logo

Abaza Keçisi Koruma Altında

İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bakanlığın “Evcil Hayvan Genetik Kaynaklarını Koruma Projesi” kapsamında koruma altına alınan ve desteklenen Abaza Keçisine yönelik yetiştiriciler ile sözleşme imzalama töreni gerçekleştirdi.

Borçka İlçe Müdürlüğü ev sahipliğinde, projenin mevcut durumu yanında yetiştiricilerin karşılaştıkları sorunların ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği toplantıya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Şerafettin Çakal, Hayvancılık Bölüm Başkanı Sadrettin Yüksel, Artvin, Borçka İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü M.Fatih Cineviz ve yetiştiriciler katıldı.

Toplantıda söz alan Doğu Anadolu Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Şerafettin Çakal,  “Bu ırk Erzurum Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından saha taraması ve survey çalışmaları yapılarak projelendirildikten sonra 2011 yılında Camili Efeler Köyünde İki yetiştiricinin elindeki toplam 76 baş hayvan koruma projesine alınmış ve böylece fiili yetiştiricilik başlamıştır. İlk yıllarda oldukça karışık olan sürü ve melezlik özelliği gösteren hayvanlar, yoğun bir planlama sonucunda ırk karakterini gösteren bireylerin oluşmasına kadar yürütülmüştür. Yörede var olan diğer keçilerin genotip olarak çok farklı bir karakterde olmaları ve bu keçilerin normal kıl keçisi karakterlerine sahip olmaları Abaza ırkına büyük bir tehdit olarak görülmüş ve böylece Abaza koruma sürüsü tecrit edilerek tek forumda yetiştirilmeye çalışılmıştır. Zira yörede uzun yıllar rastgele bir keçi yetiştiriciliği yapılmış ve bu hayvanlar çevredeki kıl keçileriyle çok yakın alanlarda yayılıp otlamışlardır. Buda risk faktörünü artırmıştır. Bu yüzden Abaza keçisinin ırk özelliklerini korumasına proje teknik ekibi olarak büyük özen gösterilmiştir. İstenilen saflık derecesine ulaştırılan bu ırkı bunduğu bölgede çıkarılabilecek en yüksek sayıya çıkarıp geniş bir popülasyonla daha sağlıklı bilimsel çalışmalar yapılarak bu ırkı dünya literatürlerine kazandırmak hedeflenmekte ve gelecek çalışmalar bu yönlü devam etmektedir” dedi.

İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur; “Süt verimi yönünden Saanen keçilerine rakip olabileceğini düşündüğümüz bu ırkın süt kalitesinin de çok daha iyi olacağını tahmin etmekteyiz. Zira oldukça kontrollü ve farklı varyasyona sahip bir florada yetiştirilmektedir. Abaza keçisinin kontrollü olarak “Halk Elinde Yetiştiricilik” projesi kapsamında yetiştiriciliğinin yapıldığı Camili Bölgesi sahip olduğu biyolojik çeşitlilik nedeniyle tüm dünyada koruma altına alınan 25 özel ve sıcak noktadan biri olma özelliğine sahip Biyosfer Rezerv Alanı özelliğindedir. Abaza keçisi gibi bölgemize has endemik karakterli buna benzer değerlerimizin korunması ve hatta geliştirilmesine yönelik hassasiyetle projeyi takip etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Yetiştiriciler ile sözleşme imzalanması sonrasında toplantı sona erdi.

Etiketler:
Share
579 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?