logo

27 Ağustos 2015

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay Sel Bölgesinde

Artvin Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde aşırı yağışlar sonucunda meydana gelen sel afeti nedeniyle AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay sel bölgesine gitti.

Hopa kaymakamlığında, Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Muhtarlar, Vali ve Kaymakam bölgede meydana gelen sel afetiyle ilgili durum değerlendirmesinde bulundular.

Artvin Hopa Kaymakamlığında değerlendirmede bulunan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu ‘’Başbakanlık 10 milyon TL, Orman ve Su işleri Bakanlığı 100 milyon TL gönderdi. AFAD Başkanı ve tüm ekibi burada, DSİ de tüm ekipleriyle burada tüm yaralar sarılacaktır.’’ Dedi.

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu,  AFAD Başta olmak üzere bölgede risk haritası çıkarılacağını bildirdi.

Dere yataklarındaki yapı kurulumunun bu afetteki en önemli sebep olduğunu bildiren Bakan Eroğlu, bütün kurumlar dereler konusunda dikkatli olmalı DSİ’den görüş alınmalı’ ’dedi. Vatandaşlarımıza da meteorolojiden yapılan anonsları dikkate almalılar konusunda uyarıda bulundu.

Artvin ili Hopa, Borçka ve Arhavi ilçelerinde başlayan aşırı yağışlar nedeniyle sel afeti ve heyelanlar oluştu. Olayda 3 vatandaşımız kayıp 19 vatandaşımız yaralı ve 8 vatandaşımız hayatını kaybetti.

AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile birlikte sel felaketinde hayatını kaybeden bir vatandaşın cenaze törenine katıldı.

Bölgede AFAD arama kurtarma ekibinden 46 kişi ve AFAD koordinasyonunda diğer kurum ve kuruluşlardan toplamda 417 personel afet bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Artvin Hopa İlçesinde metrekareye 255 kilogram,  Borçka ilçesinde metrekareye 173 kilogram ve Arhavi ilçesinde metrekareye 142 kilogram yağış düşmüştür.

Ayrıca, Doğu Karadeniz Bölgesinde meydana gelebilecek aşırı yağışlara karşı; Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Ardahan, Kars, Artvin, Trabzon, Ordu ve Rize İl AFAD Müdürlükleri olmak üzere toplam 11 İl AFAD Müdürlüğü teyakkuza geçirildi.

 

Etiketler: » » » » »
Share
907 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?