logo

ABD’li Avcı 10 Bin Kilometre Yol Geldi, 20 Bin Dolar Harcadı, Hedefi Vuramadı

Amerikalı avcılar 10 bin kilometre yoldan gelip av için 20 bin dolar harcadılar ama eli boş döndüler.

 

Amerika’nın Indiana eyaleti Danville şehrinden 10 bin kilometre yol yapıp Artvin’e gelen Amerikalı avcılar Nancy Schindler (42) ve Eric Schottens (48) 20 bin dolar harcayarak Artvin’in dağlarında avlandılar. 2015-2016 Av yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen av turizmi kapsamında acılan ihale sonucu Antalyalı av seyahat acentesi aracılığıyla Artvin gelen Amerikalı avcılar Artvin’in dağlarında avlandılar.

Artvin merkez köylerinden Ortaköy’de 10 gün içerisinde belirlenen yaban keçisini (kızıl teke) avlamak isteyen Amerikalı avcılar 750 metre ve 2 bin metre yüksekliğindeki kayalıklı ve engebeli arazilerde günde ortalama 8 saat yürüyerek avlandılar. Avcılık sporcu için 20 bin TL bütçe ayıran avcılar, 10 gün içerisinde farklı günlerde aradıkları yaban keçisini buldular fakat Eric Schottens beş kez atış yapmasına rağmen hedefi tutturamadı. Amerikalı avcılara Çoruh Avcılar ve Atıcılar Kulübü Başkanı Gökhan Soydan, Av kılavuzu rehber Ahmet Aygün Şimşek ve milli parklar görevlisi eşlik etti.

Ülkesinde emlakçılık yapan ve ilk kez Türkiye’ye gelen Amerikalı avcılar Artvin’in doğasını çok beğendiklerini ifade etti. Eric Schottens, “tırmanma zorlu geçse de doğayı çok beğendik, hayvanlara oldukça yaklaştık, bu sefer olmadı fakat seneye yine gelmeyi düşünüyoruz” dedi.

Çoruh Avcılar ve Atıcılar Kulüp Başkanı Gökan Soydan, “Amacımız Artvin’deki doğal yaşamı özelikle avla ilgili olan yaban yaşamını daha iyi noktalara getirmek. Genel misafirlerimize av organizasyonların rehberlik hizmetleri veriyoruz. Bir av için ne gerekiyorsa bunları sağlıyoruz. Artvin’in av turizminden büyük gelir elde etmesini bekliyoruz, bunun içinde ben ve ekibim ne gerekiyorsa yapıyoruz” dedi. Amerikalı avcıların av performanslarını hakkında bilgi veren Soydan, “Güzel bir av sezonu geçirdik, avcımız ahlaklı ve yetenekli bir avcı kendisi tebrik ediyorum. Özellikle keçi avı çok zordur bunun içinde ayrıca kendisini tebrik ediyorum. Yanaştık atış yaptık fakat hedefi vurmak nasip olmadı, avcılık işi nasip işi avcımızın yeteneğini daha iyi anladık seneye bir daha gelmeyi düşünüyor,  umarım bu kez amacına ulaşır” dedi.

Share
1124 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?