logo

“7 Mart’ta Atatürk Anıtına Neden Çelenk Konmuyor?”

Atatürkçü Düşünce Derneği  (ADD) Artvin Şube Başkanı Ahmet Biber Artvin’in Kurtuluşu’nun 94. yılı nedeniyle gerek Artvin Valiliği’nin, gerekse Artvin Belediye Başkanlığı’nın kutlama programında Atatürk anıtına çelenk sunulması bölümünün konmamasını eleştirdi.

Başkan Biber, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok zor koşullarda, kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla birlikte can pahasına kurulmuş, büyük bir ülke olduğunu, bu nedenle kurtuluş kutlama etkinliklerinin tarihi ve gerçeği çağrıştırmasına yönelik bir kutlama yapılmasının önemli olduğuna vurgu yaparak; “Artvin’in Düşman İşgalinden kurtuluşunun 94’cü yılını kutluyoruz. Ben bu yıl Artvin Valiliği ve Belediyesi’nin kutlama programına baktığımda Atatürk Anıtı’na çelenk konması yok. Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi olarak bu durumu kınıyor ve üzüntülerimi belirtiyorum.  Artvin Valiliği hükümet programına uymak zorunda kalabilir.

Ama Yerel yönetim isterse Atatürk Anıtı’na pekâlâ çelenk koyabilir, saygı duruşunu yapabilirdi. Çünkü Artvin “Atabari” diyarıdır. Artvin Cumhuriyet kentidir. Artvin, Çağdaşlığın, Atatürk’ün işaret ettiği Muasır Medeniyetlerin yolunda ilerleyen, Atatürk’ün ilkelerini giyimine, kültürüne, yaşamına, şehrine, horonlarına yansıtmış çok güzel bir şehirdir. Biz bugüne kadar her 7 Mart öncesi Atamıza çelenk sunmuş, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızı okuyarak başlattık.

Valilik Programına bakıyorum. Saat 10.00’da Ahmet Hamdi Tanpınar’da kutlama programı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı, konuşmalar ve şiirlerin dışında hiçbir şey yok. Böyle Kurtuluş etkinliği olmaz. Maalesef Adalet Ve Kalkınma Partisi Milli Bayram ve Kurtuluş günlerimizi basitleşirdi, unutturmaya yönelik öylesine programlar yapılıyor. Oysa eskiden yapılan kutlamalar canlandırılır, şiirleri, halkın ileri gelenleri, büyükler coşkuyla heyecanla okurdu.

Diğer taraftan Belediyenin 7 Mart kutlamalarına bakıyorum, orada da Atatürk Anıtına Çelenk koyma, saygı duruşu, İstiklal Marşı yok. Mehteran Takımıyla Artvin halkını yürütecekler. Bayağı bir Osmanlı özlemi var. Geriye dönüş var. Artvin’de 1960-70’lerde Bando ekibi vardı. Bu Bando ekibi bölgeye konserlere giderdi.

Artık Kurtuluş günleri salonlara alındı. İki konuşma bir şiirle geçiştiriliyor. Adeta kimse görmesin, salonlarda öylesine kutlansın. Zamanı gelince de zaten kaldıracağız havası var. Bu ülkeyi biz cetvelle, pergelle kurmadık. Her karışında şehitlerimizin kanı var. Gazilerimizin gözyaşları var. Son olarak şunu söyleyeceğim. Eğer belediye veya valilik Atatürk Anıtı’na çelenk konsaydı Ankara bir şey mi derdi? Başbakan mı kızardı, yasalara aykırı mı olurdu? Ben bunu sormak istiyorum” dedi.

Share
496 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?