logo

70 Yaşında Besici Her Yıl Artvin Pazarına Geliyor

Artvin Canlı Hayvan Pazarı’nın en deneyimli ve en yaşlısı olan 70 yaşındaki besici Nihat Yılmaz besiciliğin zorluklarını anlattı. 

Kurban Bayramı yaklaşırken Artvin’de hayvan pazarında hareketlilik artmaya başladı. Satıcılara göre, bu yıl küçükbaş hayvanın fazla olması nedeniyle fiyatlar geçen yıl ile aynı olacak. Böylelikle küçükbaşta bir artış yaşanmazken büyükbaşta tam tersi yaşanacak. Bu yıl büyükbaşta sayının az olması nedeniyle geçen yıla oranla fiyatlarda artış yaşanacak.

Kurban Bayramı’na bir haftadan kısa bir süre kala Artvin’deki hayvan pazarına küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklarla dolmaya başladı. 50 yıldır bu işi yapan ve kurbanlıklarını her yıl Artvin’deki canlı hayvan pazarına getiren 70 yaşında besici Nihat Yılmaz, mesleğinin besicilik olduğunu ve bu işi yaparak dört çocuk büyüttüğünü ifade etti.

Yusufeli Avcılar Köyü (Kahnes)’den besi hayvanlarını yetiştiren 70 yaşındaki besici, 10 büyük baş hayvanıyla Artvin Canlı Hayvan Pazarı’nda yerini aldı.  Üç yıldan beri hayvanlarını büyüten ve Artvinli vatandaşlarımızın ibadetlerini yerine getirmeleri için kurbanlıklarını pazara indiren Nihat Yılmaz, mesleğinin oldukça zor olduğunu buna rağmen devletin çiftçiye gerçek değerini vermediğini ifade etti. Yılmaz; “doğruya doğru bende iktidar partisine oy veriyorum ama iktidar partisi çiftçiye hak ettiği değeri vermiyor” dedi. 50 yıldır bu işi yaptığını bu yıl olduğu kadar fiyatların yükselmediğini görmediğini belirten Yılmaz; “ alıcılar fiyatları yüksek buluyor keşke fiyatlar ucuz olsa onlarda rahat rahat alma imkanı bulsa ibadetlerini rahat rahat yerine getirse, biz besiciler de gerçek hak ettiğimiz değeri alsak . Fakat 70 yaşındayım köyden buraya hayvanlarımı getirdim. Nakliye parası verdim.  Yer parası verdim. Bir çadırım var 70 yaşında burada kalıyorum ne yapayım mesleğimiz bu” dedi.

300-350 kilogram ağırlığında kurbanlıkları Artvin’deki canlı hayvan pazara getiren 70 yaşındaki besici Nihat Amca hayvanlarını üç yıl yaylada tamamen doğal ortamda besliyor. Hayvanlarına bir gram yem vermeyen Nihat Yılmaz, 4 bin 750 TL ile 5 bin 250 arasında değişen hayvan fiyatlarıyla Artvin müşterilerini bekliyor.

 

Etiketler: » » »
Share
1503 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?