logo

AÇÜ’de“Kızılağaç Toplantısı” Gerçekleştirildi

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından, 17 Kasım 2017 Cuma günü Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde “Kızılağaç Toplantısı” gerçekleştirildi.

Toplantıya Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Peker, Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, Giresun ve Artvin Orman Bölge Müdürlüklerinden yetkililer ile Orman Fakültesi akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu programın açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizde devlet ormancılığı üç ana prensipte yürütülmektedir.

1 ormanların korunması,2 ormanlardan yararlanılması, 3 ormanların iyileştirmesi ve varlığın artırılması. Ormanların iyileştirilmesi ve varlığının artırılması için de ; A Ağaçlandırma ve gençleştirme çalışmaları,  B Erozyon kontrol ve mera ıslah çalışmaları,CKavakçılık çalışmaları, hızlı yetişen türler endüstriyel plantasyon çalışmaları, D  Tohum ve fidan üretim çalışmaları, Ar ge de bu çalışmaların önemli bir ayağını oluşturmaktadır.

Bugün de burada Orman Genel Müdürlüğü’nün ve TÜBiTAK’ın desteklediği Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesinin yürüttüğü Sakallı Kızılağaç’ın desteğiyle Doğu Kaynının verimliliğini artırılması konulu araştırma projesi kapsamında kızılağaç konulu toplantıda bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Ormanların iyileştirilmesi ve varlığının artırılması amacına yönelik yürütülen bu çalışma, içerik olarak önemli bir çalışma olmakla birlikte hocalarla uygulayıcıları bir araya getirdiği için de ayrıca önem taşımaktadır.

Yöremiz ormancılığı için Kızılağaç tek başına ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gereken bir ağaç türümüzdür.

Hızlı yetişen bir ağaç türü olması nedeniyle endüstriyel ürün olarak daha fazla yararlanılmalıdır.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü 2017 yılında bir ilki gerçekleştirerek kar yapacak düzeye gelmiştir. Tabii ki gerekli yatırımları ve ormana yapılması gereken bakımları yapmadan kârlılık kalıcı olamaz. Araştırma konusun da Doğu Kayınının verimliliği hedeflendiği gibi önemli olan verimlilik üzerine verimlilik odaklı çalışmalardır.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü olarak verimliliği esas alarak hem yatırımlarımızı gerçekleştiriyor hem de Ormana gerekli bakımları eksiksiz yürütüyoruz.

Bunlarla birlikte Orman köylüsüne sosyo-ekonomik ve altyapı desteği de sağlıyoruz.

Ekosisteme bakıldığında tüm alanlar ve içinde ki varlıklar araştırma konusudur, bu minvalde çalışmalarımız da iyi gözlemleme yapmamız gerektiği kanaatindeyim. Biz de çalışma arkadaşlarımızla yeni bir değerlendirme yaparak Artvin’de coğrafyası zor bakıma muhtaç üst havzalara yönelerek bakımda ve üretimde verimliliği artırıyoruz.

Verimliliği artırmak için emek yoğun çalışmadan, teknoloji yoğun çalışma altyapısını oluşturuyoruz. Gelir getirici tür ağaçlandırmalar da yine verimlilik esası çerçevesinde Butko zeytini fidanı üreterek bu fidanları toprakla buluşturuyoruz. Tabii ki konularımız çok çalışma ya devam ediyoruz ve edeceğiz.

Bu toplantının Ülke ve Artvin Ormancılığına katkı yapmasını verimliliği esas alan çalışmaların sürdürülmesini diliyorum. Saygılarımı sunuyorum.” dedi.

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sinan Güner tarafından yürütülen “Sakallı Kızılağaç Desteği ile Doğu Kayını Ormanlarında Verimliliğin Artırılması” projesi kapsamında düzenlenen toplantıda, proje çerçevesinde yapılan uygulamalar hakkında bilgiler aktarıldı.

İki oturum olarak gerçekleştirilen toplantının “Kızılağaç” oturumunda “Kızılağaçların Türkiye, Artvin ve Arhavi Ormancılığındaki Yeri ve önemi”, “Akdeniz Yöresinde Türk Kızılağacının Gen Kaynakları”, “Kızılağaçların Silvikültürel Özellikleri ve Kızılağaç Meşcerelerinde Bakım” ve “Kızılağaçların Gençleştirilmesi” konularında sunumlara yer verildi.

Toplantının öğleden sonraki proje oturumunda ise “Sakallı Kızılağaç Desteği ile Doğu Kayını Ormanlarında Verimliliği Artırılması” projesi hakkında bilgiler aktarıldı. Bu oturumda ayrıca “Doğu Kayını Fidanlarının gelişimine Sakallı Kızılağaçların Katkısı”, “Doğu Kayını ve Sakallı Kızılağacın Saf ve Karışık Yetiştirilmelerinin Toprak Özelliklerine Etkileri” ve“Sakallı Kızılağaç ve Doğu Kayınının Saf ve Karışık Yetiştirilmesi ile Birlikte Elde Edilen Toprak Solunumu, Mikrobiyal Solunum ve Mineralleşme Değerleri” gibi başlıklarda sunumlar gerçekleştirildi.

Share
294 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?