haberler alacağız. Artvin Halkının bu davaya sahip çıkacağına inanıyorum. Artvin Halkı direnciyle, gücüyle ve özgür yapısıyla bu davaya sahip çıkacaktır. Bu davanın en kısa sürede sonuçlanmasını diliyorum. Bu davanın hiçte doğru bir dava olmadığını düşünüyorum. Ne için yargılanıyorlar onu da anlamış değilim. Doğaya, halka vatana sahip çıkmanın suç olmadığına inanıyorum. Bu halk doğasına sahip çıkıyor. Bu halk iline sahip çıkıyor. Böyle bir yargılanma düşünülemez”.

Açıklamaların ardından taraftar adliyeden ayrıldı.

Share
787 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?