logo

AÇÜ Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Artvin Çoruh Üniversitesi 2015-2016 eğitim-öğretim yılı öncesi eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğü tüm bölüm ve programlar hakkındaki bilgiler verilen tanıtım kataloğu ve tanıtım broşürü yayınladı.

 

Üniversite Tercihleri öncesinde Artvin Çoruh Üniversitesi hazırladığı tanıtım kitapçığı ve broşürüyle hedef öğrenci kitlesine imkânlarını ve olanaklarını tanıtıyor.

Sosyal Yaşam alalarının, fakültelerin, yüksekokulların, akademik kadro ve Artvin’in tanıtımın yapıldığı kitapçık ve broşürlerle Artvin Çoruh Üniversitesi’ne 2015-2016 eğitim öğretim yılı öncesi öğrenci çekerek, bölümlerin ve fakültelerin doluluk oranlarının artırılması amaçlanıyor.

Ülkemiz son yıllarda başta sosyal ve ekonomik alanlar olmak üzere, siyasetten tarımdan eğitime tüm alanlarda hızlı bir gelişme trendi yakalamıştır. Bu gelişmelerin bir parçası olan üniversitelerin tüm illere yaygınlaştırılması günümüzde meyvelerini vermeye başlamıştır. Bu çerçevede kurulan Artvin Çoruh Üniversitesi kısa bir süre içinde hızlı bir gelişme göstererek bölgedeki yükseköğretim kurumları içindeki saygın yerini almıştır.

Güçlü altyapısı, genç ve iyi yetişmiş kadroları ve geleceğimizin teminatı gençlerimizle, Artvin Çoruh Üniversitesi bölgenin en dinamik en enerjik kurumlarından biri haline gelmiştir. Bu bilim kurumunun bir sınır şehrinde yükselmesi onu konumu itibari ile daha da anlamlı hale getirmektedir. Aynı zamanda yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz eşsiz doğası, kayak, kano, rafting vb. sporları yapabileceğiniz doğal imkanları, uzunca tarihi ve köklü kültürü ile Artvin Türkiye’nin yaşam kalitesi yüksek köşelerinden bir tanesidir.

Değerli gençler, kuruluşundan bu güne kadar geçen süre içinde Üniversitemiz eğitim-öğretim hayatını, iş kolları ve hayatla entegre etmeyi amaçlayan, bilgiye dayalı, girişimci, yenilikçi, mükemmeliyetçi ama aynı zamanda gerçekçi, ahlaklı ve evrensel değerlere saygılı bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bu çerçevede Artvin Çoruh Üniversitesi; 7 fakülte, 1 Yüksekokul, 2 Enstitü, 6 Meslek Yüksekokulu olmak üzere 16 birimde eğitim öğretime devam etmektedir. Bu birimlerde; 20 bölümde lisans, 4 programda yüksek lisans, 1 programda doktora, 46 programda önlisans olmak üzere 7000 öğrenciye, 440 akademik personel ile öğretim hizmeti vermektedir. Artvin Çoruh Üniversitesi; bugün gelinen aşamada ülkemiz Yükseköğretim Kurumları içinde saygın yerini alarak, sahip olduğu misyon, vizyon ve değerleriyle her geçen gün hedefine bir adım daha yaklaşmaktadır.

Kariyer planlamasında önemli bir yeri olan yüksek öğretime giriş sınavlarında bütün öğrencilerimize başarılar dilerken, öğrencilerimizin huzurlu ve kaliteli bir eğitim sürecine dahil olmalarını temenni ederim.

Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Artvin’in; doğu ve güneydoğusunda Ardahan, güneyinde Erzurum, batısında Rize, kuzeyinde Gürcistan Cumhuriyeti bulunmaktadır. İlgi çekici ahşap mimari yapıları, yeşil yaylaları, anıt ağaçları ile bozulmamış doğal yaşlı ormanları, yüksek dağlarının doruklarında krater gölleri, Çoruh Vadisi ve kanyonları gibi çok çeşitli doğal değerleri içinde barındıran Artvin, ekoturizm zenginliği ile önem taşımaktadır. Kaçkar ve Kar-çal dağlarında yapılan dağ tırmanışları, bölgenin değişik yörelerinde doğal güzellikler içinde bulunan trekking parkurlarında yapılan doğa yürüyüşleri, Çoruh Nehri ve Barhal çayında yapılmakta olan rafting ve kano gibi akarsu sporları yörenin turizm potansiyelini de açığa çıkarmaktadır.

Artvin ve çevresinde çok sayıda festival ve şenlik düzenlenmektedir. Yörenin kültürel zenginliğini yansıtan bu etkinliklerle Artvin’in doğal güzellikleri, tarihi eserleri, alternatif turizm çeşitliliği gibi değerleri tanıtılmaktadır. Artvin ahşap ve taş mimarinin en güzel örneklerine rastlanan, yöresel müzik ve danslarının herkesçe beğenildiği, mutfak kültürü zengin, ahşap işleri başta olmak üzere el sanatlarının ileri örneklerinin üretildiği yörelerden biridir. Yörede geçmiş medeniyetlerin izleri olan manastırlar, kiliseler, kaleler, camiler, köprüler ve konaklar gibi çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Günümüzde de bütün görkemiyle ayakta duran bu tarihi eserler, ülke ve dünya turizmi için büyük önem taşımaktadır.

Kampüste Yaşam

Öğrencilerimizin ders dışındaki zamanlarını en verimli şekilde değerlendirmelerini sağlamak Üniversitemizin temel hedeflerinden biridir. Bu doğrultuda, Üniversitemizde Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, akademik birimler ve öğrenci toplulukları tarafından yıl boyunca pek çok sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenmekte ve sosyal alanda etkin olmalarını sağlamak üzere öğrencilerimizin bu etkinliklere doğrudan katılımları teşvik edilmektedir. Özellikle halk oyunları kursları, futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, bovvling ve satranç müsabakaları bu kapsamda öne çıkmaktadır.

Artvin ilinin iklimi, arazi yapısı ve doğal kaynak değerleri de öğrencilerimize alternatif pek çok spor etkinliği imkânı sunmaktadır. Örneğin öğrencilerimiz şehir merkezine yakın Mersivan Kayak Merkezinde uygun eğim ve kar kalınlığı ile eşsiz doğa manzarası eşliğinde kayak yapma imkânından topluluk faaliyetleri ya da beden eğitimi dersleri kapsamında istifade edebilmektedirler. Ayrıca yeşilin her tonunu barındıran ormanlar ile göllerin eşlik ettiği parkurlarda yürüyüş, piknik, kamp yapma ve eko-turlara katılma vb. pek çok etkinliğin yanı sıra Çoruh Nehriyle adeta bütünlemiş olan rafting sporu da yine öğrencilerimizin değerlendirebileceği alternatifler arasında yer almaktadır.

 Sosyal ve Sportif Aktiviteler

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca öğrenci tanışma geceleri, halk oyunları ve tiyatro çalışmaları, kültürel etkinlikler ve benzeri faaliyetler de düzenlemektedir. İlgi alanları doğrultusunda öğrencilerimizin sosyal aktivitelere katılımlarının desteklenmesi amaçlanmaktadır. Üniversitemiz Halk Oyunları Topluluğu, Türkiye Üniversiteler Arası Halk Oyunları Grup Yarışmalarında Üniversitemizi başarıyla temsil etmenin yanı sıra ilimizde ve Üniversitemizde yapılan sosyal ve kültürel faaliyetlerde gösteriler sunarak Üniversitemizin ve yöremizin kültürünü en güzel şekilde tanıtmaktadır. Üniversitemiz öğrencileri tarafından 42 öğrenci topluluğu kurulmuştur. Öğrenci toplulukları tarafından geleneksel hale getirilen Gökyüzü Gözlem Şenliği, Uçurtma Şenliği, Kar Şenliği, doğa gezileri, şehirlerarası kültürel geziler ve şiir dinletileri gibi etkinlikler Üniversitemiz öğrenci ve personelinin yanı sıra Artvin dışından gelen misafirlerin de katılımıyla gerçekleşmektedir. Öğrenci topluluklarımız çeşitli yerel, ulusal ve uluslar arası konferans, seminer ve toplantılara katılarak Üniversitemizi başarıyla temsil etmektedirler.

Üniversitemizin talebiyle Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenen tiyatro gösterimleri öğrencilerimizin ve personelimizin yoğun katılımıyla gerçekleşmektedir. Geleneksel hale gelen bahar şenliklerinde sanatçılar davet edilerek söyleşi ve konserler düzenlenmektedir.

Artvin Çoruh Üniversitesi, sosyal ve kültürel etkinlikler kadar spor etkinliklerine de önem vermektedir. Çağa uygun spor tesisleri ve malzemelerini temin ederek öğrencilerin hizmetine sunmayı bir ödev olarak belirleyen Üniversitemiz; öğrencilerin beden ve zihin sağlığını korumak ve geliştirmek, spora ilgi duymalarını sağlamak, enerjilerini olumlu alışkanlıklara yönlendirmek, öğrencilere doğru beslenme ve çalışma alışkanlığı kazandırmak, çeşitli aktiviteler ve şölenler düzenleyerek öğrencilerin katılımını teşvik etmek gibi amaçlarla birçok spor etkinliğine imza atmaktadır.

Kapalı spor salonu, açık spor alanları gibi spor ünitelerinde modern ve sağlıklı ortamlarda gerçekleştirilen spor etkinlikleri arasında, her eğitim-öğretim yılında düzenli olarak gerçekleştirilen spor şenlikleri (futbol, masa tenisi, voleybol, tenis, basketbol, bovvling ve satranç turnuvaları) gösterilebilir.

Ayrıca öğrenciler, Artvin’in sahip olduğu doğal güzellikler içerisinde kayak ve rafting sporlarına ve doğa yürüyüşlerine katılmak gibi önemli olanaklara sahiptirler.

Seyitler Yerleşkesi’nde kurulan ve Üniversitemiz öğrencilerinin ve şehir halkının spor salonu ihtiyacını karşılamada önemli bir işlev gören kapalı spor salonu; 500 sabit + 400 koltuklu teleskopik tribün, fitness salonu, sauna ve buhar odası gibi birimlerden oluşmaktadır.

Arhavi ilçesinde Üniversitemiz öğrencilerine yönelik olarak Trabzon Limanı, Hopa Limanı, Sarp Sınır Kapısı, Batum gibi lojistik önemi olan bölgeler başta olmak üzere çevredeki birçok bölgeye teknik ve kültürel geziler düzenlenmektedir. Ayrıca Kariyer Günleri adı altında öğrencilerimizin bilgi ve deneyimlerini arttırmak için alanında uzman konuşmacılar davet edilerek panel, söyleşi ve konferans gibi etkinlikler yapılmaktadır. Gelenekselleşen “Hamsi Şöleni” tulum ve yöresel müzik eşliğinde her yıl düzenlenmektedir. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali’nde okulumuz etkin bir şekilde rol almaktadır.

Öğrenciler için bunların yanı sıra ilçede ve yakın çevrede dağ yürüyüşü, rafting, balık tutma, yüzme başta olmak üzere çeşitli doğa sporları için önemli fırsatlar vardır. Öğrencilerimiz 12 km uzaklıktaki Hopa Yerleşkesinde bulunan fitness salonu ile spor salonlarından da faydalanabilmededirler.

 Barınma ve Beslenme İmkanları

Üniversitemiz öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılamak için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı kız ve erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır. İl merkezinde yer alan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtların kapasitesi 1900’dür.

Ayrıca il merkezi ve ilçelerde hizmet sunan özel yurtlar ve vakıflarının kapasitesi de 1400’dür. Bu bağlamda Artvin’de yüksek öğrenime yönelik hizmet veren 3.300 kişilik yurt kapasitesi öğrencilerimizin barınma konusunda seçeneklerini artırmıştır. Bölgede yurt sorunu olmayan ve barınma oranı en yüksek olan Üniversite olmamız nedeni ile öğrencilerimiz barınma sıkıntısı çekmemektedirler.

Üniversitemiz öğrencilerine Şehir Yerleşkesi ve Seyitler Yerleşkesi içerisine konumlandırılmış yemekhanelerden oldukça uygun fiyata yemek verilmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz okul kantininden de alternatif beslenme imkânları tercih edebilmektedirler.

Arhavi’de yükseköğrenim öğrencilerine yönelik olarak özel yurtlar ve pansiyonlar bulunmaktadır.

Öğrenci ve personelimiz için oldukça uygun bir ücret karşılığında hafta içi her gün öğlen ve akşam yemekleri okulumuz yemekhanesinde verilmektedir.

Hopa’da öğrencilerimizin barınabileceği üç adet özel yurt ve 800 öğrenci kapasiteli bir belediye yurdu bulunmaktadır.

Bununla birlikte öğrencilerimiz karayoluyla 20 dakika mesafedeki Fındıklı ilçesinde bulunan KYK yurdundan da faydalanmaktadırlar. Hopa İktisadi İdari Bilimler Fakültesi yemekhanesinde öğrencilerimize ve personelimize, hafta içi her gün öğlen ve akşam olmak üzere 4 çeşit yemek verilmektedir.

Borçka ilçemizde öğrencilerimizin hizmetine sunulmak üzere Acarlar Holding tarafından 500 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdunun yapılması gündemdedir. Bununla birlikte ilçede, istenilen nitelikte kiralık ev imkanları bulunmaktadır.

Borçka Acarlar Meslek Yüksekokulu Yemekhanesinde öğrencilerimize ve personelimize, hafta içi her gün öğlen olmak üzere 4 çeşit yemek verilmektedir.

İlçede öğrencilerimizin barınabileceği Yusufeli Belediyesi tarafından işletilen kız ve erkek öğrenci pansiyonları bulunmaktadır.

Sağlık Hizmetleri

Artvin Çoruh Üniversitesi’nin öğrencilerine, akademik ve idari personeline hizmet vermek üzere Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Sağlık Hizmetleri biriminde bir hemşire ve bir psikolog görev yapmaktadır.

Sağlık Hizmetleri biriminde ilk yardım ve acil bakım hizmeti olarak ateş, nabız, tansiyon ölçümü, küçük yaralanmalarda ve küçük yanıklarda pansuman, burkulmalarda bandaj uygulaması vb. hizmetler verilmektedir.

Ayrıca öğrenciler ile Üniversitemiz personeli ve yakınları ikamet ettikleri yerlerdeki Devlet Hastaneleri ve Sağlık Ocaklarından yararlanmaktadır.

 AÇÜ’de Kültür Sanat

Hayatın her anında öğrenme prensibi ile öğrencilerinin kültürel birikimlerini artırmayı amaçlayan Artvin Çoruh Üniversitesi, her yıl birçok kongre, konferans, panel, sempozyum, tiyatro gösterimi, sergi ve konser gibi kültür ve sanat etkinliklerini gerçekleştirmekte ve bu etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitemiz öğrencileri tarafından her yıl düzenli olarak açılan sergiler, Üniversitemiz Öğrenci Toplulukları tarafından düzenlenen konser ve şiir dinletileri sanat etkinlikleri içerisinde yer almaktadır. Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde konser, tiyatro ve kongre gibi öğrencilere yönelik çeşitli organizasyonlar da düzenlenmektedir.

Bilgi ve Teknoloji Kaynakları

Artvin Çoruh Üniversitesi, bilgi kaynaklarının ve güncel teknolojinin doğru kullanımı yoluyla hem öğrencilerinin hem de personelinin bilgiye hızlı ve doğrudan ulaşımlarını sağlamak adına bu konudaki altyapı çalışmalarını sistematik bir şekilde yapılandırmış ve modern araçlar vasıtası ile bilgi ve teknolojinin kullanımını daha pratik hale getirmiştir. Bilgiye erişim ve teknoloji kullanımının çağın gereklerine göre yapılandırılması noktasındaki işlemler, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığı kanalıyla gerçekleştirilmektedir.

Artvin Çoruh Üniversitesi öncelikli amacı; araştırmacılara, öğrencilere, eğitim öğretim ve yönetim birimlerine, bilişim teknolojileri desteğini sunmaktır. Bu doğrultuda, en güncel teknolojileri takip ederek tüm öğrencilerimize eğitim ve akademik çalışmalarında üst düzeyde yarar sağlayacak şekilde planlanan hizmetleri sunmakla yükümlüdür. Öğrencilerimize en son bilişim teknolojilerini kullanarak çağdaş hizmet vermeye gayret etmektedir. İnternet ortamına daha hızlı ve kesintisiz bağlantı sağlayarak bilgiye erişimde kullanıcılara zaman kazandırmak amacıyla, mevcut internet erişim hızı gelişmiş fiber-optik hattı kurularak artırılmıştır.

AÇÜ’de Burs İmkanları

Öğrencilerimiz Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs, katkı ve öğrenim kredisi alabilmektedirler.

Öğrencilerimiz ayrıca Nihat Gökyiğit Vakfı, Türk Eğitim Vakfı ve bazı özel vakıfların sağlamış oldukları burslardan da yararlanabilmektedirler.

Yine öğrencilerimize Üniversitemizin çeşitli birimlerinde kısmi-zamanlı çalışma imkânı da sunulmaktadır. Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca ihtiyaç sahibi öğrencilere beslenme yardımı da yapılmaktadır.

Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi

Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi sempozyum, seminer, kongre ve konferans gibi çeşitli kültürel ve akademik etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Merkez, 487 koltuk kapasiteli kongre salonuyla konser, tiyatro ve kongre organizasyonlarında duyulan mekân ihtiyacına cevap vermektedir. Kongre ve Kültür Merkezinde ayrıca 130’ar kişilik 3 farklı salon, tiyatro ve konser grupları için 3 kulis, 3 prova odası, 3 atölye, 6 sanatçı odası, toplantı salonu, çeviri ve projeksiyon odası ve VIP salonu bulunmaktadır.

AÇÜ’de Kütüphane Hizmetleri

Artvin Çoruh Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, üniversitemizin misyon ve vizyonu çerçevesinde gerekli olan bilgi ve belgelere ulaşmak için elindeki kaynakları planlı ve programlı kullanmakta; bünyesine kattığı bilgi ve belge kaynaklarının gerekli teknik çalışmalarını yaptıktan sonra, kaynakları en hızlı şekilde kullanıcının hizmetine sunmaktadır. Kütüphane hizmetlerinin arttırılması için kısa ve uzun dönemlerde planlar yapılmaktadır.

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nın amacı; üniversite personeline ve öğrencilerine bilgi hizmetlerini en üst seviyede sunmak, bilimsel araştırma faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan her türlü bilgi kaynağına (veri tabanı, süreli yayınlar, kitap, cd, dvd, vb.) kullanıcıların en kolay ve hızlı yoldan erişimini sağlamaktır.

18.500 adet basılı yayın, 3 milyon elektronik kitap, 30 bin elektronik dergi ve Merkezi Kütüphanede 80 kişi kapasiteli 1 okuma salonu ile 25 kişi kapasiteli bireysel çalışma salonu yer almaktadır.

Artvin Çoruh Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, kullanıcıya araştırma ve eğitim çalışmaları için gerekli olan ancak kütüphanede bulunmayan materyalin, diğer kütüphanelerden sağlanması amacıyla oluşturulan Kütüphaneler Arası İşbirliği Hizmetlerinden de yararlanmaktadır.

Etiketler: » »
Share
2677 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?