logo

Afetzedeler Evlerine Kavuştu

Artvin Merkez ve Yusufeli ilçesinde 1979 ve 2013 yıllarında meydana gelen çeşitli afet olaylarında evleri kullanılamaz hale gelen 48 aileye, Artvin Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce yaptırılan “Seyitler Afet Konutları” teslim edildi.

Seyitler Köyü’nde bir yıl önce yapımına başlanan afet evlerinin anahtar teslim töreninde konuşan Artvin Valisi Kemal Cirit, gecikmiş bir hakkın teslim törenini gerçekleştirmenin buruk mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Türkiye’nin afete maruz kalmış dünyadaki tüm uluslara en çok yardım yapan ülke haline geldiğini belirten Vali Cirit, “Yusufeli’nden, Berta’dan, Aşağı Maden’den kıymetli Artvinliler bu konutlara yerleşerek burasını şehir yaşamının bir parçası haline getirecekler. Ülkemizin geldiği noktayı yapılan uygulamalarla daha iyi değerlendirmekteyiz. Kamu görevlileri olarak bizler görevlerimizi yapıyoruz. Fakat vizyon açıcı uygulamanın sonuçlarını da sizlerle birlikte görme şansı bulduk.  Bugün ülkemiz dünyada afete maruz kalmış herhangi bir ülkede ırkı dini ne olursa olsun en önde müdahale eden ülkeler haline geldik.  Yine afete maruz kalmış dünyadaki tüm uluslara, en çok yardım yapan ülke haline geldik. Bu durum ülkemizin geldiği büyüklüğü de göstermesi açısından çok önemlidir” dedi.

Artvin’in depremsellik açısından sıkıntılı bir bölge olmadığını ifade eden Vali Cirit,  “Hem doğru karar veren bürokratlar,  politikacılar, hem de yeniden yapılandırılan bu teşkilat operasyonel bir kurum haline gelerek oraya koşuşturmaktalar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Buradaki 48 konutta kalacak olan ailelerimize huzurlu bir yaşam temenni ediyorum. Coğrafi anlamda depremsel bir il değiliz. Depremsellik açısından 4’üncü, 3’üncü sınıf bir coğrafi yapıya sahibiz. Genel anlamda il olarak depremsellik sorunumuz yok.  Biz ne çekiyorsak heyelanlardan, taşkınlardan ve yangınlardan çekiyoruz. Bundan sonraki dönemde de insan olarak bizden kaynaklanan hususları minimize edersek ki AFAD Başkanlığı taşkın kontrolleri dahil olmak üzere bir çok konuda ödenekleriyle bizlerleri desteklemekte. Bizde vatandaşlarımızın imdadına yetişme noktasında elimizden geleni yapmaktayız. Ben hak sahibi olan kardeşlerimize Artvinlilere huzurlu bir yaşamı il valisi olarak temenni ettiğimi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Artvin Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı ise ilde çeşitli yıllarda meydana gelen afet olaylar kapsamında son 5 yıl içerisinde kurumlarınca yaptırılan 400 konutu hak sahiplerine teslim ettiklerini söyledi.

Kurumlarınca sürdürülen başta afet konutu çalışmaları olmak üzere çeşitli konular hakkında bilgi veren Avcı, “İlimizde 164 konutun ise yapım çalışmaları devam etmektedir. 2015-2018 yılları arasında 300 konutun daha yapılarak hak sahiplerinde teslim edilmesi planlanmaktadır. Son 4 yıl içinde ilimize gerek konutlar bazında gerekse afet önleyici tedbirler, altyapı ve acil yardım ödenekleri bazında toplam 58.000.000,00 liralık yatırım yapılmıştır. Ayrıca Sivil Savunma ve Müdahale hizmetlerinde kullanılmak üzere toplam değeri 2.000,000 lirayı bulan 2 adet tam donanımlı kurtarma aracı, 1 adet karavan, 2 adet nehir botu ve diğer arama kurtarma araç ve gereçleri Müdürlüğümüz tarafından ilimize kazandırılmıştır” dedi.

Mağdur vatandaşlara teslim edilecek afet konutları hakkında bilgi veren Avcı,”Yeni imar planı yapılan 6612 metre kare alan üzerine inşa edilen konutlar zemin+3kat, 6 blok ve 48 konuttan oluşmaktadır. Her bir konut kaloriferli, 2+1 ve brüt 115 metre kare alana sahiptir. Toplam yatırım tutarı 4.000.000,00 lira olup konut başı maliyet 83.000,00 liradır. Konutlar ilk 2 yıl geri ödemesiz 18 yıl faizsiz geri ödemelidir. Konutlarımızın afetzede hak sahiplerine hayırlı olmasını temenni eder afetsiz günler dileğiyle saygılarımı sunarım” diye konuştu.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise,  1999 Marmara Depreminde afetlere ne kadar hazırlıksız olduğumuzun gözler önüne serildiğini belirterek,  Marmara depreminde ülke olarak sınıfta kalındığını söyledi.

Ülkemizde depremlerle yüz yüze olduğumuz çok zamanlar olduğunu ifade eden Kışla, “Marmara depremi sonrası sadece Kızılay’ın bu işlere yetemediğini gördük. Ülkemizde depremlerle yüz yüze olduğumu çok zamanlar oldu. Sel felaketleri, yangınlar, heyelandır ve doğal afetlerle zaman zaman karşılaşıyoruz. Bunlara karşı tedbir almak, bu afetlerden doğan zararları da telefi edip vatandaşımızı bu afetten sıkıntıdan kurtarmak ve tekrar eski konumuna getirme noktasında böyle bir kuruma ihtiyaç vardı. AFAD 5 yıllık bir kurum olmasına rağmen, iyi imkânlarıyla çok güzel operasyonel işler yapıyor.  Artvin’de afete uğramış olup da konut bekleyen kimse kalmamış oldu. Bir milletvekili olarak hem temel atmak hem de anahtar teslim etmek bize nasip oldu. Buda benim için bir bahtiyarlık. Rabbim bir daha bu tarz afetlere bizleri karşı karşıya getirmesin” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’de yaptığı konuşmada: “Çok acı bir hikaye, 74 yılından bu güne kadar, süren bir hikaye ve hukuki sıkıntısı bittiği anda, güçlü bir iktidar, hızlı bir çalışma bir yılda teslim edilen 48 konut. Aslında bu hızı alkışlamak lazım 74’ten bu güne size sıkıntı yapanlara mı bir şey demek lazım bilmiyorum ama bitiş iyi olmuş ya Allah Razı olsun, emeği geçenlerden.

Allah afatından saklasın diye bizim buralarda bir dua vardır. Adı üzerinde afat o acı onlara yeter evet 83 bin liraya binayı mal etmekte gerçekten belediye başkanı olarak beni mutlu ediyor umutlandırıyor. Çünkü Artvin’imizde konut ciddi bir sorun.  Henüz erken bunu söylemek ama TOKİ konutlarımız vardı ya 500 tane 250 artı 250 konuta yer bulamıyorduk. İnşallah 45 dönümlük yer bulduk, karşıda da böyle 83 bin TL, 90 Bin liraya mal edeceğimiz dar gelirli kardeşlerimize maliyetiyle birlikte kira ödercesine ev sahibi yapacağımız günlerde yakındır. Bu güzel hizmetlerde hızlı çalışan müteahhit firma bir yılda böyle yapıt teslim etmek gerçekten güzel bir şey. Seyitler’in alt yapısıyla da ilgili konu böyle binalar olduğu müddetçe yukarda üniversite suyu çözülmüş bir yerleşke yol alt yapı derken inşallah gün gelecek Seyitler’de belediye karşılıklı bir bütün içerisinde mahallemiz olur, bizde o zaman daha yürekten hizmet etmeyi umuyoruz. Bu güzel hayırlı hizmetlerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Afattan 40 yıl sonrada olsa evlerine kavuşan kardeşlerime Allah hayırlı uğurlu etsin diyorum. Bundan daha güzelleri cennette köşk olsun diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve protokol üyeleri, 48 afetzedeye evlerinin anahtarlarını teslim ederek vatandaşlarla evleri gezdi.

Törene Artvin Valisi Kemal Cirit,  AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş,  Artvin Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı,  daire amirleri ile afetzedeler katıldı.

Share
1994 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?