logo

Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Kutlandı

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’nı kutladı. Artvin’de bulunan tüm 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarında pasta kesilerek 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri haftası kutlandı.

Artvin İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri haftasını kutlayarak açıklamalarda bulundu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç, ülkemiz başta depremler olmak üzere sel, toprak kayması, çığ düşmesi gibi doğal afetlere sıkça maruz kalmaktadır. Doğal afetlerin yanı sıra endüstriyel kazalar ve kitlesel olaylar ile acil hastalık ve yaralanma hallerinde hızlı ve etkin müdahale ile ölümlerin önlenmesi ve sakatlıkların azaltılması öncelikli hedeflerimizdendir diyerek; “Acil sağlık hizmetleri, vatandaşlarımıza herhangi bir acil hastalık veya yaralanma halinde, günün 24 saati ücretsiz olarak verilmektedir. Acil sağlık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla 112 acil sağlık hizmetleri ülke geneline tüm kırsal bölgeleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmıştır. 2002 yılında 2 olan 112 istasyon sayısı 19’ a çıkarılmıştır. Yaygın istasyon ağı ve profesyonel ekiplerle vakalara; kentlerde 10, kırsalda 30 dakikada ulaşma oranları yüzde 90’ın üzerine çıkarılarak gelişmiş ülkelerdeki ulaşma süreleri yakalanmıştır.112 acil sağlık hizmetlerinde kullanılan ambulans sayısı 2002 yılında 2 iken 36′ ya çıkarılmıştır. Her türlü coğrafi ve iklim şartlarında hastalara ulaşabilmek amacıyla o şartlara uygun ambulanslar temin edilmiştir. Ülkemizi, dünyaya örnek gösterilen bir düzeye ulaştıran hava ambulans hizmetleri ile uzak mesafeler kısalmış, organ nakli ve hızlı müdahale ile can kayıpları ve sakatlıkların önlenmesinde büyük aşama kaydedilmiştir” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç açıklamalarının devamında; “Her türlü zor şartlarda bile görevlerini fedakârca ve başarı ile yerine getiren Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarımızın, insanımıza vermiş oldukları bu kutsal hizmet her türlü takdirin üzerindedir. Çalışanlarımızın bu özel haftalarını kutlar kazasız, belasız, sağlıklı ve huzurlu görevler dilerim“ ifade etti.

Etiketler: » »
Share
1108 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?