logo

AÇÜ Rektörünü Arıyor


Taha İbrahimoğlu
tahaibrahimoglu@08olay.com

TBMM 2007 Mayıs ayında kabul ettiği yasa ile ülkemize 25 yeni üniversite kazandırıyor bunlardan biri de ilimizde yıllardır özlemini çektiğimiz Artvin Çoruh Üniversitesi oluyordu. Yasayla birlikte parçalı bir yapıda olan Artvin deki fakülte ve yüksekokullar tek çatı altında toplanıyor ve bunlara ilave Fen Edebiyat Fakültesi ekleniyordu. O yaz üniversitemize tedviren KTÜ rektörü geçici olarak atanmış ve ancak bir yıl sonra asıl rektör belli olabilmişti. YÖK ve hükümet arasındaki anlaşmazlık ancak 2008 Ağustosunda son bulmuş Prof. Dr. Mehmet Duman YÖK ün önerisi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün onayı ile AÇÜ ye kurucu rektör olmuştu.

O günden sonra hızlı bir büyüme başlamış günümüzde 15 akademik birim, 170 i öğretim üyesi olan 500 akademik personel, 8000 e yakın öğrenci ile 3 ayrı kampüse ulaşmıştır.

Hepimizin malumu üzerine Mehmet Hoca görevdeki II. Dönemini bu yaz tamamlıyor. Artık AÇÜ’yü yeni bir rektör yönetecek. Seçim takvimini YÖK 26 Temmuz olarak ilan etti. Şu ana kadar adaylığını açıklayan 5 Profesör Hoca oldu. 4 ü Orman Fakültesinden 1 i İlahiyat Fakültesinden. Sayıları 170 i bulan Yrd.Doç. , Doç., ve Prof. Ünvanlı akademisyenler mevcut adaylara veya aday olmayan bir başka hocaya oy vererek 6 kişilik sıralamayı belirleyip YÖK’e sunacak. Fazla sayıda başkada aday çıkmazsa teknik açıdan buradaki oylamanın bir önemi yok. Çünkü aday sayısı 6 yı geçmediği için adayların hepsi YÖK e gidebilir. YÖK ün değerlendirmesinde buradaki oylamanın bir çarpan etkisi bulunmuyor. Teknik açısından bir önemi olmayabilir ama prestij açısından son derece önemli. YÖK daha sonra kendi Genel Kurulunda bu 6 adayı oylayacak ve burada ilk 3 e giren adaylar Cumhurbaşkanına bildirilirken diğer 3 aday elenecek. YÖK teki oylamada da ilk üçe giren adayların aldıkları oyların teknik açıdan bi önemi yok sadece sıralamada geride kalan 3 adayı eleme görevi var. En son Cumhurbaşkanı önüne gelen 3 adaydan kendi takdiri ile liyakata en uygun gördüğü adayı rektör olarak belirliyor. Özetle rektör seçim süreci bu şekildedir.

Bendeniz yıllardır Artvin’de yaşayan ve üniversiteyi dışardan takip eden birisi olarak 3 adayı yakından 2 sini ise daha uzaktan tanırım. Doğrusu Zafer ve Özgür Hocaların adaylıklarını çok anlamış değilim. Mevcut konjonktürde atanamayacaklarını kendileri de tahmin ediyor olmalılar. Ya yarışa renk katmak ya da körün taşı denk gelir hesabıyla aday olmuş olabilirler. Son anda adaylardan güçlü gördükleri biri ile bir takım pazarlık yaparak çekilebilme ihtimalleri de var. Onu ilerleyen günlerde göreceğiz.

Aydın Hoca ve Fahrettin Hoca ise yıllardır Artvin de yaşayan ve üniversite yönetiminde önemli görev ifa eden kişiler. Önceleri herkes yarışın ikisi arasında geçeceğini düşünüyordu. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hasan AYIK’ın adaylığı ikisinin de dengesini bozmuş durumda. Oy kullanacak akademik personel, onların bugüne kadar yaptıkları icraatlar ve yönetim anlayışlarını az çok biliyor. Yönetimde olup çok fazla sorumluluk almamış olmaları onlar için bir handikap. Orman Fakültesinden olmaları da başka bir handikap zira öteden beri üniversitede bir Orman Fakültesi hegemonyası olduğu konuşulmakta.

Son günlerde öne çıkan en sürpriz aday ise Prof.Dr. Hasan AYIK. Ahlak ve özellikle iş ahlakı üzerine yaptığı çalışmalar ve konferanslarla onu bu alanda tanımayan yok. Teorideki bilgisini iş hayatına da yansıtarak pratiğe döktüğü onunla birlikte çalışanlar tarafından sıkça dile getirilmekte. Onun dürüst ve iş ahlakına önem veren birisi olduğu her kesim ve görüşten insanlarca tasdik edilmektedir. Bu özelliği ona önemli bir avantaj sağlıyor. Çünkü 4 yıl boyunca üniversitede beraber çalışacak olanların aradığı meziyet bu olsa gerek.

Ayrıca hayatını muhafazakar kesimin özgürlük mücadelesinde geçirmesi, İslami çalışmalarda ve STK larda aktif görev alması, en zor zamanlarda camianın ayakta kalan az sayıdaki gönüllüsünden biri olması onun diğer üstün yanları. Son düzlüğe girildiğinde benim gördüğüm en favori aday diyebilirim.

Evet yaşayıp göreceğiz. Adım adım heyecana ortak olacağız. Önce AÇÜ oylaması sonra YÖK sıralaması en son sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın takdiri. Her kim seçilirse üniversitemize, şehrimize ve vatana millete güzel hizmetler nasip etsin. İyi bayramlar.

Etiketler:
Share
4883 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?
#

AÇÜ Rektörünü Arıyor” için 18 Yorum

 1. Mİsafir : diyor ki:

  Artvin sevdalısı yazarımıza! Önce tarafsız olmanız gerekir. Resmen adayım şu kişi demişsiniz. Ayrıca haddinize değil sizin aday belirlemeniz. Üniversitenin yolunu bilmezsiniz kalkmış birde Hakkı’nda yorum yapıyorsunuz. Sizin yorum yapmak istediğiniz konuyla değerli öğretim üyeleri ilgilenecektir. Ayrıca şunu bilin üniversite camiası Artvin’i ve üniversitesini bilen tanıyan kişilerin yönetime geçmesini istemektedir. Öyle senato toplantısından senato toplantısına gelen birinin yönetim anlayışına ihtiyacı yoktur!

 2. misafir2 : diyor ki:

  1.Öncelikle köşenize fotoğrafınızı koyun herkes sizin kim olduğunuzu bilsin. Yoksa sahte isimle köşe yazarlığı yapan biriyseniz sizin rektör adaylarının dürüstlüklerini değerlendirmeniz ve iş ahlakından bahsetmeniz kadar abes bişey yoktur.
  2.Madem yere göğe sığdıramadığınız adayınız Hasan Ayığın iş ahlakı bu kadar yüksekti, niye dekanı olduğu kuruma haftada bir iki gün uğrayıp geri kalan zamanını Rizede geçirmesinin ahlaken bir fiyasko olduğunu konferanslarında yaşanmış gerçek örnekler olarak anlatmıyor. Veya bu konuda niye siz ona yardımcı olmuyorsunuz.
  3. Övdüğünüz Hasan Ayık beye kadrosunu ve ailesini Artvin Çoruh Üniversitesine taşımadan aday olmasının ahlaken yanlış olduğunu söylediniz mi?
  4. İş ahlakı konularında çalışmalar yapmış diyorsunuz ama Dekanı olduğu İlahiyat Fakültesinin web sayfasında Dr Ayığın eserlerinde bişey gözükmüyor. Bu nasıl iş ahlakı uzmanlığı?
  5. Yazacak çok şey var. Ama bence sen kendi işine bak. Uzmanı olmadığın alanlarda yazı yazıp Artvine ve kendine kötülük etme. Bunun bu dünyası birde öteki dünyası var.

 3. Misafir 3 : diyor ki:

  Yazar olarak sizin seçime taraflı baktığınızı düşünüyorum. Tarafınızın da Hasan AYIK Hocamızdan yana olduğu çok açık. Kuvvetli aday olarak gördüğünüz iki Rektör Yardımcısı Hocamızın ve Rektör Beyin Yönetimini de çok yeterli görmediğiniz açık. Ancak aynı dönemde kurulmuş olan diğer üniversitelerle karşılaştırıldığında sizin de belirttiğiniz. Altyapısal ve personel yapılanmasının güzel şekilde geliştiğini ve yönetim içerisinde bu hocalarımızın da bu anlamda yer aldığını ve katkılarının olduğunu belirtmeniz gerekmez mi? Bu anlamda haksızlık yaptığınızı kamuoyunu yanlış yönlendirdiğinizi düşünüyorum.
  Hasan Hocamıza gelince; belirli şartlar dahilinde iki ya da üç günlüğüne gelen, ailesini buraya getirmemek kaydıyla dekanlığı kabul eden, ilahiyat fakültesi Hopa da kurulursa gelirim diyen bir öğretim üyesinin adaylığını çok da ahlaki bulmuyorum. Artvin’i Artvin’de yaşayan insanlar anlayabilir. Üç gün önce Facebook sayfası açıp Artvin’de yaşıyor ifadesi ile Artvin’de yaşanılmaz. Bu da yanlış beyan olup, çok da ahlaki bir davranış değil.
  Hocamız Beyefendi bir insan ancak yanında yer aldıklarını beyan eden kişilerce yanlış yönlendirildiği kanaatindeyim. Daha önce aday olmayı düşünmediğini belirtmiş, ancak sonradan o kişiler tarafından ikna edilmiş ve bu sürece girmiştir. Yol yakınken sizin de kuvvetli gördüğünüz iki hocamızdan biri lehine çekilmelidir. Ahlaki olan da budur diye düşünüyorum. Saygılarımla..

 4. Cafer diker : diyor ki:

  Sevgilli Tolga… Aç tavuk kendini buğday ambarinda sanırmış.. .. bu yazıyı sen yazdiysan… Senin artvinliliginden şüphe duyarım… Şayet başkasï yazipta sen paylaştiysan sana da yazıklar olsun… Artvin de aday kalmadı mi da rizedeki hoca burda rektör olsun.. burası artvin mi… Rize mi..bu hem Artvin Çoruh Üniversitesi ne hemde Artvin e hakarettir…

 5. Berdani kurt : diyor ki:

  Suyu yazar. Efendi… Biz AÇÜ olarak rektör seçiyoruz İmam değil… Hasan dediğin zat madem bu kadar iyi biri gitsin düzeye rektör olsun. Artvin8 yıl ithal rektör de ne kadar sıkıntı çekti. İkinci kez aynı hatayı yapmayacak kadar akıllı dir akademisyenler….. Artvin Çoruh Üniversitesi rektör seçecekse bu aday AÇÜ kadrosunda olmalı.

 6. Cevat Uzun : diyor ki:

  Sayın Taha Bey.. Bu yazıyı kimlerle kaleme aldığınız malumdur. AÇÜ nün seçeceği bu rektör aday adayı sadece bir kesimi değil tüm akademisyen camiasını temsil etmelidir… Yazında öne çıkarıp destek olduğun zati muhterem hocamız bilimsel yönü ve idari yönü zayıf sadece koltuk sevdası için bu yola çıkmış bir zattır. Rize kadrosunda göreve devam eden hocamız AÇÜ yönetimine talip olurken AÇÜ de de bu yönetimi layıkıyla ve ondan daha iyi yürütecek hocaların olduğunu da bilmektedir. Madem bu kadar dürüst..başarılı biri Rİze Üniversitesine rektör olsaya… ARtvin 8 yıl ithal rektörden çok çekti.. 2007 yılından sonra kurulan tüm üniversiteler içerisinde en geri pozisyona düştü.. ikinci bir ithal rektör vakası AÇÜ nün sonu olur… Bir konuda senin diğer rektör adaylarını eleştirmen, eleştiri yapman için önce seviyenin o hocalarla eşit olması lazım.. birilerin yönlendirmesiyle atıp tutmak la olmuyor… son olarak öyle iyi hoca, böyle iyi hoca dediğin HAsan hocayla dinlediğin vaazlarından başka oturup iki kelam ettinmi.. Bu hoca KİME GÖRE İYİ… AÇÜ de görev alana aklı selim her akademisyen kimin göreve layık olduğunu senden daha iyi bilecektir….

 7. İskele Sancak : diyor ki:

  Mesele Rektörlük olunca nasılda birer birer piyasaya çıkmış kıymetli insanlar. Hasan Hoca’dan bahsetmek bile birilerinin huzurunu altüst etmiş. Yerli rektör sevdası nasıl da sarmış etrafı. Tabiki Artvin’i bilen tanıyan bir hocamızın seçilmesi bizim için hayırlı olacaktır. Fakat bu tanışıklık için öyle buralı olması gerekmez. Bunu isteyen ve ifade eden güruh, mevcut iktidar partisinin farklı iki kanadının desteğini almış iki ayrı adaydır. Sizin bu söylemlerde bulunmanız manidar. Sevgili belediye başkanımız da Artvin le çok alakası olmadığı halde bu şehre başkan olmuş, ve tarihte bir çok alanda bu şehre ilkleri yaşatmıştır. Artvin i Hasan Hocamız zamanla tanıyacaktır. Hem size bir sır vereyim. Cumhurbaşkanımız Artvin’de bu denli siyasal kutuplaşmaya sebep olacak bir tercihte bulunmayacaktır. Bunun da tek yolu Hasan Ayık’tan geçiyor.. Şimdiden hayırlı olsun rektörlük görevi. Bu gerçekçi testipiti içinde yazarımızı kutluyorum..

  • Cevat Uzun : diyor ki:

   aynası iştir kişinin lafa bakılmaz…… Sizlerin Hasan ayık dediği hoca sorun bakalım haftada kaç gününü AÇÜ nün gelişimine harcamış.. adamın fakültesine uğradığı yok… Hem AÇÜ rektör adayı seçiyor, oysa hasan hoca Muhtar adayı bile olamaz…. iskeleci sende belediye başkanımızla hasan hocaya örenek veriyon, unutma Mehmet KOCATEPE Artvin sevdalısı bir artvin evladıdır. hasan hoca Rize sevdalısı bir Erzurumludur…. sen millet vekilini seçerken Artvinle hiçbir bağlantısı olmayan bir yerden örneğin rizdenmi getiriyorsun…. yanlış hesap bağdattan döener… senin hesapta 26 temmuzda seçimde döner…

 8. fahri doğu : diyor ki:

  ilahi Taha sen çok yaşa emi.. yazını okuyup okuyup güldüm… sen çok yaşa ki böyle komik yazılarda yaz… önceki yazılarına da baktım bu arada.. tamamen siyasi içerik kokan, milli bayramları kötüleyen , eleştiren yazılarını… sen önce rektör adaylarının birini ayrı tutup diğerlerine eleştireceğine kendini eleştir… Senin mensubun olduğun gurup bile Hasan hoca denilen zatı desteklemiyor.. önce onu bir araştır.. Hasan hocanın hakkında YÖKte olan dosyadan da haberin yoktur senin… hatta senin adının Taha olduğu bile meçhul…. takma isimle yazı yazma önce resmini koy, sonra gerçek adını soyadını yaz… dürüstlüğe doğruluğa önce burdan başla.. dürüst ol ki dürüst insanları eleştirme…

 9. Sağlam irade : diyor ki:

  Yorumlar çok ilginç. Eleştiriler Hasan Hocanın iş becerisine, yönetim anlayışına ve akademik birikimine yönelik değilde nereli olduğuna ve nerede daha çok çalıştığına yönelik. Onunla beraber çalışıp eksiğini söyleyen yok. Bir köye muhtar veya beldeye belediye başkanı seçilmiyor. Sözgelimi vali atanırken artvini bilmesi tanıması gibi bir özellik arayan hiç duymadım. yönetim anlayışı akademik birikimi ve şehirle kuracağı bağ önemli olsa gerek. Bence onun hopa da yaptıkları ve rizedeki çalışmalarını bilenler yorum yapsada tanısak. Birde burda çok çalışanların acaba fiili çalıştıkları yıllardan zorunlu çalıştıkları yılları ve ufukta rektörlük göründükten sonra kaldıkları yılları çıkarsak geriye ne kalır acaba kalsa kalsa 3 aşağı 5 yukarı hasan hocanın çalıştığı yıl kadar kalır

 10. okan gözcü : diyor ki:

  Ülkemizde seçimlerde demokrasi kültürü tam oturmadığı için, seçmenler ve adaylar arasında sürekli karalama ve itibarsızlaştırma çabaları sürekli görülmektedir. Bence her aday olumlu yönleriyle ve projeleriyle ön plana çıkarılmalıdır. Toplumun en üst kesiminde yer alan bilim insanlarının bayağı sataşmalardan uzak durması, Artvin Çoruh Üniversitesi kurumunu ve hocalarının itibarını ve saygınlığını her daim ön planda tutması gerekmektedir. Ben şahsi olarak diğer adayları az çok tanısam da onlar hakkında olumlu veya olumsuz bir yorumda bulunamam. Yazarın yazmış olduğu bazı gerçekleri belirtmekle beraber makalenin yanlı olduğunu kabul ediyorum ancak, yorumlar kısmında Prof. Dr. Hasan Ayık hocamız için yazılanlar çok komik ve bayağı bulduğum için bu yorumu yazma ihtiyacı hissettim. Çünkü hocamızı yorum yazanlardan daha iyi tanımaktayım.
  1- Öncelikle hocamızın Artvin’li olmadığı vurgulanmış, Üniversite rektörlüğünde memleketçilik yapıldığını ilk defa burada görüyorum. Zira akademisyenler arasında acaba Artvin’lilerin oranı yüzde kaçtır?
  2- Hocamız İlahiyat Fakültesine bir iki gün uğramakta olduğunu belirtilmiş, ancak Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde lisans üstü öğrencilerinin olduğu ve bunların derslerine girdiği ve danışmanlığı yapıldığı söylenmemiştir. Bununla birlikte Hocamız bütün dönemlerde sadece 2-4 kredilik dersler için Artvin il merkezine gittiği söylenmemiştir.
  3- Hocamız yaklaşık 4 yıldır Artvin Çoruh Üniversitesinde idari ve akademik görevlerini başarı ile sürdürmüş, farklı fakültelerde de dekanlık görevi yürütmüştür. Hocamızın yönetim anlayışını bu fakültelerde çalışan akademik personel yakinen bilmektedir.
  4- İlahiyat fakültesinin Hopa’da olmasının nedeni, fakültenin misyonu gereğidir. İlahiyat fakültesi gelişimi sürecinde “uluslararası” bir hüviyete kavuşup Kafkas bölgesinin din eğitiminde önemli bir rol oynayacaktır. Öğrencilerin ve akademik personelin Kafkaslarla irtibatının sağlanması için sınıra yakın olmasından daha mantıklı bir olgu yoktur.
  5- Hocamız kendisi aday olmamış, başkaları tarafından aday olmaya ikna edilmiştir. Çünkü kendisini aday gösteren kişiler hocamızın yönetim anlayışını ve karakterini yakinen bilmektedir. Bir yönetimde kendi yerine, başkaları tarafından aday gösterilmekten daha büyük bir onur yoktur. Hocamız mal, mülk, makam peşinde bir karaktere asla sahip değildir. Siyasiler ve bürokratlar karşısında eğilip bükülecek biri değildir.
  6- Bir yorum sahibi “üniversiteye rektör seçiyoruz imam değil” demiş, daha imla kurallarına göre yazı yazmasını bilmeyen 28 Şubat zihniyetinde bir şahsın, rektör adaylığını koymuş akademik insanlar için böyle bir ifade kullanması çok yanlıştır. O zaman bu birey Orman fakültesinde çalışan bir akademisyene de farklı bir ifade kullanma ihtiyacı hissediyordur. Bu kişinin seviyesi gereği cevap verme gereği bile duymuyorum.
  Rektörlük seçiminde oy verecek olan öğretim üyelerinin neyin iyi, neyin doğru olduğunu zaten kendileri araştırarak, görerek oy vereceklerdir. Dışarıdan iyi veya kötü anlamda algı operasyonu oluşturma çabası içine girilmemelidir. Her kim rektör olursa olsun, öncelikli olarak hedefimiz Artvin Çoruh Üniversitesinin kurumsal ve sosyal konumu olmalıdır. Bu sebeple kişiler önemli değil, önemli olan kurumdur. Bu güzide kurumu yönetebilecek önemli adaylardan biri de Prof. Dr. Hasan Ayık hocamızdır. Ama rektör kim olur, onu kesinlikle bilemeyiz…

 11. Misafir : diyor ki:

  1) Artvinli olup olmamasını değil Artvin’i ne kadar tanıyıp tanımadığı önemli
  2) lisansüstü derslerden dolayı bir iki gün ve lisans dersinden dolayı iki saat geldiğini söylemenin neresi doğru anlamadım
  3) ikinci kez dekan atanma süreçlerini biliyorsunuz, zorla ısrarla ve istenmeyerek atandı
  4) ilahiyat fakültesinin hopada olması çok doğru, ama sebebi hasan hoca değildir. Hasan hoca geldiğinde zaten fakülte vardı.
  5) Hoca’yı aday gösterenlerin içinden birisinin rektör olma potansiyeli olsaydı, acaba yine de aday olarak gösterirlermiydi ? Hocanın isteğinin olmadığı belli, peki böyle yönetim mi olur?
  Hasan hoca diğer adaylar gibi gerçekten çok iyi bir insan şahsına karakterine denilecek hiç bir şey yok. her Prof’un aday olma Hakkı vardır ve engellenemez. sözün özü üniversitenin %80 i Hasan Hoca’yı istemezken ancak %20 si istemektedir. Şu da belirtilebilir bütün adayların olumlu ya da olumsuz yönleri var. Tarafsız olarak şu söylenebilir Aydın hocanın birinci çıkacağı belli sonrası ya nasip…

 12. Gerçek : diyor ki:

  Hasan Hocayla ilgili yorumların bazılarını üzülerek takip ettim. İlginç olan bu yorumları yapanların bazılarının akademisyen olması. Oysa akademisyen araştırmacıdır. Bir şey yazmadan önce araştırır. Hasan Hocanın İlahiyat Fakültesi haftada bir uğradığını yazan arkadaş ya birilerinin söylediğini gerçek zannedip kaleme almış ya da bir algı oluşturmak için bilerek yalana başvurmuş. Hasan Hoca Haftanın Pazartesi ve Salı günleri RTEÜ İlahiyat Fakültesinde, diğer günlerde kesinlikle AÇÜ ilahiyat Fakültesindedir. Öyle bir iki saat ders içinde Rize’de değil bakmak isteyenler hocanın programına http://ilahiyat.erdogan.edu.tr/tr/page/ders-programlari/1264 bu linkten ulaşabilirler. Bu programın aralarında da Yüksek Lisans ders programı vardır. Dikkatle bakarsanız sınıflar birleştirilmiş ve ders konferans salonunda yapılıyor. Sınıf Mevcudunu da vereyim en azı 200. Hoca ilahiyata bir gün uğramayı düşünse idi bu program dağıtılır ve ona göre bir gün uğrardı. Gerçek budur arkadaşlar. Ve başka bir gerçek daha Hoca AÇÜ’ye çok şey katacaktır. Daha acı bir gerçek daha “Büyük insanlar fikirlerle, orta insanlar olaylarla, küçük insanlar insanlarla uğraşırlar.” Hayırlı Olsun.

 13. Bir dost : diyor ki:

  Rektörlük seçimi vesilesiyle Artvin Çoruh Üniversitesi’nin ne kadar çok seveni olduğunu gördük. Grçi biraz geç kaldık. 9 yıl önce kurulan AÇÜ hakkında yerel basında ve yerel halk düzeyinde yıllarca sessiz kalınmış, üniversitenin gelişimi hususunda hiç kimse yorum dahi yapmamıştır. Geldiğimiz noktada önümüzde bir rektörlük seçimi olduğu için Tüm Artvin genelinde ilgili olan ya da olmayan herkes yorum yapmaya başladı. Senin rektörün benim rektörümden iyidir. Senin rektörün benim rektörümü döver mahiyetinde seviyeden uzak yorumların ve köşe yazılarının yazılmış olduğunu görmek biraz tebessüm ettiriyor. Özellikle makaleyi kaleme alan sayın yazarımız başta olmak üzere herkes gönlünde yatan aslanı aslanlar gibi övüyor. Acaba bu süreçte öne çıkardığınız kriter ve hususlar nelerdir? Bir görüş sahibi olarak mı, bir dava sahibi olarak mı, üniversitenin yönetiminde karar verici olmaya niyetli olarak mı, yoksa bu tüm bu bahanelerin arkasında şahsi menfaatler için mi yazılar kaleme alınıyor ve yorumlar yapılıyor?
  Üniversite ve tüm kamu kurumları ona emek verenlerin, fedakarlıkta bulunanların ve kamu menfaatini şahsi emellerinin üstünde görenlerdir. Bu nedenle sizden ricam lütfen süreci yönetmeye kalkışmadan ve kişileri değil de yapılacak icraatleri konuşarak bir tartışma ortamına sahip olun.
  Artvin’in geleceğinde turizm ve eğitim diyoruz, ama ne turizmde ne de eğitimde istenilen düzeyde değiliz. Bu vakitten sonra kim rektör seçilirse seçilsin, gördüğümüz gerçek şu ki; işi çok zor. Çünkü üniversite üzerinden hesap kuranlar ve dışarıdan buraya menfaat kapısı olarak bakanlar bir hayli.
  Allah kim en hayırlı hizmette bulunacaksa ve Artvin’imizin sahip olduğu tüm dezavantajlara rağmen Artvin’e katlanmak yerine Artvin’i sevecekse onun rektör olmasını nasip eder İnşAllah.

 14. AK KULİS : diyor ki:

  Bir kaç gündür bu esrarengiz yazar Taha nın eski yazılarını okuyor ve şehirde hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum. Vardığım sonuç bu adam kesinlikle AK Parti derinliklerinden biri belkide İl Başkanı düzeyinde bir isim. Olası sonucu bildiği için algı oluşturmaya çalışıyor galiba.

  • ALGıCI : diyor ki:

   Bu yazarı bilmem ama sizin algı operasyonu yaptığınız çok açık nerden çıkardınız AK Parti derinliklerinden geldiğini acaba pardon belkide il Başkanı çok komiksiniz.

 15. Refik : diyor ki:

  Hasan hoca farkında mı acaba? Hem AÇÜ içinden hem de AÇÜ dışından onu aday gösterenler rektör seçildikten sonra hocayı yönetmek isteyecekler. İlk başta AÇÜ içindekilerle arası bozulacak. Sonra Artvin’de onu destekleyenlerle. Sonra da çareyi Rize Üniversitesi Artvin yerleşkesi gibi Rize yönetecek. Olan AÇÜ’nün kurumsal kimliğine olacak. İkinci senaryo, Hasan hoca boş verecek her zaman ki gibi haftada bir-iki gün Artvin’e uğrayacak. Üniversiteyi kendi seçtiği rektör yardımcıları yönetecek.

 16. Berdani kurt : diyor ki:

  Sayın yazar.. adinin taha olmadığını ve bir vakıfta görev yaptığıni öğrendigimizde hasan hocanın senin mi yoksa vakfının mi adayı merak ettim. Malum vakıf zaten iyi telafuz edilmiyor… Adı çıkmış dokuza inmez sekize… ACU ye rektör lazım kukla değil..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...