logo

AÇÜ’de Çalıştay ve Şiir Şöleni Gerçekleştirildi

Artvin’de Kıbrıs-Balkanlar- Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu işbirliği ile bu yıl 36.sı düzenlenen “Uluslararası Türkçe ve Türk Edebiyatları Çalıştayı ve Şiir Şöleni”  sona erdi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü ve KIBATEK (Kıbrıs-Balkanlar- Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu) işbirliği ile bu yıl 36.sı düzenlenen “Uluslararası Türkçe ve Türk Edebiyatları Çalıştayı ve Şiir Şöleni”  tamamlandı.

Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Çalıştaya Ukrayna, Azerbaycan,  Türkmenistan, Özbekistan, Gürcistan ve Irak-Kerkük’ten gelen akademisyenler ve diplomatlar katıldı. Açılış konuşmasını Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağlayan Yılmaz’ın yaptığı Çalıştayda Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkuddüs Bingöl, KIBATEK Onursal Başkanı Feyyaz Sağlam, İzmir Gürcistan Başkonsolosluğu diplomatlarından Makvala Kharevaba ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nden Kültür-Eğitim İlişkileri Sorumlusu Büyükelçi Asistanı Yevgeniya Gaber de birer konuşma gerçekleştirdiler.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Duman’a Çalıştay’a verdiği desteklerinden dolayı KIBATEK Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaplan, Özbekistanlı akademisyen Prof. Dr. Batır Nurbay Cumaniyazov, Kerkük Türkmeneli Kültür Merkezi Başkanı Dr. Mustafa Ziya ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden Yazar Ayşe Turalı tarafından hediye ve plaket verildi.

“Türk Dili ve Edebiyatının Tarihi Dönemleri ve Günümüzde Genel Görünümü”, “Günümüz Türk Topluluklarının Sosyal, Kültürel ve Siyasi Durumlarının Dil ve Edebiyatlarına Etkileri”, “Eğitim, Bilim, Sanat ve İletişim Dili Olarak Türkçenin Dünü, Bugünü, Yarını” ve “Anadili ve Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi” konularının işlendiği Çalıştay sonrasında Şiir Şöleni de düzenlendi.

İki oturumda gerçekleştirilen Çalıştay’ın ardından, TRT Erzurum Radyosu’nun sunumunda Artvinli sanatçıların katıldığı Türk Halk Müziği dinletisine de yer verildi.

Etiketler: » » »
Share
737 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?